-
Zlagane solze / Manipulacije, zavajanje in laži
Pred dnevi je javna RTV v oddaji Tarča predvajala na skrivaj narejene posnetke baterijske reje kokoši nesnic, na katerih oskubene in oguljene kokoši, nagnetene druga ob drugi v kovinskih kletkah, na kadavrih poginulih kokoši nesejo jajca, v enem izmed kotov pa je ležal tudi kadaver glodavca. Razburjenje je bilo kar precejšnje. Kako se to ne spodobi, kako je to pod vsako kritiko, kako je to v nasprotju s predpisi, kako je nehumano do živali, kako pomeni tudi tveganje za varno hrano in zdravje ljudi, kako bodo pristojni nemudoma ukrepali, da se ekscesno stanje uredi … Tako so v studiu razočarano ugotavljali in zagotavljali predstavniki pristojnih in s tem odgovornih institucij in organizacij. A pri tem niso bili iskreni.
-
20. 1. 2025 | Družba
Lani je bilo v Sloveniji izdanih 5800 gradbenih dovoljenj za stavbe, kar je dva odstotka manj kot predlani. To je tretje zaporedno leto z medletno manj izdanimi gradbenimi dovoljenji. Načrtovanih je bilo 4300 stanovanj ali 14 odstotkov manj kot leto prej, je danes objavil državni statistični urad.
-
20. 1. 2025 | Svet
Na svetu je 2769 milijarderjev
Premoženje najbogatejših ljudi po svetu se povečuje vse hitreje, je pred današnjim začetkom WEF opozorila nevladna organizacija Oxfam. Glede na poročilo je bilo lani po svetu 2769 milijarderjev, kar je 204 več kot leto prej. Na drugi strani število ljudi, ki živijo pod pragom revščine, stagnira, število lačnih pa narašča.
-
20. 1. 2025 | Družba
Krovna evropska potrošniška organizacija BEUC in njene članice, tudi Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), pozivajo Evropsko komisijo, naj prepreči zavajajoče rabe prehranskih in zdravstvenih trditev na živilih s tem zaščiti potrošnike. Kot poudarjajo, komisija s predstavitvijo prehranskih profilov živil zamuja že 16 let.
-
20. 1. 2025 | Svet
Slovenka bo znova prva dama ZDA
V Sloveniji rojena Melania Trump, soproga novega predsednika ZDA Donalda Trumpa, bo po njegovi današnji inavguraciji drugič postala prva dama ZDA. Med Trumpovim prvim mandatom se je v večji meri izogibala pozornosti ameriške javnosti, raje kot s politiko pa se ukvarja z vzgojo danes 18-letnega sina Barrona.
-
20. 1. 2025 | Družba
Bi gradnja novega medicinskega centra lahko ogrozila Metelkovo?
V letošnjem letu je predviden začetek gradnje novega zdravstvenega centra Metelkova, kjer je trenutno parkirišče. Za izgradnjo je, kot pravijo na Mestni občini Ljubljana (MOL), treba porušiti zid in del letnega vrta kluba Gala Hala. Lahko to ogrozi sam obstoj Metelkove?
-
20. 1. 2025 | Svet
Pop pevec zaradi bogokletstva obsojen na smrt
Iransko vrhovno sodišče je priljubljenega iranskega pop pevca Amirja Hoseina Magsuluja, ki je bolj znan kot Tataloo, v pritožbenem postopku obsodilo na smrt zaradi bogokletstva. Sodba še ni pravnomočna in se je nanjo še mogoče pritožiti, nedeljsko poročanje iranskih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.
-
20. 1. 2025 | Svet
»Jutri opoldne se bodo zagrnile zavese po dolgih štirih letih ameriškega propadanja«
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo, dan pred prisego, na zborovanju svojega gibanja MAGA napovedal "konec ameriškega propada". Takoj po prisegi namerava podpisati številne izvršne ukaze, ki bodo po njegovih besedah razveselili Američane, poročajo tuje tiskovne agencije.
-
20. 1. 2025 | Svet
Zelenski / »Več patriotov za Ukrajino pomeni boljšo zaščito življenj«
Ukrajina je bila tudi minulo noč tarča ruskih napadov. Ukrajinska zračna obramba je sestrelila več kot 90 dronov, so sporočili v Kijevu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zaveznike znova pozval k dobavi sistemov zračne obrambe patriot za zaščito pred ruskimi raketami. Ukrajinske sile pa so vnovič napadle cilje v Rusiji.
-
20. 1. 2025 | Svet
Papež kritičen do Trumpa / »Če je res, bo to sramota«
Papež Frančišek je bil kritičen do načrtov novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trump glede ostrejše migracijske politike. Trump, ki bo danes prisegel za nov predsedniški mandat, je namreč v predvolilni kampanji obljubil množične deportacije nezakonitih priseljencev. Papež je dan pred Trumpovo prisego te načrte označil za sramotne.
-
19. 1. 2025 | Svet
V Gazi prekinitev ognja, na prostosti prvi talci
Dolgo pričakovani dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi ujetnikov med Izraelom in Hamasom je kljub začetnim težavam stopil v veljavo. Hamas je izpustil prve tri talke v zameno za palestinske zapornike. Na tisoče razseljenih Palestincev se je začelo vračati na domove v uničeni enklavi. V svetu so pozdravili prekinitev ognja v Gazi.
-
»Janši z nenehnim proizvajanjem škandalov uspeva ostati središče političnega prostora«
Svet postaja vse bolj nevaren in nepredvidljiv. »Soočamo se s podnebno krizo, ekspanzionizem postaja norma, mednarodne odnose pa krojijo ljudje brez volje za preprečevanje strateških kriz,« opozarja sociolog dr. Gorazd Kovačič, predavatelj na Filozofski fakulteti v Ljubljani. V času, ko bi najbolj potrebovali modre politike, prevladuje argument moči nad močjo argumenta. Politično prizorišče obvladujejo ekscesi in avtoritarni voditelji, kot sta Donald Trump in Vladimir Putin, pri čemer takšnim politikam dodaten zagon dajejo vplivni plutokrati. Med njimi je tudi najbogatejši človek na svetu Elon Musk, ki bi lahko postal del nove Trumpove administracije, hkrati pa že deluje kot mecen skrajne desnice v Evropi.
-
Donald Trump ni eksces, temveč produkt bogate ameriške fašistične tradicije
Donald Trump je napovedal zavzetje Grenlandije, Panamskega prekopa in Kanade. Verjetno ga je poklical Vladimir Putin in mu rekel: Ne teži mi, ker osvajam in si priključujem tuja ozemlja – daj še ti!
-
19. 1. 2025 | Svet
Po prepovedi delovanja omrežje TikTok znova na voljo
Delovanje družbenega omrežja TikTok, ki je davi v ZDA prenehalo delovati, ko je stopil v veljavo zakon o prepovedi poslovanja tega omrežja, je znova vzpostavljeno. Pri tem je bila ključna napoved novega predsednika ZDA Donalda Trumpa, da bo po ponedeljkovi inavguraciji aktiviral odlog uveljavitve prepovedi TikToka.
-
Vlada se je resno lotila ene največjih anomalij v slovenskem zdravstvu – problema »dvoživk«, zdravnikov, zaposlenih v državnih bolnišnicah in zdravstvenih domovih, ki hkrati služijo dodaten denar s honorarnim delom pri zasebnikih, pri tem pa avtomatično nastaja konflikt med osebnimi, podjetniškimi in javnimi interesi vseh vpletenih. Novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi to prakso omejila, bo po obravnavi v vladi zdaj romala v parlamentarno proceduro.
-
19. 1. 2025 | Kultura
»Potrebo po pisanju občutiš kot nekakšen pritisk«
"Za branje povsem zagotovo vem, da je to lahko oblika terapije, za pisanje pa nisem prepričana. Potrebo po pisanju občutiš kot nekakšen pritisk, da se izraziš, da oblikuješ neko zgodbo, idejo, like. Če bi bila to oblika terapije, ali bi to potem pomenilo, da kot človek potrebuješ terapijo in da zato postaneš pisatelj? Moram reči, da mi tak način razmišljanja ni blizu. Deluje preveč preprosto."
-
19. 1. 2025 | Družba
»Psihologija je v osnovi topel poklic«
"Nisem zares prepričan, kako dobro gresta psihologija in tehnologija skupaj. To se včasih sliši nekoliko protislovno, saj je psihologija v osnovi topel poklic. Gre za medosebne stike in podobne stvari. V tem oziru zveni tehnologija nekoliko sterilno in morda tudi hladno. Kako torej zares povezati obe področji, sem se vprašal? Najprej se mi je zdelo to povsem nemogoče, kmalu pa sem začel opažati številne dobre prakse, kjer je tehnologija pomagala izboljšati življenja ljudi. To je postalo moje izhodišče."
-
Tajkuni, ki so prepričani, da bodo zamenjali Boga
Ko se Mumbaj prebudi, se prebudi kapitalizem – prižgejo ga milijoni, ki jih je strah to imenovati dom. Med njimi so tudi Parvati (Chhaya Kadam), Prabha (Kani Kusruti) in Anu (Divya Prabha), medicinske sestre v eni izmed bolnišnic. V Mumbaju je brezmejna gneča, zdi se, kot da tam živijo vsi ljudje tega sveta, toda Parvati, Prabha in Anu – nevidne proletarke, rešiteljice socialne države – so samske. Prva je vdova, mož druge je takoj po aranžirani poroki stegnil v Nemčijo (in izginil brez sledu), tretja pa dejta, a z muslimanom (Hridhu Haroon), tako da mora to – v deželi, ki jo je avtokratski, fašistoidni premier Narendra Modi nacionalistično razslojil in preuredil – prikrivati. Mesto ti pomaga pozabiti na ljubezen, slišimo. Tu čas mineva hitreje – navadiš se na minljivost. In tisto, kar ostane od ljubezni, požre svetloba telefona.
-
Uvodnik / Ne more se dobro končati
Slovenija ni najbolj skorumpirana država. Slovenija tudi nima najslabše javne uprave niti vlade. Slovenija tudi nima najdaljših čakalnih dob v zdravstvu in njeno zdravstvo ni pred kolapsom. Slovenski domovi upokojencev niso hiralnice in navkljub praznim posteljam zaradi pomanjkanja delovne sile je dostopnost primerjalno z drugimi državami še vedno razmeroma dobra. Slovenija še zdaleč nima visokih davkov, ko gre za premoženje, je med državami na svetu z najnižjimi davki. Slovensko šolstvo je za starše eno najcenejših v Evropi, pa čeprav se vsi neizmerno pritožujejo. Slovenska elektrika dejansko ni draga glede na ostalo Evropo, ves čas jo država zelo subvencionira, tudi po dvigu omrežnin za večino podjetij je med desetimi najbolj ugodnimi v Evropi.
-
Fizični obračun med učiteljico in učencem
Ponedeljek, 16. decembra, na Osnovni šoli Mirana Jarca v Črnomlju ni bil čisto navaden dan. Vsaj ne, če prisluhnemo besedam Saše Šabič, mame desetletnega tretješolca: »Ko bi moj sin moral na kosilo, okoli ene ure, je učiteljica stopila k njemu in mu rekla, naj ji pokaže puf [elektronsko cigareto, op. p.], in ji ga je tudi pokazal. Ona pa mu ga je vzela, sina pri tem vrgla ob tla in ga brcnila.« Mama je sicer dogodek, s priloženim zdravniškim dokazilom, prijavila na policiji.
-
Diskriminacija parov brez otrok?
V Sloveniji po zapustniku dedujejo zakonec oziroma zunajzakonski partner in potomci, torej otroci. Če pa gre za zakonski ali zunajzakonski par brez otrok, se stvari zapletejo – četrtina parovega skupnega premoženja gre staršem umrlega oziroma še pogosteje njegovim bratom in sestram ter nečakom in nečakinjam. Ljudem torej, ki jih s preživelim zakoncem pogosto ne veže nič, ki jih večinoma niti ne pozna ali pa so z njim celo v sporu. Enako najpogosteje velja celo za umrlega, saj ga neredko z zakonitimi dediči ne veže nič, razen bolj ali manj bližnje krvno sorodstvo. Vdove in vdovci iz parov brez otrok morajo zgolj zato, ker otrok nimajo, premoženje deliti z drugimi ljudmi, pogosto s popolnimi tujci. Mar ni to diskriminacija takšnih parov?
-
Italijanska prestolnica se pripravlja na povečan obisk turistov; pričakuje ga zaradi vatikanskega jubilejnega leta 2025 in zimskih olimpijskih iger v Cortini leto kasneje. V tem času bi lahko po nekaterih ocenah Italijo obiskalo približno 35 milijonov ljudi. Da bi ob navalu turistov zmanjšali možnost kriminalnih ali terorističnih dejanj, je italijanska vlada sprejela zakon, s katerim je prepovedala samostojne prijave v turistične namestitve, ki se oddajajo prek platform, kot sta Airbnb in Booking.
-
-
V sredo sta generalni direktor policije Senad Jušić in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar stopila pred novinarje in javnost obvestila, da je Jušić podal odstopno izjavo, minister pa jo je sprejel. Jušić sicer svoje odločitve ni obrazložil. Je pa zato Poklukar dejal, da se je generalni direktor policije odločil za odstop, ker so bili očitki zoper njega breme za celotno slovensko policijo: »Zelo jasno je povedal, da si želi razbremeniti policijo in seveda pritisk na celotno policijo, zato je pravzaprav potegnil zelo častno potezo.« Častno potezo? Minister se je gotovo šalil.
-
Komentar / Po vlakih še leti brez voznega reda?
Ne moralizirajte! Raje se zganite. Namreč, če je kdo pretirano začuden, pomeni zgolj, da nima nobene aktualne vednosti in zgodovinskega spomina. Namreč, že v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, torej še preden so nemški nacisti prevzeli oblast, so ti dali natisniti rjave kartonaste vozovnice za vlake (kakršnih se starejši uporabniki vlaka gotovo še spomnite). Na njih pa je pisalo približno takole: »Brezplačna enosmerna vozovnica v Jeruzalem. Velja takoj.« Nacionalno osveščeni sosedje so takšne »vozovnice« metali svojim judovskim sosedom v nabiralnike. AfD, sto let kasneje, počne enako, le da transporte preusmerja na letala …
-
Ustavno sodišče je nedavno razveljavilo člen zakona o bančništvu iz leta 2021, ki je določal, da se pri imenovanju delavcev v organe vodenja bank ne uporabljajo določbe zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju. S tem je bila kratena pravica delavcev do izvolitve delavskega direktorja, je soglasno odločilo osem prisotnih ustavnih sodnikov (odsoten je bil Rok Svetlič), in z 10. januarjem razveljavilo določilo, ki je omogočalo delavske predstavnike v nadzornih svetih, ne pa tudi v upravah bank.
-
Za delavce v kulturnem sektorju – ta je v primerjavi z drugimi izrazito prekaren, velika večina delavcev pa prejema podpovprečne dohodke – bi leto 2025 lahko postalo tista ključna prelomnica, ko se bo njihov ekonomski položaj vendarle začel izboljševati. Še zlasti to velja za najranljivejše in pravno najmanj zaščitene delavce, torej tiste, ki imajo status samozaposlenih v kulturi (teh je okoli 3200 ali četrtina samostojnih delavcev v kulturi) in jih je dosedanji sistem – zanj je že desetletja jasno, da je sporen – silil v delo, katerega namen je bilo predvsem izpolnjevanje neživljenjskih predpisov.
-
Minuli konec tedna so neznanci v Mariboru z antisemitskimi grafiti popisali sinagogo, edino v Sloveniji ohranjeno srednjeveško shodnico. Vandali so med drugim zapisali: »Smrt Judom slava Sloveniji!« in: »Judi so zlo sveta.« Nastalo naj bi bilo za okoli 1500 evrov škode. Policija zbira informacije o dogodku zaradi suma dveh kaznivih dejanj, javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter poškodovanja ali uničenja stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednote. Za to kaznivo dejanje je zagroženih celo do pet let zapora.
-
Kakšen utrip ima telo skupnosti?
»Kako razumeti telo, ki se na vse pretege trudi preseči svoje okvirje in se porozno spaja z okolico? Kako izkoristiti zadušljivo saturirano okolje v prid utripajočega telesa? Kako preživeti svet presežka?« Tako se v težko pričakovani prihajajoči predstavi POČEMUČKA: 150 BPM sprašujejo Klemen Kovačič, Aljoša Lovrić Krapež, Filip Mramor in Domen Novak – četverica, ki sestavlja mlad in prodoren gledališki kolektiv Počemučka. »Glasbeno-gledališko predavanje s srčnim utripom«, ki v srčiko uprizoritve postavlja motiv kože, bo v produkciji ljubljanskega Gledališča Glej in novomeškega Anton Podbevšek Teatra premierno zaživel 25. januarja v Stari mestni elektrarni v Ljubljani (ki jo upravlja Bunker, ta pa se je ekipi pridružil kot koproducent s prostorom) in 7. februarja še na odru Anton Podbevšek Teatra.
-
Čas pred izbruhom prve in druge svetovne vojne sta zaznamovala divje oboroževanje in napadalna zunanja politika. Zdaj, kot da se zgodovina zlovešče ponavlja. Svet se znova pospešeno oborožuje, Trump bi si priključil nekaj držav, Putin je napadel Ukrajino, Izrael na veliko mori Palestince, družbe so nemirne. Smo pred novo globalno, morda zadnjo katastrofo?