2. 4. 2002 | Mladina 13 |
Odhaja predsednik, prihaja princ
Čemu služijo svetovalci, kako dobra kupčija je v resnici vladni, kaj prinašajo predlogi novih zakonov?
© Tomo Lavrič
Dvakrat na leto ima premier Janez Drnovšek navado, da v goste povabi skupino uglednih ekonomistov, kot so Jože Mencinger, Rasto Ovin, Bogomir Kovač in podobni. Toda to ni kurtoazni klepet doktorjev ekonomije, temveč se srečanje odvija pod bučnim imenom - Strateški svet za gospodarstvo. Tam so teve kamere, ki potem v večernih poročilih prinesejo posnetke profesorjev ekonomije, ki prihajajo v vladno palačo. Letos so najbolj odmevale besede Boga Kovača, sicer tudi člana LDS, ki pa je kot primer nekredibilnosti vlade navedel čarobno besedo - novo letalo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 4. 2002 | Mladina 13 |
© Tomo Lavrič
Dvakrat na leto ima premier Janez Drnovšek navado, da v goste povabi skupino uglednih ekonomistov, kot so Jože Mencinger, Rasto Ovin, Bogomir Kovač in podobni. Toda to ni kurtoazni klepet doktorjev ekonomije, temveč se srečanje odvija pod bučnim imenom - Strateški svet za gospodarstvo. Tam so teve kamere, ki potem v večernih poročilih prinesejo posnetke profesorjev ekonomije, ki prihajajo v vladno palačo. Letos so najbolj odmevale besede Boga Kovača, sicer tudi člana LDS, ki pa je kot primer nekredibilnosti vlade navedel čarobno besedo - novo letalo.
Skratka, dobivamo vtis, da je prvi mož vlade modri vladar, ki se rad obkroža s gospodarskimi misleci, tudi takimi, ki mu nasprotujejo.
Toda, ali nimamo svetovalcev zato, da nam s svojim globokim uvidom vnaprej svetujejo, kaj nam je storiti? Zakaj ni Drnovšek lanskega marca povprašal ta svet modrih, kakšno letalo naj kupi? - Odgovor je preprost: premier njihovih nasvetov ne potrebuje, on potrebuje le posnetek njihovega prihoda v njegovo dvorano.
Podobno so mu šli za reklamne zajce pred zadnjimi volitvami razumniki pri "Novi reviji", ki so potem še tedne pripovedovali, kako konstruktiven je bil pogovor s premierom Drnovškom.
Ta je sicer ubral novo strategijo. Zdaj priznava, da je nakup letala drag, da je dal celo preračunati, kaj bi pomenilo odreči se novemu falconu, vendar pa obenem doda, da so se vmes avioni tako podražili, da bi danes za ceno 35 milijonov dobili bistveno slabši primerek. "Če bi odstopili od nakupa," pravi generalni sekretar vlade Mirko Bandelj "bi morali plačati 3,5 do 5 milijona $ penalov."
Ko mu torej ljudstvo, stavkajoči in celo njegovi ekonomski svetniki oporekajo hohštaplerski zrakoplov, postane Drnovšek užaljen, češ, glejte ta linč, jaz pa sem vse naredil, kar se je dalo. Končajmo s to lajno 35 milijonov. Skratka podaniki, postanite resni in nehajte primerjati svoje plače s ceno mojega letala!!!
Toda facta bruta ostajajo trda: ko se je pred letom premier odločil za prestižno jekleno ptico, je iz proračuna namenil goro denarjev za svoj potovalni komfort.
Če potujete z avtom od Maribora do Murske Sobote po glavni obvozni poti, boste poskakovali kot nekoč s kočijo, na poti pa vas bo vsaj šestkrat pretreslo, ko boste zapeljali prek lukenj v asfaltu.
Desettisoče državljanov se vozi dnevno proti prestolnici Prekmurja, toda vlada premiera Drnovška denarja za popravilo ceste žal nima, po plačilu obrokov za falcončka ji ni ostalo niti 10.000 dolarjev za cestne zaplate!!!!?
V teh krajih na volitvah sicer redno zmaguje LDS. I, pa kaj bi metali dežavni denar v Prekmurje, ko pa tam tako ali tako vedno glasujejo za nas!
Iz Prekmurja prihaja tudi aktualni državni predsednik. Dolgo smo glodali nerešljivo uganko: kaj bo počel Milan Kučan po koncu mandata? Bo postal direktor "Mercatorja", bo prevzel bo vlado, bo lansiral papirnatega kandidata, ki bo po pol leta odstopil in potem bo on lahko znova kandidiral?
Našla se je druga rešitev. Vlada namreč obravnava zakon, ki bo predsedniku republike po koncu mandata podelil serijo privilegijev. Imel bo pravico do naziva bivši predsednik in do udeležbe na državnih slovesnostih, dobil bo svojo pisarno, plačanega svetovalca, osebnega varnostnika ter dosmrtno pravico do šoferja in državne limuzine.
Gospod Milan Kučan ne bo prenehanju mandata postal upokojenec Milan Kučan, temveč gospod bivši predsednik, ki bo še naprej uradoval v predsedniški palači, ki v življenju ne bo stopil koraka brez varnostnika, ki bo imel dosmrtno ložo na vseh športnih prireditvah, ki bo imel za vekomaj brezplačnega taksista, ki mu v življenju ne bo treba več kupiti avta.
Drnovškova vlada nam pripravlja zakon, s katerim bo ustoličila princa Milana Kučana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ki bo ob predsedniku in premieru živel kot dosmrtni oče naroda!?? Si predstavljate, da bi se Lojze Peterle predstavljal z vizitko bivši premier L.P.??? Burka vseh burk! Pa je po kompetencah funkcija premiera veliko pomembnejša od predsedniške, ki je praktično le protokolarna.
Ali če projiciramo proslavo državnosti leta 2023. Na njej bo poleg aktualnega predsednika države, še bivši predsednik št. 1 Milan Kučan, bivši predsednik št. 2 Janez Drnovšek, bivši predsednik št. 3 France Arhar. Ne daj Bog, da bi se predsedniki menjavali na 5 let, zakaj takrat bomo imeli na tej svečanosti kar 5 bivših predsednikov!!?????
Drnovškov kabinet je zgleda zadela blaznost. V času, ko je njegova politika sprovocirala številne poklice k napovedi stavk, se potom svojega pravnika Matjaža Nahtigala ukvarja s čistim narcisizmom: kako rešiti nepravičnost, po kateri so plače državnega predsednika, varuha človekovih pravic, šefa parlamenta in predsednika ustavnega sodišča enake?????
In rešitev: bodo plače preostalim trem znižali? Nak, najvišji dohodek naj bi imel v bodoče državni predsednik, dosegel pa bi 1,3-kratnik plače predsednika državnega zbora.
V minulem tednu smo brali o nizkih državnih dotacijah revijam "Ekran", "Dialogi", "Nova revija", "Sodobnost", "Maska". Razumljivo, saj letni stroški Kučanovega povzdignjenja v princa znašajo skoraj toliko kot plačuje država za vse te revije skupaj.