29. 10. 2001 | Mladina 43 |
Cena zadovoljstva
Izbira kadrov, tajne uredbe, mediji kot trobila oblasti in predsednikov novi kurz.
© Tomo Lavrič
Dvaindvajsetega oktobra je postal minister za informacijsko družbo Pavle Gantar spet zadovoljen. Tega dne je namreč nadzorni svet (NS) "Telekoma" razveljavil postopek, po katerem je bil Adolf Zupan izbran za novega šefa telefonskega giganta.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
29. 10. 2001 | Mladina 43 |
© Tomo Lavrič
Dvaindvajsetega oktobra je postal minister za informacijsko družbo Pavle Gantar spet zadovoljen. Tega dne je namreč nadzorni svet (NS) "Telekoma" razveljavil postopek, po katerem je bil Adolf Zupan izbran za novega šefa telefonskega giganta.
Pred dvajsetimi dnevi so začeli mediji javljati o nezadovoljstvu, ki je zgrabilo ministra, ko je izvedel, da njegov kandidat ni bil izvoljen. Predsednik (NS) in Gantarjev državni sekretar dr. Tomaž Kalin je takoj podelil nezadovoljstvo s svojim ministrom, a vendar po besedah medijev zagotovil, da navzlic temu (NS) novega predsednika ne namerava ovirati. Sporočilo je bilo torej, da novega direktorja ne marajo, da pa bodo spoštovali dejstvo, da je bil izvoljen.
Potem pa se je začel dolgotrajni postopek zdravljenja ministrove nejevolje. Najprej je doktor Kalin čudežno zbolel, tako da ni mogel več dvigniti roke, s katero bi podpisal zapisnik seje o imenovanju g. Zupana za direktorja. Ko je potem še po večjem čudežu ozdravel, je zgrožen ugotovil, da odločba o imenovanju ni bila pravilno napisana. 15. 10. 2001, se pravi 13 dni po imenovanju, je dr. Kalin napovedal, da bo nadaljnji razvoj postopka odvisen od pritožbe. A že v naslednji dneh, ko pritožb ni bilo od nikoder, je državni sekretar iz predala potegnil načelo, ki ga vlada LDS nikoli ni prakticirala. Pred dokončno odločitvijo o imenovanju, je o postopku povprašal za pravno mnenje dve različni instituciji.
Ko je LDS pred meseci odstavila Vitoslava Turka z mesta direktorja ELES-a, njegov upor in protest ni povzročil, da bi svoj sklep zadržala in povprašala še za pravno mnenje pri istih firmah kot v primeru Zupana; Turkovim pritožbi so sicer prve sodne instance ugodile.
Pravno mnenje, ki je ozdravilo nejevoljo ministra Gantarja, je ugotovilo, da sta bila kandidata g. Zupan (ministrov antipaticus) in g. Peter Grašek (ministrov simpaticus) v privilegiranem položaju napram trem preostalim kandidatom, ker sta se bila sestala s predstavniki delavcev podjetja Telekom.
Sedaj nastopi vrh perfidnosti. V tekmi med dvema strokovnjakoma, nekdanjim direktorjem in aktualnim v.d. direktorjem, sta Zupan in Grašek nastopila v enakovrednem boju, v katerem je prvi dobil 6 glasov, drugi 4, toda zmaga ne velja, ker je bila preostala trojica outsiderjev, ki je skupaj zbrala 0 glasov, v neenakopravnem položaju???
Serijo manipulacij, ki je običajni akt imenovanja direktorja spremenila v enkratno politično farso, je bilo potrebno izpeljati zgolj zato, da je minister Pavel Gantar spet zadovoljen!!!
Drugačen tip nezadovoljstva pa je sprožila aretacija kolumnista Vlada Miheljaka in njegovih treh tovarišev, ki so v nočnih urah klepetali pred PEN klubom. Večerne diskusije na ulicah ob ameriški ambasadi so po novem dobile status potencialnih kriminalnih dejanj, zoper katere policija takoj ukrepa. Pod pretvezo skrbi za ameriško varnost so se torej na ljubljanske ulice vrnili duhovi totalitarizma.
Zdaj sta obe strani Prešernove ulice na široko prepovedani za parkiranje avtomobilov. Nenavadna obramba, če pomislimo, da so bin Ladnovi bombne napade zamenjali z biološko vojno v obliki antraksa. A recimo, da je izguba niza parkirnih mest prispevek meščanov k občutku varnosti osebja ameriške ambasade. Toda, od kod se je pojavilo to suspendiranje parkirnih con?
Ko je pred leti v deželo priromal papež, je tedanji notranji minister Andrej Šter v Uradnem listu objavil začasno omejitev prometa na določenih ulicah. Policija pod vodstvom ministra Rada Bohinca pa si je omislila interna pravila (!!!), s katerimi ukinja državljanom svoboščine. Pol koraka do uvedbe tajnega uradnega lista, po katerem je državo urejala stara komunistična oblast.
Ko je bila na oblasti Bajukova vlada, so mediji opozarjali na njeno pohlepno naravo, ki da hoče postaviti svoje ljudi v vse institucije, ki jih formalno nadzira. Pred tedni smo izvedeli, da z mesta predsednika sveta mariborskega narodnega gledališča odstopa gospod Rudi Moge. Kdo je bil ta mož, ki načeluje gledališkemu svetu? - Igralec? Režiser? Dramaturg? Gledališki kritik? Kostumograf? Ne, nič gledališkega, gospod Moge je dolgoletni poslanec LDS v državnem parlamentu. Komedija je sedaj ta, da gledališki zbor protestira in zahteva, da se gospod politik vrne nazaj na mesto predsednika gledališkega sveta.
Nevidna farsa pa postaja opis vključevanje države v NATO. Zadnjič je o napredku pripovedoval sam državni sekretar Milan Jazbec, ki je delovni sestanek v Bruslju opisal kot srečanje, na katerem so ga zasuli s pohvalami. Znašli smo se v situaciji, ko dnevni mediji o zunanji politiki poročajo tako, da prepustijo državni administraciji, da kar ona sama ocenjuje uspešnost svojega dela!??
Nekoč se je takšno držo medijev opisalo kot trobila oblasti.
Med to novo serijo samooblastnikov se zadnji teden ni uvrstil državni predsednik Milan Kučan, ki je presenetil s spremembo svojega kurza, ko je izjavil, da bi morali biti vršilci povojnih pobojev kaznovani. Toda, ali bo predsednik to novo držo podkrepil tudi s simbolno gesto izenačenja okupatorskih, kolaborantskih in partizanskih zločinov? Do sedaj je imel svečane govore le na partizanskih komemoracijah. Bomo torej na Dan mrtvih ugledali teve posnetke njegovega obiska grobišč pri Crngrobu in Slovenski Bistrici, kjer bo spregovoril o zločinih Titovih in Kidričevih čet?