-
24. 2. 2022 | Svet
Prve žrtve: padlo najmanj sedem ukrajinskih vojakov, še 15 jih je ranjenih
V ruskih letalskih napadih na Ukrajino je po podatkih Kijeva umrlo sedem vojakov, še 15 pa jih je ranjenih. Poleg tega pa 19 vojakov pogrešajo. Proruski separatisti so medtem sporočili, da so po ruskem vstopu v vzhodno Ukrajino zasedli dve manjši mesti. Gre za mesti Stancija Luganska in Šastija, so navedli. Prečkali so tudi reko Siverski Donec, po kateri je doslej potekala razmejitvena črta med njimi in ukrajinsko vojsko. Tudi ukrajinske oblasti v Kijevu so potrdile, da so proruske sile vstopile na ozemlja pod nadzorom ukrajinskih sil.
-
24. 2. 2022 | Svet
Doneck in Lugansk prosita Rusijo za pomoč pri spopadu z ukrajinsko vojsko
Voditelja proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine, ki ju je Moskva priznala kot neodvisni ljudski republiki, sta Rusijo zaprosila za pomoč pri "obrambi pred ukrajinsko vojsko", je po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov. To bi lahko bil povod za uradno rusko posredovanje.
-
23. 2. 2022 | Svet
Kitajska: »ZDA povečujejo napetosti, ustvarjajo paniko in se poigravajo s časovnico vojne«
Kitajska je danes obtožila ZDA, da v ukrajinski krizi prilivajo olja na ogenj oziroma da so odgovorne za naraščanje napetosti in ustvarjanje panike. Tako so ocenili v Pekingu, potem ko je Washington zaradi ruskega priznanja ukrajinskih separatističnih regij uvedel sankcije proti Rusiji in napovedal, da bo še naprej dobavljal orožje Ukrajini.
-
23. 2. 2022 | Svet
Ameriški državni sekretar odpovedal srečanje z ruskim zunanjim ministrom
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je na skupni novinarski konferenci s kolegom iz Ukrajine Dmitrom Kulebo dejal, da je za četrtek napovedano srečanje z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom v Ženevi odpovedano zaradi "ruske agresije na Ukrajino".
-
23. 2. 2022 | Svet
Združeni narodi: »To sploh niso mirovne sile«
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je danes pozval Rusijo, naj v celoti spoštuje ustanovno listino ZN in obsodil rusko priznanje "neodvisnosti" dveh separatističnih ukrajinskih regij.
-
23. 2. 2022 | Svet
Velika Britanija: »Obstaja velika verjetnost, da bo Putin napadel tudi ukrajinsko prestolnico Kijev«
"Obstaja velika verjetnost, da bo ruski predsednik Vladimir Putin izvedel obsežno invazijo na Ukrajino in napadel tudi ukrajinsko prestolnico Kijev," je danes opozorila britanska zunanja ministrica Liz Truss.
-
23. 2. 2022 | Svet
Washington zaradi protesta tovornjakarjev kliče na pomoč nacionalno gardo
Ameriška prestolnica Washington in kongresna policija sta v torek Pentagon zaprosili, naj odobri napotitev do 800 pripadnikov nacionalne garde na ulice prihodnji teden. Obeta se namreč prihod različnih konvojev tovornjakarjev, ki želijo slediti primeru kanadskih vzornikov in protestirati proti ukrepom za zajezitev covida-19.
-
23. 2. 2022 | Svet
Putin: »Moskva je pripravljena poiskati diplomatske rešitve«
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes dejal, da je Moskva pripravljena poiskati diplomatske rešitve ob naraščajočih napetostih z Zahodom zaradi Ukrajine. Obenem je poudaril, da se o njenih interesih ni mogoče pogajati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
22. 2. 2022 | Svet
Biden: »Kdo v božjem imenu je dal Putinu pravico, da razglaša nove države?«
Predsednik ZDA Joe Biden je v zadnjem nagovoru iz Bele hiše sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.
-
22. 2. 2022 | Svet
Putin: »Najbolje bi bilo, če se Ukrajina odpove Natu in ostane nevtralna«
"Najbolje bi bilo, če se Ukrajina odpove Natu in ostane nevtralna," je dejal ruski predsednik Vladimir Putin po tem, ko je dobil zeleno luč parlamenta za napotitev ruske vojske zunaj ruskih meja. Odločitev o tem, ali bo vojsko poslal na vzhod Ukrajine bo odvisna od razmer na terenu, je dejal ruski predsednik.
-
22. 2. 2022 | Svet
Slovenski evroposlanci enotni glede Ukrajine
Slovenski poslanci v Evropskem parlamentu so povečini obsodili rusko priznanje neodvisnosti ukrajinskih samooklicanih republik Doneck in Lugansk, ki jo vidijo kot kršitev ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine ter grožnjo miru. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je priznanje označila za kršitev mednarodnega prava.
-
22. 2. 2022 | Svet
Ukrajina: »Mobilizirali bomo ves svet, da dobimo vse, kar potrebujemo«
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je danes pred pogovorom z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom pozval Zahod k okrepljeni dobavi orožja Ukrajini, s čimer bi ji po njegovih besedah pomagal zoperstaviti se Rusiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
22. 2. 2022 | Svet
Šef Nata prepričan, da Rusija še naprej načrtuje »obsežen napad na Ukrajino«
"Vse kaže, da Rusija še naprej načrtuje napad z vsemi sredstvi na Ukrajino," je v Bruslju dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg po izrednem sestanku zaveznic in Ukrajine. Najnovejše poteze Rusije so po njegovih besedah nadaljnja invazija že napadene države, saj se je ruska invazija Ukrajine zgodila že leta 2014.
-
22. 2. 2022 | Svet
Nemčija v okviru sankcij začasno ustavlja projekt plinovoda z Rusijo
Nemški kancler Olaf Scholz je danes sporočil, da Nemčija začasno ustavlja projekt plinovoda Severni tok 2 z Rusijo v odgovor na rusko priznanje separatističnih regij Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine. Scholz je po poročanju tujih tiskovnih agencij zaprosil za začasno ustavitev postopka pregleda za plinovod s strani nemškega regulatorja.
-
22. 2. 2022 | Svet
Tudi Orban glede spora med Ukrajino in Rusijo
Predsednik madžarske vlade Viktor Orban se je danes pogovarjal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in povedal, da se Madžarska strinja s stališčem Evropske unije glede konflikta med Ukrajino in Rusijo, je sporočil tiskovni predstavnik predsednika vlade.
-
22. 2. 2022 | Svet
Ameriški predsednik Joe Biden je kmalu zatem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin priznal neodvisnost separatističnih ukrajinskih pokrajin Doneck in Lugansk, uvedel sankcije proti vsem, ki bodo tam opravljali kakršnekoli transakcije.
-
21. 2. 2022 | Svet
Putin v separatistični regiji v Ukrajini pošilja vojsko
Ruski predsednik Vladimir Putin je odredil napotitev ruske vojske za "ohranjanje miru" v separatističnih regijah Doneck in Lugansk v Ukrajini, ki ju je danes priznal kot neodvisni državi. Iz sveta prihajajo ostri odzivi na poteze Kremlja, številni politični analitiki opozarjajo, da je svet pred pragom še ene morebitne vojne.
-
21. 2. 2022 | Svet
ZDA napovedujejo takojšnje sankcije zaradi Putinovega priznanja separatističnih republik
Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je po ruskem priznanju dveh separatističnih republik Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine napovedala takojšnjo uvedbo sankcij ZDA proti Rusiji. Predsednik ZDA Joe Biden ima že napovedane pogovore z zavezniki.
-
21. 2. 2022 | Svet
»EU mora preprečiti, da BiH razpade na koščke«
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes v Bruslju posvaril, da se ne sme podcenjevati resnosti razmer v BiH. Zunanji ministri unije bodo po njegovih besedah morali sprejeti odločitve in preprečiti, da država razpade na koščke, je opozoril.
-
21. 2. 2022 | Svet
Zaradi korupcijske afere odstop ponudil tudi podpredsednik hrvaške vlade
Podpredsednik hrvaške vlade Boris Milošević je ponudil odstop, potem ko so v javnost prišle neuradne informacije, da je osumljen v aferi z nepovratnimi sredstvi. Zlorabe položaja v tej aferi je osumljen minister za prostor in gradbeništvo Darko Horvat, ki ga je premier že odstavil. Mediji poročajo o možnosti večje rekonstrukcije vlade.
-
18. 2. 2022 | Svet
V Sloveniji še ni bila priznana nobena poklicna bolezen zaradi uporabe škropiv
Pri ravnanju s škropivi so kmetje v skladu z navodili proizvajalca dolžni uporabljati osebno varovalno opremo, kot so zaščitna obleka, rokavice in maske, ki naj bi jih ščitile pred morebitnimi škodljivimi učinki škropiv.
-
18. 2. 2022 | Svet
Aretacije protestnikov v Kanadi
V kanadski prestolnici Ottawa se nadaljujejo aretacije protestnikov, ki so se začele v četrtek. Oboroženi policisti se po poročanju kanadskih medijev v skupinah premikajo od tovornjaka do tovornjaka, kjer aretirajo voznike in jih v lisicah vodijo v zapor. O nasilju ne poročajo.
-
Z vidika realpolitike so olimpijske igre namenjene projekciji veljave in moči države gostiteljice v svet. To še posebej velja za svetovne sile in avtoritarne države. Opevani olimpijski duh je koristen za trženje gospodarskih proizvodov in spodbujanje nacionalnih čustev, vendar politične oblasti, konkretno diktatorski režimi, stavijo predvsem na ideologijo (ta se sicer resda pogosto opira prav na nacionalizem). To je sodobna tradicija olimpijskih iger. Walter Funk, namestnik nemškega ministra za propagando Josepha Goebbelsa, je julija 1936, tik pred začetkom OI v Berlinu, oznanil: »Nikoli prej ni nihče razvil propagandne kampanje, enakovredne tej, ki podpira olimpijske igre … Tujec, ki prihaja k nam, bo videl, da je nemško ljudstvo združeno pod okriljem svojega voditelja Hitlerja.« Razen vseh tistih Nemcev, seveda, ki so bili takrat že zaprti v koncentracijskih taboriščih. Za primer, Dachau je bil zgrajen konec marca 1933. Prva leta so tja poslali na tisoče nasprotnikov nacističnega režima. Taborišče smrti je postal šele kasneje – z množično internacijo Judov in Romov z namenom iztrebljenja.
-
17. 2. 2022 | Svet
»Največji konflikt po drugi svetovni vojni? Lepo prosim.«
"Največji konflikt po drugi svetovni vojni? Lepo prosim. Na katerem kontinentu se je odvila vojna v Bosni? V enem dnevu je bilo v Srebrenici ubitih 1200 ljudi več, kot je padlo ameriških vojakov v dvajsetih letih vojn v Afganistanu in Iraku. Sto tisoč mrtvih in več kot dva milijona beguncev je bil končni seštevek samo bosanske vojne. Pa še vedno velja, da v Evropi po drugi svetovni vojni ni bilo spodobnega vojaškega konflikta."
-
17. 2. 2022 | Svet
Stroški koronavirusne krize v Nemčiji? 330 milijard evrov
Stroški koronavirusne krize so v Nemčiji v letih 2020 in 2021 dosegli 330 milijard evrov, kar ustreza 10-odstotnemu padcu nemškega bruto domačega proizvoda (BDP) iz predkoronskega leta 2019, je izračunal münchenski inštitut Ifo. Številke še ne vključujejo prihodnjih izgub, ki se bodo pokazale različnih ravneh, denimo kot pomanjkljiva izobrazba.
-
17. 2. 2022 | Svet
ZDA obtožujejo Rusijo pošiljanja dodatnih enot na mejo z Ukrajino
ZDA so v sredo zavrnile navedbe Rusije o umikanju svojih vojakov z meje z Ukrajino kot napačne. Namesto tega Moskva na območje pošilja celo dodatne enote, je novinarjem zatrdil visoki predstavnik Bele hiše.
-
17. 2. 2022 | Svet
Kanadska policija protestnikom postavila ultimat, sicer sledijo aretacije, zaplembe in kazni
Kanadska policija je protestnikom, ki že skoraj tri tedne blokirajo prestolnico Ottawo, v sredo izdala ultimat, naj odidejo ali pa jih čakajo aretacije, zaplembe avtomobilov in denarne kazni. Najprej so policisti začeli deliti letake z opisom posledic v primeru vztrajanja pri protestu.
-
17. 2. 2022 | Svet
Kaj imata skupnega Disneyjeva animacija in francoska umetnost
V londonskem muzeju Wallace Collection za april napovedujejo odprtje razstave Navdih Waltu Disneyju: animacija francoske dekorativne umetnosti. Ob animacijah iz Disneyjeve produkcije bo na ogled izbor francoskega pohištva in porcelana iz 18. stoletja ter dela francoskih umetnikov iz obdobja rokokoja.
-
16. 2. 2022 | Svet
V Bruslju glede Madžarske in Poljske napovedujejo hitro ukrepanje
Evropska komisija bo v prihodnjih tednih, potem ko je Sodišče EU zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji unije o pogojevanju denarja EU s spoštovanjem vladavine prava, pripravila smernice za uporabo mehanizma v praksi, je napovedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K hitremu ukrepanju pozivajo tudi v Evropskem parlamentu.
-
16. 2. 2022 | Svet
Belgija se odloča za štiridnevni delovni teden
Zaposleni v Belgiji naj bi imeli po zaslugi novega paketa reform trga dela, o katerem so se v ponedeljek zvečer dogovorili na vladnih pogajanjih, kmalu več možnosti izbire pri organizaciji svojega delovnega časa. V skladu z dogovorom bodo lahko zaposleni namreč delali samo štiri dni v tednu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.