1. 7. 2003 | Mladina 26 |
Čigava pot do uspeha?
Tlakovana zdaj z besedami, zdaj z odrekanji, zdaj z novci.
© Tomo Lavrič
12 let po razglasitvi neodvisnosti je v slavnostnem govoru predsednik parlamenta Boruta Pahor izrekel, da bo v prihodnjem desetletju Slovenija prišla med najbolj razvite države Evrope.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 7. 2003 | Mladina 26 |
© Tomo Lavrič
12 let po razglasitvi neodvisnosti je v slavnostnem govoru predsednik parlamenta Boruta Pahor izrekel, da bo v prihodnjem desetletju Slovenija prišla med najbolj razvite države Evrope.
Kakšen status imajo njegove besede? Pravljica ali politični oz. gospodarski program? Pojdimo na področje čiste tekme, kot je alpsko smučanje. Ko bi direktor Tone Vogrinec rekel, da bo Slovenija v naslednjih desetih letih postala velesila v moškem veleslalomu? Vsakdo bi se najprej vprašal, kako misli to storiti, kaj so vzvodi, ki to zagotavljajo, pa že zdaj veleslalomisti niso zelenci. Če bi prvi mož smučanja odgovoril z besednjakom delovnih brigad, kako si moramo vsi skupaj prizadevati, bi rekli - babje marnje!
Zakaj so potem Pahorjeve besede zvenele serjozno? Niso bile izgovorjene kot originalne, ampak so del nove politike vladajoče koalicije, ki si je za program postavila slogan - v vrh EU. Dobre misli sicer nikoli ne škodijo, tudi ambicioznost je predpogoj uspeha, pa vendar, če bi postavili v vrsto premiere Slovenije, Finske, Češke, Poljske, Francije, Italije, Nemčije, Irske etc., koga bi vzeli najbolj zares, da bo gospodarsko med najuspešnejši? - Ropa???
Poglejmo torej to, kar je že zdaj merljivo - dejanja. Minister za zdravstvo Dušan Keber je šokiral z novim redom, po katerem vam bodo lekarnarji odslej izročali najcenejša zdravila sorodnih učinkov. A presenetil ni le bolnikov, temveč celo lekarniško in zdravniško zbornico. Gospod Keber kot da je prišel iz prve povojne revolucionarne vlade Borisa Kidriča, kjer so realnost z odloki spreminjali čez noč. Pač, minister za zdravstvo izvaja revolucijo brez prelite krvi.
Odmislimo ugovore, kakšno zmedo in nevarnosti zna to prinesti pri starejših ljudeh, ki so že desetletja navajeni iste škatlice tabletk, in sprejmimo njegov argument racionalnosti. Dejansko, zakaj bi kupovali draga zdravila, ko pa imajo generične inačice enake učinkovine? Zelo racionalno, s tem bo budžet skoraj brez bolečin prihranil lepe vsote.
Toda, zakaj vlada istega principa ni prinesla v vladni vozni park? In sklenila, da se odslej namesto BMW-jev, audijev in mercedesov kupuje le cenejše škode, fiate in toyote? Če pa bi državni funkcionar želel večje ugodje, bo razliko do luksuznega avtomobila plačal iz svojega žepa. Tako kot kapricasti bolnik pri zdravilu.
Nak, tu se logika varčevanja ustavi; vlada bo varčevala pri državljanih, ne pri sebi.
Beseda Ropove vlade je v zadnjem tednu dosegla najnižjo točko. Na skupščini Nove Ljubljanske banke je glasovala za razdelitev nagrad, že čez nekaj dni pa je zahtevala sklic nove skupščine, ker da je bila res glasovala za nagrade, mislila pa je glasovati proti. Preprosto povedano: sodnik je najprej razglasil obtoženca za nedolžnega, naslednji dan pa je sporočil, da se je zmotil, da bi moral reči, da obtoženca obsoja na zaporno kazen. -?!?!?!?!?
Kako se je vlada lahko tako usodno zmotila? Glasovanje na skupščinah podjetij namreč ne zahteva retoričnih sposobnosti glasovalca, še manj veščine prepričevanja, s katero prepričaš druge delničarje v svoj prav. Edino, kar šteje, je število delnic, ki jih predstavljaš, edino, kar se meri, so glasovi za ali proti. Slovenska vlada tu ni bila kos niti najbolj elementarni nalogi!!!
Takorekoč istočasno pa se je Ropova vlada lotila sofisticiranega projekta, ki mu često niso kos niti največji eksperti. Tekstilno podjetje "Mura", ki ima za 3 milijarde tolarjev dolga, bo reanimirala in ga napravila za paradnega konja. Kako? - Po receptu Pahorja, ki mu zadošča nekaj besed, ki jih spravi v stavčno napoved: prišli bomo med najboljše, in čez 12 let smo res v vrhu?
Ne, premier Anton Rop je realist. V Mursko Soboto ni prišel izgovorit magičnih besed, ampak je prenesel trdnih 10 milijonov evrov. Vodila ga je plemenita ideja, da bo s temi novci pomagal Prekmurcem, da se ne bodo po propadu "Mure" pridružili množici nezaposlenih.
Toda, kaj je garant, da "Mura" ne propade čez leto in dve? Pred leti je Drnovškova vlada z milijardno pomočjo poskusila rešiti mariborski "Tam", rezultat pa je bil katastrofalen: proračunski denar je bil pogubljen, zakaj večina delavcev je ostala brez dela, v spominu so nam ostale le sanjske provizije posrednika Zarića ter lepe nagrade in kariere vodstva podjetja. Katere agencije za promocijo in podjetja za svetovanja bodo obogatela na "Muri"?
Dobro Rop morda ni Drnovšek. In res, ob obisku "Mure" je povedal, da bodo nad delovanjem "Mure" bdeli njegovi ministri. In potem? Tudi Drnovškov Maks Tajnikar je po polomiji s "Tamom" odstopil.
Ropova vlada je drugačna, pravi, da bo prišla v vrh Evrope. Toda, v EU vendar vlada zakon trga, v katerem ne smejo vlade z mastodontskimi subvencijami pomagati izgubljenim mastodontom. To bi ne bil fair play, da v tekmi tekstilcev podjetja plačujejo davščine v proračun, tistemu, ki v boju izgublja in propada, pa vlada pokloni milijarde. Konec koncev, smisel zakona trga je ravno v tem, da neuspešne ideje na trgu propadejo.
A vseeno: ali je v projektu "Mura sploh kakšna šansa za uspeh? V časopisih je udarila vest, da bo nogometaše "Mure" prevzel legendarni trener Ćiro Blažević, največji, kar jih je kdaj treniralo na Slovenskem. In res, že na prvem treningu se je zbralo 2.000 gledalcev. Pozabimo zagonetko, kako podjetje v katastrofalni izgubi lahko financira nogometni klub, ki kani priti v slovenski nogometni vrh. Oglejmo si raje načrtovano pot nogometnega uspeha. Ali so donatorji in sponzorji v trenerja in igralce, ki so v zadnji sezoni komajda ostali v ligi, zdaj investirali še dodatna sredstva, ki jim bodo sama po osebi zagotovila nogometni primat? Nak, najprej so prišle zamenjave, poiskali so svetovno uspešnega trenerja in nanovačili nove igralce.
Kako pa so ravnali tekstilci "Mure? Ob istem direktorju in predsedniku Nadzornega sveta mislijo le na podlagi denarnega vložka doseči poslovni razcvet!????????????????
To, kar ne gre niti v nogometu, bo vžgalo v podjetništvu? Pri čemer je značilnost tekstilne industrije, da firme prestavljajo svoje proizvodne enote na vzhod in tja proti Kitajski, kjer plačujejo zaposlenim po 20 evrov na mesec. Kako naj bo "Murina" proizvodnja sploh sistemsko konkurenčna tekmecem, ki imajo minimalne stroške proizvodnje? Oziroma drugače, dogoditi se bo moral čudež, da bodo kupci od jutri vzljubili izdelke "Mure" in da bo Evropi zavladal duh muralistov.
Kje je torej raison? Slovenska vlada pomoči ni dodelila ne seji, ampak je na njenih jadrih privihral v Prekmurje sam premier Anton Rop, ki je prišel med Prekmurce kot dobrotljivi cesar; na isti dan je odprl še prenovljeno "Pomurko", skočil na srečanje upokojencev, si pogledal škodo, ki jo je napravila suša in se v naglici kajpak še zaletel v nič hudo slutečega domačina.
Naslednje leto so parlamentarne volitve in Prekmurci si bodo ja zapomnili ime in stranko dobrotnika. Vladajoča koalicijska partnerja sta v Murski Soboti nastopila družno: premier z ministrico za gospodarstvo iz vrst LDS, minister za družino in socialne zadeve iz vrst ZLSD.
P.S. Katastrofičnost vlade je, da je svoje dejanje prikazala kot edino možno rešitev, ne da bi dopustila alternativni predlog, ki bi sprejel zaton "Mure" kot mastodonta in poiskal finančne spodbude za tamkajšnja bolj perspektivna podjetja in panoge.