• 14. 2. 2025  |  Politika

    Ne daj se, Zoki!

    Zlobni jeziki želijo pregnati župana najlepšega mesta v njegovo rodno Srbijo. Bojda zato, ker je izkazal ljubezen svojemu srbskemu prijatelju. Od kdaj pa je ljubezen prepovedana? Ali jnarobe to, da je Srb, ali to, da je moški, ali oboje? Nič od tega še ni crimen. Ta rubrika je nastala v duhu bratstva in enotnosti in se bo vztrajno borila za pravico do ljubezni do vseh narodov in vseh spolov. Na prvem mestu pa za ljubezen do študentk in študentov. Ajde, Zoki, z nami v kolo!

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Uvodnik

    Uvodnik / Stisnjeni v kot

    Seveda v parlamentarni demokraciji na koncu odločitve sprejemajo izvoljeni politiki oziroma politične stranke, ki dobijo na volitvah sedeže v parlamentu in sestavijo vlado oziroma svoj vpliv poskušajo doseči iz opozicije. A vedno znova se je treba spomniti, da pot do moči vodi skozi volilne skrinjice oziroma odločitev vsakega posamičnega volivca.

  • Damjana Kolar

    15. 2. 2025  |  Kultura

    Film tedna / Maria

    Od 19. februarja bo v Kinodvoru na ogled film Maria, ki spremlja zadnji teden v življenju legendarne operne dive Marie Callas: Čilski režiser Pablo Larrain se po filmih o Jacqueline Kennedy (Jackie) in princesi Diani (Spencer) vrača s tretjim delom neuradne trilogije o slavnih, tragičnih ženskah 20. stoletja.

  • Nana Čemas

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Družba

    Preklete nedelje

    Zimsko izpitno obdobje se je končalo. Marsikateremu ljubljanskemu študentu bo ostalo v neprijetnem spominu, pa ne le zaradi običajnega stresa, ki spremlja to obdobje. Sive lase sta jim delala tudi primanjkljaj čitalniških mest in čakanje v vrstah za pridobitev sedeža celo v tistih maloštevilnih prostorih, ki so jim na voljo.

  • Marcel Štefančič jr.

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Kultura  |  Film

    Emilia Pérez je kritika neoliberalizma

    Emilia Pérez je dobila največ oskarjevskih nominacij – trinajst. Toliko kot V vrtincu, Forrest Gump in Bratovščina prstana. In bila je glavna favoritka za glavnega oskarja, a tudi za številne druge oskarje, tem bolj, ker je Donald Trump takoj po inavguraciji določil in odločil, da v Ameriki obstajata le še dva spola, moški in ženski (s čimer je, kot piše v njegovem izvršnem ukazu, »ženske zaščitil pred ekstremizmom ideologije spola in restavriral biološko resnico«), transspolnim osebam, mlajšim od 19 let, je vzel vso zvezno pomoč in vse zdravstvene pravice (s čimer jih je »zaščitil pred kemičnim in kirurškim iznakaženjem” in “lažno trditvijo, da jim lahko odrasli spreminjajo spol«), vsem transspolnim osebam pa je prepovedal udeležbo v ženskih športih, tako da je svojo vladavino intoniral kot fašistoidno vladavino transfobije. Emilia Pérez, protagonistka Audiardove Emilie Pérez, je kakopak transspolna, zato bi Akademija, liberalna fenica raznolikosti, z njenim ustoličenjem kontrirala Trumpu. Glas za Emilio Pérez bi bil protest. Anti-Trump.

  • Peter Petrovčič

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Politika

    Policija v Sloveniji diskriminira skupnost LGBT

    Na ministrstvu za notranje zadeve priznavajo neprimerno komunikacijo in opustitev dolžnega ravnanja v obliki zakonitega ukrepanja policijske patrulje, ki se je odzvala na klic na pomoč zaposlenih v knjigarni Mariborka, ki so bili žrtve zločinov iz sovraštva.

  • Babice na pohodu

    »Iko« Tako me kliče mama, kadar je zelo sentimentalna. Moram reči, da je to kar smešno, saj sem danes že skoraj 50 let stara ženska, mama pa je gospa, ki jih ima že več kot 70. »Neznosno je to, v prsih me boli, že dneve je tako, ves čas mislim na študente. Tako so lepi in pametni, a vem, da bo oblast našla način, kako jih zafrkniti.« Moja mama je pesimistka, morda je bolj pošteno, če rečem, da nima več nobenih iluzij. »Vse huje in huje je. Občutek imam, da se v Srbiji nikoli ne bo nič spremenilo. Oni so naša zadnja priložnost. Grem pa vseeno tudi danes v mesto.« Iti v mesto pomeni zanjo preživeti več ur na avtobusih, saj toliko traja, da se prebije kakih deset kilometrov iz naselja Miljakovac 2, kjer živi, v središče Beograda. »Se dobim pri slaščičarni s prijateljicami, gremo skupaj na proteste.« Njene prijateljice so vse starejše od 70 let. »Skrbi me za Branko, ima močno osteoporozo in težko se premika. Ampak redno hodi na proteste, človek se mora upirati, kako drugače ohraniti upanje?« doda mama.

  • Matic Gorenc

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Politika

    Kaj bo z izobraževanjem in slovensko šolo?

    Končuje se priprava novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, vlada bi jo morala sprejeti pred tednom dni, a je obravnavo po posvetu s predstavniki šolstva prestavila, da bi uredila še nekaj podrobnosti. Glavna novost, ki jo zakon prinaša, je postopno povečanje financiranja razvoja in naložb v šolstvu, sredstva se bodo vsako leto povečala za 0,02 odstotka BDP, dokler ne bo znesek dosegal 0,5 odstotka BDP – zdaj bi to bilo okoli 32 milijonov evrov. Poleg tega bi lahko bila vpeljana sprememba pri imenovanju in razreševanju ravnateljev, pri čemer naj bi se povečala vloga ministrstva za izobraževanje.

  • Vanja Pirc

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Kultura

    Simbolika objema

    Državne proslave ob kulturnem prazniku so bile vedno priložnost za družbeni komentar, kritično misel in tudi protest. Pred leti, ob ukinjanju samostojnega ministrstva za kulturo pod drugo vlado Janeza Janše, so kulturni delavci v času proslave pred Cankarjevim domom v znak protesta množično prižigali sveče. Tiste, ki jih sicer prižigamo na pokopališču. Letošnji prejemnik nagrade Prešernovega sklada, glasbenik Tomaž Grom, je takrat v znak protesta zažgal svoj kontrabas. Brali so manifeste, takrat in tudi kasneje.

  • Monika Weiss

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Družba

    Eno izmed podjetij poslovneža Von Horvatha gre v likvidacijo

    »Po zaključku investicije bo Maribor imel nov hotel s 3 zvezdicami, v katerem bo 20 sob (40 ležišč).« Tako piše v predstavitvi Boutique wine hotela Vila Lent, ki bi moral do konca leta nastati v stavbi na Vojašniškem trgu 7 v Mariboru in za katerega je podjetje Magna QI v lasti Tadeja Von Horvatha leta 2023 dobilo odobreno subvencijo 1,06 milijona evrov. Dodelilo mu jo je gospodarsko ministrstvo Matjaža Hana iz evropskega mehanizma za okrevanje in odpornost.

  • Gregor Kocijančič  |  foto: Borut Krajnc

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Kultura

    Igre brez meja 

    Središče kulturnega dogajanja je bilo na Prešernov dan, na slovenski kulturni praznik, tokrat postavljeno na Primorsko, kjer se je v Novi Gorici in čezmejni Gorici slavnostno odprla Evropska prestolnica kulture (EPK), ki dve mesti iz dveh držav za vse leto simbolno združuje v enoten kulturni prostor. Osrednjo idejo čezmejnosti oziroma brezmejnosti tega ambicioznega večmilijonskega projekta, ki bo trajal vse do decembra in bo – vsaj tako načrtujejo organizatorji – v regiji pustil trajen pečat, je na dan odprtja simboliziral celodnevni sprevod, v katerem so na območju med goriško in (pred nedavnim lično prenovljeno) novogoriško železniško postajo marširali različni godbeni orkestri, folklorne skupine (z vseh koncev Balkana), pevski zbori, cirkusanti, akrobati, mažoretke, plesalke na svili, skejterji in celo (malce predčasne) pustne šeme, z njimi ob boku pa je ves dan korakalo več tisoč obiskovalcev vseh generacij. Na (nekdanjem) mejnem prehodu Erjavčeva pri (nekdanji) carinarnici je sprevod italijanskih udeležencev parade čez nevidno mejo zakotalil veliko kroglo iz časopisnega papirja, ki je prepotovala že ves svet, delo slovitega 91-letnega italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta, najvidnejšega predstavnika tako imenovane revne umetnosti (it. »arte povera«), in jo kot nekakšno baklo miru – vrhnjo plast so goriški dijaki polepili s prispevki iz Primorskega dnevnika in Il Piccola o dogodkih, ki so zaznamovali lokalno zgodovino, tudi podpis pariške mirovne pogodbe in vstop Slovenije v Evropsko unijo in Schengen – simbolično predal slovenskemu delu povorke.

  • Komentar / V zanki večnega vračanja?

    Srbski študentski protesti štejejo na začetku februarja 2025 dobrih sto dni in postajajo po svoji vsebini in načinu delovanja evropski, v marsičem tudi svetovni fenomen. Demonstracije študentov, spočete ob tragediji in smrti petnajsterice na novosadskem kolodvoru, so prerasle v veličastno manifestacijo svobode, mladosti in upanja. Avtokratski Vučićev politični režim še nikoli v 12 letih ni bil bližje padcu z oblasti. Ekonomski napredek divjega srbskega kapitalizma ne more biti panaceja za nevzdržno kriminalizacijo srbske države in manipulativno kulturo sovraštva in strahu. Pod pritiski študentskih demonstracij je že padla srbska vlada, politične spremembe se zdijo vse bolj neustavljive. Ne gre za tradicionalni spopad urbane in ruralne Srbije, dveh političnih taborov, Vučićeve SNS in opozicije. Študentski upor jih je obšel, njegova moč so politična avtonomija, neposredna demokracija in inovativnost. Vrnili so duh Đinđića, z njim pa tudi Habermasa in njegov pomen ustavne demokracije. Vučića so razorožili s preprosto politično ignoranco, država ni Vučić, temveč njena ustava in institucije. Največja prevara avtokratskih režimov je samoprevara. In prav to patologijo je razkrilo srbsko študentsko ogledalo.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    14. 2. 2025  |  Mladina 7  |  Pamflet

    Komentar / Policisti in mafijci

    Okrajno sodišče v Ljubljani je štiri policiste obsodilo na pogojne zaporne kazni zaradi uporabe plinskih sredstev in drugih prisilnih ukrepov zoper demonstrante, ki so v času kovida demonstrirali zoper Janševo vlado. Policijski sindikat je stopil v bran kolegom in svojim članom ponudil pomoč pri pritožbah, del medijev pa je objavljal poanto, da bi morali biti kaznovani policijski funkcionarji in minister, ki da so dali ukaz za prekomerno uporabo sile. Vsekakor resen dogodek takrat in zdaj. Toda, kako je nastala sodba? Po postopku za izdajo kaznovalnega naloga, v katerem tožilec predlaga sodišču, da zadevo izpelje brez glavne obravnave, se pravi v tajnosti. Obtoženci torej ne pridejo pred sodišče z advokati, ki bi jih lahko branili. Pravosodni škandal prve vrste. Si predstavljate, da bi sodišče v tajnem postopku obravnavalo in obsodilo skupino narkomafijcev? Nemogoče, člani mafijske združbe na sodišče prihajajo z najboljšimi odvetniki in o njihovih pritožbah je odločalo celo Vrhovno sodišče. Deležni so absolutnega pravnega varstva.

  • Uredništvo

    14. 2. 2025  |  Družba

    »Ne bi rekla, da so mladi tisti, ki zahtevajo neki poseben status ali obravnavo«

    "Ne bi rekla, da so mladi tisti, ki zahtevajo neki poseben status ali obravnavo. Vse prevečkrat posplošujemo in rečemo, da je prvo vprašanje, ko mladi pridejo na razgovor, kolikšna je plača. Veliko se pogovarjam s študenti, ki vstopajo na trg dela, in opažam, kaj je zanje najpomembnejše; da se lahko v prvih nekaj letih ob delu tudi učijo, da delajo v okolju, v katerem se spoprijemajo z izzivi in v katerem delo ni rutinsko."

  • Trumpova svetovna politika kot poslovna priložnost

    Donald Trump v zameno za pomoč od Ukrajine pričakuje za 500 milijard dolarjev redkih zemelj – te so skupina 17 kovin. Ne mine dan, ko novi ameriški predsednik ne bi šokiral javnosti z novo precedenčno pobudo ali idejo, s katerimi resno ogroža ne zgolj svetovni mir, vedno bolj tudi pod krinko nekakšnega mirovništva, ali globalno ekonomijo. Ob tem naskakuje svoj osebni rekord postavljanja laži v novem mandatu – teh se je v prejšnjem nabralo za 30.573 laži. Kot dober predsednik bi si moral želeti, da ga preseže. Noro? Absolutno!

  • Uredništvo

    14. 2. 2025  |  Svet

    »Njegov politični režim presega celo stalinizem«

    "Kar počne Trump, uvršča ZDA med totalitarne politične režime. Njegov politični režim po celi vrsti značilnosti presega celo stalinizem. In zanimivo je opazovati, kako nihče od političnih akterjev, ki so se vedno zavzemali za to, da se socializem oz. komunizem uvrsti med totalitarne sisteme, zdaj ne reče nič."

  • STA

    14. 2. 2025  |  Svet

    Von der Leyen / »Ukrajina potrebuje trajen in pravičen mir«

    Evropa bo sodelovala v pogajanjih o končanju vojne v Ukrajini, je danes na varnostni konferenci v Münchnu (MSC) zatrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Obenem je članice EU pozvala k povečanju obrambnih izdatkov in napovedala, da jim bo komisija pri tem omogočila odstopanje od evropskih proračunskih pravil.

  • Damjana Kolar

    14. 2. 2025  |  Kultura

    REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih

    Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • Uredništvo

    12. 2. 2025  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / UGANKA PREBILIČ

    V petek izide nova Mladina! V 7. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 14. februarja, razkrivamo, kakšna so politična prepričanja Vladimirja Prebiliča in kam se politično sam uvršča. Fotografijo na naslovnici je prispeval Luka Dakskobler, oblikovanje pa nagrajenec Prešernovega sklada Damjan Ilić.

  • STA

    13. 2. 2025  |  Svet

    »V soboto bomo izpustili izraelske talce«

    Palestinsko islamistično gibanje Hamas je danes sporočilo, da bo v soboto v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja v Gazi izpustilo tri izraelske talce. Hamas, ki je pred dnevi preložil izpustitev talcev, je to napovedal po pogovorih posrednikov v Egiptu, na katerih so uspeli premostiti ovire, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • STA

    13. 2. 2025  |  Politika

    Nov sistem za večjo prisotnost poslancev

    Poslanci Evropskega parlamenta na zasedanjih pogosto nagovarjajo precej prazno dvorano, zato parlament preizkuša nov sistem, v skladu s katerim seznama govorcev ne objavijo vnaprej, temveč ga po uvodnih nagovorih objavljajo sproti. Ti poskusi so delno okrepili prisotnost poslancev, čeprav so se nekateri pritožili, da jim sprememba ne ustreza.

  • Skrajno škodljiv prikaz polpretekle zgodovine Slovenije, Italije in Hrvaške

    Pismo poslancev Evropskega parlamenta iz Slovenije in Hrvaške s prvopodpisanim Matjažem Nemcem, ki so ga naslovili na predsednico Evropskega parlamenta (EP) Roberti Metsola in kvestorja EP glede razstave o fojbah v Evropskem parlamentu. Priloga pismu je tudi dopis slovenske zgodovinarke dr. Nevenke Troha glede prikazanih panojev na omenjeni razstavi, ki je na ogled v Evropskem parlamentu v Strasbourgu.

  • Uredništvo

    12. 2. 2025  |  Družba

    »Rdeča Nova Gorica in črna Gorica nista danes nič manj rdeče in nič manj črne barve«

    "Rdeča Nova Gorica in črna Gorica nista danes nič manj rdeče in nič manj črne barve. Delitve in protislovja ostajajo. Skoraj nič se ni spremenilo. In vendar se je začelo premikati. Dve mesteci na obrobju svojih držav sta dojeli, da se samo s sodelovanjem lahko postavita v središče kulturnih, političnih in ekonomskih tokov. Zdaj sta tam. Nova Gorica in Gorica sta skupaj prehodili že dolgo pot. Evropska prestolnica kulture bo pustila sledi tudi v prihodnosti. Sodelovanje in sožitje ni cvetoče polje. Potrebni so izredni napori in treba bo nadaljevati tudi, ko bo očitno, da se vsi strinjajo, da se ne strinjajo. Zdaj je čas za gradnjo tiste čezmejne prihodnosti, ki so jo Goričani in Novogoričani gojili od same postavitve mej. Prerekanj o tem, v katerem krogu pekla sta Tito in Mussolini in kdo je bliže dnu, je bilo že dovolj. V nacionalističnih paradižih sta oba v nebesih."

  • Italijanski fašisti za vojne zločine niso bili nikoli kaznovani

    Dopis slovenske zgodovinarke dr. Nevenke Troha glede prikazanih panojev na sporni razstavi o fojbah, ki je na ogled v Evropskem parlamentu v Strasbourgu. Dopis je priloga protestnemu pismu slovenskih in hrvaških evropskih poslancev, ki si ga lahko preberete na tem spletnem mestu (Skrajno škodljiv prikaz polpretekle zgodovine Slovenije, Italije in Hrvaške). 

  • STA

    13. 2. 2025  |  Svet

    Trump / »Ne zdi se verjetno, da bo Ukrajina dobila nazaj meje iz leta 2014«

    Ukrajina bo verjetno nekaj ozemlja, ki ga je izgubila v vojni z Rusijo, dobila nazaj, je ameriški predsednik Donald Trump v sredo dejal novinarjem v Beli hiši. Ob napovedi pogajanj z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom pa se ni hotel zavezati, da bo pri tem sodelovala tudi Ukrajina.

  • STA

    13. 2. 2025  |  Svet

    »Pogovor med Trumpom in Putinom ni izdaja Zelenskega«

    Ukrajina mora biti vključena v kakršna koli pogajanja o končanju vojne, je danes ob začetku zasedanja obrambnih ministrov Nata dejal generalni sekretar Mark Rutte. Obrambni minister ZDA Pete Hegseth pa je po dogovoru z ruskim predsednikom o začetku mirovnih pogajanj stopil v bran predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, češ da ne gre za izdajo Kijeva.

  • STA

    12. 2. 2025  |  Svet

    Trump in Putin bosta nemudoma začela pogovore o Ukrajini

    Predsednika ZDA in Rusije, Donald Trump in Vladimir Putin, sta danes govorila po telefonu, so po poročanju tujih tiskovnih agencij potrdili v Washingtonu in Kremlju. Rusija in ZDA bosta nemudoma začeli pogovore za dosego miru v Ukrajini, je po pogovoru sporočil Trump. Iz Kremlja so sporočili, da sta se strinjala, da je "napočil čas za sodelovanje".

  • STA

    13. 2. 2025  |  Svet

    »Dogajajo se stvari, ki jim še nismo bili priča«

    Ponovna izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA tudi Hollywooda ni pustila ravnodušnega, a le redki filmski zvezdniki se se doslej javno odzvali po njegovi zaprisegi. Predsednik žirije letošnjega Berlina, ameriški režiser Todd Haynes je izjema. Pred začetkom Berlinala je opozoril na posledice drugega Trumpovega mandata na družbo in kulturo.

  • Uredništvo

    12. 2. 2025  |  Politika

    »Vlada še vedno nima politične volje, da reši izbrisane«

    "To kaže na to, da ni politične volje, s čimer smo vsakič znova ob vsaki novi vladi spet ponovno razočarani. Veseli smo, da predsednica podpira zakon in da razume stiske izbrisanih in tudi, da je treba sprejeti zakonodajne rešitve. Predsednik Pahor se je opravičil in tudi prvi v imenu države prepoznal in sprejel to neko moralno odgovornost in tudi prepoznal, kaj vse je še treba narediti. In zelo smo seveda razočarani, da pri vladi tega razumevanja in te politične volje še vedno ni."