Grega Repovž

Grega Repovž

 |  Mladina 24  |  Uvodnik

3002 evra

Zakaj se politiki praviloma ne vozijo z ekskluzivnimi športnimi avtomobili, se izogibajo razkošnim dopustom in oblekam in se ne bahajo pred dragimi restavracijami, sploh pa ne govorijo, da se s 3002 evroma težko prebijejo skozi mesec? Ne pričakujte preveč, za tem ne stoji znanost. Preprosto zato, ker niso tako neumni, da bi se dajali v zobe javnosti in medijem. Kar pa ne pomeni, da ni popolnoma logično in tudi prav, da so mediji in javnost na take izjave in ravnanja občutljivi.
A ne gre toliko za vprašanje, kako se hoče kdo pokazati v javnosti, kdo je bahač, tepec ali zgolj nepremišljeno čvekalo. Vsi, ki si Pahorjevo izjavo ogledajo od blizu, vedo, da, prvič, ni res, kar govori, in drugič, da je šlo za neki brezpredmeten impulzivni odziv. To ga seveda ne razbremenjuje krivde.
Predsednik vlade se mora znati nadzorovati. Če se ne zna, se upravičeno zgražamo in tudi norčujemo iz njega. A tudi ta vidik je bolj obroben.
Politik, ki kaj takega izjavi, nam predvsem demonstrira svoj odnos do politike. Politika je dejavnost, ki ima v vsaki državi dejansko največji vpliv. Politika tako ali drugače pomembno vpliva na naša življenja. In če se državljani, pa naj so do politike pozitivno ali negativno naravnani, česa zavedajo, se prav tega: da je politika resna stvar. In prav ta pogled na politiko seveda pričakujemo tudi od politikov samih. Nič ne razjezi volivcev tako kot dejstvo, da se kdo, ki je v javni službi, kar politika je, začne vesti neresno. A to se lahko zgodi le takrat, ko se in če se politiki ne zavedajo, da so volivci v resnici njihovi delodajalci. Moder politik se tega zaveda, ve, da je - naj si je minister, poslanec ali predsednik - v službi javnosti in da mora kot porabnik javnega denarja pokazati tudi osebno skromnost. In da so to elementarna pravila vedenja politikov, ki jih prav nikjer ne učijo. A da se ne bo zdelo, da je Slovenija izjema: največ politikov je ta posel po vsem svetu moralo zapustiti prav zato, ker so se prekršili zoper prav ta pravila. Ne zato, ker bi naredili slabo davčno reformo ali zagrešili hudo mednarodno napako. Ampak zato, ker se je ljudem zdelo, da se vedejo neprimerno.
Prav tovrstne neresnosti, pa bahaške in arogantne izjave so tiste, ki politikom odvzemajo največ kredibilnosti. Janez Janša je to svojo naravo na primer izkazal z izjavo, kako inflacija še ni alarmantna, če iz smetnjakov gledajo štruce kruha. Tudi njemu je bilo žal, tudi on je potem poskušal malce drugače obarvati svojo izjavo. In vendar: je kakšna razlika med štrucami in 3002 evroma? Oboje kaže na aroganco oblastnika, oddaljenega od realnega življenja.
Kako je sploh mogoče, da politiki tako izgubijo stik z realnim življenjem, da ne vedo, da bodo izjave o štrucah in težkem življenju s tremi tisoči evrov naletele na ogorčen odziv javnosti? Mar se iz izkušenj nič ne naučijo? Zakaj je moral na primer predsednik Danilo Türk trikrat izpostaviti, da si želi rezidenco, preden je razumel, da javnost to razume kot norčevanje in nesramnost.
Politiki ponavadi kritike tovrstnih ravnanj in izjav zavračajo, češ, to je populizem. Je preveč pozorno izpostavljanje tovrstnih izjav res populizem? Ločnica je dejansko tanka. In tudi to besedilo hodi po tej tanki ločnici - poziva bralca, naj obsoja politika, ker govori, kar govori, ker živi, kot živi. Še več. To besedilo tudi politike napeljuje, naj svoje dejansko življenje skrivajo, v nobel restavracije vstopajo skozi zadnja vrata, naj kažejo lažno skromnost ... Nekaj resnice je v tem, dejansko se od politikov pričakuje, da bodo skromnejši. Zakaj tako, če pa vemo, kakšne plače imajo? Zakaj od njih pričakujemo, da bodo skromni? V resnici je preprosto: ker morajo, če želijo biti verodostojni, vedno biti tudi zgled vsem ostalim pod sabo. Direktorjem javnih služb in zavodov, drugim visokim uslužbencem ... Zato si modri direktorji prvi znižajo plačo, ko pride slab čas. V slabem času so namreč vsi še posebej občutljivi in na drugi strani vsi še posebej previdni. Ne gre pa poudarjati, da si Pahor slabšega časa za izjave, kako mu 3002 evra ne zadoščata za normalno življenje, ker toliko porabi za reprezentanco, res ne bi mogel najti. Janša je o štrucah govoril med konjunkturo, pa je dvignil pritisk celotni naciji.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.