-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Družba
Opeharjeni oboževalci skupine Oasis
Oasis, eden najpopularnejših britanskih bendov devetdesetih let, ki se je razšel leta 2009, je avgusta napovedal ponovno združitev, novo ploščo in svetovno turnejo. Ker se nostalgija dobro prodaja, so vstopnice za koncerte v Združenem kraljestvu pošle v nekaj minutah, vstopnice za koncerte v Združenih državah Amerike in Kanadi pa so bile razprodane v manj kot eni uri. To se ni zgodilo zgolj zato, ker so na spletno blagajno navalile horde nostalgičnih navdušencev, temveč so zajeten del vstopnic pokupili priložnostni poslovneži, ki bajne vsote služijo s prodajo vstopnic iz druge roke, in sicer po vrtoglavo napihnjenih cenah.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Družba
Grožnje s smrtjo nebinarni osebi so dobile sodni epilog
Grayson ima uspešno mednarodno manekensko kariero, nastopal je na modnih revijah najbolj znanih modnih znamk, kot sta Gucci in Rick Owens. Trenutno zaradi študija prebiva na Nizozemskem, kjer je tudi njegova manekenska agencija. Je nebinarna oseba, kar pomeni, da se ne asociira niti z moškim niti z ženskim družbenim spolom. V Sloveniji je bilo to dejstvo pri manekenskem poklicu prej ovira, v tujini, na Zahodu, pa je to zaradi unikatnosti lahko celo prednost.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Družba
Nedavni obisk Marine Abramović v Sloveniji je odmeval, kot ni še noben njen obisk doslej. V svetu ena najvidnejših sodobnih umetnic in najvidnejša performerka, hkrati pa ena najradikalnejših in najbolj angažiranih raziskovalk lastnega telesa kot vira in nosilca umetniške ekspresije, je tu seveda bila že velikokrat, pri nas smo si lahko skozi leta ogledali tudi kar nekaj njenih del, nazadnje v Piranu, največ pa je z njo sodelovala Moderna galerija, ki je leta 1998 gostila tudi njeno samostojno razstavo, pospremljeno z dodatno razstavo in performansom v Cankarjevem domu. Pa vendar se zdi, da je šele njen tokratni obisk, ki je bil del priprav na razstavo v Cukrarni (čez eno leto bo na ogled razstava skupnega ustvarjanja z Ulayem), pritegnil tudi zanimanje najširših množic. Podobno je vse od leta 2010, ko je Marina Abramović v newyorškem muzeju sodobne umetnosti MoMA izvedla projekt Umetnica je prisotna in tri mesece po osem ur na dan nepremično sedela in zrla v oči na tisoče obiskovalcem, tudi drugod po svetu.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Družba
Petega novembra so nemški policisti pridržali osem ljudi, člane skupine Saški separatisti, ki so se pripravljali na dan X, ko bo Nemčija razpadla in bodo s silo zavzeli ozemlja na njenem vzhodu in ustanovili novo državo po nacističnem modelu. Državni tožilec je govoril o »rasističnih, antisemitskih, apokaliptičnih idejah«, o paravojaškem usposabljanju, med njihovimi načrti naj bi bilo tudi, tako nemški minister za pravosodje Marco Buschmann, »etnično čiščenje«.
-
8. 11. 2024 | Družba
Je svet po jedrski dobi mogoč?
Izšla je nova posebna številka Mladine o energiji prihodnosti ALTERNATIVA OBSTAJA. Je svet po jedrski dobi mogoč? Prvič v 20 letih smo se namreč znašli v vse bolj zaostrenih podnebnih razmerah. Učinki dolgoletnih presežnih izpustov so postali nekaj normalnega, del našega življenja, novice o poplavah in drugih ekstremnih vremenskih pojavih pa sploh ne pridejo več v poročila.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Družba
Od oktobra 2023 do maja 2024 je bilo v Egipt evakuiranih več kot 4000 hudih ranjencev in kritičnih bolnikov iz Gaze ter okoli 5000 njihovih spremljevalcev, večinoma najožjih sorodnikov. Aprila je egiptovsko ministrstvo za zdravje sporočilo, da je v bolniški oskrbi še vedno 1521 pacientov iz Gaze. Ostali so bili medtem že odpuščeni iz bolnišnic in so poniknili v blodnjaku kaotične egiptovske družbe. Država palestinskim beguncem ne priznava nikakršnega varstva ali pravic, in če ne bi bilo domačih in tujih človekoljubnih organizacij, bi številni med njimi dobesedno pristali na cesti. V začetku maja je izraelska vojska zavzela mejni prehod Rafa, ki povezuje Gazo z Egiptom, in od takrat ni več mogoča evakuacija ljudi, potrebnih medicinske pomoči.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Družba
»Velike države imajo velike elektrarne«
»Manjši si, boljše je, da imaš majhne proizvodne enote. Če si večji, pa si lahko privoščiš veliko enoto. Ali drugače: če francoska družba EDF ’zafura’ en jedrski projekt v Franciji, se to Franciji pri 57 že amortiziranih jedrskih elektrarnah ne pozna nič. Če imamo mi enoto, ki pomeni 30 ali 40 odstotkov celotne proizvodnje elektrike in smo ’kiksnili’ ceno, pa vemo, kakšne posledice to ima,« je glede gradnje JEK 2 v torek na javni predstavitvi svoje študije opozoril Aleksander Mervar, direktor Elesa. O ponavljajočih se napovedih, da bo drugi blok v Krškem zgrajen do leta 2040, pa je dejal: »Ni šans; bolj 2047, 2050.« V polni dvorani je sicer začel z avtorskim seznamom »splošno veljavnih neresnic«, med katere uvršča tudi trditev, da bo elektrika, proizvedena z novimi investicijami v proizvodne vire, cenejša od uvožene.
-
6. 11. 2024 | Družba
V članku z naslovom Legenda o miroljubnem matriarhatu, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA, Solveig Grothe piše o tem, o tem, ali je bil kamenodobni svet idilična doba, ki so jo zaznamovale ženske z veliko boginjo v središču. Takšno videnje se je pri številnih raziskovalkah in raziskovalcih porodilo iz globoke želje.
-
6. 11. 2024 | Družba
Naši predniki so imeli osupljivo medicinsko znanje
V članku z naslovom Sapiens, dr. med., ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA, Katja Iken piše o tem, da so že neandertalci za zlomljene kosti uporabljali opornice, zgodnji ljudje so amputirali stopala, celo vrtali v lobanje. Naši predniki so imeli osupljivo medicinsko znanje. In tudi oni so trpeli zaradi kariesa, tumorjev in teniških komolcev.
-
5. 11. 2024 | Družba
Kdo kupuje prek spleta – in kaj
V prvem letošnjem četrtletju je prek spleta nakupovalo 54 odstotkov oseb, starih med 16 in 74 let. To je za odstotno točko več kot v enakem obdobju lani. Dve tretjini teh kupcev sta kupili oblačila, čevlje ali modne dodatke, tretjina pa jih je sklenila ali podaljšala naročnino na digitalne storitve, je danes objavil statistični urad.
-
5. 11. 2024 | Družba
Kaj je revolucioniralo podobo kamene dobe?
V članku z naslovom Nehvaležno delo, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA, Jonas Breng piše o tem, da je arheogenetika revolucionirala podobo kamene dobe. Eden njenih utemeljiteljev je zaslovel, ko je bil še doktorand: Johannesu Krauseju je z detektivskim delom v leipziškem laboratoriju uspel neverjeten preboj.
-
4. 11. 2024 | Družba
»Vsi javni zdravstveni sistemi se spopadajo s čakalnimi dobami«
"Vsi javni zdravstveni sistemi se spopadajo s čakalnimi dobami, ki so posledica omejenega javnega financiranja. Porast samoplačništva pomeni, da država zanemarja skrb za javno zdravstveno službo. Zagovorniki privatizacije zdravstva v Sloveniji jo razlagajo kot posledico, pravzaprav popravek neučinkovitega zdravstvenega sistema, ki nespremenjeno vlada že trideset let (na šestdeset let podlage). Vendar ta trditev ne pojasni, zakaj čakalne dobe v Sloveniji vse do leta 2014 niso predstavljale večjega problema in zakaj smo Slovenci vse do tega leta med vsemi državami EU najlažje prišli do zdravstvene obravnave, danes pa najtežje. To se je zgodilo, čeprav danes v primerjavi z letom 2014 dela skoraj dva tisoč zdravnikov več, med njimi polovica v javno-zasebnem partnerstvu. Količina storitev, ki jih plačuje zdravstvena blagajna, se ob tem ni bistveno spremenila, čakalne dobe pa so se podvojile, kar pomeni, da se je storilnost v javnem sektorju bistveno zmanjšala in da zasebna dejavnost ne skrajšuje čakalnih dob."
-
4. 11. 2024 | Družba
Policisti začenjajo akcijo Slovenija piha 0,0, s katero opozarjajo na nevarnost vožnje pod vplivom alkohola. Do ponedeljka, vključno z Martinovim vikendom, bodo poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov in preverjali vsebnost alkohola v izdihanem zraku. Akcijo z geslom Izberi sebe, ne alkohola bodo zaključili s koncertom v začetku decembra.
-
3. 11. 2024 | Družba
»Zdravstveni delavci smo zaradi vseh negativnih zapisov izgubili ogromno etičnega pogona«
"Zdi se, da smo zdravstveni delavci prav zaradi vseh negativnih zapisov, ki že mejijo na sovražni govor, izgubili ogromno etičnega pogona, ki smo ga imeli in na katerem je kot gorivo temeljil zdravstveni sistem. Zadnje desetletje ali dva smo delali v zelo neurejenih razmerah, v slabih pogojih, imeli smo slabo organizacijo, ampak ljubezen do poklica in dela, pozitivni odzivi ljudi in pacientov so nas spodbujali, da smo delali dobro. V zadnjih letih pa se zdi, če lahko potegnem vzporednico s športom, kot da bi igrali na tujem, razmočenem igrišču, z osmimi igralci proti enajstim, sodnik bi sodil proti nam, vsi gledalci bi ves čas samo žvižgali. Vse skupaj postane moteče in boleče, izgubita se volja in energija, zato vse pogosteje vidimo tudi te odločitve, da ljudje preprosto ne zmorejo več in odidejo."
-
3. 11. 2024 | Družba
Neandertalska piščal iz Slovenije
V članku z naslovom Neandertalska piščal, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA. Matija Turk (ZRC SAZU, Inštitut za arheologijo) piše o tem, da se je zgodba o neandertalski piščali iz Slovenije začela, ko je v tuje medije pricurljala vest, da so v naših krajih našli preluknjano kost, ki spominja na piščal
-
31. 10. 2024 | Družba
»Menim, da bomo v Evropi vedno uporabljali jedrsko energijo«
"Menim, da bomo v Evropi vedno uporabljali jedrsko energijo, že zaradi zgodovinske odvisnosti, ki ste jo omenili. Francija tako pridobiva 70 odstotkov elektrike. Ne more kar čez noč preklopiti na drug način pridobivanja. Za to je treba več desetletij. Prihodnjih nekaj let, do leta 2050, do sredine 21. stoletja, bo jedrska energija del evropske energetske sheme, že samo zaradi obstoječih elektrarn. Vidimo in predvidevamo pa, da bo delež jedrske energije za pridobivanje elektrike upadel. V omrežju bo manj jedrskih elektrarn, že samo zato, ker so elektrarne, ki so zdaj v njem, stare več desetletij in se bodo še starale. Čeprav so želje, da bi njihovo delovanje podaljšali na 60, 80 let ali celo dlje, bo ta infrastruktura prej ali slej vzeta iz omrežja. To je temeljno dejstvo. Ne vidimo pa možnosti, da bi vse te enote zamenjali."
-
30. 10. 2024 | Družba
»Večina prebivalcev tukaj je imela pozitivno izkušnjo življenja v Jugoslaviji«
"Če gledaš uradne medije in vso popularno kulturo, je vse izrazito proameriško usmerjeno. Od kje potem izvira to neko protiameriško stališče, ki nima neke, kako bi rekel, materialne osnove za delovanje. Rekel bi, da je ena stvar, ki definitivno ostaja, da je večina prebivalcev tukaj imela pozitivno izkušnjo življenja v Jugoslaviji. In bolj ko se od nekaterih vrednot, ki so takrat veljale v družbi, oddaljujemo, bolj naklonjeno gledamo na te izkušnje preteklosti in se v tej luči v bistvu kaže ameriški način življenja kot nekaj negativnega. Mislim tudi, da je velika večina ljudi imela tudi pozitivno izkušnjo Gibanja neuvrščenih."
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Družba
Napredni spletni brskalniki, ki jih poganja umetna inteligenca, denimo Googlov AI Overview, Microsoftov Copilot in brskalnik Perplexity, ne znajo ločevati med verodostojnimi in vprašljivimi viri. Ker se uporabniki tovrstnih iskalnikov na njihove odgovore pogosto pretirano zanašajo brez kakršnegakoli dvoma, je to izredno sporno, saj ima umetna inteligenca slabo navado, da si podatke pogosto izmišljuje, še pogosteje pa jih črpa iz vprašljivih virov, denimo iz psevdoznanstvenih raziskav, ki izhajajo iz rasističnih prepričanj.
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Družba
V Sloveniji občutimo precejšnje pomanjkanje delovne sile, tudi v vrtcih in šolah. Poleg tega se pojavljajo težave pri šolanju bodočih delavcev na prav teh področjih. Obvezna praksa je obvezen del izobraževalnega procesa, ker omogoča pridobitev praktičnih izkušenj. A trenutno številne dijake javni zavodi zavračajo zaradi pomanjkanja finančnih sredstev, nekateri pa delajo brez plačila.
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Družba
Pred nekaj več kot dvema letoma so se zbrali posamezniki, ki so hoteli imeti v Ljubljani avtonomni prostor, in zasedli zapuščen objekt na Linhartovi cesti v Ljubljani, bivšo menzo propadlega Cestnega podjetja Ljubljana. Objekt, ki so ga uporabniki poimenovali Plac (Participativna ljubljanska avtonomna cona), je bil zapuščen in v izredno slabem stanju, uporabniki so ga počistili in uredili, sedaj pa v njem poteka širok program, od kulturnih dogodkov, bralnih krožkov, okroglih miz do skupinskih vadb. Razen začetnih trenj z lastnikom zemljišča, DUTB, Plac deluje brez večjih težav, zdaj pa je njegov obstoj znova vprašljiv.
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Družba
»To, kar smo v ozračje spravili v zadnjih 200 letih, bo tam ostalo še vsaj 200 let«
Lučka Kajfež Bogataj je najbolj znana klimatologinja pri nas. Že leta, desetletja opozarja na prihajajoči podnebni zlom, a se ni spremenilo veliko. Z leti je postala še ostrejša, natančnejša v svojih napovedih, noče pa strašiti ljudi. Vendar je nekaj jasno. Podnebnih sprememb ne moremo več ustaviti, veliko bo že, če bomo ustavili povečevanje deleža toplogrednih plinov v ozračju. Za kaj takega bo treba spremeniti življenjske navade in gospodarskopolitično ureditev. To pa ne bo lahko.
-
29. 10. 2024 | Družba
V članku z naslovom Kaj človeka naredi človeka?, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA, Friedemann Schrenk piše o tem, ali so pokončna hoja ali ogenj, orodje ali orožje pripomogli k temu, da so se so se naši predniki razvili v človeka. Morda pa je bilo odločilno nekaj drugega: da so se namesto na telesno premoč in napadalnost začeli opirati na sodelovanje.
-
28. 10. 2024 | Družba
»RTV Slovenija je največja kulturna ustanova v Sloveniji«
Na današnji dan bo praznovala RTVS, saj si je 28. oktober izbrala za svoj dan. Tega dne leta 1928 je začel redno oddajati Radio Ljubljana, predhodnik Radia Slovenija. Predsednica uprave RTVS Natalija Gorščak poudarja, da so njihove vsebine pomembne za razvoj demokracije v državi, uporabnike pa nagovarjajo v slovenskem jeziku najvišjega registra.
-
27. 10. 2024 | Družba
»Človeka niso naredile ne ribe ne mesne jedi, temveč zgodba«
V članku z naslovom Ob tabornem ognju, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA, Verena Lugert piše o tem, da so naši predniki svojo človeškost našli ob ognju. Ob zdravih jedeh – in dobrih zgodbah.
-
27. 10. 2024 | Družba
»Primer neprilagajanja šolskih jedilnikov otrokom islamske veroizpovedi ni nujno vpliv religije«
"Primer neprilagajanja šolskih jedilnikov otrokom islamske veroizpovedi ni nujno vpliv 'religije' ali pa celo Rimskokatoliške cerkve kot take, temveč gre lahko tudi za vpliv določene verzije sekularne in z religijo manj povezane kulturne in politične usmerjenosti dela slovenske družbe. Z drugimi besedami, gre verjetno za neko nepripravljenost mnogih kristjanov kot tudi mnogih neverujočih Slovencev, da bi popolnoma normalizirali integracijo muslimanov v slovenski družbi."
-
25. 10. 2024 | Družba
»Težava nastane, ko ti nekaj ne uspe in lahko ne po svoji krivdi pristaneš čisto na dnu«
"So dežela možnosti, veliko stvari lahko narediš, ampak po drugi strani sem Ameriko občutila kot zelo zaprto državo. Morda ne bi pomislili na to, če jo obiščeš kot turist, vsi so zelo prijazni, zdijo se odprti, vsak te pozdravi na ulici in se veseli, ko pa tam živiš, ugotoviš, da ni popolnoma tako, med sosedi se ne razvijejo pristni odnosi. To sem v ZDA res zelo pogrešala in sem se prav veselila vrnitve v Slovenijo."
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Družba
Dve leti in dva meseca so minili, odkar so se začela na Instagramu vrstiti anonimna pričevanja, da naj bi bil Dušan Smodej, tedaj organizator kulturnih prireditev, mlade ženske – sam ali skupaj z drugimi – ob več priložnostih brez njihovega soglasja domnevno omamljal z drogo GHB in se nad njimi spolno in fizično izživljal. Sporno naj bi bilo tudi njegovo društvo za sodobno kulturo Fotopub, ki sodelavcem ni plačevalo za opravljeno delo. Vse te zapise, objavljene avgusta 2022, je pod drobnogled vzela policija in preiskavo končala oktobra istega leta. Skupno je odkrila 12 sumov kaznivih dejanj (konec leta 2023 je temu dodala še ovadbo zaradi suma povzročitve kaznivega dejanja goljufije), oškodovancev naj bi bilo devet, osumljenci trije. Pričakovati je bilo, da bo tožilstvo zoper njih vložilo obtožnico, a to se za zdaj še ni zgodilo. Se je pa nedavno v tem primeru zgodil pomemben korak naprej.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Družba
Pred nekaj leti je prebivalce večstanovanjske hiše na Poljanski cesti v Ljubljani zmotila nacistična zastava, ki naj bi jo bila izobesila skupina mladcev na enem od balkonov. Ogorčeni sosedje so poklicali policijo, zastava je bila umaknjena, vendar je policija ugotovila, da ni šlo za kaznivo dejanje, pač pa morda le za prekršek. Podoben primer poveličevanja nacizma je sledil pred dobrim letom v Mariboru, ko so neznanci z okna na zapuščeni stavbi izobesili nacistično zastavo. Tudi v tem primeru je policija ugotovila, da izobešanje zastave ni bilo kaznivo dejanje spodbujanja sovraštva.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Družba
Banka Slovenije je objavila poročilo o tujih neposrednih naložbah, ki razkriva izvor lastništva podjetij v Sloveniji leta 2023. Izvora tujih naložb analitiki centralne banke ne spremljajo zgolj glede na državo, kjer ima sedež podjetje lastnika, ampak upoštevajo izvorno državo lastnika. Naj razložimo s primerom: formalna lastnica Gorenjske banke je ciprska družba Agri Europe Cyprus Limited, ta pa je v lasti srbskega poslovneža Miodraga Kostića; naložba se zato šteje za srbsko in ne ciprsko. Podobno je madžarska banka OTP kupila zdaj že nekdanjo NKBM (po novem OTP) prek svoje luksemburške družbe OTP Luxembourg S.A.R.L., kar se v statistikah izvora naložb ne upošteva kot luksemburška, ampak kot madžarska naložba.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Družba
Platon je verjel, da bi državo morali voditi filozofi ali »ljubitelji modrosti«, skratka tisti, ki se zavzemajo za spoznanje resnice. Ko se zdi, da gre svet k vragu, resnica pa je zmeraj bolj izmuzljiv pojem, se po odgovore obračamo na modrece. O tem, kakšen je utrip časa, v katerem živimo, o populistih, ki se hranijo z jezo in skrbmi ljudi, o Donaldu Trumpu in ameriških volitvah prihodnji mesec, pa tudi o sofistih, ki nas prepričujejo, da se vse rešitve skrivajo v sodelovanju – natančneje: v Platformi sodelovanja –, smo se pogovarjali z mednarodno uveljavljeno filozofinjo in sociologinjo dr. Renato Salecl, ki je zaposlena na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, predava pa tudi v New Yorku in Londonu.