3. 9. 2002 | Mladina 35 |
Bomba, hašiš in zastava
Prijazni prevzemi, izjave državnikov kot retorični biseri in nove inkriminirane substance.
© Tomo Lavrič
Ste lastnik hotela, a ker niste hotelir, ste vodenje hotelskega podjetja prepustili direktorju, ki za lepo plačo poskrbi, da vsako leto zaslužite nekaj na račun svoje lastnine. Potem pa nekega dne preberete, kako se je vaš direktor po dolgih pogajanjih pogodil z lastniki multinacionalne hotelske verige, da bi odkupil vaše podjetje. Vaš direktor pa ob tem še opozori, naj se ne naseda videzu, da gre za prevzem, zakaj projekt poteka po načelu povečevanja sinergije, ko bosta pridobila oba: kupljeni hotel, katerega lastnik bo multinacionalka, in multinacionalka kot matično podjetje. Na koncu še doda, da lahko poštenost namere
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
3. 9. 2002 | Mladina 35 |
© Tomo Lavrič
Ste lastnik hotela, a ker niste hotelir, ste vodenje hotelskega podjetja prepustili direktorju, ki za lepo plačo poskrbi, da vsako leto zaslužite nekaj na račun svoje lastnine. Potem pa nekega dne preberete, kako se je vaš direktor po dolgih pogajanjih pogodil z lastniki multinacionalne hotelske verige, da bi odkupil vaše podjetje. Vaš direktor pa ob tem še opozori, naj se ne naseda videzu, da gre za prevzem, zakaj projekt poteka po načelu povečevanja sinergije, ko bosta pridobila oba: kupljeni hotel, katerega lastnik bo multinacionalka, in multinacionalka kot matično podjetje. Na koncu še doda, da lahko poštenost namere
razberemo tudi iz dejstva, da bo on kot direktor malega zasebnega podjetja zdaj avtomatično postal član Izvršilnega odbora multinacionalne verige hotelov.
Za njim se oglasi še predstavnik multinacionalke, ki ganjeno razkrije, da v karieri še ni imel opraviti s projektom, ki bi vpletenim prinesel toliko ugodnosti. Kot pogoj prevzema pa pristavi, da mora poprej lastnik spremeniti statutarna pravila, ki so bila napisana z namenom, da bi se zaščitila pred nenadnimi tujimi nakupi. - ?????????
Kaj bi storili kot lastnik? V naslednjem hipu bi ga odstavili, ker je s svojimi potezami strogo kršil sedaj veljavni statut, in se za vašim hrbtom dogovarjal o prodaji vaše lastnine. Z malo jeze pa bi ga postavili še pred sodišče, ker je kot od vas plačani direktor pripravljal s tujim poslovnežem prevzem vašega podjetja.
Preprosto in enostavno. V svetu kapitalizma, kjer v ameriški knjižni uspešnici Bogati očka, revni očka avtor podaja eno temeljnih vzgojnih načel, da za samostojnost ne zadošča najti službo, temveč posedovati kapital, se pravi delnice podjetij, nepremičnine in podobno, od katerih vsako leto dobivaš dividende, rente oz. najemnine. Revija USA Today je o knjigi zapisala, "da je izhodišče za vsakogar, ki želi prevzeti nadzor nad svojo finančno prihodnostjo."
Stari svet komunizma pa je izhajal iz Marxove politične ekonomije, po kateri ima kapitalist veliko prednost pred proletarskim delavcem, saj si na račun lastništva podjetja oz. kapitala prilašča presežno vrednost, ki jo ustvarjajo delavci.
Kamorkoli se obrnemo: na levo ali desno, dobimo enak odgovor, da se dobro stoječega podjetja ne splača prodajati. Še posebej, če zadaj nimate pregnantnega plana, da iz izkupička prodaje kupite še bolj donosno in propulzivno delniško družbo.
Kako pa je videti slovenska praksa? Direktor Leka Metod Dragonja hodi naokoli kot veliki poslovnež, ki si je izboril pri švicarskemu Novartisu varovalko, da bo Lek tudi pod novim lastnikom obdržal obstoječo kulturno identiteto. - ??? Gospod direktor, ki naj bi skrbel za finančno in gospodarsko vitalnost podjetja, je postal stvaritelj pojmov, o katerih še nismo slišali. Odslej se bo torej govorilo o kulturni identiteti Leka, malo drugačni kulturni identiteti Krke, spet drugi časnika Delo etc.
S čim se je že proslavil v novejši zgodovini direktor Dragonja? - Bilo je malo pred parlamentarnimi volitvami, ko je po predhodnih dogovorih stranki SLS protizakonito nakazal lepo finančno dotacijo. In saldo te nezakonite kupčije? Strankin prvak Marjan Podobnik je zaradi posledic te afere izpadel iz prve lige politikov, direktor Dragonja pa je brez črne pike odskakljal nov karierni ples: minister v Drnovškovi vladi, od koder se je umaknil nazaj v upravo Leka, kjer so njemu na ljubo umaknili tedanjega direktorja Andreja Ocvirka, in torej spet na mesto prvega moža Leka, s prodajo Leka Novartisu pa se mu smeje sedež v Izvršilnem odboru farmacevtskega giganta!!!!!!!!?
Neverjetno hitro se je odzval državni predsednik. Milan Kučan je namreč že čez dan postregel s klasičnim kučanizmom: prišel je čas, ko se bo treba navaditi, da slovenska podjetja dobijo tudi tuje lastnike, so pa primeri, ko je treba pri prodaji premisliti v nacionalnem interesu. Skratka, karkoli se izcimi, predsednik Kučan se je že postavil na zmagovito stran. V politično in poslovno realnost je zarezal z zgodovinskimi besedami: lahko je črno, lahko pa belo.
Še bolj indikativno je pravzaprav dejstvo, da se je oglasil komaj kakšen dan po napovedi prevzema Leka. Predsednik Milan Kučan se bo namreč čez štiri mesece poslovil od predsedniške funkcije, prenehal bo uradno predsednikovati Sloveniji. Kako bo ta mož januarja 2003 zamrznil svoje tridesetletne vsakodnevne politične in gospodarske angažmaje???
Pred tednoma se je s prijateljskim stiskom sešel z zunanjim ministrom Izraela, gospodom Šimonom Peresom, ki mirno asistira politiki premiera Šarona, katera zaradi cilja uboja palestinskega revolucionarnega poveljnika z raketo pobije še kopico palestinskih otročičev. No, Peres je rekel: ni prav!, nato pa ostal še naprej desna roka in humani obraz Šaronove vlade.
V Ljubljani je izustil metaforični biser: na začetku pogajanj s Palestnici smo imeli tunel, a skozenj nismo videli luči, zdaj vidimo, zgraditi pa moramo še tunel. Kdo bi v njem ne videl humanega in simpatičnega državnika? Le da realnost v ničemer ne spominja na njegove besedne rožice. Od konca šestdesetih, torej 30 let že Izrael krši resolucije Združenih narodov, ki mu nalagajo, da se mora umakniti iz Zahodnega brega Jordana in Gaze. In potem se Šaron in Perez čudita, kako da ju ne razumemo, ko se vendar borita s fanatičnimi in brezčutnimi palestinskimi teroristi, ki le Jahve ve zakaj podtikajo bombe in samomorilce z eksplozivi?
Slovenska zunanja politika je sicer minuli teden dosegla enega svojih vrhov. Hrvaško sodstvo je zaprlo gospoda Joška Jorasa in izdalo odločno, po kateri lahko policaji dnevno brskajo po njegovem stanovanju, a ne za orožjem ali drogo, temveč za slovensko zastavo. Posedovanje slovenske zastave je postalo kaznivo dejanje, sama zastava pa je vržena v isti koš nedovoljenih predmetov in substanc, kot so bombe in hašiš!!!???? Za istrsko sodstvo zdaj ni inkriminirano dejanje le izobešanje SLO zastave, prepovedano je že njeno posedovanje!
In kako je na degradacijo nacionalnega simbola v sosednji državi odreagirala Drnovškova vlada? - Zunanji minister Dimitrij Rupel je osnoval fond, iz katerega bi plačal 250.000 tolarjev, da iz puljskih zaporov izpustijo Joška Jorasa.