• STA

    18. 11. 2024  |  Družba

    FOTOGALERIJA / Ne v mojem imenu!

    Na ljubljanskem Prešernovem trgu je v soboto potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, združenih v istoimenski mirovni koaliciji. Po poročanju portala MMC RTV Slovenija se je shoda udeležilo nekaj sto, po navedbah organizatorjev pa okoli 500 ljudi.

  • Uredništvo

    17. 11. 2024  |  Družba

    »Judovsko-krščanska zgodba je škodljiva in destruktivna prevara«

    "Judovsko-krščanske ideje in vrednote so v zahodni civilizaciji prevladovale zadnjih dva tisoč let in menim, da so krive za znaten del težav, s katerimi se danes spoprijemajo. Krščansko vraževerje nas z lažnimi upi o posmrtnem življenju odvrača od resničnega sveta. Nisem prvi, ki to pravi, strinjam se z Nietzschejem, da moramo zavreči krščanstvo ter se vrniti k izvornim zahodnim vrednotam antične Grčije in Rima. Ljudje bi morali razumeti, da je judovsko-krščanska zgodba škodljiva in destruktivna prevara. Razumeti bi morali, da lahko o religiji razmišljajo kritično, tako kot bi morali kritično razmišljati o tehnologiji, znanosti in kapitalizmu. To so ideologije, ki imajo veliko moč pri nadzorovanju družbe. Ne smemo jim preprosto zaupati, saj so pogosto škodljive. V preteklosti smo brez teh živeli bolje in ni razloga, da ne bi bilo tako, ali še bolje, tudi v prihodnosti."

  • Uredništvo

    17. 11. 2024  |  Družba

    Največji in najbolj tvegan infrastrukturni projekt v zgodovini države

    V članku z naslovom Vodja projekta nove nuklearke, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, se je novinar Borut Mekina pogovarjal z Dejanom Paravanom, generalnim direktorjem Gen energije. Paravan ima približno tri leta časa, da na eni strani izbere ponudnika za novo nuklearko, na drugi pa zagotovi več kot 10 milijard evrov za ta največji in najbolj tvegan infrastrukturni projekt v zgodovini države.

  • Uredništvo

    15. 11. 2024  |  Družba

    »Dobra literatura je - tako kot dobra filozofija - nekaj, kar nas preseneti in kar nas transformira«

    "Dobra literatura je redka, tako kot je redka dobra filozofija. Dobra literatura je onkraj tega, da bi se pokoravala delitvi na žanre ali na te ali one smeri. Najdemo jo lahko na nepričakovanih krajih denimo tako imenovane žanrske literature, kakor je lahko tako imenovana visoka literatura kdaj prav dolgočasna in duhamorna. Nobenega vnaprejšnjega pravila ni, prav zato je dobra literatura - tako kot dobra filozofija - nekaj, kar nas preseneti in kar nas transformira. Nekaj, kar seže preko meja tega, kar je bilo dotlej možno."

  • Matic Gorenc

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Družba

    Slovenski šolarji digitalno (ne)pismeni

    ICILS je mednarodna raziskava, ki meri računalniško in informacijsko pismenost osmošolcev, s posebnim modulom pa meri tudi njihovo računalniško mišljenje. Leta 2023 je v Sloveniji to raziskavo Pedagoški inštitut opravil drugič, prvič je bila opravljena leta 2013. V njej je sodelovalo 34 držav, v Sloveniji je sodelovalo 170 oddelkov oziroma 3318 učencev. Izsledki raziskave kažejo, da se je v obdobju med letoma 2013 in 2023 računalniška in informacijska pismenost poslabšala. To velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v raziskavi. Slovenija še vedno ostaja nad povprečjem, a komaj.

  • Luka Volk

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Družba

    Odpovedan blagoslov v šoli

    Praznovanje sv. Martina zaznamuje zaključek jesenske trgatve in zorenja vina, mošt se takrat simbolično spremeni v vino in to je tudi napoved prehoda v zimo. Ni pravega martinovanja brez pečene gosi, rdečega zelja in mlincev, pa tudi ne brez rujne kapljice (ali dveh), zato lokalne skupnosti ob tej priložnosti pogosto pripravijo večja skupna veseljačenja. V Leskovcu pri Krškem lokalno kulturno društvo krajane vsako leto povabi na druženje v tamkajšnjo osnovno šolo. To bi se moralo zgoditi tudi to soboto, vendar je bila prireditev v zadnjem hipu odpovedana.

  • Jera Kočevar

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Družba

    »Ne v mojem imenu!« / Shod za mir v Ljubljani

    Ukrajina, Palestina, Libanon, Sudan, Jemen, Kongo in še bi lahko naštevali države, v katerih zaradi vojn vsak dan umirajo ljudje. »Kje sta tvoja in moja vest, združeni v zavesti, da ni pravičnih vojn, pravičnega genocida in okupacije?« se v vabilu na mirovni, protivojni shod pod geslom »NE v mojem imenu!« sprašujejo organizatorji. Prizadevanja za mir boste lahko skupaj z njimi podprli.

  • Jure Trampuš  |  foto: Luka Dakskobler

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Družba

    »V času prejšnjega režima sta bili vloga posameznika in njegova odgovornost večji, pomembnejši«

    Dr. Goran Vranešević je filozof in prevajalec. Delal je na Fakulteti za družbene vede in ljubljanski Filozofski fakulteti, kjer je predaval sodobno politično filozofijo. Zanimata ga politična teorija in lingvistika; med drugim je raziskoval v okviru evropskega raziskovalnega projekta in projekta Heglova politična metafizika. Je poznavalec nemške klasične in sodobne politične filozofije. Samo v letu 2024 ima šest vidnih znanstvenih objav, letos pa sta predvideni še dve, ki bosta izšli pri slovenskih, nemških, italijanskih in angleških založnikih. Vranešević je v času zmage Donalda Trumpa, v obdobju, ko volivci podpirajo nasilje in laži, odličen sogovornik za razmislek o tem, kaj se dogaja z našo družbo in ali se bo vsa jeza, ki se kopiči na oni strani Atlantika, prelila tudi k nam. Ali je ta jeza res vedno slaba ali pa se iz nje lahko kaj naučimo?

  • Peter Petrovčič

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Družba

    Neromsko naselje

    Ko govorimo o romskih naseljih, imamo v mislih večje ali manjše komunalno neurejene blatne skupke barak, odsluženih zabojnikov in muzejskih primerkov počitniških prikolic, kjer živijo Romi. Taka je pač večina romskih naselij, sploh na jugovzhodu Slovenije. »Izselitev iz romskega naselja je običajno edina rešitev zanje. Drugače zelo težko kaj dosežejo, če ostanejo v naselju. To popolnoma razumem. Tudi zase vem, da ne bi mogel ne osebnostno ne profesionalno rasti v neurejenem romskem naselju. Jasno je, da bi prvo plačo porabil za to, da grem iz njega,« je pred časom v intervjuju za Mladino pojasnjeval Sandi Horvat, predsednik Romskega akademskega kluba, ki združuje velik del visokošolsko izobraženih Romov v Sloveniji. Za urejanje bivalnih razmer romske skupnosti je iz leta v leto na voljo več sredstev. Občine z romskim prebivalstvom posebej za to zadnja leta dobivajo dodatna namenska proračunska sredstva. Koliko jih porabijo za razseljevanje Romov, ki bi v resnici moralo biti eden izmed pomembnih, če ne že kar nujnih ciljev, ko govorimo o integraciji Romov?

  • Da, alternative so tu

    Že v času študija na strojni fakulteti v Ljubljani sem začenjal razumevati problematiko prekomernega človeškega izkoriščanja narave oziroma njenih virov, onesnaževanja planeta, zloveščih sprememb podnebnega sistema, katastrofalnega izumiranja vrst in nesmiselnosti gonje za stalno rastjo na omejenem planetu. Kariero sem pragmatično usmeril v polje energije, ker ima proizvodnja in raba energije predvsem iz fosilnih virov ključen negativen vpliv, ki pa ga je mogoče še v pravem času omiliti, da se izognemo najhujšim posledicam spremembe vremenskih vzorcev. Vsaka proizvodnja energije tako že v izhodišču terja snovi in vanjo je še pred začetkom obratovanja vgrajena energija ter posledično emisije – že za izgradnjo naprav, s katerimi pretvarjamo energijo. Z drugimi besedami: ko govorimo o gradnji novih virov, moramo imeti pred očmi najprej sámo izgradnjo. Če želimo imeti kakršno koli elektrarno, potrebujemo snovi, kot so pesek, cement, jeklo, steklo in številne druge. Za vsako od teh so potrebni stroji za odkop, transport, predelavo in tako naprej.

  • Gregor Kocijančič

    15. 11. 2024  |  Mladina 46  |  Družba

    Algoritemsko vojskovanje

    Čeprav so zadnja leta, vse od nenadnega vzpona sistemov generativne umetne inteligence in velikih jezikovnih modelov, kot je ChatGPT, najglasneje izraženi strahovi povezani z množično izgubo zaposlitve in poplavo dezinformacij, številni strokovnjaki ves ta čas svarijo, da je najpogubnejši potencial umetne inteligence pravzaprav v rabi te tehnologije v nadzorne in vojaške namene, denimo v inteligentnem avtonomnem orožju, ki tarčo izbere in ubije brez posredovanja človeške roke.

  • Uredništvo

    14. 11. 2024  |  Družba

    »NE v mojem imenu!«

    Posamezniki, različna društva in druge civilne iniciative, združeni v mirovni koaliciji, v soboto, 16. novembra, ob 11. uri na Prešernovem trgu v Ljubljani organizirajo mirovni, protivojni shod »NE v mojem imenu!«.

  • STA

    20. 11. 2024  |  Družba

    »Slovenija je do sovražnega govora ena od najbolj gostoljubnih držav v Evropi«

    Zavod TransAkcija v novembru, mesecu transspolnosti, organizira festival spolne raznolikosti trans:formacije, glavna tema je spol kot ogledalo družbe. Na okrogli mizi aktivistov LGBTIQ+ so med drugim opozorili na porast nasilja nad spolnimi manjšinami in nujnost njegovega preprečevanja. Pozivajo tudi k odgovornemu poročanju o spolni raznolikosti.

  • Uredništvo

    13. 11. 2024  |  Družba

    Nedopustno ogrožanje varnosti sodnikov in njihovih družin

    "Če objavo domačih naslovov sodnikov in tožilke povežemo z nedavnim požigom hiše sodnika v Brežicah, ugotovimo, da je situacija postala skrb vzbujajoča, nevarna, pomeni nedopustno in nesprejemljivo ogrožanje varnosti sodnikov in njihovega premoženja, tudi varnosti njihovih družin."

  • Uredništvo

    13. 11. 2024  |  Družba

    »Veliko ljudi je kritičnih do ideje, da bi v Sloveniji zgradili še eno jedrsko elektrarno«

    V članku z naslovom Prihodnost je že tukaj, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, dr. Jonas Sonnenschein, okoljski ekonomist, piše o tem, da razprava o obnovljivih virih energije ni razprava o morebitni prihodnosti, ampak o nečem, kar se je že zgodilo. In zato je treba to dejstvo vnesti tudi v razpravo o gradnji nove jedrske elektrarne v Krškem.

  • STA

    13. 11. 2024  |  Družba

    Mladostniki se danes soočajo z izzivi brez primere

    Mladostniki v Evropi čutijo vse večji pritisk v šoli, medtem ko se podpora družine zmanjšuje, kaže danes objavljeno poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). To še posebej velja za dekleta, tudi v Sloveniji. Raziskava, ki zajema skoraj 280.000 mladih, razkriva zaskrbljujoče trende v dobrem počutju mladostnikov v 44 državah.

  • STA

    13. 11. 2024  |  Družba

    Koliko ljudi se v Sloveniji težko preživlja?

    Na ravni Evrope se težko preživlja 28 odstotkov ljudi, na svetovni ravni pa 37 odstotkov. V Sloveniji je ta delež 12-odstoten, na Hrvaškem 23-odstoten, v Srbiji pa 34-odstoten, kaže raziskava svetovnega združenja za raziskovanje trga in javnega mnenja WIN in Inštituta Mediana.

  • STA

    13. 11. 2024  |  Družba

    Zaradi prikrivanja spolnih zlorab odstopil nadškof

    Primas anglikanske cerkve, canterburyjski nadškof Justin Welby je v torek sporočil, da odstopa. Za to potezo se je odločil po velikem pritisku nanj zaradi objave poročila, ki ga bremeni prikrivanja številnih spolnih in psihičnih zlorab, poročajo tuje tiskovne agencije.

  • Uredništvo

    13. 11. 2024  |  Družba

    »Da so nekatera javna stanovanja napol zastonj, je nepravično«

    "Davčna politika mora biti stimulativna. Trenutno je destimu​lativna. Prejšnja vlada je davek na dohodek iz oddajanja v najem znižala na 15 odstotkov, pa ga je ta vlada dvignila na 25 odstotkov. Ne vem, zakaj. Očitno, da bi zradirali, kar je sprejela prejšnja vlada, ne glede na to, ali je bilo ustrezno ali ne. Nihče nas ni v zvezi s tem nič vprašal."

  • Uredništvo

    12. 11. 2024  |  Družba

    Vzroki za Trumpovo ponovno izvolitev

    "Vsekakor bo tehtna analiza vzrokov terjala bolj poglobljeno preučitev dogajanja. Špekuliramo lahko, koliko je k temu pripomogel Bidnov prepozen umik iz predsedniške tekme in ali je bila Kamala Harris prava kandidatka, saj je bila dozdajšnja Bidnova podpredsednica. Številni so jo videli kot tisto, ki bo nadaljevala Bidnovo politiko, ta pa je bila v javnem mnenju prepoznana kot neuspešna."

  • Tomaž Lavrič

    12. 11. 2024  |  Družba

    »Kadar ameriški Slovenci pridejo v Slovenijo so malo razočarani«

  • Uredništvo

    12. 11. 2024  |  Družba

    Ali obstaja možnost stoodstotne preskrbe Slovenije z obnovljivimi viri energije?

    V članku z naslovom Naša primarna naloga je zeleni prehod, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, se je novinar Jure Trampuš pogovarjal z Andrejem Gubino, profesorjem na Fakulteti za elektrotehniko. Gubina je kot raziskovalec preverjal možnost stoodstotne preskrbe Slovenije z obnovljivimi viri energije. Gre za utvaro? Ekopravljico? Je kaj takšnega sploh mogoče in kakšne so predpostavke tega načrta?

  • Uredništvo

    11. 11. 2024  |  Družba

    Zakaj se čudimo, ko postane 47. ameriški predsednik človek, ki simbolizira nasilje?

    "In potem se čudimo, da postane 47. ameriški predsednik človek, ki simbolizira nasilje; ki hvali hrabre fante, ki so vdrli v Kapitol; fante, ki hvalijo belo raso in se bojujejo za njeno premoč. Človek, ki vsem v obraz laže, da nikoli ni videl porno igralke Stormy Daniels, njegov odvetnik pa je priznal, da ji je za molk plačal 130.000 dolarjev, ki jih je dobil nazaj od Trumpa. Da ne naštevamo naprej, ker bi bilo za celo leto kolumn samo laži in grehov."

  • STA

    11. 11. 2024  |  Družba

    V Sloveniji lani zavrženih 164.803 ton hrane

    V okviru projekta Life IP Care4Climate bo v torek stekla druga sortirna analiza bioloških odpadkov na ravni gospodinjstev. Namen analize je natančno določiti delež odpadne hrane ter delež užitnih delov med biološkimi odpadki, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ki koordinira projekt.

  • STA

    11. 11. 2024  |  Družba

    »Če so občutno znižani vsi artikli, je to sumljivo«

    Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT pred prihajajočim črnim petkom in spletnim ponedeljkom poziva k previdnosti pri spletnem nakupovanju. Za potrošnike so pripravili več nasvetov in napotkov, kako se zaščititi pred lažnimi trgovci.

  • STA

    11. 11. 2024  |  Družba

    »Mit, da so Romi neizobraženi, ne drži«

    V razpravah o romski skupnosti so stalnica opozorila o nujnosti izboljšanja izobrazbene slike. Dostopne ocene o vključenosti Romov v izobraževanje kažejo, da je razkorak med Romi in večinskim prebivalstvom zelo velik. Kljub temu se stanje v zadnjih letih počasi izboljšuje, znotraj romske skupnosti pa so velike razlike. Uradnih podatkov medtem ni.

  • Uredništvo

    11. 11. 2024  |  Družba

    Energetski prehod se je že začel

    V članku z naslovom Energetska revolucija, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVA OBSTAJA, Zoran Kus, bivši državni sekretar za okolje in prostor, poznavalec podnebne in trajnostne krize piše o tem, da se je energetski prehod z eksponentnim razmahom obnovljivih virov in hranilnikov energije ter ob skokovitem zmanjševanju cen elektrike že začel.

  • Uredništvo

    11. 11. 2024  |  Družba

    »Gradnja JEK 2 je veliko tveganje«

    "To je vprašanje za politiko. Toda v tem trenutku ni druge države na svetu, ki bi imela tako veliko proizvodno enoto v svojem naboru proizvodnih enot. Je ni! Iz tega lahko zaključimo, da je gradnja JEK 2 veliko tveganje, predvsem v primeru nenadnih izpadov. Prav tako je vsakih 18 mesecev remont nuklearke, ki traja najmanj 45 dni, kar pomeni, da v tem času elektrarna ni na razpolago, torej smo takoj za 1100 megavatov moči vsako uro uvozno odvisni. Trdim, da bi tak projekt obvezno morali izvesti z enim ali dvema strateškima partnerjema, ne bom pa se spuščal v vprašanje, ali bi morala biti to Hrvaška ali kdo drug. Seveda to pomeni manj elektrike za Slovenijo, ampak se tudi tveganja razporedijo."

  • Uredništvo

    10. 11. 2024  |  Družba

    Ženska z nadnaravnimi sposobnostmi

    V članku z naslovom Skrivnost šamanke, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine IZVOR ČLOVEKA, Guido Kleinhubbert piše o ženski z nadnaravnimi sposobnostmi, ki je živela v srednji kameni dobi ali mezolitiku, ki je v srednji Evropi trajal od približno 9600 do 5000 pr. n. š.

  • Opeharjeni oboževalci skupine Oasis

    Oasis, eden najpopularnejših britanskih bendov devetdesetih let, ki se je razšel leta 2009, je avgusta napovedal ponovno združitev, novo ploščo in svetovno turnejo. Ker se nostalgija dobro prodaja, so vstopnice za koncerte v Združenem kraljestvu pošle v nekaj minutah, vstopnice za koncerte v Združenih državah Amerike in Kanadi pa so bile razprodane v manj kot eni uri. To se ni zgodilo zgolj zato, ker so na spletno blagajno navalile horde nostalgičnih navdušencev, temveč so zajeten del vstopnic pokupili priložnostni poslovneži, ki bajne vsote služijo s prodajo vstopnic iz druge roke, in sicer po vrtoglavo napihnjenih cenah.