22. 1. 2001 | Mladina 3 |
Nova farsa o SMS
Drnovšek nam daje vladne službe, mi ga podpiramo - nadzirali ga bomo pa kot opozicija!?
Povod temu pisanju so parlamentarne in televizijske ekshibicije okrog vprašanja, ali SMS spada v parlamentarno opozicijo ali ne - moj globlji motiv pa ne toliko razočaranje nad samim pojavom SMS, katere vodja poslanskega kluba je uničevalec demokracije v mariborski študentski organizaciji, kolikor ogorčenje nad smrdeče-gnilim oportunizmom LDS, pa tudi čisto vseh drugih strank, ki jih pojav takih ekstremno-antidemokratičnih poslancev v parlamentu niti najmanj ne vznemiri.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 1. 2001 | Mladina 3 |
Povod temu pisanju so parlamentarne in televizijske ekshibicije okrog vprašanja, ali SMS spada v parlamentarno opozicijo ali ne - moj globlji motiv pa ne toliko razočaranje nad samim pojavom SMS, katere vodja poslanskega kluba je uničevalec demokracije v mariborski študentski organizaciji, kolikor ogorčenje nad smrdeče-gnilim oportunizmom LDS, pa tudi čisto vseh drugih strank, ki jih pojav takih ekstremno-antidemokratičnih poslancev v parlamentu niti najmanj ne vznemiri.
Res, da to niso politično pobarvani antidemokrati (ultradesni ali ultralevi, neofašisti ali kakšne "rdeče brigade"), od katerih bi se tudi vse politične stranke kaj hitro distancirale - ne, to so antidemokrati brez politične barve. Zato pa niso manj, ampak so lahko še bolj nevarni od kakšnih političnih rogoviležev. Bolj nevarni vsaj za okolje, v katerem jim uspe - ob splošni apolitičnosti, npr. pri študentih - priti na oblast. So svojo triletno, še danes trajajočo diktaturo tudi kaj (materialno) zlorabili - ali so bili res le "diktatorji v študentsko dobro"? Ne vem. Odgovor na to bi lahko dala le finančna revizija - in seveda "politična" revizija demokratično izvoljenih študentskih predstavnikov, ko se bo v ŠOUM enkrat vrnila demokracija. Če bo ustavno sodišče še dolgo čakalo z odločitvijo o tem, se seveda utegne dosedanjih sedem članov "japijevske hunte" poskriti in udobno razmestiti po dobro plačanih in varnih vladnih službah - potem pa naj razne revizije brskajo po mili volji, če bo še kje kaj najti in če ne bo že za vse prepozno.
Sam Diaci je 12. novembra lani v Nedeljskem dnevniku zadevo lepo razložil takole: "Če je statut nedemokratičen, bo to ugotovilo ustavno sodišče. Študentski parlament ga je takrat podprl z dvotretjinsko večino, jaz pa sem bil le eden izmed njegovih članov; bil sem predsednik parlamenta. Meni se je ta zadeva zdela smiselna in smotrna in me tega ni sram povedati. Še zdaj se mi zdi v redu." Na vprašanje, zakaj se mu zdi v redu, Diaci odgovarja: "Zakonodajni organ je v Sloveniji samo državni zbor. Če je po mnenju nekoga študentska organizacija država v malem, to še ne pomeni, da moramo delovati kot država, ker se potem zadeve ne bodo nikamor premaknile. Država je toga institucija." Na naše opozorilo - tako nadaljuje novinar - da je po mnenju nekaterih takšno ravnanje mogoče označiti za nedemokratično, Diaci ugovarja: "Odvisno, s katerega zornega kota gledaš. Jaz nisem pravnik, jaz na to gledam ekonomsko!" In je - to pa sedaj dodajam jaz - namesto "pravniške" demokracije uvedel japijevsko diktaturo.
Vrnimo se k našim vrlim parlamentarnim strankam. Že 24. oktobra lani sta Dnevnik in Večer objavila moje "Javno vprašanje g. Černjaku in SMS" - še do danes brez odgovora. Le z nekim Černjakovim izmikanjem, da bi Diaci morda lahko sam odstopil - ali pa naj se mu da "možnost, da poskuša popraviti napake". Kot poslanec, kajpada. Takorekoč za kazen. Mislim resno, da bo to zanj kazen: on, ki na demokracijo gleda "ekonomsko", bo moral delovati v tisti togi instituciji, ki se ji reče država, in kjer na demokracijo gledajo "pravniško". Pravzaprav se mi kar malo smili.
Černjaka in potem še vse druge stranke sem javno vprašal, če jim morda ni prišlo na misel, da bi se do takih uničevalcev demokracije demokratične stranke pravzaprav morale jasno opredeliti: SMS ga izključiti (če še vedno vztraja, da je bilo vse prav in naj se ta diktatura še kar naprej mirno odvija), druge stranke pa bi morale potisniti v izolacijo stranko, ki s tako očitnimi antidemokratičnimi ekscesi na svojem vrhu noče obračunati? Tako se namreč ravna v demokratičnih parlamentih na "gnilem" zahodu. Ah, spet sem pozabil: tam so to politični antidemokrati, levi ali desni - naši pa vendar niso taki!
Parlamentarne stranke je mnogo bolj skrbelo, koga od njih bodo mladci podprli - Drnovška ali Janšo. Kajti razglašali so, da niso ne levi ne desni. No, kot vemo, so potem podprli Drnovška. Spet povsem nesebično: ne zato, da bi sebi priskrbeli kakšne vladne službe, kje pa - zgolj zato, da bi lahko bolje poskrbeli za interese mlade generacije. Ampak vpregli so se v vladni voz - zelo jasno vsaj trikrat: s pogodbo z LDS, z glasovanjem za Drnovškovo vlado in s prevzemom vladnega urada za mladino. In sedaj je pa končno desna opozicija le skočila pokonci in rekla: stop, kot taki pa ne morete spadati v opozicijo, saj ste vendar vpreženi v vladni voz. To, kaj "doma" med študenti počnete z demokracijo, nas ne zanima - ampak na dveh stolih pa ne boste sedeli.
In kakor mi ta desna opozicija po marsičem ni prav nič všeč, ji moram pa glede tega zadnjega dati prav. SMS sicer res ne spada v vladno koalicijo, ampak v opozicijo pa še manj. Toda pri nas je politična kultura tako nerazvita, da se lahko uspešno "prodajajo", v politiki in v medijih, še take neumnosti in nelogičnosti. Celo sicer razgledani Slak na TV je zadnjič Černjaku rekel, da v svetu poznajo le "pozicijo, opozicijo in konstruktivno opozicijo - kaj od tega ste vi". In se je Černjak seveda odločil za "konstruktivno opozicijo". Pa take delitve v svetu seveda ni. (Mimogrede: smešnega izraza "pozicija" sploh ne poznajo, le pri nas ga vsi kar naprej gonijo, da bi zveneli bolj učeno - pa se le smešijo.) Po vsebini stranke delijo na vladne in opozicijske (ali je ta opozicija bolj ali manj "konstruktivna", je čisto drugo vprašanje) - in ponekod poznajo tudi tretjo opcijo: to pa so stranke, ki "od zunaj podpirajo vlado". Praviloma s tem, da ne glasujejo proti vladi in njenim predlogom, ampak da se vzdržujejo. Kulture "vzdrževanja" pri nas sploh ne poznamo in ne gojimo - to spada že v drugi razred osnovne šole demokracije, mi smo pa še v prvem.
SMS pa se ob glasovanju za vlado niti ni vzdržala, ampak je glasovala za vlado! In sedaj trdi, da je v opoziciji! No, ne čisto nasploh - le pri dveh "nadzornih" odborih, kjer naj bi opozicija imela večino, bi se rada prištulila k opoziciji. Še bolj bi jih pravzaprav tja rada prištulila LDS. Povsem neresno.
Morda je sicer res, kar je rekel Golobič - da nikjer na svetu v nobenih odborih opozicija nima večine. Ampak pri nas je LDS na to nenavadno ureditev pač pristala - in sedaj naj dano besedo drži, ne da pa se smeši z zatrjevanjem, da z njo povezana SMS spada v opozicijo. Seveda pa je skrajno neresna tudi Brejčeva prozorna demagogija, da naj bi hotenje vladne koalicije za nadzor nad celotnim parlamentom spominjalo ne nekdanji nedemokratični sistem. Ne, g. Brejc, to je značilnost demokratičnih zahodnih parlamentov, kot je lepo povedal Golobič. Ampak LDS je od tega sama odstopila - tu jo lahko držite za besedo. Se ne morete znebiti janševskega pretiravanja in demagogije niti takrat, ko Janše ni zraven?