8. 10. 2002 | Mladina 40 |
V zavetju idile
Favorit, epizodni igralec in stari predsednik
Ko je premier Janez Drnovšek dokončno napovedal, da bo tudi uradno kandidiral na predsedniških volitvah, se je idilični pogled razširil prek vse dežele.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
8. 10. 2002 | Mladina 40 |
Ko je premier Janez Drnovšek dokončno napovedal, da bo tudi uradno kandidiral na predsedniških volitvah, se je idilični pogled razširil prek vse dežele.
Proračun. Njegova vlada je pripravila predlog novega proračuna z manj kot odstotkom tekočega primanjkljaja.
EU. Evropska komisija je sporočila, da predaja predlog 10 držav za vključitev v unijo.
Gospodarstvo. Guverner Mitja Gaspari napoveduje krepko znižanje inflacije na 4 % v naslednjem letu, mediji objavijo podatke o povečani gospodarski rasti v drugem četrtletju.
Nenadna naklonjenost hrvaške vlade. Hrvaška vlada je v pogajanjih za prodajo zavarovalnice "Croatia" postala naklonjena kupcu "Zavarovalnici Triglav", ob pogoju, da v mesecu dni uredi sporni lastniški status. Vložek je naenkrat ogromen: če bo direktorica Nada Klemenčič vztrajala v bitki za svoj foteljček, bo ogrozila zavarovalniški prodor na hrvaški trg.
Ribiški mir. Potem, ko je novi ribolovni režim še dodatno razburkal strasti ribičev, so se ti kot po čudežu iz bojevnikov naenkrat prelevili nazaj v krotke ribiče.
Mediji 1. Časnik Nedeljski Dnevnik, ki seže v poslednjo vas, je objavil prijeten narodnjaški intervju s premierom.
Svetovne cerkve. Po srečanjih s papežem in dalajlamo še moskovski patriarh.
Domača katoliška cerkev. Po demantiju napovedi možnega srečanja Janeza Pavla II. in Alekseja II. v Sloveniji, je premiera obiskal slovenski metropolit Franc Rode.
Mediji 2. Potem ko je bil premier spomladi že obupan nad mrhovinarstvom medijev, zdaj doživlja ugodje zaščitenega severnega medveda. Javna občila pišejo korektno, predvsem pa za afere in malverzacije vlade ne obtožujejo posplošeno njega kot predsednika vlade, temveč le konkretne storilce - bodisi ministre, ali pa še raje nižje uradnike. Afera vladno letalo je nezamisljiva, zdaj bi bil tarča kritike kvečjemu pogajalec z izdelovalci avionov.
Namesto v predvolilni spopad je tako premier stopil v nebesa na zemlji. Vse podobe sveta so zanj idealne. Zato so še največja čuda rezultati javnomnenjskih raziskav, ki mu ne namerjajo 80 % podpore, temveč le borih 30 %.
Pa vendar, kaj je značilnost teh čudovitih slik?
Združujeta jih dva različna momenta. Prvi je posledica skrite trgovine, bodisi s hrvaško vlado - ki se pred tem tri mesece ni mogla dogovoriti s slovensko o ničemer razen o nebuloznem ribiškem kodeksu, zdaj pa v prodajanje zavarovalnice vključi še pomoč Drnovšek-Ropu pri odstranjevanju direktorice Triglava -, ali pa s slovenskim metropolitom. Po fiascu v Moskvi, ko se je Drnovškovo posredovanje med poglavarjema katoličanov in pravoslavcev izkazalo za prazen milni balonček, je doživel premier nepričakovano potrditev v Ljubljani. V vladni palači ga je namreč obiskal slovenski metropolit Franc Rode in s tem za nazaj požegnal Drnovškovo medversko poslanstvo. Od kod njegova podpora Drnovšku? Pogovarjala sta se o ruskem patriarhu, premier pa je nadškofu obljubil zavzetost pri denacionalizaciji in urejanju cerkvenih zadev z državo. Čisti računi - Drnovšek dobi simbolno podporo nadškofa pred volitvami, katoliška cerkev pa popravi svoj pravni status že pod vladavino LDS, ne da bi ji bilo treba čakati na volilno zmago ideološko bližje stranke.
Drugi moment je nenavadno sovpadanje teh idiličnih podob z mnenjem, ki ga ima o sebi vladajoča LDS. Torej princip, po katerem sodbe o sebi izrekaš kar sam. Vlada sama predstavi proračun, kot nekaj izjemno uspešnega, guverner, ki je član LDS in bivši Drnovškov minister, v predvolilnem času napoveduje drastičen padec inflacije za prihodnje leto, pri čemer ga seveda ne oblije rdečica, saj je sočasno Urad za makroekonomske analize objavil, da bo letošnja inflacija za 0,5 % večja od napovedane.
Ta primer samoocenjevanja je nazorno uprizoril predsedniški kandidat Lev Kreft. Ko je s podpisi poslancev vstopil med uradne predsedniške tekmece, je moral odgovoriti na katastrofalne izide javnomnenjskih raziskav, ki ga komajda zaznavajo. - S kakšnimi dejanji je demantiral skromne napovedi? Preprosto, rekel je, da je v dobri formi in da ima vsebino, sporočilo in vizijo. In zaradi tega mu bo popularnost poskočila? Da v to verjame profesor filozofije?
Če se na volitvah poskušajo posebneži in bizarneži, ima to še nekakšen čar, da pa nekdanji poslanec in ugledni poznavalec estetike sodeluje na volitvah, na katerem mu kaže le na kakšen odstotek glasov??? Zadnji filozof, ki se je udeležil volitev, je bil Slavoj Žižek, ki pa se je na volitvah v državno predsedstvo spomladi 1990 uvrstil tik pod vrh, pri čemer je pustil za seboj celo Dimitrija Rupla, prvaka Demosa.
Aktualni predsednik države Milan Kučan je tokrat postavil rekord v številu na en mah podeljenih državnih odlikovanj na eno fakulteto, ko je s častnimi znaki odlikoval 6 profesorjev "Fakultete za družbene vede" za njihovo uspešno znanstveno, raziskovalno in pedagoško delo. Ne da bi oporekal strokovnosti nagrajencev, toda da predsednik države med množico univerzitetnikov izbira nagrajence po svoji presoji njihovega znanstvenega, raziskovalnega in pedagoškega dela??????? Saj se obnaša, kot da bi bil predsednik akademije ali najmanj rektor.
P.S. Na Mladinino kolumno Matevža Krivica ne bom odgovoril, ker jo razumem kot gesto prijateljstva iz starih časov in mi kajpak godi, da z mojim tekstom v reviji "Ampak" polemizira hkrati kar v treh revijah: v "Sobotnem Delu", "Mladini" in "Ampaku".