5. 2. 2002 | Mladina 5 |
Koliko dni, mesecev ali let daleč od Boga
Interpelacija, stavke, demonstracije, predsednikov pokoj in volitve v najmočnejši stranki.
© Tomo Lavrič
Zavrnjena interpelacija zoper ministra Janeza Kopača je prinesla novo retoriko. Vladajoča koalicija je priznala njegove napake, a jih ocenila kot premalo resne, da bi ga veljalo odstaviti. Raison je zaokrožil sam premier z ljudskim rekom: kdor dela, dela tudi napake!
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
5. 2. 2002 | Mladina 5 |
© Tomo Lavrič
Zavrnjena interpelacija zoper ministra Janeza Kopača je prinesla novo retoriko. Vladajoča koalicija je priznala njegove napake, a jih ocenila kot premalo resne, da bi ga veljalo odstaviti. Raison je zaokrožil sam premier z ljudskim rekom: kdor dela, dela tudi napake!
Moderna liberalna stranka je začela pojmovati politiko v ljudskih pregovorih!!! Toda ali se je s tem res približala ljudstvu?
Stari svet modrih starešin, zbranih pod lipo, bi presojal besede ministra in odločil, da je užalil rod Štajercev.
Pravni modreci bi tehtali ministrovo spoštovanje zakona in razsodili, da si je minister dovolil samovoljo, ko je govoričil, kako mu ni treba izvrševati zakonov.
Kako pa bi preudarjala zdrava pamet? Ob zdajšnji interpretacija izredno težko. Minister v obrambi namreč ni predstavil primerjalne analize cen, ki jih plačuje podjetju "Koto" za sežig kostne moke. Navrgel je le puhlico, da so cene evropsko primerljive, ne da bi postregel s cenami teh storitev denimo v Franciji, na Portugalskem, na Češkem etc. Ugodna cena bi bila tu edini kriterij, ki bi povedal, kako skrbno ravna minister z denarjem davkoplačevalcev. Ker pa ministrov kabinet ni podkrepil svoje odločitve s takimi številčnimi argumenti, bi ideološko neobremenjeni državljan zahteval ministrov odstop!!!
Zakaj bi imel razumevanje do malomarnega trošenja njegovih davčnih prispevkov? Vlada namreč do svojih državljanov ni radodarna. Zdaj je odobrila več kot 30-odstotno zvišanje telefoniranja prek "Telekoma". Pred tedni je ukinila delu državljanov iz odročnih krajev pravico do povrnitve potnih stroškov ob obisku mestnih bolnišnic.
Z ljudstvom je dobesedno v vojni. Vladne stranke spravljajo skozi parlament zakon, ki bo prepovedal demonstracije v neposredni bližini skupščinske in vladne palače. - !???????????????? Nočejo gledati ne poslušati jeznega ljudstva, ki bi bilo nezadovoljno z njihovim vladanjem. Njihov ideal so protestniki, ki bi se zbrali na savskih livadah, kjer bi rjoveli in metali jajca v izobešene portrete ministrov in poslancev.
A ne zgolj to, zdaj se je razvedelo, da so si parlamentarci omislili preventivne zdravstvene preglede v diagnostičnem centru na Bledu, ki si jih bodo za milijone tolarjev poplačali iz državne blagajne.
Istočasno ko desettisoči kovinarjev stavkajo, da bi dobili za 6.500 tolarjev večje plače. Drobižek, s katerim si lahko kupiš vstopnico za evro tekmo košarkarjev Olimpije, ki jo potem od žalosti zaliješ s tremi piri. Toda predstavniki Gospodarske zbornice (GZ) ob tem jadikujejo, kako bi to pomenilo množično dopuščanje delavcev in propad dela industrije.
Zanimivo, ko si poslanci omislijo kakšnega izmed novih privilegijev, ko se vlada odloči za luksuzni avion, takrat menedžerji in GZ ne trobijo o preteči recesiji in novem valu brezposlenih.
Sedanja vlada in parlament v oči bijoče skrbita za svojo dobrodbit in varčujeta pri ljudstvu. Zadnja komedija je uprizoril poslanec LDS Maks Lavrinc, eden promotorjev novega zakona, ki bo predsedniku Milanu Kučanu pripravil popotnico ob odhodu iz predsedniške palače z novimi ugodnostmi, ki naj jih ima bivši predsednik.
Kot da se svet začne z njim. Kot da ni predzadnji predsednik Slovenije gospod Janez Stanovnik že desetletje v predsedniškem pokoju, njegov predhodnik tovariš France Popit pa še za mandat več? Doslej ni bil nacionalni problem, kaj bo počel predsednik in s kakšnimi postpredsedniškimi častmi bo nagrajen.
V skrbi za Kučanovo prihodnost je torej poslanec Lavrinc potožil: se bo moral predsednik zaposliti kot črpalkar na pumpi??????? Če odmislimo oholo podmeno, da za liberalca delo črpalkarja ni častno, je to ena najbolj neverjetnih političnih parabol, v katero še sam gospod Lavrinc ne verjame. Toda, kako da jo je potem sploh izustil?
Vladajoča LDS je postala tako močna in zaverovana v svoj večni uspeh, da več ne izbira besed. Kako je to mogoče?
Če preskočimo zanjo ugodno medijsko klimo, postaja garant njihovega uspeha prav opozicija. Smo ugledali tiskovno konferenco, ki so jo sklicali Janša, Bajuk, ali pa Jelinčič, in na kateri bi recimo protestirali proti poslanskemu privilegiju preventivnih zdravstvenih pregledov, ali pred sprejetjem zakona, ki je odvzel del pravic do povračila potnih stroškov za preglede v specialističnih ambulantah?
Nak, njihove politike niso prepoznavne kot praktični antipod politike Drnovškove vlade.
Sam premier Janez Drnovšek sicer prakticira radikalno politiko političnega božanstva. Na zadnjem kongresu LDS so izvolili novega sekretarja v podobi Petra Jamnikarja, ki ni po njegovi volji. Toda, večji šok od tega je dejstvo, da gospod Drnovšek na kongresu, pred in po njem sploh ni spregovoril besedice z gospodom Jamnikarjem!!!!!!!!? Predsednik stranke se na zboru, kjer se snidejo vsi strankini veljaki, ne sreča z generalnim sekretarjem!?? Če nekdo ni izvoljen po njegovi želji, zanj ne obstaja, še več, zdaj napoveduje, da mu bo odvzel del funkcij in jih prenesel na predsednika strankinega sveta!?? Demokratične volitve samo še kot farsa.
Nesojeni protikandidat za predsednika LDS Gojko Stanič je povedal, da je z Drnovškom zadnjič govoril konec osemdesetih, ko sta se soočila kot kandidata za mesto predsednika Jugoslavije.
Zdaj je v rabi nova mera za ugotavljanje politične teže: katerega leta je premier Drnovšek zadnjič govoril s teboj?