Bernard Nežmah

 |  Mladina 16  | 

Nevarnosti politike ekskluzivne moči

Od kod vse prihajajo grožnje svoboščinam

© Tomo Lavrič

Moj kolega in antagonist v TV polemikah dr. Vlado Miheljak mi vsakič, ko se slišiva, podkuri: čakam, kdaj boš udaril po predlogu zakona o RTVS?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 16  | 

© Tomo Lavrič

Moj kolega in antagonist v TV polemikah dr. Vlado Miheljak mi vsakič, ko se slišiva, podkuri: čakam, kdaj boš udaril po predlogu zakona o RTVS?

Vsekakor se strinjam z njim, ko pravi, da je eden namenov zakona, da vladna koalicija prek Programskega sveta dobi vpliv na nacionalko. Brez dvoma, vendar pa se velja vprašati: ali niso prav vse vlade počele natanko isto? Če odmislimo obdobje enopartijske oblasti, ko je v osemdesetih urednik snemal intervju s partijskim velikanom Stanetom Dolancem na njegovem vikendu in kot vrh te domačnosti posnetek, kako spraševalec binglja na stolu obut v gostiteljeve copate. In pa prihod Demosa na oblast, ko je bilo samoumevno, da bo postavil za direktorja svojega človeka.

Če stopimo torej v obdobja, ko ni bilo več tako samoumevno, da ima vlada vpliv na največjo TV hišo. Kdo je bil največji trn v peti vladajočim koalicijam? - Režiser, dramatik in aforist Žarko Petan. V času vladavine LDS so se ga znebili tako, da so kratko malo spremenili zakon in ga potem sredi mandata odstavili. Po zmagi na Ustavnem sodišču se je vrnil, a potem so ga odstrelili še vdrugo, tokrat po načelu, da je dosegel zakonsko določeno starost za avtomatično upokojitev. In kdo je v zadnjih dveh obdobjih načeloval Svetu RTVS? Nekoč sekretar komunistične partije, potem pa šef Združene liste Janez Kocijančič. Kot da se je mož žrtvoval, ker nihče drug ni hotel tega mesta?????

Toda, to da ima vlada aspiracije do vpliva na nacionalko, je očitno naravni zakon, ki deluje vseskozi, zato je govorjenje o zakonu, ki bi to onemogočal, naivna floskula. To, da javna televizija državotvorno prikazuje delo vlade in predsednika države, Ustavnega sodišča etc., je tudi v horizontu razumljivih samoumevnosti.

Tisto, kar pa je za demokratičnost ključno, leži drugod, v rokah novinarjev.

Da ob samohvali vladajoče koalicije odmerijo naklonjeni čas tudi opozicijski kritiki, da novinarji ministrom in premieru postavljajo tudi neprijetna vprašanja, da politične oddaje koncipirajo tako, da kot vrednoto postavijo polemično argumentiranje, da ima skratka javnost možnost spoznati širok spekter kontroverznih pogledov, na osnovi katerega si potem ustvarja svoja lastna mnenja.

Profesionalna neodvisnost in avtonomnost novinarjev, ne pa princip kadriranja sveta RTVS, je tista demokratična substanca, ki jo mora imeti javna televizija, ne glede na to, kdo je na oblasti!

Nacionalka je sicer prikazala enega bolj srhljivih prizorov iz tovarne Koncept Optimum v Lendavi. Samopašni direktor, ki delavkam ne izplačuje plač, je kot našopirjeni pav hodil po hali sem ter tja in grozil, naj vstane tisti, ki je o njem govoril to in to. Šokantno je bilo uvideti smrtno tišino, ki so jo rezale besede nadutega Druscovicha. Množica nemih in brezpravnih takorekoč na kolenih pred velikim Gospodarjem. Kje za vraga je tu država? Najprej direktorju nameni 148 milijonov za odpiranje novih delovnih mest, ne da bi bdela, kako srečni dobitnik državne pomoči plačuje zaposlene. Šele ob stavki smo slišali sramežljive besede lokalnega zavoda za zaposlovanje, da je bil poslal v podjetje nadzornika in inšpektorja.

Podobna zgodba je direktorica Probanke Romana Pajenk, ki od zaposlenih žensk z okrožnico zahteva, da na delovnih mestih ne smejo biti v hlačah, ampak v krilih!!! Pri Zevsu, v parlamentu se bijejo za moderne pravice gejev, v podjetjih pa ženskam jemljejo tradicionalne pravice svobode oblačenja. Kje so civilne skupine, antiglobalisti, kje ombudsman, ki je nekoč sam v parlamentu demonstriral svobodo oblačenja, ko je zavrnil Jelinčičevo kravato, kje ženska združenja za emancipacijo, kje sindikati, kje poslanke?

Kako neproblematične postajajo samopašnosti direktorjev.

V parlamentu pa so osnovali prvo komisijo, ki bo preiskovala delo tožilstva. Opozicijski LDS in SD sta protestirali, češ da vladajoča koalicija v komisijo postavlja člane, ki so sami udeleženci v kazenskih postopkih tožilstva. Koalicija je ugovore zavrnila z argumentom moči, ne da bi pretanjeno sprejela sklep, da v komisiji ne more sodelovati nekdo, ki je bil objekt pregona v postopku tožilstva. Protisloven je kajpak poskus LDS, ki je bila najprej proti preiskavi o delu tožilstva, zdaj pa je hotela za predsednico komisije postaviti svojo poslanko Darjo Lavtižar-Bebler. To, da opozicija poskuša blokirati delo komisije, je očitno factum, toda to ni razlog, da koalicija zavrne vse njene pomisleke. Tako se je namreč začelo Ropovo vladanje, ko je apriori pobijal predloge in zahteve opozicije, ko je vpeljal princip političnega ekskluzivizma.