Vanja Pirc
-
Verjetno ni zvoka, ki mu ne bi znala dobro prisluhniti in ga nato še spraviti iz sebe. Govor. Petje. Kričanje. Jok majhnega otroka, ki spominja na paritveni klic mačk. Hreščeči zvok avtomata za kavo, ki ga v kavarni ponovi kar tako mimogrede. Ni takšne vrste »posnemovalka« kot Jure Godler ali Marjan Šarec, čeprav njune vokalne sposobnosti zelo ceni, zna pa reuprizoriti najrazličnejše glasove, šume, zvoke. Tudi glasove občutij, dreves ali pa rdeče barve. Bi zmogla uglasiti tudi aktualne družbene razmere? »Definitivno. Tudi s telesom bi bilo mogoče upodobiti hektiko, v kateri smo se znašli, z glasom pa sploh,« je prepričana.
-
Tomaž Gorkič, filmski ustvarjalec
Že poznate film, v katerem govorijo o Adamu in Evi ter o tem, da naj izvirnega greha ne bi sprožila kača, ki je zapeljala Evo, temveč moški drugih ras in njihovo »Satanovo seme«? Če ga še ne poznate, vas bo morda presenetilo, da gre za eno redkih slovenskih grozljivk. Ja, gre za čisto pravi horror film, v katerem šprica kri. A ker gre za pravi horror film, ta hkrati ponuja tudi kritičen pogled na družbo, v kateri živimo. Ogledalo nastavlja zlasti »korporaciji« RKC, saj je scenarij z rasističnim besednjakom nastal na podlagi zapisov v Bibliji, cerkvi pa v obraz med drugim vrže tudi njeno sodelovanje z nacisti v drugi svetovni vojni in pedofilijo v duhovniških vrstah.
-
Nekateri mediji, denimo Reporter in portal Politikis, so se te dni zgroženo razpisali o tem, da naj bi bila informacijska po–oblaščenka Nataša Pirc Musar širila sovražni govor, ker je na Twitterju zapisala, da bo na prireditev ob dnevu varstva osebnih podatkov prišla oblečena v črtomirko. Očitali so ji, da je s tem zapisom žalila Črtomirja, sina Janeza Janše, a v njihovi zgodbi je manjkalo nekaj ključnih podrobnosti.
-
Družinski zakonik: Gnili kompromis
V ponedeljek je Družinska pobuda, ki jo vodi Tomaž Merše, ponudila kompromisni predlog družinskega zakonika, s katerim naj bi se izognili bližnjemu referendumu. Tega zahteva druga skupina državljanov, ki si je nadela ime Civilna iniciativa za družino in pravice otrok in jo vodi Aleš Primc. S kompromisom naj bi bila volk sit in koza cela, pa še privarčevali bi.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Ameriški časnik New York Times je ob koncu lanskega leta objavil kolumno, v kateri se je pisatelj Seamus McGraw razpisal o tem, zakaj lovi srne. V kratkem, a slikovitem prispevku je razvil tezo, da mu v nasprotju z mnogimi drugimi lovci ne gre za nabiranje trofej, temveč za umetnost lova.
-
Renault: Premalo učinkovit oglas
V zadnjih tednih je na spletu veliko pozornosti zbudil eden od televizijskih oglasov iz nove Renaultove kampanje za twinga. Gre za oglas, v katerem se proti oltarju sprehodita mlajša ženska in starejši moški, a ko prispeta do ženina, se mu ne pridruži ženska, torej nevesta, temveč moški, ki ga je k oltarju pospremila odrasla hčerka. Poročeni gejevski par se na koncu skupaj z deklico, očitno (drugo) hčerko, odpravi proti avtomobilu. „Časi so se spremenili,“ ob tem v francoščini pove napovedovalec.
-
Ministrstvo za kulturo: Ukinjanje „temelja slovenske države“?
Te dni se podpisuje peticija proti ukinitvi ministrstva za kulturo. Vse kaže, da bomo prvič v zgodovini ostali brez samostojnega vladnega resorja, med drugim pristojnega za kulturno politiko, umetnost, kulturno dediščino, medije in skrb za slovenski jezik.
-
Prejšnji teden sta Žiga in Boštjan Virc na videoportalu YouTube objavila napovednik za svoj novi filmski projekt, dokudramo, ki naj bi pod drobnogled vzela domnevni jugoslovanski tajni vesoljski program. Jugoslavija naj bi ga razvila na podlagi zapiskov Hermana Potočnika Noordunga in ga leta 1961 prodala Američanom, ti pa naj bi z njegovo pomočjo poleteli na Luno in pri tem prehiteli Ruse. Posnetek je čez noč postal mednarodni spletni hit, doslej pa je zabeležil že več kot 630.000 ogledov.
-
Na odmaknjeni kmetiji živita sestri, ki gojita svinje. Pravzaprav jih goji le starejša sestra, očetova naslednica, mlajša pa se medtem predaja učenju vedno novih umetnostnih disciplin. Ob njunih dialogih se vse bolj razkriva, da nista le čudaški, temveč sta tudi hladnokrvni serijski morilki. A čeprav jima življenje drugih ljudi ne pomeni nič, sta močno navezani na živali: starejša živi le za svinje, mlajša za ptička Fluffyja, ki je v resnici že davno poginil, s čimer je simbolično ugasnila tudi njena možnost, da bi kdaj pobegnila iz nastale situacije. Svobode si sicer želi in si jo skuša izboriti, a starejša sestra jo uspe, tudi s pomočjo represivnih metod, vedno znova zadržati v njunem grotesknem svetu.
-
Vanja Pirc | foto: Tjaša Zajc
Ste se kdaj vprašali, kje končajo vse tiste želje, ki nam švigajo po glavi, tik preden upihnemo svečke na rojstnodnevni torti? Ali pa, kje končajo vse tiste želje, ki jih skupaj s kovanci zmečemo v vodnjake? Nova slovenska pravljica Gone Wishing, ki sta jo zasnovala avtor Luka Lorenci in ilustrator Matej Jenko, razkriva, da pristanejo pri družini duhcev, ki nam pomagajo, da se še tako skrite želje tudi uresničijo. Duhci so pri tem menda zelo uspešni. Le Jacob, najmlajši med njimi, ima veliko skrivnost. Kljub temu da naj bi bil njegov talent prirojen, mu izpolnjevanje želja nikakor ne gre od rok.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Konec oktobra je v ljubljanski Kino Šiška zakorakal mladenič, oblečen v oranžen kombinezon in opremljen z motorno žago. Ko jo je pognal, ni pokazala znakov življenja, a si ni dolgo belil glave, saj je imel s sabo tudi obodno žago. Z njo je, ob živi spremljavi električne kitare, pred očmi številčnega občinstva razžagal ogromno črno-belo kravo. Ta je bila sestavljena iz lesa, kartona in selotejpa, ker je imela vgrajene posode z litri kečapa, pa je naokrog vseeno nekontrolirano špricala »kri«.
-
Nekaj dni po vstopu v novo leto je opuščene rove Premogovnika Velenje, ki so že dobro desetletje preoblikovani v podzemni del Muzeja premogovništva Slovenije, zajel požar. Kot pravijo v premogovniku, tega dogodka kljub najsodobnejši tehnologiji in doslednemu izvajanju posebnih varstvenih ukrepov niso mogli predvideti ali preprečiti, saj ga je povzročilo prepihovanje zraka skozi razrušene premogove plasti, zaradi česar je prišlo do samovžiga premoga. So pa požar hitro omejili in na območje še vedno vtiskajo ogljikov dioksid, s čimer preprečujejo dostop kisika in hkrati ohlajajo mesto, kjer je gorelo.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
Črtna koda je tisti drobni element, s katerim se, če želimo ali ne, srečujemo vsak dan. Z njo so ožigosane vse stvari, ki jih dobimo iz trgovin. Zaradi svoje vseprisotnosti je postala eden od simbolov kapitalističnega sistema in s tem tudi časa, v katerem živimo.
-
28. 12. 2011 | Mladina 51 | Svet
Potem ko je Hugh Grant izvedel, da je žrtev ene največjih afer v zgodovini britanskih medijev, ki jo je zakuhal časopis Ruperta Murdocha, je sklenil, da ne bo križem rok čakal na razplet preiskave. Dogovoril se je za sestanek z novinarjem, ki je včasih delal za skrajno rumeni News of the World. Ta je leta kot po tekočem traku prestrezal telefonske pogovore oseb, za katere je ocenil, da bi mu lahko pomagale prodati več izvodov časopisa, in v pogovoru z njim je Grant izvedel številne podrobnosti o tem, kako so to počeli.
-
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Družba
Trenirke, Urška in policist s solzivcem
V nedeljo, 11. decembra, se je na nacionalni televiziji zgodil precedens: eden od nastopajočih je ves čas oddajanja v živo preživel v trenirki, pa ni šlo za športno oddajo. Trenirko je oblekel Jonas Žnidaršič, s svojo opravo je gledalcem sporočal, da nasprotuje nestrpnosti, ki jo je zoper »trenirkarje« zasejal zapis na spletni strani SDS.
-
Vanja Pirc | foto: Matjaž Tančič
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Družba
V soboto zvečer, ko je bila v Velenju že trda tema, se je skupinica odraslih in otrok pripravljala na spust v podzemlje, ki je bilo nekoč rudnik, zdaj pa je del Muzeja premogovništva Slovenije. Obiskovalci so dobili površnike, čelade in zavitke s knapovsko malico, pomahali muzejski maskoti krtu Ligiju v slovo in se po pozdravu »Srečno!« odpeljali 157 metrov pod zemeljsko površje. Tam jih je čakala poldrugo uro dolga predstavitev tega, kako so lignit pridobivali nekoč in kako ga pridobivajo danes. Takšne predstavitve so zelo poučne, tokratna pa je bila sploh nekaj posebnega. Le nekaj metrov po vstopu v rudnik je obiskovalce presenetil nepričakovan gost – eden od naših treh decembrskih dobrotnikov, dedek Mraz.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Kultura | Portret
Multipraktik, multidisciplinarni kolektiv
Pred dobrim letom se je verjetno le redkim sanjalo, da je mogoče umetniška dela ustvarjati tudi iz selotejpa. Potem je osem slovenskih ustvarjalcev in ustvarjalnih ekip mlajše generacije zgolj s pomočjo živopisanih lepljivih trakov in nožkov ustvarilo osem poslikav v velikosti jumbo plakata. V akciji jih je ves čas spremljala kamera in igrivi filmčki so kmalu postali velik internetni hit, z njim pa je postala hit tudi selotejpna umetnost ali tape art, ki je bila dotlej dokaj podtalna ne le pri nas, temveč tudi v tujini. Projekt, ki ga je sicer finančno podprl eden naših mobilnih operaterjev, je s tem zaživel lastno življenje. Ekipa je začela dobivati nešteto vprašanj, svoje izkušnje pa je nato delila z drugimi v Barceloni, Lillu, Bruslju, v Moskvi in na Islandiji.
-
16. 12. 2011 | Družba
Zbirajmo sličice: Zadnja koda za igrico Volitve 2011
Letošnje predvolilno obdobje je bilo napeto vse do konca in zaključni preobrat, ki je bil skoraj filmski, je bil za marsikoga veliko presenečenje. Da bi bil predvolilni čas tokrat še malce zanimivejši in predvsem zabavnejši, se je Mladina vanj vključila s predvolilno nagradno spletno igro Volitve 2011, v kateri smo zbirali sličice vidnejših politikov, ki so se spustili v boj za poslanske sedeže. Ker se z volitvami povezano dogajanje 4. decembra, na volilni dan, pravzaprav še ni zaključilo, se je spletna igra nadaljevala tudi po volitvah. Zdaj je tako v naši igri kot v slovenski realnosti napočil čas, da se Volitve 2011 končajo.
-
16. 12. 2011 | Mladina 50 | Kultura
V teh dneh smo se lahko spet prepričali, kako stereotipne in posplošene predstave imamo pri nas o priseljencih, zlasti o tistih najštevilnejših, ki so se v Slovenijo priselili z območja nekdanje Jugoslavije. Priseljenci naj bi nosili trenirke. Na volišče naj bi hodili z navodili. Že pred tem so raziskave pokazale, da jih mnogi vidijo tudi kot neizobražene prišleke, ki so življenje v nerazvitem ruralnem okolju zamenjali za delo na gradbišču. In šlo naj bi predvsem za moške. Takšne predstave o priseljencih so zakoreninjene globoko v nas, a njihove zgodbe so v resnici veliko bolj raznolike in kompleksne.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
16. 12. 2011 | Mladina 50 | Kultura | Portret
V ljubljanskem Mestnem muzeju že od sredine oktobra stoji fotografski studio, ki pa ni povsem običajen. V fotografskih studiih stranke praviloma fotografira profesionalni fotograf, tu pa se obiskovalci fotografirajo sami. Postavijo se pred ogledalo, za katerim je skrit fotoaparat, in ko najdejo pozo, ki jim najbolj ustreza, z nogo pritisnejo na sprožilec. Če jim poza ni všeč, nanj pritisnejo še enkrat in še enkrat, vse dokler niso res zadovoljni z motivom. Z malo sreče se bo njihova fotografija znašla v sosednji sobi, na fotografski razstavi samoportretov z naslovom Kdo si?
-
16. 12. 2011 | Mladina 50 | Politika
Osnovna šola dr. Ljudevita Pivka na Ptuju v letošnjem šolskem letu izobražuje 72 otrok z blažjo, zmerno, hujšo in hudo motnjo v duševnem razvoju. Čeprav gre za institucijo, pomembno za širši okoliš, šola že leta deluje v povsem nehumanih razmerah. Ne le da ima prehodne učilnice in premajhne delovne površine, vsepovsod sta tudi plesen in vlaga, premore le štiri straniščne školjke in en sam štedilnik za pripravo hrane, poleg tega nima niti dvigala za gibalno ovirane.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
9. 12. 2011 | Mladina 49 | Kultura | Portret
Meta Krese, fotografinja in novinarka
Je fotografinja, ki ji pisana beseda ni tuja. Pravzaprav ji je še kako domača, saj je napisala že nešteto reportaž iz bližnjih in tudi zelo oddaljenih krajev, ki so bile objavljene v domačih in tujih medijih. Po drugi strani je novinarka, ki ji je uspelo v svoj fotografski objektiv ujeti že marsikateri trenutek, ki ni bil le povod za posamično dobro fotografijo, temveč za številne serije fotografij in fotografske razstave.
-
2. 12. 2011 | Družba
Zbirajmo sličice: Nova koda za igrico Volitve 2011
Le še dva dneva nas ločita od predčasnih parlamentarnih volitev, prvih v slovenski zgodovini, in s tem nov zagon dobiva tudi Mladinina igrica Volitve 2011, v kateri zbiramo sličice vidnejših politikov, ki so se podali v boj za poslanske sedeže.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
2. 12. 2011 | Mladina 48 | Kultura
Septembra je avla Lutkovnega gledališča Ljubljana zaživela v novi podobi. Stene vstopne točke v gledališče, v katerem so se z lutkami seznanjale generacije otrok, so po novem polne pisanih krogov, črt in rož. Z njih nas pozdravljajo nenavadna bitja, denimo brkati palčki, puhaste pošasti ali volk, narejen iz sence orjaške dlani. Če k temu prištejemo še karirasta črno-bela tla, bi si prostor za katero od pustolovščin zlahka izposodila Alica iz Čudežne dežele ali Vili Majavšek iz Dahlove uspešnice Čarli in tovarna čokolade. Za likovno prenovo že precej dotrajanega vhoda, garderobnega prostora in igralnice naše osrednje lutkarske institucije je poskrbel ustvarjalni tandem Kitsch-Nitsch, ki ga krmarita oblikovalca in dekoraterja Jaka Neon in David Kladnik
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
2. 12. 2011 | Mladina 48 | Kultura | Portret
Aljaž Vindiš, načrtovalec vidnih sporočil
Ko je predlani spet zaživel študentski časopis Tribuna, so se mnogi spraševali, ali bo njegovim prebuditeljem uspelo ujeti tudi duha te nekdaj legendarne publikacije. Mlada ekipa se s tem ni obremenjevala, raje se je zazrla v prihodnost, naredila »svoj« časopis ter s tem zagnala odskočno desko za bodoče novinarje, fotografe, ilustratorje in oblikovalce. Vse kaže, da so izbrali pravo pot, saj je Tribuna nedavno prejela naše najvišje strokovno priznanje na področju vidnih sporočil, veliko Brumnovo nagrado. Dobila je tudi dve posamični Brumnovi nagradi, in sicer za najboljše oblikovan časopis in črkovno vrsto.
-
29. 11. 2011 | Družba
Zbirate Mladinine volilne sličice? Objavljamo težko pričakovano kodo
Letošnje volitve bodo, kot kaže, napete vse do konca in da bi bile še malce zanimivejše, je Mladina štartala predvolilno nagradno igro Volitve 2011, v kateri je mogoče zbirati sličice vidnejših politikov, ki so se podali v boj za poslanske sedeže. Gre za spletno igro, zato so sličice in albumi virtualni, v njej pa je mogoče sodelovati prek spletnega družabnega omrežja Facebook.
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Kultura
Moški dlani s prepletenimi prsti. Ena pegasta, druga malce temnejše polti, obe pa prekriti z dlakami. Ženska obraza, ki ju ne povezujeta le čeli, prislonjeni drugo k drugemu, temveč tudi vdan pogled. Moška v kuhinji. Eden reže zelenjavo, drugi čepi ob njem in je sendvič. Ženski v kopalnici. Ena sedi na pralnem stroju, druga jo z desnico boža po glavi. Moška v kopalnici. Eden pred ogledalom z brivnikom v rokah, drugi za steklom, ki so ga med prhanjem omočile kapljice vode.
-
Vanja Pirc | foto: Borut Peterlin
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Kultura | Portret
Nika Ravnik, modna oblikovalka
Nika je labirinte simbolično odkrivala že kot deklica, ko je v domačem Solkanu brskala po mamini omari in pomerjala njena oblačila. Nekoliko labirintna je bila tudi njena poklicna pot, saj so jo, potem ko se je odločila za študij oblikovanja tekstilij in oblačil, sprva zavrnili, češ da ne riše dovolj dobro. Morda ji je ravno to dalo dodatni zagon, saj danes velja za eno naših najboljših modnih oblikovalk mlajše generacije.
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
Novi performans Marka Breclja: Kolenovanje
Znani slovenski kantavtor in koprski aktivist Marko Brecelj, ki je hkrati vodja Društva prijateljev zmernega napredka (DPZN), zadnje dni izvaja kolenovanje. Tako je poimenoval performans, zaradi katerega vsak dan po nekaj ur preživi pred poslopjem Mestne občine Koper in v njem. Kadar se mimo njega sprehodi koprski župan Boris Popovič, poklekne in ga s tem simbolično prosi za denar.
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Družba
Naslednjo nedeljo nas čakajo volitve, ki se bodo v zgodovino vpisale kot ene bolj razburljivih. Ker je negotovost precejšnja, je meritve smiselno spremljati vse do zadnjega. Mladina bo ves teden od ponedeljka, vsak večer okoli 21. ure, na svoji spletni strani www.mladina.si objavljala podatke o razpoloženju volilnega telesa, ki jih bo sproti merila agencija Ninamedia. V petek zvečer bo tako bolj ali manj jasno, kdo bo zmagal v nedeljo.