• Monika Weiss

    25. 10. 2024  |  Mladina 43  |  Družba

    Gen energija vodi pripravo zakona o JEK 2

    Štirinajstega novembra lani se je tretjič sestala delovna skupina za JEK 2, ki jo vodi Golobov državni sekretar Danijel Levičar. V zapisniku seje je uradna zabeležka: »Iz družbe GEN energija so povedali, da so podpisali pogodbo z izvajalcem, ki bo pričel s pripravo posebnega zakona za JEK 2.« Zabeležka iz javno dostopnega zapisnika razkriva eno od največjih anomalij pri nas, ki je, da si interesne skupine, na primer velika podjetja, same pišejo zakone. Omenjeni najeti izvajalec je bil Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti, s katerim je Gen energija 6. novembra podpisala pogodbo za 48.900 evrov.

  • Monika Weiss

    25. 10. 2024  |  Mladina 43  |  Družba

    Tri naselja za 4000–7500 delavcev

    Ekonomska analiza JEK 2, ki jo je izdelala Gen energija, niza tudi vrsto stroškov, povezanih s pripravo lokacije v Krškem za gradnjo JEK 2; skupaj gre za od 1,1 do 1,5 milijarde evrov. Skoraj polovica teh stroškov (495–818 milijonov evrov) je povezana s tako imenovano seizmično nadgradnjo, torej prilagoditvami, ki so potrebne zaradi gradnje na potresnem območju. Zajeti so tudi drugi stroški, na primer pavšalnih 250 milijonov evrov naj bi stalo novo stikališče, torej objekt, ki povezuje elektrarno s preostalim električnim omrežjem, ki je potrebno, ker naj bi JEK 2 stal na mestu sedanjega stikališča, več kot 113 milijonov evrov naj bi šlo za odkupe zemljišč, več kot sto milijonov za prestavitve in graditve cest in tako naprej. Posebna postavka so tudi »ureditve za čas gradnje«, ki jih Gen ocenjuje na 184 milijonov evrov, v tem znesku pa je zajeta tudi gradnja treh »delavskih naselij« – Žadovinek, Celuloza in Črnile – za 32,7 milijona evrov. To je, za primerjavo, sedem milijonov evrov več, kot je bila letošnja dokapitalizacija Republiškega stanovanjskega sklada in kot je sklad julija na razpisu ponudil za sofinanciranje zagotavljanja javnih najemnih stanovanjskih in bivalnih enot za leti 2024 in 2025.

  • Česa mediji niso izpostavljali?

    Minuli petek, dan po oddaji Tarča na RTV Slovenija in štiri dni pred ponedeljkovim političnim preklicem referenduma o JEK 2, je potekalo redno srečanje družbe Gen energija z novinarji. Na mizah so bili oreščki, voda in Fructalovi sokovi, aktualna razkritja s Tarče večer pred tem so bila ignorirana, uprava Gen energije sproščena, vse skupaj pa je bilo namenjeno predstavitvi treh res obsežnih ekonomskih raziskav. Vmes je bilo mogoče postaviti le eno do dve vprašanji, saj je tiskovni predstavnik družbe Gen energija Gorazd Slak vztrajal, da bodo novinarji na koncu postavljali vprašanja. Po dveh urah intenzivnih predstavitev so bila številna vmesna vprašanja seveda pozabljena, predstavnica Gen energije pa je novinarjem že pred koncem razdelila natisnjena sporočila za javnost z odebeljenimi in sugeriranimi poudarki omenjenih treh raziskav. V nadaljevanju navajamo nekaj neodebeljenih podatkov.

  • Jure Trampuš

    25. 10. 2024  |  Mladina 43  |  Družba

    Proti umetnemu uravnoteževanju

    Kdor podrobno spremlja program TV Slovenija in eno izmed paradnih pogovornih oddaj Intervju, je bil v nedeljo zvečer morda presenečen. Televizija je namreč predvajala ponovitev že objavljenega pogovora z Melom Kovicem, novomašnikom iz koprske škofije, ki je bil prvič na sporedu konec letošnjega julija. Pogovor je vodil Jože Možina, tisti urednik in novinar, ki je nekoč zaslovel s ponavljanjem osamosvojitvenih dnevnikov obletnicam in slavi slovenske države v čast.

  • STA

    24. 10. 2024  |  Družba

    Raba umetne inteligence v javnem sektorju

    Inštitut Danes je nov dan je danes predstavil prvo različico Registra rabe umetne inteligence, ki ponuja vpogled v podatke o delovanju umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju. S povečanjem transparentnosti želijo vzpostaviti zaupanje v poštenost, zanesljivost in zakonitost tehnologij, so zapisali v sporočilu za javnost. 

  • STA

    22. 10. 2024  |  Družba

    Veliko starejših ima omejen dostop do informacij

    Društvo Srebrna nit pred iztekom roka za vložitev zahteve za vdovsko pokojnino pristojno ministrstvo poziva k spremembi zakona, s čimer bi omogočili priznanje in odmero pravice do vdovske pokojnine po uradni dolžnosti. Številni upokojenci zaradi omejenega dostopa do informacij letos še niso uveljavili pravice do izplačila, so opozorili v sporočilu.

  • Uredništvo

    21. 10. 2024  |  Družba

    Bomo v ZDA v vsakem primeru priča nemirom in porastu nasilja? 

    "Menim, da bomo v ZDA v vsakem primeru – če zmaga Kamala Harris ali če zmaga Donald Trump – priča nemirom in morda porastu nasilja. Prvič, Trump in republikanski zanikovalci volitev že pripravljajo teren za izpodbijanje zmage Kamale Harris, zlasti če bo ta tesna. V veliko ključnih nihajočih zveznih državah je v volilnih komisijah in drugih organizacijah veliko zanikovalcev volitev in mnogi so že dejali, da ne bodo potrdili njene zmage. Zato izid tako kot leta 2020 še ne bo znan na dan volitev in niti dan po njih, saj bo - če bodo glasovi prešteti ali ne, če bo izid potrjen ali ne - v primeru zmage Kamale Harris verjetno izpodbijan. Zamuda iz kateregakoli razloga povečuje možnost širjenja dezinformacij in teorij zarote. In predstavljajte si, Kamala Harris bo tako v primeru svoje kot Trumpove zmage kot aktualna podpredsednica odigrala vlogo, ki jo je 6. januarja 2021 odigral Mike Pence. Kar pomeni, da bo, če bo zmagala, kar sama razglasila svojo zmago."

  • STA

    21. 10. 2024  |  Družba

    »Pred popolnim kolapsom sistema nas trenutno rešuje le še neverjetna požrtvovalnost zaposlenih«

    Kadrovska kriza v domovih za starejše je že tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih, so izpostavili v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Poudarili so, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom.

  • Jure Trampuš

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Bi morali vpleteni v zgodbo o šestem bloku kazensko odgovarjati?

    V času, ko je zapiranje zadnje slovenske termoelektrarne na premog pred?vrati, ko v Šaleški dolini z zvezanimi rokami iščejo pot do pravičnega prehoda in ko na drugi strani država šepajoče uvaja rabo obnovljivih virov energije z željo, da bi čim prej dosegli soglasje o gradnji nove jedrske elektrarne, bi se bilo smiselno ozreti nazaj in razmisliti enkrat, dvakrat, stokrat, zakaj sta pred poldrugim ducatom let vsa politika in elektroenergetska panoga podpirali gradnjo prevelikega šestega bloka in zakaj so bili tisti, ki so opozarjali, da se računi ne izidejo, postavljeni v kot.

  • Matic Gorenc

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Študentske volitve v Ljubljani

    V sredo, 9. oktobra, so se ljubljanski študentje odpravili na volišča in izvolili poslance v študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU), ki je njen najpomembnejši organ. Vnovič je slavila vladajoča koalicija, osvojila je točno dve tretjini sedežev, opozicija pa jih je osvojila malo manj kot tretjino, izvoljena sta bila še dva neopredeljena poslanca. V študentskem zboru se namreč poslanci z različnih ljubljanskih fakultet združujejo v tako imenovane poslanske klube, ki delujejo kot stranke v parlamentarni politiki. Kandidatne liste nekaterih fakultet sicer uradno niso članice nobenega izmed klubov, je pa za večino jasno, kam spadajo.

  • Luka Volk

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Davek na psa

    Domači pes, kot ga poznamo, naj bi se bil razvil iz majhne skupine volkov pred več kot 14 tisoč leti in tako postal prva udomačena žival, vendar o posebni vezi med človekom in predniki psa pričajo tudi starejše izkopanine. Denimo najdba ostankov paleolitskega psa na Češkem, pokopanega s kostjo mamuta, ki mu jo je – ker je bil tako priden fant (!) – v usta ob smrti najverjetneje položila človeška roka. Psom pa so v zgodovini pripisovali tudi posebne ali nadnaravne moči, naj bo to spremljanje pokojnih v onstranstvo ali pa straženje vhoda v podzemlje (Anubis v Egiptu, troglavi pes Kerber pri Grkih).

  • Peter Petrovčič

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Zarotniško krivosodje?

    Prejšnji četrtek bi se moralo v Celju končati sojenje nekdanjemu sodniku Zvjezdanu Radonjiću zaradi razžalitve sodnice in tožilke, a se je toženi skliceval na zdravniško opravičilo. Sodnica Gordana Malovič je odredila privedbo, policisti so nekdanjega sodnika privedli in ga kasneje, ko je samovoljno zapustil sodno dvorano, celo vklenili, da so ga lahko ponovno privedli. Takoj, ko so bile izrečene zaključne besede in obtoženčeva prisotnost ni bila več potrebna, je dokončno zapustil dvorano. Obsojen je bil na 9000 evrov kazni, ker je sodnico in tožilko obtožil, da sta pritiskali nanj, naj izreče obsodilno sodbo v primeru Novič.

  • Luka Volk

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Nepridipravi so razdejali stojnico Inštituta 8. marec

    Pri Inštitutu 8. marec nadaljujejo zbiranje podpisov v okviru pobude My voice, My choice (Moj glas, moja izbira), da bi vsem ženskam v Evropi zagotovili varen in dostopen splav. Doslej so zbrali že okoli 660 tisoč podpisov, da bosta njihovo pobudo obravnavala evropska komisija in parlament, jih potrebujejo milijon. Čeprav jim gre zelo dobro – pobuda je postala najhitreje rastoča evropska državljanska pobuda – se jim še vedno kdaj zgodi kaj neprijetnega. Denimo prejšnji teden v petek zjutraj v Ljubljani, ko so njihovi prostovoljci prišli k stojnici na Adamič-Lundrovem nabrežju, kjer zbirajo podpise, in jo našli v razsulu.

  • Luka Volk  |  foto: Borut Krajnc

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    »Cilj Izraela nista varnost in mir, ampak osvajanje ozemelj, vode in pa hegemonija na Bližnjem vzhodu«

    Posledice povračilnih ukrepov Izraela leto dni po 7. oktobru, ko je Hamas napadel Izrael, so okoli 70 odstotkov porušene ključne infrastrukture v Gazi, tudi vse univerze, in več kot 40 tisoč mrtvih. Eskalacija na Bližnjem vzhodu je dosegla novo vrelišče v zadnjih tednih, ko je Izrael vdrl v Libanon, ko je bil ubit vodja Hezbolaha, Hasan Nasrala, in ko so se zgodili napadi na Bejrut, Sirijo in Jemen, tudi na mirovniške sile Združenih narodov v Libanonu. Vse bolj napet je odnos med Izraelom in Iranom; slednji je na začetku meseca na Izrael izstrelil okoli 200 raket. Bližnji vzhod je v plamenih. O tem, kaj se pravzaprav dogaja, smo se pogovarjali s sociologom in politologom dr. Primožem Šterbencem, docentom na Fakulteti za management Univerze na Primorskem, ki velja za enega največjih poznavalcev političnih razmer na Bližnjem vzhodu pri nas.

  • Peter Petrovčič

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Otroška prostitucija v Sloveniji?

    »To delo opravljam več kot 30 let in iz tistih časov se spominjam enega samega primera, ko je fant odpeljal dekle v tujino, ji odvzel potni list in jo prodal za prostitutko. Potrebovali smo dve leti, da smo jo ob pomoči Interpola dobili nazaj. Danes je tega veliko več, še veliko več pa je prikritega. Samo v zadnjih petih letih sem vsako leto samo jaz imela vsaj po en primer na leto. A če tega nočemo videti, ne vidimo,« o prostituciji med otroki in mladoletniki pravi Irena Velič, ki je na Centru za socialno delo Šiška odgovorna za področje varstva otrok in mladostnikov.

  • Monika Weiss

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Ultimativni dokaz škodljivosti

    »Zrak v Kanalu ob Soči je primerljiv z zrakom v Bohinju in Bovcu. Od 30 merilnih postaj v Sloveniji le dve izkazujeta boljšo kakovost zraka, kot je v okolici Salonita Anhovo,« je konec leta 2019 javnost prepričevala uprava avstrijsko-italijanskega Salonita, danes Alpacem Cementa, in zatrjevala: »Ni niti enega podatka, ki bi kazal na razloge za zaskrbljenost.« A ta podatek je zdaj prišel; z najnaprednejšimi metodami analizirani prašni delci PM10 v vasi Deskle ob cementarni-sosežigalnici rušijo te dolgoletne trditve kapitalske interesne skupine: cementarna pomembno slabša kakovost zraka in zdravja.

  • Gregor Kocijančič  |  Ilustracija: Tomaž Lavrič

    18. 10. 2024  |  Mladina 42  |  Družba

    Zlata mrzlica 21. stoletja

    S tako imenovanimi ciljanimi oglasi, torej spletnimi oglasi, ki so po meri prikrojeni vsakemu posamezniku, podjetja uporabniku družbenih omrežij pogosto ponudijo točno tisto, kar tisti trenutek potrebuje, in to neredko celo takrat, ko svojih potrošniških želja sploh ni zaupal spletnemu brskalniku, temveč je o njih na primer le kramljal s prijatelji. Skorajda, kot bi mu tehnološki velikani prisluškovali z vsemi pametnimi napravami, ki ga obkrožajo. Teorija zarote, da so pametni telefoni pravzaprav prisluškovalne naprave, je zato med bolj razširjenimi, saj je za slehernika to najočitnejša razlaga za misterij, kako oglaševalci vselej vedo, kaj v nekem trenutku potrebuje oziroma si želi.

  • STA

    16. 10. 2024  |  Družba

    »Pomikamo se v dobo elektrike, ki bo definirala globalni energetski sistem v prihodnosti«

    Do leta 2030 bo več kot polovica vse električne energije na svetu proizvedena z viri z nizkimi izpusti, a so deleži čiste energije v državah po svetu vse prej kot enotni, je danes sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA).

  • Tomaž Lavrič

    15. 10. 2024  |  Družba

    »Dobro novinarstvo ne pomeni odpiranja prostora slehernemu možganskemu prdcu«

  • STA

    15. 10. 2024  |  Družba

    »RTV Slovenija naj gre v korak s časom«

    Predsednica uprave Radiotelevizije Slovenija Natalija Gorščak, ki je bila na to mesto imenovana septembra, želi zavod oblikovati v sodoben javni servis, ki gre v korak s časom. Želi si več kakovostnega slovenskega programa, čeprav bi bilo zaradi tega oddaj manj. Hkrati morajo biti dosegljive na vseh platformah RTVS, je dejala v pogovoru za STA.

  • STA

    15. 10. 2024  |  Družba

    »Hoja je najpreprostejša oblika telesne dejavnosti«

    NIJZ ob današnjem svetovnem dnevu hoje poudarja pomen hoje za krepitev zdravja in telesne pripravljenosti. Za obeležitev tega dneva NIJZ predlaga sprehod, poučen pohod po gozdnih poteh in raziskovanje rastlinskega sveta, tekmovanje v hoji ter udeležbo na pohodih in drugih dogodkih v lokalni skupnosti.

  • STA

    14. 10. 2024  |  Družba

    »Objava tuje telefonske številke je lahko kazniva«

    Višje sodišče v Ljubljani je v primeru moškega, ki je med drugim objavil lažne oglase za spolne storitve svoje žrtve, odločilo, da je že objava enega osebnega podatka, kot je telefonska številka, lahko kazniva. Del sodbe prvostopenjskega sodišča o zlorabi osebnih podatkov so razveljavili in primer vrnili na prvo stopnjo, piše časnik Dnevnik.

  • STA

    14. 10. 2024  |  Družba

    Pridobi, recikliraj in oživi

    Danes obeležujemo mednarodni dan elektronskih odpadkov, ki letos poteka pod sloganom "pridobi, recikliraj in oživi". Strokovnjaki želijo z njim javnost pozvati, naj zbira odpadno in še uporabno električno in elektronsko opremo, ji da drugo življenje s ponovno uporabo oziroma popravilom ali jih pravilno reciklira.

  • STA

    13. 10. 2024  |  Družba

    Moč in prizadevanja pogumnih žensk skozi zgodovino

    Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v Dobrniču udeležila proslave v spomin na prvo žensko politično organizacijo na Slovenskem, 1. kongres Slovenske protifašistične ženske zveze. V slavnostnem nagovoru je spomnila na ustavno pravico žensk do svobodnega odločanja žensk o svojem lastnem telesu in pomembnost upora vojni in genocidu v Palestini.

  • Luka Volk

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Družba

    Delodajalci se bodo težje znebili delavca, ki jim je trn v peti

    Nova delavska zakonodaja, sprejeta lani, s 16. novembrom za zaposlene ne prinaša samo pravice do odklopa, ki bo jasneje razmejila delo in prosti čas, pač pa tudi več pravic za delavske predstavnike. Ureditev, ki je veljala doslej, se je v preteklosti izkazala za neučinkovito.

  • Luka Volk

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Družba

    Zaskrbljeni mladi / Strah pred brezposelnostjo, migracijami in umetno inteligenco

    Raziskava slovenske mladine, katere izsledke sta junija predstavili mariborska univerza in nemška fundacija Friedrich Ebert Stiftung, je pokazala, da se je med mladimi v Sloveniji zgodil občuten »zasuk v desno«. Natančneje, kar 35 odstotkov mladih se je v raziskavi samoopredelilo za desničarje (17 odstotnih točk več kot leta 2018), 20 odstotkov pa za levičarje (22 odstotnih točk manj kot leta 2018). Obenem je raziskava pokazala, da so mladi zmeraj bolj črnogledi glede prihodnosti.

  • Peter Petrovčič

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Družba

    Romi pretepli vojake

    »Romi pretekli teden pretepli več pripadnikov Slovenske vojske v Cerkljah ob Krki. @policija_si in @Slovenskavojska, zakaj javnost ni obveščena o tem, da so se Romi spravili tudi na vojake in pri tem uporabili celo solzivec za živali?! Ste storilce ujeli? Ste sprožili postopke? Kdo je odgovoren za prikrivanje informacij?! Sledi poslansko vprašanje …« Tole je pred dnevi na družabnem omrežju X zapisala poslanka SDS Anja Bah Žibert in kmalu na to temo zares vložila poslansko vprašanje.

  • Luka Volk

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Družba

    Česa si pravzaprav želijo nasprotniki pravice do splava? 

    Vane Gošnik, eden od ustanoviteljev Zelenih in podpredsednik osamosvojitvene skupščine, je v zadnjih letih največ pozornosti pritegnil kot član programskega sveta RTV Slovenija, ki ga je tja nastavila zadnja Janševa vlada, in zaradi obscenosti, ki jih pogosto rad razširja po družbenih omrežjih. Eno takšnih je na platformi X (Twitter) delil minuli konec tedna. »Če umoriš en dan starega dojenčka, si detomorilec in strogo kaznovan,« je zapisal. »Če umoriš živega dojenčka, ki je še v maternici, si Asta Vrečko.«

  • Borut Mekina

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Družba

    Pozitivni učinki odprave dopolnilnega zavarovanja

    Ko je koalicija napovedala odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, je v komercialnih zavarovalnicah završalo – do konca leta 2023 naj bi zaradi tega »v zdravstvenem sistemu primanjkovalo najmanj 200 milijonov evrov, glede na projekcije pa se bo znesek v prihodnjih letih zgolj povečeval,« so takrat sporočili iz zavarovalnic.

  • Monika Weiss

    11. 10. 2024  |  Mladina 41  |  Družba

    »Jedrska energija – ne, hvala!«

    »Res, tako lepo je verjeti, da nas bo zaščitil in potešil našo energetsko žejo neki ’alfa samec’ na področju energetike,« je v predgovoru k novi knjigi dr. Dušana Pluta Jedrska energija – ne, hvala! zapisal fizik Andrej Detela. In zaključil: »Premalo smo predelali te skrivne, vendar že preživele mitološke arhetipe. Zato ni čudno, da je pretežni večini politike in jedrskih lobijev ideja močnega ’odrešitelja’ všeč – ne glede na finančne, okoljske in družbene posledice takega verovanja.«