1. 8. 2003 | Mladina 30 |
Državni udar: izmišljija ali realnost?
Rušenje Stroja, strokovnosti Uradniškega sveta, kadriranje v največji zavarovalnici in na oklepnike nameščeni protitankovski izstrelki.
© Tomo Lavrič
Na Slovenskem je zrasel nov običaj - podiranje Strojevega eksperimentalnega laboratorija. Tako lahko gledamo prave akcije, v katerih sodelujejo inšpektorji, gradbeni rušitelji, policaji, na rezervni lokaciji čaka na vpoklic helikopter, pri roki je konjederec, pripravljen, da zadavi psa čuvaja. Kaj je storil hudobec Stroj, da država pošilja nadenj pravo malo vojsko?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 8. 2003 | Mladina 30 |
© Tomo Lavrič
Na Slovenskem je zrasel nov običaj - podiranje Strojevega eksperimentalnega laboratorija. Tako lahko gledamo prave akcije, v katerih sodelujejo inšpektorji, gradbeni rušitelji, policaji, na rezervni lokaciji čaka na vpoklic helikopter, pri roki je konjederec, pripravljen, da zadavi psa čuvaja. Kaj je storil hudobec Stroj, da država pošilja nadenj pravo malo vojsko?
Je postavil proizvodni obrat, ki z izpuhi in z nevarnimi odplakami kapitalno onesnažuje okolje? Je zgradil dobičkonosne počitniške depandanse, v katerih se petični gostje zbujajo ob petju divjega petelina? Je namestil rovokopače, s katerimi iz gore odvaža skalovje? - Ne, brez ustreznih dovoljenj je v gorskem svetu sezidal inovatorsko gnezdo. Ni kaj, reč je šla mimo zakona.
Kako ravnajo državni uradniki v takih primerih? - Pošljejo bagerje in objekte zravnajo z zemljo? V bližnji okolici je prav tako stala na črno postavljena lovska koča, ki pa jo je lokalna oblast legalizirala.
Logika uradništva je torej v tem, da je druženje in veseljačenje lovcev po na črno zgrajenih kočah državi koristno, snovanje inovacij pa škoduje javnemu dobru!??????
Slovenska vlada je sicer napovedala, da se začenja čas visoke profesionalizacije državnih uradnikov. Ustanovila je namreč poseben hiperstrokovni Uradniški svet, ki bo odslej bdel, da bo vse nadprofesionalno. Toda, komaj se je začel sestajati, že je njegova članica dr. Verica Trstenjak poslala sporočilo javnosti, da ne more sprejeti odgovornosti za odločitve, ki jih Uradniški svet sprejema v naglici. Kako torej deluje ta profesionalec vseh profesionalcev? Materiale za sejo profesorji in eksperti v miru premišljujejo po cel teden, da bi potem postavili, kar najbolj racionalne sheme delovanja? - Nasprotno, dr. Trstenjakova protestira, da tik pred začetkom seje še ni imela gradiva, o katerem naj bi odločali!?!?!?!?!?
Šlamastika vseh šlamastik. Še mali delničarji podjetij dobijo materiale za skupščino nekaj tednov vnaprej! Tam, kjer člane sveta ne obvestijo vnaprej o vsebini njihovega odločanja, je v ozadju dirigirana politika, ki ima za cilj na hitro in mimo diskusij speljati rešitve, ki jih je politika pripravila sama. Kdo je že
odgovorna predsednica tega sveta? Gospa Štefka Korade Purg, državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve, ki je neposredno podrejena ministru, ki prihaja iz vrst združene liste.
In tak urad naj bi bil garant strokovnosti? Pač, policijski minister Rado Bohinc ga pred kritikami brani, češ, kako je presenečen zaradi odporov proti uvajanju strokovnosti v javno upravo, saj gre vendar za postopke, ki ustrezajo modernim načelom managementa.
Kdo bi mislil, da je moderno načelo menedžerjev ad hoc odločanje o usodnih stvareh, brez poprejšnjega globljega uvida v zadeve?
Nova vlada Antona Ropa deluje po principu: vrži med ljudstvo parolo, ki se lepo sliši, pa potem nisi odgovoren za vsebino, ki jo
za trajno prelakirala sveta beseda strokovnosti.
V Zavarovalnici Triglav so postavili novega šefa uprave. Kateri strokovnjak s področja zavarovalništva ali slavni menedžer je prevzel največjo zavarovalnico v državi? Prvi mož je odslej gospod Jože Lenič, dolgoletni poslanec LDS, nazadnje prvi mož Kapitalske družbe. Politik, ki je prešel na vodstvene položaje institucij tako, da ga je nanje postavljala vlada prek svoje diskrecijske moči.
In koga je premagal v direktorski tekmi? Še pred leti se spomnimo
prave bitke za mesto prvega direktorja Telekoma, v kateri sta se naprezala Peter Grašek in Adolf Zupan, resda oba iz vrst oz. bližine LDS. A vseeno, potekal je princip izbire med dvema kandidatoma. V Zavarovalnici Triglav je tokrat zmagal Jože Lenič v borbi s samim seboj. Bil je brez protikandidata. Tako kot na olimpijskih igrah leta 65 cesar Neron v tekmi, s katere je izključil vse nasprotnike.
Dobro, Lenič je le karikatura Neronove moči, pa vendar, kako, da je njegov novi primat videti tako nedolžen? Eden izmed selektorjev, ki ga je ustoličil, je za televizijo pojasnil izbor: "Zavarovalnica Triglav je tako velika firma, da se direktorja ne išče z razpisom, ampak po drugih kriterijih." Teh misterioznih kriterijev seveda ni razkril.
Istočasno, ko Ropova vlada obljublja konec korupcijam in začetek strokovnosti vseh strokovnostih, je v Triglavu vpeljala klasični primer političnega kadriranja, pri katerem ni ne javnega razpisa, ne transparentnosti ne vnaprej znanih kriterijev izbire. Old Boys se nekje dobijo in rečejo: ta bo tapravi!
Prava bomba pa so bile besede nekdanjega policijskega ministra Iva Bizjaka in bivšega premiera Janeza Drnovška. Odzvala sta se na intervju nekdanjega poveljnika policijskih specialcev Vinka Beznika, v katerem je razkril, da je v časih okoli "Depale vasi" vladala bojna pripravljenost, da so na oklepnike namestili protitankovske rakete in da so se specialci premaknili na tajne lokacije.
Tedanji prvi mož policije Bizjak je izrekel demanti, da je o tem prvič prebral v "Mladini" in da on ni naročil ne bojne pripravljenosti ne namestitve raket. Tudi Janez Drnovšek pravi, da o tem ni nič vedel. - ??????????????????????????????????????????
Je bila Slovenija država, v kateri je lahko šef specialcev sam po svoji pameti ocenil, da državi grozi državni udar Janeza Janše in se potem v strogi konspiraciji svoje enote kot nekakšen rešitelj naroda na skrivaj pripravljal na spopad?
Če je bil leta 1994 politični issue dejstvo, da je vojaška policija aretirala civilista, je leta 2003 še usodnejši issue, da o bojni pripravljenosti specialne policije odloča njen poveljnik po lastnem presoji, ne pa policijski minister, premier oz. celotna vlada. Srhljivka!
Tu je en sam odgovor: ustanovitev posebne komisije pravnikov in sodnikov, ki naj po dokumentih rekonstruira tedanje dogodke in
odgovori na dve konkretni vprašanji: ali je Moris pripravljal državni udar in ali je bila bojna pripravljenost specialne policije izvedena v skladu z zakoni?