Bernard Nežmah

 |  Mladina 13  | 

Tri nevidne bombe

Oblast pa še naprej čudežno priljubljena.

© Tomo Lavrič

Pri zadevah "izbrisani" poteka jasen spopad med skupinama okoli LDS in SDS, eni zmagujejo pri zakonih, drugi so močnejši pri referendumih. Totalni konflikt, ki pri dveh najmočnejših strankah ne preseneča. Prava bomba pa je spopad LDS s predsednikom Janezom Drnovškom. Odkar je izrekel svojo kritiko na račun vladajoče koalicije v zvezi z izigravanjem razpisa referenduma, mu daje LDS vedeti, da je navadni pikzigmar. Na zadnjem glasovanju v parlamentu so padli kar trije od njegovih štirih kadrovskih predlogov, pri čemer smo dočakali že tretjo neizvolitev novega predsednika Računskega sodišča. Vse skupaj 5 velikih porazov v nekaj mesecih. Nekdanji predsednik Milan Kučan jih toliko ni doživel v 12-letni karieri.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 13  | 

© Tomo Lavrič

Pri zadevah "izbrisani" poteka jasen spopad med skupinama okoli LDS in SDS, eni zmagujejo pri zakonih, drugi so močnejši pri referendumih. Totalni konflikt, ki pri dveh najmočnejših strankah ne preseneča. Prava bomba pa je spopad LDS s predsednikom Janezom Drnovškom. Odkar je izrekel svojo kritiko na račun vladajoče koalicije v zvezi z izigravanjem razpisa referenduma, mu daje LDS vedeti, da je navadni pikzigmar. Na zadnjem glasovanju v parlamentu so padli kar trije od njegovih štirih kadrovskih predlogov, pri čemer smo dočakali že tretjo neizvolitev novega predsednika Računskega sodišča. Vse skupaj 5 velikih porazov v nekaj mesecih. Nekdanji predsednik Milan Kučan jih toliko ni doživel v 12-letni karieri.

Reč ne more biti naključje, vodje koalicijskih poslanskih skupin in parlamentarni odbori eden za drugim potrjujejo njegove kandidate, tajno glasovanje pa jih potem elegantno sesuje. Prvi se je oglasil šef LDS in premier Anton Rop, ki je pred kamerami tako rekoč obljubil, da bodo odslej sprejeli vse, kar bo predlagal državni predsednik, da bodo magari spremenili zakonodajo, po kateri bodo glasovanja odslej javna. Zdaj se bo videlo, kdo se norčuje iz demokracije, sporoča predsednik vlade. Toda, pri Jupitru, ali je poslanska koalicijska večina res skupina neodgovornih pobalinov? Ki tja v tri dni zezajo predsednika???

Da je ključ zagate iskati pri LDS in ne drugih, govorijo že številke: prva "računska" kandidatka je prejela vsega 32 glasov, medtem ko jih ima LDS sama kar 35!

A grozljivka ni serija Drnovškovih porazov, pač pa politizacija politike pri večinski stranki, ki je svoje strankarske cilje postavila pred skrbjo za državne interese. Še več, eklatanten zgled absolutne oblasti, ki ne dopusti, da bi kdorkoli razen nje odločal o vitalnih kadrovanjih. Četudi s tem jemlje legitimnost Računskemu sodišču (RS). No, strategija gospoda Ropa je preprosta, zdaj je pa konec norčij, neidentificirano pobalinstvo bo zdaj odpravil on v dobro države. Za to igro bodo v parlamentu uprizorili še farso, po kateri bodo spremenili zakonodajo le zato, da vladajoča koalicija ne bo več brila norcev.

LDS si je privoščila spopad s predsednikom Drnovškom na plečih države.

Po dolgem času se je v javnosti spet pojavil v.d. predsednika (RS) Vojko Antončič z dramatičnim odstopom. Mož je očitno odlični računar, zakaj odstopil je v trenutku, ko bi moral kariero nadaljevati med evropskimi računskimi sodniki. Zgovorna je njegova jeza, v kateri ni najtežjih puščic sprožil v vladajočo koalicijo, ker ne izvoli njegovega naslednika, ne v premiera Ropa, ki je izigral njegov poziv, da nemudoma odstavi v.d. direktorja Davčne uprave, ampak v predsednika parlamentarnega odbora Andreja Bajuka. Še v samem aktu odstopa je šel na roke LDS, ko je očrnil njenega tekmeca iz Nove Slovenije. Bolj kot dejstvo, da vlada ne upošteva odločb in pripomb (RS), ga moti nezadovoljstvo opozicije nad njegovim delom. -???

Bomba z veliko večjo materialno močjo je eksplodirala sicer na mestni občini Ljubljana, ko je pred javnost prišla ugotovitev revizijske hiše Deloitte&Touche, da je mestni proračun oškodovan za več kot 9 milijard tolarjev. Človek, ki ima opravka z nekaj sto tisoč tolarji, ali kvečjemu nekaj deset milijoni, niti nima občutka, za kakšno vsoto tu gre. Ministrstvo za gospodarstvo je npr. podjetju Mura, ki je praktično kolapsiralo kot rešilno injekcijo namenilo 10 milijonov evrov, dobre 2.3 milijarde tolarjev. Se pravi, za štiri zgrešene gigantske investicije v podjetja s tisoč zaposlenimi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mesto Ljubljana, ki mirne duše trati debele milijone za nesmiselno grajsko vzpenjačo, ki je opustilo gradnjo študentskih domov in podobno javno dobro, je pognalo sanjske vsote. - Revolucija, množice na ulicah, zahteva po takojšnjem odstopu županje. - ??? Nič, popolna otopelost, le glasni vzkliki opozicije. Pri tako šokantnih ugotovitvah bi pričakovali, da jih bo denimo mestna oblast demantirala in očitala revizorski hiši pristranskost ter v soglasju z opozicijo predlagala novo revizijo, ki naj prinese dokončen odgovor. Bog ne daj, da bi pomislili, da imamo prav zato Računsko sodišče.

Tretja bombo pa je podstavil nekdanji predsednik Milan Kučan. Po vesti, da je zagrebška filiala LB izplačala nekaj tisoč dolarjev publicistu in profesorju Slavenu Letici, je namreč priznal, da je sam posredoval v tej zadevi. Seveda v svojem stilu, da pač ni bilo obveščen, če je banka želeno transakcijo res izpeljala. Gospod Kučan, ki ustanavlja etične forume, je celo po besedah v.d. vodje antikorupcijskega urada Boštjana Penka etično in moralno zlorabil položaj.

Če stara LB množici hrvaških varčevalcev iz načelnih razlogov ne izplačuje niti vrednosti manjših od 100 evrov, je to osnovno kršenje načela enakosti. Če te je imel predsednik Kučan rad, ti je banka izplačala tvoj denar, če ne, se lahko pravdaš po mili volji. Tu sploh ne gre za vprašanje, ali bi morala NLB povrniti devizne vloge hrvaškim državljanom, ali pa bi jih morala izplačati hrvaška država na račun neplačanih kreditov, ki so jih hrvaških podjetij dobila pri LB. Stvari so usodnejše, saj imamo eklatanten primer, kako je predsednik države s svojo močjo odločal v prid izbrancem.

Če naredimo korak naprej, se lahko vprašamo, kolikim "izbrisanim", ki so mu bili blizu, je tudi pomagal, da so že zdavnaj prišli do državljanstva in koliko tem in koliko onim, da so pri njegovih direktorjih dobili to in ono. Škandal nad škandali!!!!!!!

Problem seveda ni v tem, da je Letica dobil nekaj, česar ni imel, in "izbrisani" papirje, do katerih je bil upravičen, ampak v množici drugih varčevalcev in izbrisanih, ki niso bili deležni Kučanove ljubezni. To niso principi parlamentarne demokracije, to je načelo milostnega despota. V modernem jeziku se temu reče: leglo korupcije.

So pa slovenski mediji še naprej tolerantni do bivšega predsednika, saj mu niso namenili več kot efemerne salonske kritike.

Značilnost slovenskega javnega mnenja je tako neverjetna nesenzibilnost v zadevah leve politične opcije. Naj si bo blokada parlamenta pri predsedniku RS, 10 milijard tolarjev mestnega proračuna, ki je poniknil v neznane žepe ali pa nonšalantna zloraba predsedniške moči.

Po raziskavah Toševega inštituta je LDS znova odločno prva na lestvicah popularnosti.