22. 4. 2004 | Mladina 16 |
Interpelacija zoper premiera Ropa?
Glavni principi delovanja predsednika vlade.
© Tomo Lavrič
V zadnjem tednu bojuje premier Anton Rop že drugi veliki spopad. Potem ko je iz koalicije že izključil SLS, je sedaj na tehtnici še zunanji minister Dimitrij Rupel. Kaj je torej skupno obema primeroma, ki sta podžgala vihar jeze v predsedniku vlade?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 4. 2004 | Mladina 16 |
© Tomo Lavrič
V zadnjem tednu bojuje premier Anton Rop že drugi veliki spopad. Potem ko je iz koalicije že izključil SLS, je sedaj na tehtnici še zunanji minister Dimitrij Rupel. Kaj je torej skupno obema primeroma, ki sta podžgala vihar jeze v predsedniku vlade?
Poslanska skupina SLS je navzlic ukazani enotnosti vladnih strank podprla opozicijsko interpelacijo zoper ministra Rada Bohinca. In posledice? Na praktični ravni nobenih, zakaj minister je tudi brez pomoči "ljudskih" poslancev ostal na svojem fotelju. Čemu je potem Rop izgnal Podobnikovo stranko, ki je na parlamentarnem glasovanju izrekla le serijo kritik na račun notranjega ministra? - Ali je torej že samo izražanje drugačnega političnega mišljenja za predsednika LDS postalo nesprejemljivo? Očitno da, zakaj greh SLS je bil en sam - ni se pokorila disciplini vlade. Toda, ali je to res tako velika izdaja? Pomislimo le, da je koalicija sestavljena iz štirih strank, med katerimi so 3 podpirale interpeliranega ministra, četrta pa ne. In pravilo njenega delovanja je, da se mora preglasovani obvezno podrediti večini in pogoltniti svoje nestrinjanje. Nenavadna oblika demokratičnosti?
In kaj je storil Dimitrij Rupel? Potem ko je premier predlagal generalno državno tožilko za ministrico za pravosodje, se je oglasil zunanji minister, ki je poslanskim kolegom napisal svoje mnenje, zaradi katerega naj ne bi podprli imenovanja gospe Zdenke Cerar. - Kaj je tu škandaloznega? Ali je mar storil kaj zahrbtnega, s čimer bi škodoval ugledu vlade? Nak, navedel je svoje razloge za nestrinjanje. Konec koncev: ali ni to nekaj najbolj običajnega v demokratični družbi? Tudi poslanec LDS in nekoč njen prvi predsednik Jožef Školč je podprl interpelacijo zoper Rada Bohinca, čeravno je celotna koalicija dobila befel glasovati proti interpelaciji.
Kaj je torej tako bolečega, da je premier poskočil od jeze? - Spet javna gesta ministra, ki se ne pokorava absolutni disciplini strinjanja.
Kdo bi tu ugovarjal, češ da bi moral biti Rupel načelen in iz protesta zoper premierovo podporo nepreklicno odstopiti! Absolutno, toda stranka LDS pač ne prakticira načelnosti: sam premier Rop se je v spopadu med zunanjim ministrom Ruplom in protikorupcijskim direktorjem Boštjanom Penkom vzdržal posredovanja. Takrat ni odstavil nikogar: ne Rupla zaradi suma zlorabe pooblastil pri financiranju diplomatske akademije, ne Penka, če je menil, da je ta spolitiziral zadevo.
Skratka, nevralgična točka, na kateri poskoči premier, je disciplinski prekršek: kdor se mu javno upre, bo izključen! Nenavadno, Anton Rop ravna kot absolutistični kralj, ki ne trpi ugovorov.
Vsebina problema je zanj irelevantna. Pri imenovanju tožilke Zdenke Cerar za ministrico za pravosodje je vsaj en mamutski zadržek. Kot generalna tožilka je pred časom imenovala okrožnega tožilca Mirana Železnika v skupino državnih tožilcev za posebne zadeve. Razlog za to povzdignjenje predpostavljamo, da ni bila njena samovolja, ampak izpričane strokovne kvalitete omenjenega tožilca. Toda kaj kmalu se je dogodila nerodna zadevica, ko je STA poročala o njegovi prošnji za odstop s tožilske funkcije, saj naj bi v njegovih predalih našli več kot 160 različnih spisov, tožilec naj bi neutemeljeno zavrgel nekatere ovadbe v zadevah Zbiljski gaj, Orion, SIB. Še več, na dan so prišli podatki, da je precej zadolžen, da ga je zavedlo kockanje. - ??? Kaj se je že pred tem dogodilo? Državna tožilka ga je bila zaradi njegovih tožilskih kvalitet postavila kar v ekipo posebnih tožilcev! Na podlagi česa je takrat presojala??? Kako je potemtakem verjeti v profesionalne kompetence generalne tožilke, če tožilca, ki bi ga morala odstaviti in preganjati, poviša?
In kaj stori Rop? Razmišlja, kako bi odstavil ali vsaj nataknil nagobčnik Ruplu, ne pa, da takoj umakne predlog Cerarjeve za pravosodno ministrico.
Premier torej, ki z alergično hitrostjo reagira ob neposlušnosti, je do profesionalne šlampavosti dobrohotno razumevajoč. A vendar, zakaj ne bi premogli nekaj prizanesljivosti tudi do predsednika vlade, in sprejeli, da je popolna oblast nujni predpogoj uspešnega delovanja vlade?
Tudi prav, toda potem velja pogledati, kako se odzove premier ob drugih disciplinskih izgredih.
Mali oblastnik par excellence je postal varuh osebnih podatkov inšpektor Jože Bogataj, ki dnevno izdaja mnenja, na katere se potem sklicujejo državne institucije, ko zavračajo novinarje v njihovi zahtevi po podatkih o takšnih in drugačnih honorarjih.
Mož ravna samovoljno, nad njegovim početjem protestirajo mediji, zgrožen je prvi mož antikorupcijskega urada, ki ga je ustanovila vlada, križajo se profesorji prava. In premier Rop? Nič, njega to ne moti, zakaj inšpektor je zelo discipliniran uradnik, ki zoper njega še ni črhnil.
Te dni je letno poročilo predstavil varuh človekovih pravic. Matjaž Hanžek je navedel, da kar 10 ustavnih odločb čaka na izvršitev, da je najstarejša stara že 8 let. Kaj to pomeni? Vlade LDS že osem let ignorirajo dejstvo, da v državi potekajo postopki po protiustavnih zakonih, da se iz dneva v dan kršijo človekove pravice.
Smo mar kdaj slišali premiera Ropa, ki bi javno nastopil in zahteval od koalicijske večine v parlamentu, da po hitrem postopku popravi sporne člene zakonov tako, da ti odslej ne bodo v neskladju z ustavo, kateri je prisegel. Premier Rop je namreč prisegel po 113 oz. 104 členu Ustave: "Prisegam, da bom spoštoval ustavni red ..."
Če torej predsednik vlade ne ukaže ministrom in poslancem, da ustavnih odločb nemudoma ne uzakonijo, zavestno krši prisego, ki jo je dal.
Kje si opozicija? Zakaj ne zahtevaš interpelacije zoper premiera, ki pri svojem vodenju vlade krši ustavo?????????????????????????????????????????