
Jure Trampuš
-
1. 4. 2010 | Mladina 13
Dr. Darko Štrajn je filozof, ki je zaposlen na Pedagoškem inštitutu v Ljubljani. Nekoč je bil eden od vodilnih posameznikov študentskega gibanja, ki je maja 1971 zasedlo Filozofsko fakulteto
-
25. 3. 2010 | Mladina 12 | Politika
Dr. Andrej Kurnik je politolog na Fakulteti za družbene vede. Poleg znanstvenega dela se s politiko ukvarja tudi aktivno. Podpiral je izbrisane, ilegalne pribežnike, njegova skupina se je borila za pravice azilantov. Zadnja leta deluje znotraj Socialnega centra Rog in v pobudi Nevidni delavci sveta. Na dan, ko so delavci kočevske Prenove iskali rešitev za svoje probleme, je sodeloval na pogajanjih in vodil aktiviste, ki zahtevajo radikalne spremembe odnosov med delavci in kapitalom. A Kurnik pravi, da zgodba iz Kočevja ni eksces, je pravilo. Visoka gospodarska rast je rezultat izkoriščanja delavcev, tujih in slovenskih, nevidnih in tistih, za katere naj bi veljala pravila socialne države. Naj bi zato, ker je po Kurnikovem mnenju socialna država v krizi. Ker tudi njo nadzira kapital. In zato je edina rešitev konflikt, avtonomno politično organiziranje proletariata, izven aktualnih struktur politične družbe. Danes delavci iz Kočevja iščejo nove službe, a zaradi sistemskega izkoriščanja, je takih delavcev še mnogo.
-
18. 3. 2010 | Mladina 11
Milan Kučan, siva eminenca slovenske politike
Četudi se je umaknil iz politike, ga politika vsake toliko časa pokliče nazaj. Po eni strani ga kliče levica, ki si želi močnega voditelja, po drugi strani ga nazaj, na politično prizorišče, vedno znova postavi desnica, ki vidi v njem središče široke in globoke mreže, ki sega v komunistično preteklost. V zadnjih mesecih je teh klicev z desnice in levice več. Očitno, kot meni tudi Milan Kučan, bivši predsednik države, je čas res prelomen.
-
11. 3. 2010 | Mladina 10 | Politika
Mladinina peticija o preoblikovanju vojske je bila prvič objavljena konec januarja. V dobrem mesecu dni se ji je pridružilo več kot 7600 posameznikov. V začetku je imela peticija velik politični odmev, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je govorila, da je peticija v konfliktu z ustavnimi vrednotami, a politična debata je v nekaj dneh potihnila. Zapisano ne pomeni, da je zgodba končana. V četrtek, 18.
-
25. 2. 2010 | Mladina 8
Katarina Kresal, notranja ministrica in predsednica LDS
Ravno v času pogovora z ministrico so v parlamentu vložili interpelacijo zoper njo. Že drugo. Pravi, da se je ne boji, da so obtožbe smešne, da je ponosna na to, kar dela. Tudi mreže je ne motijo, vsaj dokler vse poteka po zakoniti in pravni poti. Katarina Kresal vseskozi prisega na pravno državo in zato, tako pravi, je ob morebitni formalni obtožbi Kosove komisije za kaznivo dejanje zaradi najema stavbe ne bo treba pozivati k odstopu. A z najemom naj bi bilo vse v redu.
-
11. 2. 2010 | Mladina 6
V sredo se je malo po tretji uro popoldne pod Mladinino peticijo podpisal 5500. podpornik, malo pozneje je bilo podpisov že sto več. Ducat dni po tem, ko je Mladina objavila svojo peticijo, se je slovenska politika resnim odgovorom o vprašanjih, ki jih odpira peticija, izogibala. Peticijo je komentirala le ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, a vladne stranke so previdno molčale.
-
4. 2. 2010 | Mladina 5
V petek, na dan, ko je Mladina natisnila peticijo Ukinimo vojsko, je Radio Študent objavil krajši pogovor z ministrico za obrambo Ljubico Jelušič. Tema? Mladinina peticija. Ministrica je že pred petkom vedela, da se pripravlja mirovniška pobuda, saj smo pred njeno objavo govorili z ministrico, tako je vprašanja kolegov s Študenta niso mogla presenetiti. Na radiu je obramboslovka peticijo napadla z vso silo.
-
V politiki šteje vtis. V politiki na kratki rok ne šteje resnica, ta naj bi bila zaveza drugih, politika je vedno boj za interpretacijo dejstev. Recimo dejstev o stanju javnih financ, v zvezi s katerimi sta se nekoč Dušan Mramor in Andrej Bajuk prerekala o pravilni računovodski metodologiji. Ali pa dejstev o smiselnosti vojne v Iraku - danes je vsem jasno, da Sadam Husein ni imel orožja za množično uničenje, a v...
-
7. 1. 2010 | Mladina 1
Ko je v torek računsko sodišče zahtevalo odstop ministra za okolje Karla Erjavca, je Borut Pahor zadovoljno dejal, da bo odločitev o ministrovem slovesu prepustil državnemu zboru. Tako mu namreč veleva zakon. Druge možnosti po njegovem mnenju nima, z upoštevanjem pravne države, tako je samovšečno govoril, pa naj bi ta vlada postavila nove standarde v slovenski politiki.
-
17. 12. 2009 | Mladina 50 | Politika
Tomaž Ertl, poslednji republiški sekretar za notranje zadeve
Ko je predsednik Danilo Türk Tomažu Ertlu podelil odlikovanje za zasluge v policijski akciji Sever, se je v pomladnih krogih razširil vihar. Ertl je bil namreč zadnji komunistični minister za notranje zadeve. Zaprl je Janeza Janšo. Poveljeval je Službi državne varnosti. Ertl je danes upokojenec, ni mu žal, za to, kar je delal, in ponosen je na svojo vlogo, ki jo je odigral v času razpada starega in porajanju novega političnega sistema. Osamosvojitvene čase vidi seveda na drugačen način, kot jih vidijo pripadniki opozicije.
-
17. 12. 2009 | Mladina 50
E.T.: “Janez Janša se mi ni nikoli zahvalil!”
Simbol komunističnega in udbaškega nasilja živi danes mirno upokojensko življenje v vasici nad Jesenicami. V starejši hiši z vrtom. Pravi, da je najbolj vesel, če lahko populi kakšen plevel z vrta. »Zadnje čase se zaradi tega okoli nagrade razburjajo vsi moji prijatelji, a meni je po malem čisto vseeno, vse to sem že doživel, kako naj odgovarjam na takšne laži, potem bodo pa iskali vejice in prevračali moje...
-
3. 12. 2009 | Mladina 48
Kardinal in prefekt dr. Franc Rode je bil septembra slabe volje. Je že res, da sta septembra pri Mohorjevi družbi izšli dve njegovi knjigi, a Rodeta je ujezilo imenovanje Aleša Guliča za šefa vladnega urada za verske skupnosti. »To je provokacija,« je dejal za katoliški tednik Družina, »to imenovanje je neodgovorno.« Jezo katoliške cerkve je nekaj dni pozneje občutil premier Borut Pahor, ko...
-
22. 10. 2009 | Mladina 42 | Družba
Slovenski brat velikega Googla Najdi.si pridno vodi statistiko pojmov, iskanih na svoji strani. V prvi polovici letošnjega leta so ljudje največkrat iskali horoskop in vremensko napoved. Iskali so prevode za besedi avto in sreča ter brskali po zakonski krizi zakoncev Čepin. Zelo usodne stvari. A Najdi.si spremlja tudi drugačne stvari. Shrani recimo nenavadno iskanje.
-
11. 6. 2009 | Mladina 23 | Družba
Državne cerkve se je treba znebiti
Dr. Tim Jensen je predstojnik Oddelka za religijske študije na University of Southern Denmark. Od leta 2005 je generalni sekretar Mednarodnega združenja za zgodovino religij. Znan je postal zaradi analiz dogajanja ob objavi razvpitih karikatur preroka Mohameda septembra 2005, sicer pa se med drugim intenzivno ukvarja tudi z možnostmi in prednostmi uvajanja laičnega pouka o religijah v javne šole.
-
11. 6. 2009 | Mladina 23
Dr. Vlado Miheljak, predavatelj in politični komentator
Dr. Vlado Miheljak poučuje na ljubljanski fakulteti za družbene vede, hkrati je plodovit publicist in kritičen opazovalec aktualnega političnega dogajanja. Piše že več kot dvajset let in s svojo kritiko si je nakopal sovražnike tako na desnici kot na levici. Trenutno ga zaradi njegove kolumne toži Janez Janša, pa tudi Borut Pahor ga verjetno najbolj ne mara.
-
13. 5. 2009 | Mladina 18 | Politika
Anarhija in avtokratsko vodenje
Franc Žnidaršič je predsednik poslanske skupine DeSUS. Na volilnem kongresu te stranke se bo s Karlom Erjavcem spopadel za položaj predsednika. Z razmerami v stranki ni zadovoljen, pravi, da se stranka vodi avtokratsko, da se ne spoštuje statut in da bo, če se bo takšno vodenje nadaljevalo, stranka lahko celo izginila s slovenskega političnega zemljevida.
-
23. 4. 2009 | Mladina 16 | Politika
Ivan Dolničar, general in partizan
> Konec aprila sem šel po dve brigadi v Zasavje, po Šlandrovo in Zidanškovo. Dobili smo nalogo, naj iz štajerske smeri prodremo proti Ljubljani. Brigadi naj bi bili podpora osvobajanju Ljubljane. A še preden smo se razvili v kolono in začeli hoditi proti prestolnici, je prišel nov ukaz glavnega štaba. Za Ljubljano je bilo dovolj sil, zato smo se morali takoj obrniti proti Koroški.
-
2. 4. 2009 | Mladina 13
Dr. Igor Lukšič je dolga leta veljal za ideologa Socialnih demokratov. Bil je podpredsednik stranke. A na nedavnem kongresu mu delegati niso zaupali novega mandata. Minister za šolstvo je bil presenečen, javno je dejal, da je stranka naredila napako in da pozablja na svoj intelektualni potencial. Da jo je torej prevzel drug, bolj pragmatičen del.
-
12. 3. 2009 | Mladina 10
Dr. Jože Pirjevec zgodovino predava v dveh državah, v Italiji in v Sloveniji. Njegov pogled na povojne poboje je pogled Slovenca, ki moralno seveda obsoja totalitaristične likvidacije, a hkrati opozarja, da jih je treba razumeti v širši sliki povojnega dogajanja, groze druge svetovne vojne in želje partije, da prevzame oblast. Poboji so seveda negativni, a to po njegovem mnenju nikakor ne velja za narodnoosvobodilni boj.
-
Mitja Velikonja, najboljši slovenski poznavalec političnih mitologij, nadaljuje pot dešifriranja podob vsakdanjega življenja. V študiji o nostalgiji po Josipu Brozu na območju nekdanje Jugoslavije išče Titove odtise. Najde jih povsod, na kavnih skodelicah in na bolšjih sejmih, na reklamnih plakatih in v ponudbah turističnih agencij, v imenih lokalov, v besedilih pank bendov, na primorskih hribih, v obujanju...
-
»Vladavina prava, ne ljudska volja, je edini in najpomembnejši korektor dveh demokraciji lastnih anomalij: diktature javnega mnenja in oblastne koruptivnosti izvršilne veje oblasti, « je pred slabim letom dni v Mladini razmišljal Goran Klemenčič, ki je bil takrat še predavatelj kazenskega prava na Fakulteti za varnostne vede. » Nekdanji ameriški predsednik Andrew Jackson, ki se ni strinjal z...
-
15. 1. 2009 | Mladina 2
Dr. Jernej Pikalo dela na katedri za teoretsko analitsko politologijo ljubljanske Fakultete za družbene vede. Med drugim preučuje različne modele političnih sistemov, tudi konsenzualnega, ki je vpeljan v nekaterih evropskih demokracijah. O konsenzu in tovrstni politiki veliko govori premier Pahor. Pa je ta model primeren za Slovenijo in ali ni politika oblika boja različnih konceptov in idej? Pikalo pravi, da ne nujno in da se lahko zgodi, da bo Pahorjeva politična zgodba uspešna, četudi ima konsenzualna politika svoje temne plati.
-
23. 12. 2008 | Mladina 52
dr. Spomenka Hribar, borka za človekove pravice
Dr. Spomenka Hribar je v ponedeljek dobila zlati red za zasluge, eno od najvišjih odlikovanj v Republiki Sloveniji. Hribarjeva je sodelovala pri osamosvojitvi, v Demosu, vendar je hitro zapustila politiko in postala njen kritik. Nekoč je Janšo obtožila, da svet razume kot zaroto, težke besede pa je govorila tudi v času njegove vlade. Sedaj, po spremembi oblasti, njena kritičnost ni popustila. Borutu Pahorju očita, da je z imenovanjem Dimitrija Rupla ravnal avtoritarno, in upa, da se bo na svojih napakah veliko naučil.
-
4. 12. 2008 | Mladina 49
Dr. Danilo Türk, predsednik republike Slovenije
Dr. Danilo Türk je pred slabim letom dni prisegel pred državnim zborom. Postal je tretji predsednik republike Slovenije. Prvo leto svojega mandata je preživel razmeroma mirno, njegove pobude so bile pretehtane, strokovne, bolj redke kot pogoste. Zato je bil spor o imenovanju veleposlanikov na prvi pogled nepričakovan. A zgolj za tiste, ki ne poznajo njegovega vztrajanja pri doslednem spoštovanju prava. Nekateri trdijo, da je preveč formalističen, on pa odgovarja, da le spoštuje ustavo. Tako bo deloval tudi v prihodnje. Od Pahorjeve vlade pričakuje zelo veliko, še posebno v razmerah svetovne gospodarske krize.
-
27. 11. 2008 | Mladina 48
Slovenska veleposlanica v Sarajevu Nataša Vodušek se je zapletla v nediplomatsko zgodbo. Sredi oktobra je bila soudeležena v prometni nesreči, kasneje pa je policijska preiskava pokazala, da naj bi avto vozila v vinjenem stanju. Veleposlanica vinjenost vseskozi zanika, a bosansko tožilstvo trdi, da so ji v krvi namerili 1,8 promila alkohola.
-
20. 11. 2008 | Mladina 47
Samuel Žbogar, zunanji minister
S Samuelom Žbogarjem smo se pogovarjali v ponedeljek, v petek, na dan izida Mladine, pa je državni zbor odločal o njegovem imenovanju za zunanjega ministra. Žbogar doslej ni bil politik, bil je veleposlanik, delal je v Pekingu, Washingtonu, v Združenih narodih, vodil je slovensko delegacijo v pogajanjih za vstop v Nato. Dejstvo, da je minister postal človek iz diplomacije, se mu zdi dobro, pravi, da je čas, da zunanja politika neha biti notranja. Obljublja, da bo uredil kaotične razmere na ministrstvu in da bo pod njegovim ministrovanjem Slovenija na polju mednarodnih odnosov dobila prepoznavno, dodano vrednost. V intervjuju pojasnjuje tudi svoj pogled na afero washingtonska depeša.
-
29. 10. 2008 | Mladina 44
Dr. Shalom H. Schwartz, raziskovalec vrednot
Dr. Shalom H. Schwartz je znanstveno pot začel kot psiholog, že nekaj desetletij pa se ukvarja z medkulturnim raziskovanjem vrednotnih sistemov po svetu. Oblikoval je teorijo o univerzalnih kategorijah vrednot, ki jih prepoznamo v vseh različnih kulturah, njegove obsežne raziskave pa poskušajo razkriti značilnosti in razlike med njimi. Ter seveda odgovoriti na vprašanje, zakaj se te razlike pojavljajo. Shalom H. Schwartz predava na Hebrejski univerzi v Jeruzalemu.
-
23. 10. 2008 | Mladina 43
» Čeprav so me v zadnjih dneh v Sloveniji, ki ji predsedujete, pogosto osebno žalili in blatili, se to pismo ne nanaša na mojo osebo, « je v odprtem pismu zapisal odhajajoči minister Dimitrij Rupel. » O sebi sam ne želim razpravljati, o meni govorijo zgodovinski in drugi viri, ocene sodobnikov in kolegov, moje knjige,« je dodal in nadaljeval, da se ne brani argumentirane kritike.
-
11. 9. 2008 | Mladina 37 | Politika
Ameriška nevladna organizacija Freedom House je v poročilu o medijski svobodi na Finskem za leto 2007 zapisala, » da je Finska ena izmed najbolj demokratičnih držav na svetu, z vlado, ki praviloma upošteva svobodo medijev «. Ista organizacija je poročilo o Sloveniji začela podobno. Zapisala je besede o tem, da slovenska ustava in slovenski pravni sistem zagotavljata svobodo medijev, a hitro dodala, da...
-
4. 9. 2008 | Mladina 36
Katarina Kresal, predsednica LDS
Katarina Kresal je v politiko prišla pred dobrim letom dni, prevzela je stranko, ki so ji napovedovali konec. Stranko je konsolidirala in na volitvah pričakuje uspeh. Seveda relativni, LDS tokrat nekdanjih ratingov ne bo mogla potrditi. Pravi, da v vlado Janeza Janše ne bo vstopila in da besede ne bo požrla.