Bernard Nežmah

 |  Mladina 13  | 

Nova politika LDS

Ali se začenjajo tektonski premiki v stranki?

© Tomo Lavrič

Tokrat si dovolim osebno vprašanje: ali sem zadovoljen s kolapsom LDS? V zadnjih 15 letih sem bil med tremi največjimi kritiki njenih oblastniških politik. Torej bi moral njen padec na rob politike ocenjevati kot lep dokaz upravičenosti kritike. Pa vendar, v tej agoniji se pozablja, da je bila preddrnovškova LDS ena utemeljiteljic parlamentarne demokracije, stanovitna stranka, ki sta jo resda globoko transformirala oblast in apriorni antijanšizem, toda v svojih načelih je vseskozi ohranila serijo liberalnih vrednot. In prav stare stranke, ki desetletje in več zagovarjajo podobna stališča, gre šteti med politične dragocenosti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 13  | 

© Tomo Lavrič

Tokrat si dovolim osebno vprašanje: ali sem zadovoljen s kolapsom LDS? V zadnjih 15 letih sem bil med tremi največjimi kritiki njenih oblastniških politik. Torej bi moral njen padec na rob politike ocenjevati kot lep dokaz upravičenosti kritike. Pa vendar, v tej agoniji se pozablja, da je bila preddrnovškova LDS ena utemeljiteljic parlamentarne demokracije, stanovitna stranka, ki sta jo resda globoko transformirala oblast in apriorni antijanšizem, toda v svojih načelih je vseskozi ohranila serijo liberalnih vrednot. In prav stare stranke, ki desetletje in več zagovarjajo podobna stališča, gre šteti med politične dragocenosti.

Pred dnevi sem doživel šokantno presenečenje. Najprej sem uzrl v Odmevih prizor, ko je vodja LDS poslanske skupine Jožef Školč z jeznim govorom spregovoril o Pahorjevem mešetarjenju z njihovimi poslanci, ki so potem prestopili k SD. Zraven njega je sedel vodja SD poslanske skupine Miran Potrč, s katerim sta v nedavni preteklosti sodelovala kot zaveznika, Školč pa se je tokrat brez zadržkov spraševal, če niso ex-LDS poslanci, ki so zdaj pod Potrčem, izigrali volilcev.

Stavek, ki sem ga pričakoval, a sem se zadnji mesec čudil, zakaj ga ne slišim. Ali bi vrh Nove Slovenije le katatonično zrl, ko bi del poslancev NSi prestopil k SDS, pred tem pa javno razglašal, da se pogaja z Janezom Janšo o podrobnostih prestopa???

Nak, ne bi našli stranke, ki bi tako tiho prenašala, da jo režejo pri živem telesu.

Kaj me je torej teko pritegnilo pri Školčevi nejevolji? Bil je prvi, ki se je postavil v bran LDS in je prestopnike opisal z negativnimi pridevniki kot mešetarje in nestanovitne politike. To je namreč najbolj naravna gesta zaščite stranke, če verjameš vanjo. In naslednji dan je v Trenjih konfrontacijo s prestopniki iz LDS stopnjeval še Jelko Kacin, predsednik LDS, ki je svojo stranko predstavil kot politično kredibilno formacijo napram poslanskim karieristom, ki so jo zapustili.

LDS je naposled začela govoriti o sebi, iskati svoje prednosti. Morda se bo celo spomnila, da je bila prva uradna politična zveza, ki se je uprla hegemoniji zveze komunistov. Leta 1988 je Jožef Školč oponiral politiki ZKS v takratni skupščini, ki so jo povsem obvladovali komunisti, v njihovem imenu pa ji je predsedoval prav tovariš Miran Potrč.

LDS je bila nekoč prepoznavna. Mirne duše bi človek lahko stavil, da eldeesovec ne bo nikoli hujskal ljudstvo, naj ne hodi na počitnice na Hrvaško. Pred meseci pa se jim je dogodil Pavliha, ki je zdaj smuknil med socialdemokrate. Ali Milan Cvikl, trenutno poznan po sloganu, da bo na naslednjih volitvah Janša izgubil. Isti Cvikl je bil pred leti znan kot finančni ekspert, ki je kandidiral za položaj predsednika Računskega sodišča. Neodvisni strokovnjak je v manj kot štirih letih naredil fascinantno politično kariero: minister za finance, poslanec LDS, podpredsednik poslanske skupine LDS, šef parlamentarnega odbora za finance, zdaj pa član poslanske skupine SD in njen kandidat spet za šefa parlamentarnega odbora za finance. Prototip karierista.

LDS pa je bila stranka, ki se je borila za pravice gejev, izbrisanih, Romov. Toda na volitve 2004 ni postavila na najboljša volilna mesta teh ljudi. Tako v parlamentu nismo poslušali LDS gejevskega poslanca, ne nekdanjega oficirja JNA, ne prosvetljenega Roma, ampak serijo bivših ministrov, od ex-premiera Ropa do ex-ministrov Cvikla, Lahovnika in Pavlihe. Edina v oči bijoča nova podoba je bil poslanec Aleš Gulič, tako v stilu kot v anticerkvenem diskurzu, ki se za radikalnega liberalca spodobi. Zgodovinski problem stranke je bil, da ni bila sposobna samoprenove, da ji šele odhod kariernih veljakov ponuja šanso, da na novo postavi svojo politično identiteto, ki seže prek veselja do vladanja.

Školč govori o mešetarjenju, toda tu so zaspali predvsem dnevni mediji. Kako vztrajno so nam teve kamere kazale, kako četica potencialnih prestopnikov odhaja na pogajanje s Pahorjem, novinarji pa niso postavili enostavnega vprašanja: o čem se pogajate? kaj je vaša cena za prestop k SD? - Poslanske funkcije, morebitne ministrske položaje v eventualni SD-vladi, izvoljiv položaj na volilni listi na bližnjih volitvah?

Salto mortale v javnem mnenju je namreč posledica molka LDS. Zakaj je donedavna druga najmočnejša stranka tako kolapsnila na lestvicah priljubljenih? Povsem razumljivo, saj od novega leta naprej nobeden njenih veljakov ni govoril afirmativno o LDS. Še več, nihče ni prepričljivo govoril ne o prihodnosti stranke ne o njenih vrednotah. Pravo čudo, da je sploh dobila kak javnomnenjski glas.

LDS je torej spet začela nastopati kot agilna stranka. Če so se liberalci zdaj opredelili do svojih prestopnikov, je za njih tabu še vedno figura Janeza Drnovška kot državnega predsednika. Komajda kdaj javnost doživi kakšno kapljico njihovega dvoma na račun njegovega new-age tripa. Dnevni mediji so denimo poročali o njegovem državniškem obisku v ZDA in navedli, da je trajal teden dni, da se je na začetku sestal z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom, zadnji dan se udeležil sestanku tajanstvene organizacije Humanitad, vmes pa je poniknil.

Ne da bi se vsaj na kurtuaznem obisku sestal s podpredsednikom ZDA ali vodjo kongresa. Si predstavljate, da bi v Slovenijo na uradni obisk pripotoval predsednik Luxemburga, pa ga ne bi sprejel nihče izmed slovenskih politikov??????? Ali ameriška administracija slovenskega predsednika ne jemlje več za kompetentno persono???????????????????

Ali s stališča liberalca: kaj je pravzaprav počel predsednik Drnovšek v ZDA na državniškem obisku, ki so ga plačali slovenski davkoplačevalci?

Kot prava bomba bi morala odjekniti vest, da je ljubljansko tožilstvo zamudilo rok za pritožbo v postopku sojenja menedžerskega odkupa BTC-ja. Vodja gospodarskega oddelka Borut Markovšek je preprosto pozabil zadevo pod urgentno predati tožilki. - ??? Pa saj to je v posmeh pravni državi. Kriminalisti in tožilci leta zbirajo dokumente, jih proučujejo, poskušajo dokazati kaznivost dejanja, potem pa pride tožilski šef, ki zadevo po pilatovsko pozabi. -!?!?!?!?!?

Ni edini, često po istem postopku: nekoč so na zapor obsodili Elanovega finančnika Kodra, pa je sodnik Šubic pol leta vsak dan sproti pozabil napisati sodbo, da je reč na koncu zastarala, Hitovega maga Danila Kovačiča so po desetletju zaradi rabot resda obsodili, a ga je po mesecu predsednik Drnovšek pomilostil, sodišče pa je odgovornost naprtilo zapisnikarici, tožilec Železnikar ...

Pravosodje kot farsa, v kateri obsojenega finančnika odreši čudežni rešiteljev v podobi pravosodne pozabe. Toda kakšen je bil doslej pogled LDS? Vse, kar teče skozi pravni mlin, je vedno O.K. Liberalci so tod dvignili roke, kot da je vse v božjih rokah. - Res liberalna perspektiva? In kaj poreče zdaj nova LDS?