• Uredništvo

    24. 4. 2017  |  Družba

    Bobovnik brani Fillija in Bulcu očita, da mu je potekel rok trajanja

    Generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli je na svojem profilu na Facebooku konec tedna zapisal, da te dni mnogi "poznavalci" pišejo in govorijo o nacionalki, ki naj bi bila tik pred propadom, v slepi ulici, v kritičnem stanju. Očital jim je (kogarkoli je že imel v mislih), da se prej nič ne pozanimajo o dejstvih. Resnica naj bi bila po njegovem namreč pravo nasprotje temu, zato je ponudil nekaj informacij "iz prve roke" oziroma objavil sporočilo za javnost o finančnem in kadrovskem poslovanju v letu 2016 in v prvem kvartalu 2017. Na nacionalki so prvo tromesečje leta ocenili za izjemno uspešno. Nič takšnega. Kar je pritegnilo našo pozornost, pa je bila debata, ki se je nato začela odvijati pod to objavo, in v kateri so poleg Fillija sodelovali tudi voditelj Odmevov Slavko Bobovnik, starosta novinarstva in poznavalec turizma Drago Bulc in član programskega sveta RTV Gojko Bervar. 

  • Uredništvo

    24. 4. 2017  |  Kultura

    Povej mi, kaj bereš, in povem ti, kdo si

    So bralne navade političnih odločevalcev in odločevalk del njihove medijske prezence? Ali je branje pomembna vrednota, ki jo izkazujejo tudi javne osebnosti in na podlagi katere lahko ocenjujemo njihovo javno vlogo? Ali odločevalci sredi intenzivnosti vsakdanjega življenja najdejo čas za branje in po katerih knjigah najraje posegajo?

  • IK, STA

    24. 4. 2017  |  Svet

    V drugi krog Macron in Le Pen

    Macron in Le Penova se bosta pomerila v drugem krogu francoskih predsedniških volitev 7. maja. V Franciji so se včeraj ob 20. uri zaprla vsa volišča, na katerih je 47 milijonov volivcev izbiralo med 11 kandidati. 

  • Damjana Kolar

    24. 4. 2017  |  Kultura

    Belgijska mojstra socialnega realizma tokrat ustvarila svojo različico detektivke

    Na rednem sporedu ljubljanskega Kinodvora bo od 25. aprila dalje na ogled film Neznanka, ki sta ga režirala brata Jean-Pierre in Luc Dardenne. V svojih filmih, v katerih beležita vsakodnevno življenje pripadnikov delavskega razreda na robu družbe, se pogosto osredotočata na odnos med otroki in starši. S svojim naturalističnim pristopom, družbeno angažiranostjo in humanistično naravnanostjo sodita med najpomembnejše predstavnike t. i. novega realizma, kamor poleg njiju uvrščajo tudi Agnès Varda, Bertranda Tavernierja, Claire Denis, Pascale Ferran, Arnauda Desplechina, Bruna Dumonta in druge. Tokrat s svojo različico detektivske prikažeta zgodbo o nekoliko naivni, a zelo spodobni mladi ženski, ki skuša popraviti strašansko napako ter razkriti resnico.

  • Izak Košir

    21. 4. 2017  |  Mladina 16

    Radio Thompson

    Začel je oddajati spletni Radio London. Njegov ustanovitelj, v Angliji živeči podjetnik Tomaž Štih, bolj znan pod spletnim vzdevkom libertarec, je na državnozborskih volitvah leta 2011 neuspešno kandidiral za poslanca na Državljanski listi Gregorja Viranta, a je nato dobil »tolažilno nagrado« in postal svetovalec v ekipi finančnega ministra Janeza Šušteršiča v drugi Janševi vladi.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    21. 4. 2017  |  Mladina 16  |  Uvodnik

    Bodo volitve?

    Razpad javne podpore Stranki modernega centra in premieru Miru Cerarju se nadaljuje, nakazan je tudi v vseh javnomnenjskih anketah. Avtoriteta predsednika vlade se razkraja, malo zaradi dejanskih napak, malce tudi po krivici – a tako je vedno, ko pride do najnižjih točk podpore neki politični opciji ali voditelju. Podpora premieru in še zlasti njegov ugled sta res na nizki točki.

  • Izak Košir

    21. 4. 2017  |  Politika

    Radio Mladina: Vasja Jager o Luki Koper na Orbanovih tirnicah

    Pogovor je nastal na podlagi članka Orbanov strojevodja >> 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/318610951&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Staš Zgonik

    21. 4. 2017  |  Družba

    Telefonski tumor

    57-letnemu Robertu Romeu, ki je bil v okviru svojih službenih zadolžitev 15 let prisiljen uporabljati mobilni telefon po tri do štiri ure na dan, je italijansko sodišče priznalo pravico do izredne državne pokojnine v višini 500 evrov na mesec.

  • Vasja Jager

    21. 4. 2017  |  Mladina 16  |  Politika

    Orbanov strojevodja

    Konec lanskega februarja so na ministrstvu za infrastrukturo pripravili kratko sporočilo za javnost, ki v medijih skorajda ni zbudilo zanimanja. V njem so zapisali, da je Slovenija pristopila k pismu o nameri o vzpostavitvi novega evropskega železniškega koridorja, imenovanega Jantarna pot. Na prvi pogled si novica resnično ne zasluži večje pozornosti – slovenski in tuji funkcionarji si vsak teden izmenjajo na stotine dopisov, pri čemer gre povečini za rutinsko korespondenco, obveščanje in preverjanje. Toda pismo o nameri, ki ga je v imenu naše države pred dobrim letom podpisal minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, je veliko pomembnejše, kot se zdi na prvi pogled. Prav v prizadevanjih za novi železniški koridor namreč tiči bistvo sedanje sage o Luki Koper in drugem tiru – ter tujcih, ki se sučejo okoli njiju.

  • Jure Trampuš

    21. 4. 2017  |  Mladina 16  |  Politika

    Nevarno spreminjanje šolskega sistema

    Ko je premier Miro Cerar lani aprila obiskal Zavod svetega Stanislava v Šentvidu, je bilo jasno, da se največja parlamentarna stranka SMC ne bo zmogla izogniti odločitvi ustavnega sodišča o tem, da mora biti financiranje zasebnih in javnih osnovnih šol izenačeno. »Zakon bo čim prej sprejet,« je Cerar obljubil ljubljanskemu pomožnemu škofu Antonu Jamniku.

  • Borut Mekina  |  foto: Uroš Abram

    21. 4. 2017  |  Mladina 16  |  Politika

    Dr. Dušan Keber, strokovnjak za zdravstvo

    Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je Dušana Kebra imenovala za svetovalca pri sklepnih fazah sprejemanja zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Keber je eden največjih strokovnjakov za zdravstveno politiko pri nas, prve programske dokumente je objavil že pred 30 leti, v času vrenja pred osamosvojitvijo. Zdravstveni sistem je gradil kot strokovni direktor ljubljanskega kliničnega centra in potem kot minister v tretji vladi Janeza Drnovška. A glavnega cilja, preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, da bi slovensko zdravstvo postalo solidarnejše, doslej še ni dosegel. Po 13 letih poskusov je zdaj ta reforma spet na njegovi mizi.

  • Izak Košir

    21. 4. 2017  |  Družba

    Zahteva po potrdilu, da je oseba spremenila "biološki spol", je kršitev pravice do zasebnosti

    Ministrstvo za notranje zadeve je v začetku februarja vsem upravnim enotam v Republiki Sloveniji poslalo dopis, v katerem slednje naproša, da upoštevajo odgovor Ministrstva za zdravje, v katerem je med drugim zapisano, da potrdilo pristojne_ega zdravnice_ka oz. pristojne zdravstvene ustanove, "ki izkazuje, da je pri osebi ženskega spola potrjena identiteta moškega spola oziroma obratno ali zagotovilo, da je posameznik na podlagi medicinskega zdravljenja spremenil spol, ni enakovredno potrdilu, da je oseba spremenila spol, kot to določa zakonodaja">

  • Damjana Kolar

    21. 4. 2017  |  Kultura

    REJVikend

    V soboto v K4 prihaja Phil Weeks, DJ in producent ter lastnik založbe Robsoul Recordings. Njegov glasbeni spekter vsebuje preplet čikaškega in francoskega housa. V Ambasadi Gavioli bodo nastopili Art Department, Matador, Tomy DeClerque, Marina Karamarko...V Klubu Tiffany in Klubu Monokel bo potekal IX. Pride Fundraiser s posebnim gostom iz Velike Britanije Cheddar Gorgeous, ki ga bo spremljala ekipa Cabaret Tiffany.

  • Uredništvo

    20. 4. 2017  |  Politika

    Kaj je Janša povedal o svojem premoženju neznanega izvora?

    Specializirano državno tožilstvo naj bi po poročanju Dela na sodišče vložilo tožbo zoper predsednika SDS Janeza Janšo, s katero zahteva odvzem premoženja nezakonitega izvora. Po neuradnih podatkih gre za skoraj 400.000 evrov. Vložitev tožbe je posledica finančne preiskave, v kateri je tožilstvo preverjalo premoženje Janeza Janše in povezanih oseb - njegove soproge Urške Bačovnik Janša, brata Rajka Janše in sestrične Janševe soproge Nataše Pajenk, ki je kot bančnica skrbela za bančne posle družine Janša.

  • Vanja Gligorović

    20. 4. 2017  |  Svet

    Kdo potrebuje novinarje, parlament, opozicijo, če pa imamo predsednika?

    Neuradni rezultati nedeljskega referenduma (51,4 % za) so pokazali, da je turška javnost zelo razdeljena. Referendumsko vprašanje se je nanašalo na 18 ustavnih dopolnil, ki bodo vodila do okoli 70 zakonskih sprememb. Ustavne spremembe naj bi stopile v veljavo 3. novembra 2019 z naslednjimi predsedniškimi volitvami.

  • Darja Kocbek

    20. 4. 2017  |  Svet

    Američan vsako leto dela 27 dni za davke, ki jih vlada nakaže vojnim dobičkarjem

    V ZDA se skupina aktivistov proti vojni upira plačilu davkov. To počnejo zato, ker vsak Američan na leto dela 27 dni za davke, ki jih vlada porabi za vojsko in s tem za podporo korporacijam, ki z vojnami, ki jih vodijo ZDA po svetu, ustvarjajo mastne dobičke. Večina progresivistov in mnogi z desnega političnega pola pogodbenim dobaviteljem orožja nikoli ne bi prostovoljno napisali čeka ali podprli orožja za jutrišnje raketne napade in napade z brezpilotnimi letali. Če bi bila družba Lockheed Martin, ki je največji pogodbeni dobavitelj orožja ZDA, trgovina ali restavracija, bi jo mnogi bojkotirali. Zakaj torej tej družbi prek davkov dati vsako leto 170 dolarjev, kolikor ji prek davkov da povprečni ameriški davkoplačevalec, na portalu Truthout piše Lindsay Koshgarian.

  • Damjana Kolar

    20. 4. 2017  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    V Lutkovnem gledališču Ljubljana bodo premierno uprizorili senčno predstavo Virginija Volk po motivih istoimenske slikanice avtoric Kyo Maclear in Isabelle Arsenau. V Kinu Šiška bo nastopil Volker Bertelmann alias Hauschka, zvočni mag, ki klavir preparira v generator eksperimentalne plesne glasbe in na različne načine ruši meje med sodobno klasiko, elektro-akustičnimi eksperimenti ter popularno glasbo. V Cankarjevem domu bo nastopil vodilni jazzovski vokalist Gregory Porter, prejemnik nagrade grammy 2017 za najboljši vokalni jazz album Take Me To The Alley.

  • Darja Kocbek

    19. 4. 2017  |  Svet

    Dvolični kanadski premier Justin Trudeau je katastrofa za planet

    Predsednik kanadske vlade Justin Trudeau odlično obvlada politiko vključevanja. Izraža sočutje do priseljencev, vztraja pri imenovanju žensk na položaje na vseh ravneh vlade. Na mnogih področjih je nasprotje predsednika ZDA Donalda Trumpa, zato so ga Kanadčani sprejeli z navdušenjem, ko je prevzel vodenje vlade. Toda, ko govorimo o podnebnih spremembah je Trudeau enaka katastrofa za planet kot Trump, v Guardianu piše ameriški okoljevarstvenik Bill Mckibben.

  • Uredništvo

    18. 4. 2017  |  Politika

    Po Travolti še Pahor 

    Kot smo lahko najprej prebrali na blogu Had, se je predsednik republike Borut Pahor pojavil na brazilskem blogu Não Intendo. A ne v kakšnem resnem političnem kontekstu, temveč kot potencialna viralna senzacija. Zaradi svojih številnih fotografij na Instagramu, na katerih opravlja nešteta vsakdanja dela in se znajde v tisoč in eni situaciji, si je prislužil mesto med tako imenovanimi spletnimi memi. Za osnovo so si na omenjenem blogu vzeli podobo predsednika, kjer v delavskem kombinezonu pomaga asfaltirati cesto. Photoshop izziv zahteva, da Pahorja izrežete iz fotografije in ga postavite v neko drugo situacijo, najboljše ideje pa bodo nato dobile objavo na blogu. 

  • Damjana Kolar

    19. 4. 2017  |  Kultura

    Dvajset let festivala Exodos

    Od 19. do 23. aprila bo v Ljubljani potekal 20. mednarodni festival sodobnih odrskih umetnosti Exodos, ki bo letos v znamenju mladih umetnikov z vseh koncev sveta - od Tibeta, Kitajske, prek držav Evropske unije in Balkana - do Burkine Faso in Južne Afrike. Skupen jim je visok ustvarjalni potencial, evropska publika pa jih še ne pozna. Poleg izrednega talenta jih druži zavezanost ideji, da nas različnost bogati in prispeva k ustvarjanju v skupnem, enotnem svetu. V šestih dnevih se bo na različnih lokacijah predstavilo 34 umetnikov iz štirinajstih držav in treh kontinentov.

  • Vanja Gligorović

    17. 4. 2017  |  Svet

    Vse oblike protesta v Srbiji

    Že dva tedna po več mestih v Srbiji potekajo protesti, ki se okvirno samoorganizirajo preko družabnih omrežij Facebook in Twitter. Protesti so se zgodili kot spontana reakcija na zmago Aleksandra Vučića na predsedniških volitvah.

  • Darja Kocbek

    17. 4. 2017  |  Svet

    Begunska zgodba o prevari, dolgovih in prostituciji

    Novinar New Yorkerja Ben Taub se je odločil napisati zgodbo o dveh najbolj nevarnih delih poti, po katerih begunci in migranti iz Afrike prihajajo v Evropo. To sta puščava Sahara in Sredozemsko morje. Odšel je na reševalni čoln organizacije Zdravniki brez meja, ki v Sredozemskem morju rešuje begunce, ki prihajajo iz Libije v Italijo. Večina migrantov mu je želela povedati, kaj vse so doživeli v Libiji. Skupino mladoletnih deklic iz Nigerije je bila tiho. Prisedel je in se začel pogovarjati z eno izmed njih, ki ji je bilo ime Blessing.

  • Damjana Kolar

    18. 4. 2017  |  Kultura

    Plečnikovo stanovanje za prvega češkoslovaškega predsednika

    V Plečnikovi hiši v Ljubljani bodo 21. aprila ob 13.00 odprli razstavo Plečnik in Praški grad: stanovanje za prvega češkoslovaškega predsednika. S prenovo praškega gradu za sedež českoslovaškega predsednika Tomáša G. Masaryka, je arhitekt Jože Plečnik dosegel vrh svojega ustvarjanja. Razstava se osredotoča na Plečnikovo snovanje preureditve in opreme zasebnih predsedniških prostorov Praškega gradu in osvetljuje povezanost Plečnika s češkim predsednikom Masarykom in njegovo hčerko Alice. Avtorja razstave: mag. Martin Halata, Michal Šula

  • Izak Košir

    14. 4. 2017  |  Mladina 15  |  Družba

    Najstniki ne seksajo

    Portal Nova24TV pravi, da je v službi resnice, sodeč po nekaterih prispevkih pa se bolj zdi, da je v službi morale. Tokrat jih je zmotil dve leti (!) star nasvetni članek iz najstniške revije Pil. Zapis Nova24TV, ki je nosil naslov Poglejte, kako javno »posiljujejo« vaše otroke: Mamica! Očka! Kaj je to oralni, vaginalni in analni seks?, je bil sicer povzet s še enega portala, »V službi morale«, 24kul.si. Tam je članek z isto vsebino in obveznim slikovnim gradivom naslovljen Je to normalno za 4. razred osnovne šole? Oboji so se spraševali, »ali je primerno otroke v 4. razredu spodbujati k razmišljanju o spolnih odnosih, med drugim tudi z osebami istega spola ali takih, kjer je udeleženih več oseb kot dve« in »ali je primerno otrokom v 4. razredu dajati kot enakovredno izbiro spolnih praks ’seks’ dveh oseb različnega spola, ’seks’ dveh oseb istega spola in ’seks’ več kot dveh oseb«.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    14. 4. 2017  |  Mladina 15  |  Uvodnik

    Na videz nevtralno

    Nobena družbena bolezen se ne loti razkrajanja družbe tako kot tisto, kar je na videz nevtralno, neideološko, celo nepolitično. Mar nismo tudi kapitalizma na evropskem vzhodu vpeljevali v nekem splošnem javnem prepričanju, da gre za nekaj, kar je – končno! – razbremenjeno političnega, ideološkega? Seveda smo. In čeprav smo vedeli, da se (takratni) pretežni evropski in anglosaški kapitalizem zelo razlikujeta, da je ameriška družba na primer veliko bolj razslojena itd., smo prav ameriški neoliberalizem uvajali z enako predpostavko domnevne odsotnosti ideologije – ravno zato, ker je ideološko neobremenjen, naj bi bil dober, to naj bi bilo tisto dobro v njem.

  • Izak Košir

    14. 4. 2017  |  Politika

    Radio Mladina: Borut Mekina o 12 let stari napaki z Mercatorjem, ki jo je potrebno popraviti

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/317493848&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Od bedaka do junaka

    Ko so Slovenci te dni obtičali v neskončnih kolonah na slovensko-hrvaški meji, so ponoreli. Kaj takega! Nezaslišano! Grozno! Strašno! Že tri ure čakamo! Že pet ur čakamo! Zakaj se to dogaja! Javkali so, stokali, penili. Šokirani smo! To je nečloveško! Nekateri so šli celo tako daleč, da so se primerjali z begunci. Še več: zdelo se jim je, da so begunci na boljšem, ker lahko mejo prečkajo brez nadzora in čakanja. Ko Slovenci v dragih avtomobilih – in z vikendom v Dalmaciji ali Kvarnerju – svoje trpljenje primerjajo s trpljenjem sirskih beguncev, to ni le nečloveško, temveč že kar komično.

  • Dr. Igor Saksida, literarni zgodovinar

    Profesor Igor Saksida je ugleden raziskovalec mladinske književnosti srednje generacije, ki v svojih delih nova dognanja in spoznanja predhodnikov združuje s sodobnimi teoretskimi izhodišči. Za diplomsko delo iz književnosti je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani prejel študentsko Prešernovo nagrado in se kot mladi raziskovalec posvetil preučevanju različnih literarnih zvrsti. V magistrski nalogi se je ukvarjal s poezijo (Komunikacijski modeli v slovenski mladinski poeziji, 1992), v doktorski disertaciji pa je obravnaval dramska dela (Umeščenost mladinske dramatike v slovensko književnost, 1996). Ne ukvarja pa se le z zgodovino in teorijo mladinske književnosti, ampak tudi z didaktiko književnosti. Je avtor številnih del o literaturi in poučevanju (med njimi so Mladinska književnost med literarno vedo in književno didaktiko, Slovenska mladinska dramatika in Bralni izzivi mladinske književnosti). Je dolgoletni predavatelj na Pedagoški fakulteti v Ljubljani in Kopru.