Izak Košir
-
7. 4. 2017 | Mladina 14 | Kultura
Da ima država do kulture mačehovski odnos, ni nič novega, razmere pa se iz leta v leto dodatno zaostrujejo, saj je denarja, namenjenega kulturi, vedno manj. Trenutno je na udaru status, ki nekaterim kulturnikom omogoča, da jim država plačuje prispevke. Ta status je z novo uredbo o samozaposlenih, ki je začela veljati z novim letom, izgubilo kar zajetno število kulturnikov, ker so presegli cenzus dovoljenega letnega zaslužka ali pa ne izpolnjujejo več na novo določenih meril.
-
7. 4. 2017 | Mladina 14 | Politika
Si predstavljate, da lahko obračun akontacije dohodnine oddaste le prek spleta, a imate napačen računalnik, ki je nezdružljiv s sistemom e-Davki? Tudi to se dogaja, o tem priča zgodba samozaposlenega v kulturi. Ta je pripravil vse za oddajo obračuna akontacije dohodnine in se nato želel prek svojega Applovega maca povezati s sistemom e-Davki. Ker ni šlo, je telefoniral na Finančno upravo Republike Slovenije (Furs), tam pa so ga povezali s službo za tehnično pomoč uporabnikom. »Tehnik na Fursu mi je povedal, da se na Applove računalnike ne spozna in da morda prek njih ni mogoče oddati obračuna oziroma se povezati z njihovim sistemom. Kasneje sva prišla do tega, da moj računalnik očitno res ni kompatibilen z e-Davki. Povedali so mi, da druge možnosti ni. Sicer prijazni tehnik mi je nazadnje svetoval, naj si kupim nov računalnik. Ker odvečnega denarja nimam ravno po predalih, sem se odločil, da bom obračun raje oddal na staromoden način – fizično. A to sploh ni mogoče! Vse potrebno sem potem naredil na prijateljevem računalniku, vse skupaj mi je vzelo slaba dva dni,« je opisal neprijetno izkušnjo.
-
7. 4. 2017 | Mladina 14 | Politika
Ministrstvo za kulturo se je odločilo spremeniti statut Slovenske filharmonije. Največ prahu je dvignila sprememba, s katero bodo imeli tudi zaposleni v tej ustanovi pravico, da pred izbiro direktorja podajo mnenje, ki ni zavezujoče, a je nemalokrat dokaz o (ne)zaupnici. Oglasili so se tudi direktorji sorodnih kulturnih zavodov in institucij, nekateri celo z izjavami, da se s tem (soodločanjem delavcev) vračamo v socializem in v čas samoupravljanja.
-
31. 3. 2017 | Mladina 13 | Politika
Komisija pri ministrstvu za zdravje in za delo je zavrgla vlogo pro bono ambulante v Novi Gorici, ki deluje v okviru Čezvesoljske Zombi Cerkve blaženega zvonjenja oziroma Hiše dobrot.
-
31. 3. 2017 | Mladina 13 | Politika
Jožeta Možino poznamo kot avtorja serije oddaj Pričevalci, ki predstavlja zgodbe »druge strani«, domobrancev, njihovih simpatizerjev, pomagačev, pa tudi partizanov, nasprotnikov komunistov. Poleg tega Možina vodi oddajo Intervju s podobno usmeritvijo. V zadnjih oddajah je gostil nekdanjega predsednika ustavnega sodišča Ernesta Petriča, nekdanjega ministra v Janševi vladi Vaska Simonitija, predsednika Svetovnega slovenskega kongresa Borisa Pleskoviča, kritika procesa Patria in novega ustavnega sodnika Klemna Jakliča …
-
24. 3. 2017 | Mladina 12 | Družba
Zavod Sopotniki, ki se zavzema za medgeneracijsko solidarnost, že tri leta zagotavlja brezplačne prevoze starejšim oziroma upokojencem na območju Brkinov in Krasa, natančneje v krajih Divača, Sežana in Kozina. A ne gre zgolj za prevoze, saj starostnikom pomaga tudi pri vključitvi nazaj v aktivno življenje. Dokaz, da so lahko uspešna tudi pozitivna prizadevanja, je, da bo zavod aprila odprl novo enoto, in sicer v Sevnici. Toda ne bo se ustavil tam, želi se širiti tudi v druge kraje, kjer javni prevoz ne omogoča dobrih povezav, taksiji pa so praviloma predragi.
-
17. 3. 2017 | Mladina 11 | Ekonomija
»Bi vam bilo všeč, če bi lahko kruh kupili le v kompletu s krompirjem in pašteto?« se sprašuje Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije, ki opozarja, da je breme dodatnega plačila televizijskih programov zdaj izključno na ramenih potrošnikov, slednji pa so se znašli pred zoprno dilemo.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Družba
V noči s petka na soboto je obiskovalce Metelkove presenetila obsežna akcija, v kateri je sodelovalo večje število policistov, kriminalistov in inšpektorjev. Kar sicer ne bi bilo nič nenavadnega, saj so tovrstni nadzori domala rutinski, vajeni so jih tudi na Metelkovi. Očividce pa je tokrat zmotilo nekaj drugega, kar nekaj jih je bilo namreč priča nesprejemljivemu rasnemu profiliranju obiskovalcev v klubu Menza pri koritu.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Politika
Drugorazredne (evropske) državljanke
Tik pred 8. marcem so evropske ženske slišale nič kaj prijazno izjavo, ki je dvignila precej prahu po vsej Evropi. Še bolj skrb zbujajoče je, da jo je izrekel evropski poslanec, in to v evropskem parlamentu, središču Evropske unije, ki naj bi bila branik človekovih pravic, enakopravnosti in svobodne ter odprte družbe. Za škandal je poskrbel poljski poslanec Janusz Korwin - Mikke, ki je dejal, da morajo biti ženske manj plačane od moških, saj so šibkejše, manjše in manj inteligentne od njih.
-
»Poglejte, kaj se je zgodilo včeraj na Švedskem. Švedska. Kdo bi lahko verjel?« je na Twitterju prejšnji teden zapisal ameriški predsednik Donald Trump in s tem namigoval, da je Švedska doživela teroristični napad. A seveda ga ni. Zato mu je nekdanji politik in nekdanji predsednik švedske vlade Carl Bildt odgovoril: »Švedska? Teroristični napad? Le kaj je kadil?« Bildt je Trumpa poučil tudi, da so na Švedskem lahko hvaležni, da večjega terorističnega napada niso doživeli že od časov, ko je skupina Baader-Meinhof leta 1975 razstrelila veleposlaništvo Zahodne Nemčije. Bildt je zaradi odzivov na Trumpovo laž požel zanimanje mednarodne javnosti. Med drugim je napisal tudi članek za Washington Post in v njem opisal razmere na začetku devetdesetih let, ko je, takrat je bil švedski premier, obiskal svoje vojake, vključene v operacijo Združenih narodov na Hrvaškem. V Bosni je takrat divjala vojna, zato so od tam prihajali avtobusi, polni obupanih beguncev, etnično čiščenje je bilo v zadnjih stadijih.
-
Kaj ima Janša proti Ljubljani?
»Bravo Ilka, bravo Boštjan. Smučarija je res nacionalni šport Slovencev. Se kdo spomni kakega zmagovalca iz Ljubljane?« je predsednik SDS Janez Janša zapisal na Twitterju in s tem nadaljeval poniževalno retoriko, usmerjeno proti Ljubljančanom in Ljubljančankam. Ilka Štuhec in Boštjan Kline sta namreč Mariborčana.
-
Prvi mož Facebooka in multimilijarder Mark Zuckerberg je za največje družbeno omrežje na svetu, ki kroji vsakdan zavidljivemu številu ljudi, napisal nov manifest. V njem se je zavezal, da bo Facebook odslej odločneje nadzoroval svojo že skoraj dve milijardi veliko bazo uporabnikov. Med obljubami je izpostavljeno, da bo zajezil senzacionalizem in dezinformacije, ki se prek Facebooka širijo skozi članke sumljivega izvora. Hkrati pa se je zavezal, da bo družbeno omrežje postalo bolj proaktivno pri zaščiti svojih uporabnikov, ki so tarče nadlegovanja in sovražnega govora. Sliši se obetavno.
-
Obvezna naročnina na Pop TV in Kanal A
Pop TV in Kanal A nista več v sistemu digitalnega prizemnega oddajanja, kar pomeni, da ju ni mogoče več sprejemati prek hišne ali sobne antene. Zdaj sta dostopna le v okviru plačljivih paketov ponudnikov kabelske ali IP-televizije. Vsaka komercialna televizija na prostem trgu se seveda lahko odloči za takšno potezo. Vendar je Pro plus, ki omenjena programa oddaja, hkrati zahteval od kabelskih ponudnikov, da oba kanala, Pop TV in Kanal A, uvrstijo v svoje osnovne pakete. Kabelski operaterji – Telemach, Telekom, Simobil , T-2 … – so to tudi naredili, hkrati pa napovedali sorazmerno podražitev svojih paketov. Naročniki tako ob spremenjenih pogojih nimajo druge izbire, kot da to podražitev sprejmejo. Kar pa je pričakovano sprožilo pritožbe gledalcev – naročnina na Pop tv in Kanal A je namreč dejansko za vsakega odjemalca televizije postala avtomatična obveznost.
-
10. 2. 2017 | Družba
Kaj nam povedo površinski spodrsljaji politično-ekonomskega vsakdana
Profesorja dr. Mladen Dolar in dr. Joseph Vogl ter dr. Samo Tomšič se bodo nocoj ob 19. uri v Cankarjevem domu spraševali, kaj nam povedo površinski spodrsljaji politično-ekomskega vsakdana in od kod nemara izvirajo. Premišljevali bodo, zakaj so t. i. ekonomske znanosti, ki se rade postavljajo od bok naravoslovnim, pravzaprav strukturirane kot teodiceje, pri katerih odloča božja previdnost, ne pa matematika. Kaže, da pri tem pod vprašaj ne postavljajo niti kapitalističnega sistema niti gospodarsko-političnih ureditev. Nasprotno naj bi bili nezanesljivi državljani tisti, ki odpovejo, ureditev trga deluje – vsaj po mnenju tako imenovanih »gospodarskih modrecev«, katerih napovedi, vsaj kar zadeva stik z realnostjo, pogosto spominjajo bolj na loterijo in igre na srečo.
-
Alen Ožbolt je akademski kipar in profesor kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Ožbolt je med drugim leta 2003 prejel nagrado Prešernovega sklada, med letoma 1984 in 1995 je deloval v znani umetniški skupini Veš slikar svoj dolg (V.S.S.D.), od leta 1996 pa ustvarja samostojno. Izpeljal je številne umetniške projekte in imel več razstav doma in po svetu.
-
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je konec preteklega leta postala pravnomočna lastnica nekdanje tovarne Inde v Kopru. V tovarniške prostore se je že pred dvema letoma naselila ekipa skvoterjev, ki tam izvaja tudi kulturni in drug program. Slaba banka zdaj izvaja sanacijo prostorov, saj naj bi bila že prejela ponudbe za odkup nepremičnine. Pripeljali so tudi bagerje in »čiščenje« se je začelo.
-
Ambulanta Huga Chaveza za nezavarovane v Novi Gorici obstaja od aprila lani. Njena ustanoviteljica je Čezvesoljska zombi cerkev blaženega zvonjenja.
-
Lažne novice, resnične posledice
Občutno več lažnih novic kot prej se je začelo pojavljati ob prvem večjem begunskem valu v Evropi. Takrat se je besedna zveza fake news šele začela uveljavljati. Splet oziroma družabna omrežja so lažnim novicam dala krila. To so opazili in izkoristili tudi tisti, ki so želeli vplivati na nedavne predsedniške volitve v ZDA.
-
Med 21. januarjem in 8. februarjem se bo odvil že 9. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, ki širi dostopnost kakovostnih kulturnih vsebin za otroke in mlade ter povezuje nevladne in vladne kulturne producente. Letošnja rdeča nit je večkulturnost. Tudi letos bodo za več deset različnih prizorišč podarili dobrih 17.000 vstopnic, kar pa je – sodeč po povpraševanju – še vedno premalo.
-
Na spletu se je pojavila fotografija kranjskogorskega župana Janeza Hrovata, na kateri pod sliko nekdanjega italijanskega »duceja« Benita Mussolinija drži iztegnjeno roko, zraven je tudi plakat italijanske fašistične stranke.
-
23. 12. 2016 | Mladina 51 | Politika
Letošnje leto je močno zaznamovala bitka za Tovarno Rog, zaradi katere so se postavila številna vprašanja o javnem in zasebnem prostoru. Zapuščeno tovarno že dobro desetletje zasedajo uporabniki oziroma skvoterji, v njenih prostorih pa se je razvil pester program in celo socialni center za pomoč in integracijo azilantov.
-
23. 12. 2016 | Mladina 51 | Politika
Novi upravitelj Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib ne bo zaračunaval vstopnine v park. To je skrbelo marsikoga, ko je Mestna občina Ljubljana koncesijo podelila javnemu podjetju Snaga. Snaga bo upravljanje parka prevzela leta 2018 in ne že naslednje leto, kot se je namigovalo, MOL pa bo iz proračuna podjetju za prvo leto namenila pol milijona evrov.
-
23. 12. 2016 | Mladina 51 | Politika
Razpis RTV Slovenija za novega generalnega direktorja se zaključi kmalu: 31. decembra. Kdo bo nasledil Marka Filija?
-
16. 12. 2016 | Mladina 50 | Politika
Poslanci so sprejeli spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, po kateri bo 2. januar znova dela prost dan. Zasluga gre vladajoči SMC, na hrbtu katere se sicer lomijo številna kopja, češ da zganjajo poceni populizem. Podprla jih je tudi opozicijska Združena levica, sicer oster kritik Cerarjeve stranke.
-
25. 11. 2016 | Mladina 47 | Družba
Združenje sestavljavcev oxfordskih slovarjev je za besedo leta 2016 izbralo post-truth oziroma postresnico. Definicija te besede je opis okoliščin, v katerih imajo na javno mnenje objektivna dejstva manjši vpliv kot čustva in osebno prepričanje posameznika.
-
25. 11. 2016 | Mladina 47 | Družba
Priseljenci proti priseljencem?
Nestrpni mediji in politiki znova igrajo na karto čustev državljanov. Tokrat je na vrsti Velenje. Tamkajšnjega župana Bojana Kontiča naj bi bil državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic obvestil, da si pristojne službe v tej občini ogledujejo objekt, ki bi bil primeren za nastanitev 150 migrantov. Z novico so se pod članki na spletu in na forumu portala Velenje.com razmnožili ksenofobni napadi na prihajajoče azilante, ki jih Velenjčani med drugim pošiljajo nazaj domov, od koder so prišli. Presenetljivo to prihaja iz ust nekaterih krajanov mesta, ki je v petdesetih letih, še v času socializma, nastalo z naseljevanjem delavcev iz republik nekdanje Jugoslavije.
-
4. 11. 2016 | Mladina 44 | Družba
Kot kaže, se tudi prostor slovenistov, ki velja za skoraj neprodušno zaprtega, odpira. Težko bi rekli, da za slovenski jezik ni zanimanja, saj je imel spletni portal Fran, ki je nekakšen »brskalnik po jezikovnih slovarjih«, v dveh letih delovanja več kot 11 milijonov obiskov. Te dni so predstavili posodobljeno različico 4.0. Portal je nastal brez namenskih javnih sredstev, financirali so ga iz infrastrukturnih sredstev ZRC SAZU in iz izkupička od prodaje druge tiskane izdaje Slovarja slovenskega knjižnega jezika (SSKJ).
-
28. 10. 2016 | Mladina 43 | Družba
Besim Hajdari je v središču Postojne želel postaviti 440 kilogramov težak, 30 tisoč evrov vreden ter dva metra in pol visok bronasti kip matere Tereze. Zamislil si je, da bi stal med občino in Zavodom Znanje, kip je želel občini podariti, a ga mestni svetniki pri tej zamisli niso podprli.
-
7. 10. 2016 | Mladina 40 | Politika
Svoboda govora in kako jo doživlja Božo Predalič
Nekdanji generalni sekretar v Janševi vladi in eden od vidnejših članov stranke SDS Božo Predalič je zelo dejaven na mikroblogerskem omrežju Twitter. Grosupeljčan slovi po ostrem jeziku in v tem slogu je 1. oktobra tvitnil: »Prav zanima me, koliko smo slovenski davkoplačevalci plačali za članek, ki v Washington Postu reklamira Türka. Naši pa naivnoveselo povzemajo.« K tem besedam je prilepil sliko naslovnice članka spletne izdaje Večera, kjer so navajali časnik Washington Post: ZN potrebujejo vodjo, kot je Danilo Türk.
-
7. 10. 2016 | Mladina 40 | Družba
Zgodba ljubljanske Tovarne Rog se zdaj očitno ponavlja v Novem mestu. Sokolc je ime dolenjske avtonomne cone s sorodnimi dejavnostmi od umetniških projektov do angažirane pomoči beguncem. Gre za zapuščeno stavbo Narodnega doma, ki so jo zasedli in uredili prostovoljci ter tako pravzaprav poskrbeli, da se ta objekt državnega pomena ni podrl. Zdaj jih hoče mestna občina pregnati.