-
16. 3. 2017 | Družba
Izbrane naslovnice Mladine, ki jih je ustvaril Uroš Abram
Uroš Abram je Mladinin fotograf, ki ima trenutno v Narodni galeriji v Ljubljani veliko pregledno razstavo svojih dialoških portretov. Je diplomant praške FAMU, sicer pa tudi avtor jutrišnje naslovnice Mladine. Bil je tudi avtor prejšnje naslovnice Mladine in še nekaj drugih zelo odmevnih naslovnic naše revije v zadnjih štirih letih, ki si jih lahko ogladate v fotogaleriji. Ne zamudite pa tudi razstave v Narodni galeriji, ki je res vredna ogleda.
-
16. 3. 2017 | Politika
Nič manj pomembna, kot poraz skrajnega desničarja Geerta Wildersa je lekcija nizozemskih volitev za sredinske, levičarske in druge stranke v drugih državah v Evropi. Kot navaja New York Times, so nizozemske volitve potrdile, da tradicionalne desnosredinske in levosredinske stranke izgubljajo, krepijo se manjše stranke, zato vlade sestavljajo nestabilne koalicije.
-
16. 3. 2017 | Svet
Nexit: Ali Nizozemcem res nič ne manjka?
Sezona se je začela. Od Amsterdama do obale Severnega morja na poljih cvetijo tulipani različnih barv. Če verjamemo njihovim prodajalcem, jih bodo letos prodali več kot 2 milijona, kar je največ doslej. Na tej podlagi bi lahko sklepali, da Nizozemcem, ki so na včerajšnjih parlamentarnih volitvah lahko izbirali med kandidati rekordnih 28 strank, nič ne manjka.
-
16. 3. 2017 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
V četrtek bo v Kinu Šiška nastopila zasedba Divanhana, ki igra fuzijo bosanske glasbene tradicije z jazzom in pop glasbo. V petek bo v Cankarjevem domu na ogled Händlov baročni operni spektakel Julij Cezar v Egiptu, pod katerega se podpisuje dvojec Marin Blažević – Oliver Frljić. V Kibla Portalu bodo odprli pregledno razstavo hiperrealističnih skulptur makedonskega kiparja Žarka Bašeskega z naslovom Aktiviranje receptorjev. V soboto bo v Gabrijelu Cerkno v okviru Festivala Keltika nastopila psihadelična rock zasedba A Love Electric, ki jo sestavljajo člani iz Mehike, ZDA in Argentine.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Politika
Vladne stranke utrjujejo diskriminacijo med različnimi partnerskimi zvezami
Ministrica Anja Kopač Mrak je pripravila ambiciozno reformo družinskega zakonika, uvajajo se posebna družinska sodišča, predvidene so posvojitve vnukov, nov način odločanja o zakonskih in družinskih sporih … A kot vedno se je znova zapletlo na začetku, pri pojmu zakonske zveze. Četudi se zakon ne dotika pravic istospolnih partnerjev, kakor je bilo leta 2012, ko je družinski zakonik padel na referendumu, je konservativne sile znova zmotila definicija zakonske zveze. Ta naj bi bila preohlapna in žaljiva. Na seji sta ministričin predlog najbolj napadala Metka Zevnik in Aleš Primc, za njimi pa predstavniki NSi.
-
15. 3. 2017 | Družba
Bodo Zdenko Čebašek Travnik danes razrešili, čeprav tega ne morejo?
V vabilu na izredno sejo skupščine Zdravniške zbornice, ki bo danes ob 16. uri, je kot edina točka dnevnega reda določeno glasovanje o razrešitvi pred kratkim izvoljene predsednice zbornice Zdenke Čebašek Travnik. Statut zdravniške zbornice v svojem 47. členu o možnosti predčasne razrešitve predsednice sicer to dopušča, vendar le v primeru kadar ta "deluje v nasprotju s statutom in sklepi skupščine". Slednje pa je nedavno izvoljeni predsednici, ki za svoje delo niti še ni mogla dobro poprijeti, res težko očitati. Iz vabila na izredno skupščino tudi ni mogoče ugotoviti, kaj naj bi predlagatelji razrešitve novi predsednici pravzaprav očitali oziroma s katerim svojim ravnanjem naj bi Zdenka Čebašek Travnik kršila statut oziroma sklepe skupščine.
-
15. 3. 2017 | Svet
Kaj se skriva v Trumpovih davčnih napovedih?
Bela hiša je pred kratkim na hitro objavila del informacij iz davčne napovedi predsednika ZDA Donalda Trumpa iz leta 2005. Pred tem je ameriška televizija MSNBC sporočila, da ima prav tako za objavo pripravljene dokumente. Trump je namreč ob 150 milijonih dolarjih dohodka plačal zgolj 38 milijonov dolarjev davka.
-
15. 3. 2017 | Družba
Tri stvari, ki skrbijo izumitelja spleta
Predstavljal sem si mrežo kot odprto tribuno, ki bi vsakomur povsod omogočila delitev informacij, dostop do priložnosti in sodelovanje prek geografskih in kulturnih meja, 28 let po vložitvi svojega predloga razlaga izumitelj svetovnega spleta Tim Berners-Lee. V mnogih ozirih se je ta načrt uresničil, v zadnjem letu dni pa je vse bolj zaskrbljen zaradi treh stvari, za katere je treba najti rešitve, da bo splet res lahko orodje, ki služi vsemu človeštvu.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Kultura
Bilo je leta 2013 in na toplo septembrsko jutro smo stali na skoraj praznem Trgu svetega Marka v Benetkah, ko je priletel galeb in pred našimi očmi zmasakriral goloba, ptico, nekajkrat šibkejšo od sebe. Filmski režiser Rok Biček, ki je na Beneškem filmskem festivalu ravno takrat predstavljal svoj prvenec Razredni sovražnik in s katerim smo prej že kakšno uro »brejnstormali«, kako bi zastavili njegov portret, je vzkliknil: »Evo, to je razredni sovražnik!«
-
15. 3. 2017 | Družba
Z dvigom minimalne plače bi si Slovenija zagotovila »dobre potrošnike«
Vodilni slovenski proizvajalec nizkoenergijskih in pasivnih montažnih objektov, Lumar IG, je po predstavitvi lanskoletnih rekordnih rezultatov (celotno prodajo uspešno povečali za 40 odstokov) in napovedi bodočega poslovanja odprl pomembna vprašanja na trgu gradnje v Sloveniji. "V praksi se še vedno soočamo s počasnim pridobivanjem dovoljenj, socialni in ekonomski vidiki zaposlovanja pa ne prinašajo zadovoljivih spodbud pri možnostih konkuriranja. Obstoječe strukturne omejitve odločilno vplivajo na panogo montažne gradnje v Sloveniji in, posledično, na podjetja v njej," je poudaril direktor Lumarja, Marko Lukić, ob tem pa odločno apeliral tudi na državo pri nujnih in hitrih reformah, zlasti na področju delovno pravne zakonodaje, ki mora postati bolj fleksibilna. Le-tako se bodo lahko podjetja v panogi razbremenila stroškov dela, obenem pa bi se krepila ustrezna podpora slovenskemu podjetništvu, menijo v podjetju Lumar IG.
-
15. 3. 2017 | Kultura
Gostovanje slovitega ameriškega plesnega ansambla v Ljubljani
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo 20. marca ob 19.30 gostovala skupina Bill T. Jones/Arnie Zane Company, ki v New Yorku deluje že več kot trideset let. Razvil se je iz sodelovanja med Billom T. Jonesom in Arniejem Zanom (1948–88), ki sta se med prvimi ukvarjala z vprašanji identitete, forme in družbenega komentarja ter s tem nepozabno preoblikovala ameriški ples. Skupina je pri nas že gostovala pred skoraj dvema desetletjema s triptihom, ki je vključeval tudi Jonesov solo nastop. Igra in igra: večer giba in glasbe postavlja Jonesovo inventivno koreografijo ob bok nekaterim najpomembnejšim delom zahodne glasbene tradicije našega časa. Na tokratnem gostovanju bo skupina uprizorila Zgodbo in Ravel: ležeče ali pokončno?, ki sta po več kot desetletju Jonesovi prvi novi repertoarni deli, pri izvedbi žive glasbe pa bo sodeloval Godalni kvartet Accademia.
-
14. 3. 2017 | Svet
Zakaj smo imeli predsodek, da je Azijka na posnetku varuška in ne partnerka?
Kako sta otroka zmotila profesorja Roberta E. Kellyja, ko je za televizijsko postajo BBC od doma pojasnjeval razmere v Južni Koreji, in kako ju je njegova soproga Jung-a Kim na hitro odpeljala iz sobe, je eden najbolj gledanih posnetkov na družbenih omrežjih v zadnjem času. Na BBC so ob tem opozorili tudi na drugo, manj smešno in prikupno plat. Mnogi ljudje, pa tudi nekateri mediji, so na podlagi videza žene, ki je azijskega porekla, ocenili, da je varuška.
-
14. 3. 2017 | Kultura
Pionirke slovenske arhitekture in oblikovanja
V Galeriji Avla NLB v Ljubljani je do 20. aprila na ogled arhitekturna razstava z naslovom V ospredje: pionirke slovenske arhitekture in oblikovanja, ki sta jo v sodelovanju z Galerijo DESSA pripravila Center arhitekture in Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU. Razstava je nastala z namenom osvetliti življenje in delo spregledanega dela slovenskega arhitekturnega ustvarjanja. Koncept razstave: Center arhitekture Slovenije in Helena Seražin
-
13. 3. 2017 | Družba
Bi vam bilo všeč, če bi lahko kruh kupili le v kompletu s krompirjem in pašteto?
"Začetek leta je popestrilo dogajanje na trgu televizijskih vsebin. Podjetje Pro Plus, največji izdajatelj komercialnih programov v Sloveniji, se je 16. januarja umaknilo s prizemnih oddajnikov digitalne televizije (DVB-T), svoje vsebine pa so začeli v paketu petih programov zaračunavati slovenskim operaterjem. Prav vsi največji pa so dvignili ceno paketov, v katere je vključena kabelska oziroma IP-televizija. Zadnji se je za to potezo odločil Telemach," so v svojem zadnjem odzivu na omenjeno problematiko zapisali pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).
-
13. 3. 2017 | Politika
O politiki na Zahodu odločajo družabna omrežja
Medtem ko je ameriški predsednik Donald Trump "kralj Twitterja", je slovenski predsednik Borut Pahor, znan tudi kot Barbika, "kralj Instagrama". Pahor družabna omrežja za širjenje svojih sporočil uporablja od leta 2012, so pred dnevi poročali tuji mediji. Malo pred tem je Thomas B. Edsall v komentarju v New York Timesu napisal, da internet in njegovi otroci pomagajo razkrajati tradicionalne moralne in etične omejitve v ameriški politiki.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Politika
Pahor ne bo odnehal, dokler še lahko kaj stori za SDS
Predsednik republike Borut Pahor je ta teden po štirih mesecih razmisleka poslanskim skupinam predstavil tri imena za ustavne sodnike. In s tem le še potrdil, da je idejo o svetovnonazorski uravnoteženosti ustavnega sodišča zlorabil za imenovanje kandidatov v skladu z željami političnih strank.
-
13. 3. 2017 | Kultura
Pregled sodobne dokumentarne produkcije
Na različnih prizoriščih v Ljubljani (Cankarjev dom, Kinodvor, Slovenska kinoteka) bo od 15. do 22. marca potekal 19. festival dokumentarnega filma, na katerem bodo prikazali 23 filmov. Festival ponuja vpogled v raznovrstno sodobno svetovno produkcijo dokumentarnega filma, ki je vse bolj prodorna s svojo aktualno obravnavo družbenih in političnih problemov ter posega v vse pore življenja. V tekmovalnem programu na temo človekovih pravic se bo pet filmov potegovalo za nagrado, ki jo podeljuje Amnesty International Slovenija. Zmagovalni film bo tudi tokrat izbrala mednarodna žirija, ki jo sestavljajo: Martichka Bozhilova (poslovna direktorica produkcijskega podjetja Agitprop), Tiha K. Gudac (hrvaška filmska producentka in režiserka) in Joe Oklikah.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Uvodnik
V ravnanju te vlade, ko gre za kadrovske poteze, ni nobene logike. Ne da ni logike – zdi se, kot da ljudi, ki jih premier postavlja na ključna mesta, druži nekaj čisto drugega kot strokovnost, usposobljenost ali pač političnost, na primer sodelovanje v isti verski ali šamanski sekti. Zdi se, da je, ko gre za res pomembna mesta, za predsednika vlade Mira Cerarja edino merilo pri izbiri le članstvo v nečem sicer ne ravno izjemnem, ampak nečem, česar mi drugi ne poznamo, kar je javnim očem prikrito. Mogoče gre za neko na pol običajno zadevo, za pripadnost istemu joga studiu ali morda bralnemu krožku. Mogoče gre za ljudi, ki so bili v devetdesetih letih skupaj člani kakšne videoteke. Mogoče so bili njihovi otroci v istem nogometnem klubu. Da gre torej le za to, da se od nekod poznajo. Pri čemer ni jasno, res ne, kaj je ta skupna točka. A če pogledamo kadrovske odločitve predsednika vlade, je to edina racionalna razlaga. Možno je še, da gre za premierove prijatelje, in je to pač ta kriterij za imenovanje. Tudi to je še kar logično. Vse ostalo je namreč zunaj razuma in razumljivega.
-
10. 3. 2017 | Družba
Radio Mladina: Jure Trampuš o obveznem služenju vojaškega roka
Pogovor je nastal na podlagi članka ---> Smo se za to borili?
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/311519147&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Komentar
Pisalo se je leto 2005 in tedaj triindvajsetletnemu Omarju Naberju ni šlo slabo, nasprotno – po zmagi na Bitki talentov pri Mariu Galuniču si je prislužil nastop na Emi, kjer je tudi zmagal in s skladbo Stop zastopal Slovenijo na Evroviziji v Kijevu. Istega leta je izdal svojo prvo ploščo, ki je vsebovala mnoštvo hitov z naslovi, kot so Krasen dan, Ves tvoj svet, Skrivaj sanjava in tudi omenjeni Stop ter Omar, ti teslo in Ni me sram. Radii so to leto vrteli tudi avtorje, kot sta Siddharta in Neisha, a je bil Omar tisti, ki je zasedel prvo mesto po predvajanosti omenjenih hitov.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Politika
Matjaž Hanžek, poslanec Združene levice, je vojsko služil še v zlatih časih Jugoslavije, bil je le malo starejši od drugih, ko so ga, 28-letnika, poslali v Smederevo med tankiste. Za sabo je imel pesniško-uporniško obdobje nagajanja oblasti, tako da so bili v vojašnici vnaprej obveščeni, kdo prihaja iz Slovenije. »Nisem niti vedel, zakaj bi moral zapravljati čas, hkrati sem načelno proti militarizaciji družbe, zato sem pred odhodom stavil s prijatelji, da mi bo uspelo iz vojske priti do 29. novembra,« se spominja Hanžek. »Veliko znancev, ki niso želeli služiti, se je vojski uprlo z agresijo, a so naredili napako, ravno vojska je tista, ki zna obvladati nasilje. Sam sem ubral drugačno taktiko, delal sem vse, kar sem moral, dvojno, še več, javljal sem se, čistil sem stranišča, kar je bilo kasneje dokaz, da sem nor. Težave sem imel le z zdravnikom, ki ni verjel, da sem zmešan, dajal mi je tablete, a jih nisem pogoltnil. Po nekaj tednih so me poslali na medicinsko akademijo v Beograd, tam pa sem dobil diagnozo, da sem psihoneurosis nuclearis. Stavo sem dobil. V Ljubljano sem se vrnil tri dni pred dnevom republike.«
-
10. 3. 2017 | Politika
Pritiski glede zakona o tujcih na varuhinjo ne vplivajo
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je prejela nekaj več kot 1.300 podpisov pod peticijo, s katero je pozvana, naj vloži zahtevo za oceno ustavnosti novele Zakona o tujcih ali odstopi s položaja. Njeno "doslejšnjo pasivnost, omahovanje in neodločnost" v tem primeru podpisniki razumejo tudi kot "kolaboracijo s totalitarnimi in antihumanističnimi težnjami slabe oblasti".
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Družba
Prof. dr. Rafael Mihalič, energetski strokovnjak
Pri oskrbi z električno energijo se v Evropi dogajajo veliki premiki. Kar 90 odstotkov novih elektrarn, ki so bile lani zgrajene na območju EU, izkorišča enega od obnovljivih virov. Več kot polovica novih zmogljivosti pripada vetrnim elektrarnam – te so po skupni nameščeni kapaciteti že presegle zmogljivosti evropskih termoelektrarn na premog.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Politika
Napihnjeni življenjepis glavne menedžerke
Nova predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) je postala zamejska Slovenka Lidia Glavina. Odslej bo odgovorna za upravljanje več deset podjetij v državni lasti, katerih vrednost znaša 12 milijard evrov. Bo menedžerka vseh državnih menedžerjev. Od predsednika uprave Telekoma bo terjala višje donose, od predsednika uprave Luke Koper prestrukturiranje, pogajala se bo s predstavniki svetovnih multinacionalk, morda že kmalu odločala o prodaji Nove Ljubljanske banke ali Cimosa s tri tisoč zaposlenimi. Za kar je seveda treba imeti vrhunsko znanje in avtoriteto. Njene napake ali uspehi se bodo merili v milijonih.
-
10. 3. 2017 | Kultura
V petek bo v Pritličju potekal drugi dan festivala Tresk, na katerem se bodo predstavili pavleisdead, СОЧИ '91, Blaž Pavlica in Noč. V soboto v K4 prihaja londonski DJ, producent in klaviaturist Sweyn Jupiter, ki je pozornost vzbudil dobri dve leti nazaj, ko je v sodelovanju s šefom založbe Bok Bokom izdal single Papaya Lipgloss, obenem pa se je uveljavil kot član DJ tria BBC AZN Network, ki pripravlja eno najbolj divjih in zanimivih oddaj na valovih Radar Radia.
-
9. 3. 2017 | Družba
V reklamah proizvajalci potrošnike ves čas prepričujejo, zakaj potrebujejo prav njihov izdelek in storitev. Veliko redkeje so na voljo informacije o negativnih učinkih naših nakupov na okolje, druge ljudi in na nas same. Medtem ko je tisk pri reklamah čim večji, koristi proizvajalci poudarjajo s srečnimi široko nasmejanimi ljudmi, opozoril o negativnih učinkih večinoma ni, če so, so natisnjena z drobnimi črkami, da jih komajda preberemo. Samo ena skupina izdelkov ima na embalaži namesto srečnih mladostnih ljudi z velikimi črkami navedene škodljive vplive, v zadnjem času so besede še ponazorjene s fotografijami. To so tobačni izdelki.
-
9. 3. 2017 | Družba
Dajmo Zdenki Čebašek Travnik možnost, da se dokaže
Bile so demokratične volitve. Od 5474 veljavnih glasovnic je Zdenka Čebašek Travnik zbrala 2780, prejšnji predsednik zbornice Andrej Možina pa 2694 glasov . Bila je tesna in za marsikoga nepričakovana zmaga. S poudarkom na: demokratične volitve in nepričakovana zmaga.
-
9. 3. 2017 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
V četrtek na redni spored Kinodvora prihaja film Mesečina, letošnji dobitnik oskarja za najboljši film. Zgodba o istospolnosti in iskanju identitete, je postavljena v svet temnopoltih preprodajalcev mamil na sodobnem ameriškem jugu. V Kinu Šiška bo potekal festival Tresk#8, glasbeno-založniški dogodek, ki predstavlja številne domače založnike, distributerje in ustvarjalce. V petek bodo v Galeriji sodobne umetnosti Celje odprli pregledno razstavo stripovske produkcije, ki je nastala v zadnjih desetih letih. V SSG Trst bodo premierno uprizorili Teoremo po motivih istoimenskega romana P. P. Pasolinija v režiji Sebastijana Horvata. V soboto bo v Cankarjevem domu zaključek festivala Literature sveta - Fabula z ruskim pisateljem Viktorjem Jerofejevom.
-
8. 3. 2017 | Družba
Angelca Likovič prejela bodečo nežo za seksistično izjavo leta
V Socialnem centru Rog sta uredništvo spletnega portala Spol.si in kolektiv Rdeče zore razglasila nagrado bodeča neža. Tik pred mednarodnem dnevu žensk so obiskovalke in obiskovalci najbolj seksistično izjavo leta izbirali med petimi izjavami, ki so se na spletnem glasovanju uvrstile najvišje. Bodeča neža 2017 je pripadla Angelci Likovič, predstavnici Gibanja za otroke in družine, katere dve izjavi sta prejeli enako število glasov in si posledično delili prvo mesto.