Bernard Nežmah

 |  Mladina 3  | 

Odrešilni angeli

Izredne seje na zahtevo ZDA, izredne državne pomoči in govori, ki jih še nismo slišali.

© Tomo Lavrič

Po izredni seji parlamenta, na kateri so sprejeli zakon o šestletni zaščiti pred generičnimi zdravili, se lahko vprašamo, če je Slovenija sploh neodvisna država, ki funkcionira po svoji ustavi?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 3  | 

© Tomo Lavrič

Po izredni seji parlamenta, na kateri so sprejeli zakon o šestletni zaščiti pred generičnimi zdravili, se lahko vprašamo, če je Slovenija sploh neodvisna država, ki funkcionira po svoji ustavi?

Še teden nazaj bi lahko sprejemali stave, kdo od poslancev sploh ve, kaj so to generična zdravila, tokrat pa so na hitro pritisnili glasovalne gumbe in potrdili vladni zakon. In naslednji dan jih je pohvalil ameriški ambasador Johnny Young. ZDA s svojo močjo lahko prisilijo slovensko vlado in parlament, da po njenem nareku spreminjata svoje zakone in jih uskladita z mednarodnim pravnim redom.

V Sloveniji velja sicer ustava za najvišji pravni predpis. Njen skrbnik je Ustavno sodišče, ki presoja, če so predpisi in zakoni v skladu z ustavo. Preprosto povedano: skrbi za to, da družbeno življenje ne bi potekalo protiustavno.

Leta 1999 je Ustavno sodišče (US) izdalo odločbo št. U-I-10/98, v kateri je ugotovilo, da je 11. člen Zakona v dohodnini v nasprotju z ustavo, zakaj na različne načine obravnava družine, v katerih živijo otroci skupaj s svojimi starši, in tiste bolj "mešanih", kjer družino tvorijo tudi mačehe ali očimi ter pastorki oz. pastorke. Da bi v Sloveniji ne kršili svoje ustave, je US določilo šestmesečni rok, v katerem mora parlament spremeniti ta diskriminatorni člen.

V dveh letih in pol se slovenski parlament še ni sešel ne na redni ne na izredni seji, na kateri bi popravil protiustavni zakon!

Slovenska vlada in parlament, ki poženeta svojo mašinerijo na migljaj ameriške administracije, se na svojo ustavo in odločbe njenega skrbnika požvižgata kot na lanski, točneje na predpredlanski sneg!!!!!!!!!!!!!!!!

Zato je groteskno gledati to lahkotnost, s katero ministri in parlamentarci križemkražem radirajo ustavne člene in jih zamenjujejo z novimi. Češ, spremenimo lahko vse: od grba pa do zastave.

Še preden si bo ljudstvo osvojilo tekst ustave 1991, že ji bodo predpisali nove člene. Antipod demokracije, katere temelj je prav stalnost ustavnih členov.

ZDA poleg svetovnega policaja utelešajo tudi politično demokracijo in svetost zakonov. Njihova ustava velja od leta 1787, ko je tekst ameriške ustave ratificirala država Delaware, torej več kot 200 let, v katerih so ji dodali le dobra dva ducata amandmajev.

Tu je slovenska politična oblast zvesti dedič mentalitete jugoslovanskih komunistov, ki so ustave sprejemali kot po tekočem traku: prvo 1946, drugo 1953, tretjo 1963, četrto 1974, potem pa je umrl drugače dosmrtni predsednik Tito in država je počasi razpadla.

Razpada tudi blišč podjetja "Mura". V torek je npr. časnik "Delo" poročal o njenih težavah in planu, po katerem bodo odpustili po 200 delavcev na leto. Le dan po teh črnih vesteh je osrednji časnik objavil fotografijo premiera Janeza Drnovška, ki je obiskal predsednika uprave "Mure" Boža Kuhariča in povedal: V Mursko Soboto sem prišel, da povem, da država stoji za Muro in da ji bo pomagala iz težav, v katerih se je znašla."

Odličen scenarij premiera, ki najprej počaka, da se nad Prekmurci razgrnejo oblaki teme in agonije, potem pa se prikaže On kot odrešilni angel! A po principih socialističnega samoupravljanja. Nikjer namreč ni videti zakonov trga: direktorja, ki je podjetje spravil v dno in pripravil načrt odpuščanja delavcev, niso zamenjali, ampak so mu dali novo priložnost, da tokrat poskusi srečo s finančno pomočjo Drnovškove vlade!

Povsem zunaj dosedanjih principov pa je ravnala TV SLO, ko je novinarki Janji Koren prepustila intervju z državnim predsednikom. Namesto dosedanjih intervjujev, v katerih so se spraševalci cedili od zadovoljstva, da imajo čast govoriti s samim predsednikom, je Korenova ponazorila klasični intervju, v katerem je bilo njeno zadovoljstvo to, da predsedniku lahko zastavlja vprašanja. Provokativna, zvedava, nepopustljiva in gost je ostajal brez besed, se presedal, pihal kot ris, krotil jezo v nejevoljo... Po obdobju ljubečih kramljanj o splošnih političnih situacijah naposled kanon političnega intervjuja!

Toda takorekoč istočasno je nacionalni radio v enem svojih osrednjih dnevnikov najavil vznemirljivo vest iz novogoriške "Hitove" igralnice. Rop, požar ...? Nak, senzacionalna vest je bila ta, da je igralnico obiskal sedemmilijonti gost, ki je bil obdarjen s 500 evri nagrade. -??? Vsaka boljša tombola ima večje dobitke, pa jo nacionalni radio ne uvrsti med dnevniške vesti. Ena najcenejših reklam: katero podjetje je plačalo nacionalnemu radiu sto tisoč tolarjev in dobilo elitni reklamni čas v večernih poročilih po 19. uri???

Na proslavi obletnice Dražgoške bitke je bil slavnostni govornik predsednik Milan Kučan, ki je imel nenavaden govor, v katerem se ni spominjal le pomenov tega spopada, temveč je spregovoril tudi o zločinu povojnih pobojev. Kaj ima ta partizanski spopad opraviti s povojnim terorjem? - Nič, celo sam predsednik je zaključil, da zunajsodni poboji ne morejo oskruniti veličine partizanskega boja. Zakaj je na čisti komemoraciji partizanskega spopada z okupatorji vmešal povojne morije?

Preprosto, da bi mu o tem ne bi bilo treba govoriti drugje. V Teharje pride samo položit venec, tam nikoli ne spregovori o povojnih pobojih.

19. septembra 1943 so se po nekaj dnevih bojev na gradu Turjak pripadniki vaških straž, četnikov, dijaki in bogoslovci predali partizanskim četam. Od 659 ujetnikov so jih partizani pobili več kot 200, med njimi celo številne ranjence. Eklatantni primer partizanskega barbarstva in krutosti!

Dokler ne bo predsednik zmogel govora in nastopa tudi na to obletnico, so njegove besede o spravi prazne marnje.