-
27. 5. 2017 | Kultura
Tradicionalni japonski festivali
Na ogled je več kot 80 umetniških fotografij, ki predstavljajo tradicionalne festivale (matsuri), kar pomeni zabavo prvenstveno avtohtonih Shinto bogov, občasno pa tudi čaščenje budističnih božanstev. Ti festivali so sestavljeni iz velikih in veličastnih molitev, procesij v starodavnih nošah, daritev, čajnih ceremonij, svetih plesov, borilnih veščin, očiščevanj, kot tudi predstav gledališča nō.
-
26. 5. 2017 | Mladina 21 | Politika
V ponedeljek, 15. maja, je za zaprtimi vrati v kleti parlamenta potekala zaupna seja komisije, ki se ukvarja z nadzorom varnostno-obveščevalnih služb. Po državnozborskem poslovniku jo v skladu z načeli demokracije vodi predstavnik opozicije, torej Branko Grims, izvedenec za vprašanja migracij, mednarodne politike, svobodo medijev in fitnes. Poslanci so bili na seji zelo produktivni. Razpravljali so o Sovi, o dogodkih na Balkanu, pa tudi o Georgeu Sorosu, velekapitalistu, ki, kot bi dejal Branko Grims, »sodi na sodišče«.
-
26. 5. 2017 | Mladina 21 | Politika
Ameriški predsednik Donald Trump je eden najbogatejših Zemljanov. Pa ne eden tistih, ki skrivajo svoje premoženje, ki navzven želijo delovati skromni. Trump svoje premoženje in premožnost bahavo razkazuje. Še preden je bil izvoljen za ameriškega predsednika, je bil eno prvih imen, ki so prišle povprečnemu Zemljanu na misel, ko si je predstavljal elito in bogataše. In vendar je s politično retoriko prav temu Trumpu uspelo prepričati volivce v večini ameriških zveznih držav, da je glas drugorazrednih, odrinjenih, tistih, ki sta jih politična elita in globalizacija pustili na robu.
-
26. 5. 2017 | Mladina 21 | Družba
Predsednik države Borut Pahor kot po tekočem traku sprejema virtualne gorske zdravnike in druge zvezdnike, ne opazi pa, da bi si njegovo pozornost bistveno bolj zaslužili realni junaki, denimo ekipa onkologov in plastičnih kirurgov iz UKC Ljubljana, ki je pod vodstvom kirurga prof. dr. Uroša Ahčana prva na svetu po najsodobnejši metodi izvedla rekonstrukcijo dojke s 3D-modelom in se s tem zapisala v zgodovino svetovne medicine. Dr. Ahčan je predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline na UKC Ljubljana ter redni profesor na katedri za kirurgijo Medicinske fakultete v Ljubljani.
-
26. 5. 2017 | Svet
Uporabniki Twitterja so se poigrali s podobo družine Trump ob obisku papeža Frančiška v Vatikanu.
-
26. 5. 2017 | Mladina 21 | Politika
Je Borut Pahor res nepremagljiv?
Borut Pahor, človek, ki »objema svet« in ki, sodeč po zadnjih slikah na Instagramu, v New Yorku med političnimi aktivnostmi rad tudi teče v okolici stavbe Združenih narodov, pa tudi v Radencih – kaj je sploh tisto, česar nima rad –, velja za nespornega kandidata na novembrskih predsedniških volitvah. Zdi se, da ga nihče ne more premagati. V Sloveniji naj skratka ne bi bilo resnega politika, javne osebe, ki bi mu bila konkurenčna. Morda bi ga v Ljubljani premagal Zoran Janković, ne pa seveda v celotni Sloveniji. Za Pahorjevo navidezno moč je več vzrokov, dva od njih sta slog njegovega predsedovanja in politična kilometrina, tretji je ustavna vloga predsednika republike, ki, vsaj na prvi pogled, predsedniku daje zgolj predstavniško funkcijo, pa četudi bi morala biti njegova vloga veliko vplivnejša in pomembnejša od zgolj fotografiranja za Instagram.
-
26. 5. 2017 | Kultura
V Kreativni coni Šiška bo potekal Refusal Party, na katerem bodo nastopili DJ Dojaja, Felis Catus, Softskinson...V Klubu K4 bo nastopil ukrajinski drum'n'bass duo Agressor Bunx, v Gala hali pa ekipa Tetkinih radosti v okviru praznovanja Dneva mladosti tradicionalno prireja mali glasbeni pohod po poteh zbledelih spominov in pozabljenega tovarištva. Za muziko bodo poskrbeli Bayo, Bakto, Woo-D in Borka.
-
25. 5. 2017 | Politika
Kako je Janša postal član komunistične partije
Objavljamo Vprašalnik o pripravljenosti za sprejem v članstvo Zveze komunistov Jugoslavije (partije), ki ga je v drugi polovici sedemdesetih let izpolnil mladi Janez Janša. Slednji je danes vodja opozocije in že 25 let predsednik stranke SDS, ki ob skoraj vsaki priložnosti najde kritiko za prejšnji režim, v katerem pa je, kot je razvidno iz dokumenta, tudi sam sodeloval.
-
25. 5. 2017 | Politika
Francozi Macrona primerjajo s Cerarjem
Izvolitev Emmanuela Macrona za predsednika je v Franciji izjema. V časopisu Les Echos so se odločili razložiti fenomen, ki ga pooseblja nov predsednik države, in njegovo gibanje Naprej (En Marche!), ki so ga že preimenovali v Naprej republika (La Republique en Marche), z vzponom predsednika vlade Mira Cerarja.
-
24. 5. 2017 | Svet
Da so tuji mediji, ki slovenske tradicionalne hrane ne poznajo, besedo potica pomešali z besedo pica, še razumemo. Težje pa razumemo, kako so to lahko pomešali slovenski mediji, ki so se nato tekom dneva (seveda brez pojasnila) popravili. Obisk ameriškega predsednika Donalda Trumpa in prve dame ZDA Melanie Trump v Vatikanu je tako v medijih bolj kot resen pogovor o perečih temah, kot so migracije in okoljevarstvo, zaznamovala slovenska sladica - potica.
-
25. 5. 2017 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
V Slovenskem etnografskem muzeju bodo odprli razstavo Afganistan-slovenski pogledi, ki ponuja vpogled v Afganistan in njegovo pestro etnično podobo, v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje pa 25. bienale industrijskega oblikovanja, ki sta ga zasnovali kustosinji Angela Rui in Maja Vardjan. V Klubu K4 bodo obeleželi 28. letnico delovanja, kamor se po desetih letih vrača DJ Umek. V Ljubljani bo potekal 33. mednarodni festival Druga godba, pred tem pa bo za en dan obiskal tudi Piran. V Mariboru bodo razglasili zmagovalca Nagrade skupine OHO, osrednje nagrade za slovenske vizualne umetnike, mlajše od 40 let.
-
25. 5. 2017 | Družba
Jutri v Ljubljani o vzponu Sirize
Dokumentarni film This is a Coup, ki si ga boste lahko ogledali jutri v Stari elektrarni, ponuja neposredni, prvoosebni vpogled v vzpon Sirize na oblast in njeno pot od upanja Evrope do OXI referenduma, ki je bil Sirizina največja zmaga in hkrati največji poraz. Po referendumskemu NE izsiljevanju Trojke, se je Siriza odločila, da namesto volje ljudstva vseeno sklene dogovor z institucijami.
-
24. 5. 2017 | Politika
Bavčarjeva sodba potrjena, njegov odvetnik krivi pritisk javnosti
Odvetnik Janez Koščak, ki v zadevi Istrabenz zagovarja nekdanjega prvega moža Istrabenza Igorja Bavčarja, je za STA dejal, da se po sodbi višjega sodišča ne more znebiti občutka, da je to podleglo pritisku javnosti, medijev in pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča. Ob tem je napovedal, da bo vložil zahtevo za varstvo zakonitosti.
-
24. 5. 2017 | Svet
Donald in Melania Trump v Vatikanu pri papežu Frančišku
Papež Frančišek je danes v Vatikanu sprejel ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Slednjega sta na srečanje pospremili tudi prva dama Melania Trump in predsednikova hči Ivanka Trump, ki sta bili obe oblečeni v črno. V Vatikanu jih je sprejel prefekt papeške hiše, škof Georg Gänswein, ki jih je nato vodil do Frančiška.
-
24. 5. 2017 | Svet
Bruselj utegne od odhodu Britancev iz EU ostati praznih rok
Voditelji 27 članic EU so soglasno sprejeli politične smernice za pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU in glavnemu pogajalcu EU za brexit Francozu Michelu Barnierju potrdili mandat. Pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU oziroma o brexitu se tako lahko začnejo, kar pa še ne pomeni, da se bodo končala z dogovorom.
-
24. 5. 2017 | Kultura
Na četrtem festivalu se bo zvrstilo sedem gledaliških predstav nacionalnih gledališč iz Brna, Bratislave, Zagreba in s Cetinja ter tri predstave slovenskih gledališč, dve okrogli mizi s fokusom na poslanstvu nacionalnih gledališč v luči različnih kulturnih modelov in na (gledališki) obravnavi tranzicije iz socializma v kapitalizem, Režijski dialog, pogovori z ustvarjalci po predstavah in dva koncerta (Teo Collori & Momento Cigano, Moonlight Sky).
-
23. 5. 2017 | Družba
Notranja razprava o prispevku o Thompsonu na TV Slovenija bi bila nujna
V programih in platformah RTV Slovenija ni prepovedanih tem. Dogodki in pojavi, ki so v javnem interesu, ne smejo biti tabu. Dolžnost ustvarjalcev pa je, da natančno premislijo in definirajo fokus novinarske obdelave (zakaj je nek dogodek pomemben za slovensko javnost, kateri zorni je relevanten, kaj je informativna vrednost), tematiko umestijo v kontekst (predstavijo okoliščine in dejstva, ki nepogrešljivo osvetljujejo tematiko) in jo podajo v skladu z najvišjimi poklicnimi normami, predvsem natančno, nepristransko, celovito, na podlagi preverjenih dejstev; verodostojnost, na kateri sloni zaupanje javnost, da so podane vsebine resnične in da niso zavajajoče, je ena od temeljnih vrednot javnega medijskega servisa.
-
23. 5. 2017 | Politika
Petletna zaporna kazen za Igorja Bavčarja?
Ljubljansko višje sodišče je sodni spis skupaj z drugostopenjsko sodno odločbo proti obdolženim Igorju Bavčarju ter Kristjanu in Nastji Sušinskemu v zadevi Istrabenz poslalo na okrožno sodišče. Kot poroča Radio Slovenija je višje sodišče vsaj za Bavčarja potrdilo obsodbo na zaporno kazen. Po poročanju časnika Večer pa je v zadevi Istrabenz potrdilo tudi obsodilno sodbo za Kristjana in Nastjo Sušinskega.
-
23. 5. 2017 | Politika
Raperski vložek predsednika SDS Janeza Janše lahko slišite na tej povezavi ali na spodnjem posnetku, kjer se začne pri 1 minuti in 54 sekundah.
-
23. 5. 2017 | Svet
Brez soglasja držav članic EU ne bi smela sklepati novih trgovskih sporazumov
Evropska unija sporazuma o prosti trgovini s Singapurjem v zdajšnji obliki ne more skleniti sama. »Določbe sporazuma o tujih naložbah, ki niso neposredne, in določbe o reševanju sporov med vlagatelji in državo ne spadajo v izključno pristojnost Unije, tako da sporazuma v danih okoliščinah ni mogoče skleniti brez sodelovanja držav članic. Sporazum o prosti trgovini s Singapurjem tako lahko sklenejo le Unija in države članice skupaj,« meni sodišče EU.
-
23. 5. 2017 | Svet
V napadu v Manchestru 22 mrtvih
Ključne doslej znane informacije o bombnem napadu v eni od največjih pokritih dvoran v Evropi:
-
23. 5. 2017 | Kultura
Stanje specifičnega trenutka v času
V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) ter na sedmih lokacijah po Sloveniji bo od 25. maja do 29. oktobra potekal 25. bienale oblikovanja (BIO 25), ki sta ga zasnovali kustosinji Angela Rui in Maja Vardjan. Letošnji BIO, z naslovom Daleč, tako blizu, se osredotoča na glavni potencial Slovenije: njeno krajino. Kustosinji sta mednarodne skupine oblikovalcev napotili v gozdove, v kraško podzemlje, v rudarske revirje, na panonske ravnice, na obalo in v slovenske Alpe.
-
22. 5. 2017 | Politika
Janša prehitel nekdanjega severnokorejskega predsednika
Janez Janša je po skoraj četrt stoletja vodenja SDS na sobotnem kongresu v Mariboru prevzel še en mandat za predsednika stranke. Podprlo ga je 666 delegatov, zgolj pet jih je bilo proti. In tudi tokrat je bil edini kandidat za to funkcijo. Na tej je že 25 let, kar je (za primerjavo) več kot je trajalo predsedovanje nekdanjega severnokorejskega predsednika Kim Il-Sunga, ki je bil na položaju od leta 1972 do leta 1994 (22 let), pa tudi več od Kim Jong-Ila, ki je Severno Korejo in njeno komunistično partijo vodil 14 ler oziroma od leta 1997 do leta 2011. Janša namreč Severno Korejo rad uporabi za slab zgled, primer trde diktature in kot referenco za komunizem.
-
22. 5. 2017 | Politika
Zagotavljam vam, da ne bom dopustil uničenja Ksevta
Spoštovani predsednik vlade RS, dr. Miro Cerar, v vašem kabinetu imate očiten primer prevaranta, ki se s položaja vladnega uslužbenca okorišča na račun slabih pogojev v kulturi, umetnosti in humanistiki, ter nas, posameznikov, ki kljub tem slabim pogojem razvijamo svetovno odmevne projekte.
-
22. 5. 2017 | Svet
Žižek in Snowden skupaj za prekinitev preiskave proti Assangeu
Vojakinja Chelsea Manning, ki so jo leta 2013 kot vojaka Bradleya Manninga obsodili na 35 let zapora, ker je WikiLeaksu izročil_a zaupne dokumente State Departmenta in Pentagona o vojni v Iraku, so izpustili iz zapora. Vojakinjo je januarja letos po sedmih letih zapora v Forth Leavenworthu v zvezni državi Kansas pomilostil odhajajoči ameriški predsednik Barack Obama. Švedsko tožilstvo pa je v petek zavrglo obtožbe o posilstvu proti ustanovitelju Wikileaksa Julianu Assangeu in ustavilo preiskavo, ki je trajala sedem let.
-
22. 5. 2017 | Kultura
Usoda mest, ki so v nekdanji Jugoslaviji nosila Titovo ime
Po smrti Josipa Broza Tita je v vsaki izmed šestih jugoslovanskih republik in dveh avtonomnih pokrajin po eno mesto nosilo Titovo ime. Štiri mesta (Titograd, Titova Korenica, Titovo Užice, Titov Veles) so ta naziv dobila že takoj po drugi svetovni vojni, druga (Titovo Velenje, Titov Drvar, Titova Mitrovica, Titov Vrbas) so se večinoma preimenovala leta 1981, z razpadom Jugoslavije pa so ta atribut postopno izgubila. Danes so ta mesta v sedmih različnih državah.
-
19. 5. 2017 | Mladina 20 | Politika
Sklad CVC Capital, ki ga mika nakup Mercatorja
Ime, ki se v zgodbah okoli (pre)prodaj Mercatorja pojavlja že skoraj desetletje, je CVC Capital Partners. Gre za ameriško investicijsko podjetje, ki ima sedež v Luksemburgu in za 300 institucionalnih, državnih in zasebnih vlagateljev upravlja 71 milijard dolarjev vreden portfelj; vanj je vključenih približno 50 velikih podjetij iz vsega sveta, ki po navedbah CVC-ja zaposlujejo približno 350.000 ljudi. Skoraj 90 odstotkov vlagateljev v CVC prihaja iz ZDA, družba pa ima med drugim delež v Formuli Ena, Zagrebški pivovarni in proizvajalcu kovčkov Samsonite. V CVC-ju sicer pravijo, da ne delujejo kot klasični (hedge) naložbeni skladi, temveč dolgoročni upravljavci premoženja; njihovi investitorji morajo namreč svoj kapital pri CVC-ju vezati na deset let, dobičke pa dobijo izplačane šele ob prodaji naložb. Do te trditve velja sicer biti zadržan, podobno zagotavljajo skoraj vsi tovrstni skladi.
-
19. 5. 2017 | Mladina 20 | Uvodnik
Janez Janša sicer ni uspešen politik, rezultati njegovih vlad so ekonomsko gledano poraz za porazom. S prvo vlado je državo izpostavil dolgovom, ki jih je ustvarilo njegovo neumno trošenje, zaradi česar je bil krizni pristanek za vse državljane in gospodarstvo veliko trši in dolgotrajnejši, kot bi bil sicer. Druga vlada je bila eno samo ustvarjanje krize, strašenje, stiskanje in katastrofizem, s čimer je krizo poglobil do skrajnosti. Janša dejansko zmaguje le v eni preprosti politični igri: na referendumih. Zmaguje pa preprosto zato, ker najprej pretehta javno mnenje, nato pa ga začne s klasičnimi populističnimi izpadi podpihovati. Vseeno je, za kaj gre, vseeno je, kakšne so posledice referenduma, pomembno je le eno: oslabiti političnega nasprotnika.
-
19. 5. 2017 | Svet
Švedsko tožilstvo je danes zavrglo obtožbe o posilstvu proti ustanovitelju Wikileaksa Julianu Assangeu in ustavilo preiskavo, ki je trajala sedem let. Več podrobnosti naj bi tožilstvo sporočilo na novinarski konferenci danes opoldne, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
19. 5. 2017 | Družba
Radio Mladina: Borut Mekina o akademskih mačistih in seksizmu na univerzi
Pogovor je nastal na podlagi članka Akademski mačisti >>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/323206198&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false