• Matic Gorenc

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Družba

    Kampus na kampus

    V Ljubljani se gradi in se bo še gradilo kar nekaj akademske infrastrukture, predvsem bo nekaj fakultet, ki jih pesti prostorska stiska, dobilo nove prostore. Univerza poskuša nove fakultete umestiti v kampuse, kampusu za Bežigradom se bodo pridružili še kampusi na Brdu, v središču mesta in pri Medicinski fakulteti. Pri gradnji novih študentskih domov pa takega navdušenja ni opaziti.

  • STA

    14. 8. 2024  |  Družba

    Najtoplejši dan poletja

    Agencija RS za okolje (Arso) je v ponedeljek marsikje izmerila najvišjo temperaturo v tem letu, v Osilnici kar 37,8 stopinje Celzija. Vročinski val bo vztrajal vse do nedelje, so za STA navedli na Arsu, kjer so do vključno petka so razglasili oranžni alarm za vso državo. Nato lahko pričakujemo nevihtno dogajanje in ohladitev.

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Družba

    »Ne morem reči, da je nekaj belo, če je črno. In zato nisem v politiki.«

    "Morda banaliziram, ampak enkrat se bo treba odločiti, vsaj pri tistih največjih potresno nevarnih stavbah, v katerih živi največ ljudi, ali jih bomo porušili ali sanirali, preden se zgodi potres. Bojim se, da se te resne grožnje premalo zavedamo. To je tako kot pri poplavah oziroma urejanju vodotokov: govorimo o tem, da potrebujemo izlivna polja, zadrževalnike, urejene struge … To je primerljivo s potresno varno gradnjo. Če bi izvedli vse te ukrepe, bi bilo tudi za civilno zaščito manj dela. Idealno bi bilo, da ne bi imeli nič dela."

  • STA

    12. 8. 2024  |  Družba

    »Mladim je dovolj, čas je za dejanja«

    V Mladinskem svetu Slovenije (MSS) vladi očitajo nespoštovanje lastnih zavez in pomanjkanje zanimanja za mladinska vprašanja. Ob današnjem mednarodnem dnevu mladih so tako vlado pozvali, naj zagotovi redna srečanja s predstavniki mladih ter poskrbi za njihovo vključevanje in participacijo v procesih odločanja.

  • Je res lepo v naši domovini biti mlad? 

    Ob današnjem mednarodnem dnevu mladih se na Sindikatu Mladi plus sprašujemo, ali je res lepo v naši domovini biti mlad? Ob nenehem razširjanju prekarnosti na trgu dela, nižjih plačah napram starejšim zaposlenim, nemogoči situaciji na stanovanjskem trgu in porastu duševnih težav med mladimi, verjetno težko pritrdimo temu zimzelenemu verzu.

  • Uredništvo

    12. 8. 2024  |  Družba

    »RTV mora dobiti višjo naročnino«

    "Spremljanje olimpijskih iger na nacionalki je neke vrste obvezno branje, obvezni priročnik za razumevanje sveta in bienalni dokaz, da so tisti, ki hočejo pokopati nacionalko, v veliki zmoti. Če že zaradi česa, mora nacionalka obstati zaradi iger. Ne samo obstati, temveč tudi dobiti višjo naročnino, več proračunskih sredstev in dobro nagrajene ustvarjalce. Tako dobro, da ti ne bodo iskali zaslužkov še naokoli s kakšnimi vodenji, predstavitvami ali pogovori. Pogovori naj ostanejo tam v tistih lepo dizajniranih prostorih in na prizoriščih. Od Odmevov prek Tarče do Olimpijskega studia. In če bo kdo do naslednjih olimpijskih iger še kaj slabega napisal o nacionalki, naj ve, da ji bom stopil v bran z vsem razpoložljivim besednim orožjem. Ne nazadnje, bolje vojna z besedami kot vojna, ki so jo vsi napovedovali med igrami ..."

  • STA

    12. 8. 2024  |  Družba

    Stanovanjska problematika je najbolj pereča problematika mladih

    Današnji mednarodni dan mladih, 12. avgust, bo v ospredje postavil potrebe in pričakovanja mladih. Združeni narodi so tokrat izbrali geslo Od klikov k napredku: Tvoje digitalne poti za trajnostni razvoj. Mladi v Sloveniji pa bodo opozorili na neodzivnost in slabo komunikacijo predsednika vlade Roberta Goloba in drugih članov vlade.

  • Prepoved igrifikacije

    TikTok, najhitreje rastoče družbeno omrežje na trgu, je leta 2018 začel ponujati spin-off sestrsko aplikacijo TikTok Lite, okrnjeno različico aplikacije, ki od pametnih telefonov terja manj spomina in deluje tudi pri slabši spletni povezavi. Sprva je bila dostopna le na južnoazijskem trgu, kjer je izjemno priljubljena – preštela je že dobro milijardo prenosov –, aprila pa se je (poskusno) predstavila tudi v Evropi, a zgolj v Franciji in Španiji. Tam je zaradi sporne funkcije, imenovane »program nagrajevanja«, dvignila ogromno prahu, zdaj se ji je odločno uprla evropska komisija.

  • Dora Trček

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Družba

    Vsi odtenki slovenskega športa

    Predsednica države Nataša Pirc Musar je na nedavnem odprtju Slovenske hiše 2024 v Parizu načela temo, ki vsakih nekaj let ponovno priplava na površje javne zavesti. Gre za vprašanje slovenskih športnih barv, ki se ji je, kot marsikateremu športnemu navijaču, ki se je udeležil ali pa iz domačega fotelja spremljal letošnje evropsko prvenstvo v nogometu, porodilo ob pogledu na slovenske tribune. Nizozemske množice navijačev so bile odete v živo oranžno, španske v rdeče-rumeno in angleške v belo z rdečimi akcenti, Slovenci pa smo bili videti kot nekakšna pisana druščina. Naše mavrične tribune so se prelivale od bele do različnih odtenkov modre in zelene do turkizne in celo rdeče.

  • Peter Petrovčič  |  foto: Željko Stevanić

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Družba

    »Nekatere občine celo umetno ohranjajo težave v romski skupnosti«

    Negativen odnos do romske skupnosti se krepi, celo najvišji predstavniki države uporabljajo težke besede. Zdi se, da se bliža čas obračuna in discipliniranja etnične manjšine, ki je – če poslušamo njene najglasnejše kritike – desetletja brezskrbno uživala privilegije in popolnoma zanemarila svoje dolžnosti. O tem in drugih stereotipih in predsodkih ter tudi o povsem resničnih težavah Romov smo se pogovarjali s predsednikom Romskega akademskega kluba, organizacije, ki združuje dobršen del višješolsko izobraženih slovenskih Romov.

  • Luka Volk

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Družba

    Nekateri politiki so prepričani, da celo njihov drek diši

    Nobenega dvoma ni bilo, da bodo konservativni mnenjski voditelji in politiki doma in po svetu poskušali olimpijske igre v Parizu izrabiti za prizorišče kulturnega boja. Vsi nastavki so bili tam. Igre so sledile burnim predčasnim volitvam, na katerih je združena levica preprečila pohod skrajno desnega Nacionalnega zbora na oblast, kar naj bi pomenilo, da je že tako deviantna, z migranti prepredena »Macronova« Francija dokončno zašla. In da bo namesto olimpijskega duha tokratne igre zagotovo preveval duh »woke« ali prebujenske ideologije, domnevne ideologije skrajnega liberalizma in politične korektnosti, ki jo konservativni blok tako rad pripisuje »zlovešči levici«. Da bi to dokazali, so bili na desnici pripravljeni lagati in izkrivljati resnico, na vlak sovraštva pa so brez pomislekov prisedli tudi naši domači prostaki.

  • Monika Weiss

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Družba

    Še ena tovarna onesnaževalka, ki s pomočjo odvetnice celo toži bližnje prebivalce

    »Bolj kisel vonj, smrdi. Moteče je...Kako bi rekel, zapeče grlo,« je februarja letos za RTV Slovenija povedal sosed Vipapa Krško, upokojenec. »Spet smrdi, to je za ponoret,« je opisal drugi. Zdaj oba ob še eni krajanki toži Vipap, papirnica in sosežigalnica, prek odvetnice Romane Lemut Strle zaradi zaščite ugleda in dobrega imena. Vipap od trojice, od teh sta dva upokojenca, zahteva javno opravičilo, objavo sodbe v medijih in 1500 evrov oziroma 3000 evrov denarne odškodnine. Kako nizko se lahko spustijo slovenski odvetniki in odvetnice v sledenju željam naročnika, smo se v Mladini spraševali leta 2021 ob primeru odvetnice Salonita Nine Zidar Klemenčič, ki je prebivalcem v okolici Salonita »žugala« z odškodninskimi tožbami že ob vsakem izrekanju o svojem okolju in zdravju. A sedanji primer Vipapa kaže novo dno. Po mnenju več sogovornikov gre za značilen primer SLAPP-tožbe, katere glavna namena sta nadlegovanje in izčrpavanje »tarč«, da bi utišali kritične glasove in izrinjali civilne družbe iz vprašanj javnega interesa.

  • Uredništvo

    7. 8. 2024  |  Družba

    Mlajše generacije so izpostavljene drugačni slovenščini

    "Mlajše generacije pa so izpostavljene drugačni slovenščini. Družbena omrežja niso starejša od deset, petnajst let in če si ves čas v možgane vtirate zgolj internetno slovenščino s kratkimi sporočili in nujno spremljajočo grafiko, je jasno, da bo že branje krajšega romana brez sličic in podobno močnih impulzov predstavljalo znaten napor, ki se mu bodo lenobni in energetsko potrošni možgani izogibali."

  • STA

    7. 8. 2024  |  Družba

    Recikliranje in iskanje alternativ potrošništvu

    Na Trgu brez zgodovinskega spomina pred Galerijo Alkatraz v AKC Metelkova mesto se danes začenja 10. Reciklart festival. Vsebinsko se bo letos posvečal vprašanjem plastike in sorodnim temam. Ponudil bo približno 30 dogodkov - delavnic, koncertov, predstav, predavanj, ponovno so pripravili tudi tematsko razstavo z naslovom Recollections.

  • Uredništvo

    7. 8. 2024  |  Družba

    »Prihaja generacija alfa, ki je drugačna od milenijcev in generacije Z«

    "Prihaja generacija alfa, ki je drugačna od milenijcev in generacije Z. To so potomci generacije X in najstarejših milenijcev. Občutek imam, da odraščajo drugače kot otroci neposredno pred njimi, da se izkušnja odraščanja s konca osemdesetih in devetdesetih prenaša s staršev na otroke generacije alfa. Film Igrišča ne damo otroke spodbuja, naj gredo nazaj na igrišča, tam se dogaja, tam so prijatelji, tam so nove izkušnje in nauki za življenje. Ta generacija je veliko bolj odprta za igro zunaj in tudi ni več tako zelo priklenjena pred zaslone, čeprav so ti seveda še vedno privlačni."

  • STA

    6. 8. 2024  |  Družba

    Letošnji julij najtoplejši vsaj od leta 1950

    Letošnji julij je bil po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih na državni ravni najtoplejši vsaj od leta 1950, nadpovprečno osončen in podpovprečno namočen, so navedli na Agenciji RS za okolje (Arso). Povprečna temperatura morja pa je bila junija 20,85 stopinje Celzija. To je nova rekordna vrednost za junij, so zapisali.

  • 6. 8. 2024  |  Družba

    Zakaj se turisti vedejo tako, kot se?

    "Mnogi trdijo, da so turisti slabi, neodgovorni, nespoštljivi in tako naprej. Prepričan sem, da v osnovi ni tako. Če samo pogledamo ekološko trajnost. Prepričan sem, da je na svetu zelo malo ljudi, ki bi vedno onesnaževali okolje, vedno rabili preveč električne energije ali preveč vode. V osnovi nismo takšni – ampak sistem je tisti, ki nas vodi v to, da moramo tudi kot turisti preživeti. Dam vam praktični primer. Zakaj turisti rinejo na terase najboljših lokalov in zato domači prebivalci nimajo prostih sedežev? Preprosto – ker jim je nekdo rekel, naj pridejo. In so prišli. Težko je od turista, ki ima na voljo 14 dni dopusta v letu, pričakovati, da ne bo želel okusiti neke lokalne hrane in bo raje dal prostor domačinu."

  • LV, STA

    2. 8. 2024  |  Družba

    Mladi za podnebno pravičnost / »Neposredna prevlada politike nad stroko«

    Mladi za podnebno pravičnost, iniciativa LOM in del stroke so zgroženi nad odločbo, s katero je ministrstvo za naravne vire in prostor ugodilo pritožbi Magnifica na odločitev zavoda za varstvo narave glede izvedbe koncerta v Tivoliju. Menijo, da je odločba ministrstva politične in ne strokovne narave, med drugim zahtevajo revizijo odločbe.

  • Mračna plat igričarske panoge

    Čeprav se zdi, da se je stavka igralcev in scenaristov, ki je hollywoodsko produkcijo lani ohromila za skoraj pol leta, šele dobro končala, je ameriški sindikat igralcev SAG-AFTRA, ki ima dobrih 160 tisoč članov, te ponovno pozval, naj gredo na ulice. Tokrat igralci s transparenti ne mahajo pred štabi filmskih studiev in pretočnih platform, temveč protestirajo proti nevzdržnim delovnim razmeram pri produkciji videoiger.

  • Disleksija danes

    Po podatkih zavoda za šolstvo število vlog za odločbo, ki omogoča olajšave otrokom s posebnimi potrebami, zadnjih pet let narašča. Leta 2022 je zavod prejel 11.525 zahtevkov za odločbe, leta 2023 že 12.088 in letos ima za zdaj v obravnavi 10.689 vlog. Povečalo se je tudi število vlog za postopek usmerjanja otrok, ki so v devetem razredu in prvič oddajajo to zahtevo. Pravico do odločbe imajo številni otroci, ki potrebujejo različne prilagoditve glede na svoje težave in posebne potrebe. V Svetovalnem centru Ljubljana, kjer se podrobneje ukvarjajo z otroki z učnimi težavami, so opazili, da je disleksija najpogosteje prepoznana v četrtem razredu, ko se že pričakuje, da je otrok ponotranjil vse veščine, ki sodijo k pismenosti in naj bi se jih naučili v prvi triadi. Večkrat je odkrita pri dečkih kot pri deklicah.

  • Monika Weiss

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    Direktorji bi raje dizelski SUV

    V Sloveniji je bilo leta 2023 registriranih skupaj 14.463 električnih vozil, kar je 52,2-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022, kot kažejo podatki iz letnega poročila Agencije za energijo o stanju energetike, v katerem spremlja tudi elektromobilnost. Kot leto prej je bil največji prirast lani pri baterijskih električnih vozilih (BEV); v kategoriji osebnih vozil se je njihovo število povečalo za 3859 ali medletno kar za 50 odstotkov. Sledijo priključni hibridi (PHEV), katerih število je med osebnimi vozili lani zraslo za 977 ali kar za 63 odstotkov.

  • Monika Weiss  |  foto: Borut Krajnc

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    »Ni treba nekih hudih znanstvenih dokazov za to, da se populacija žuželk zmanjšuje«

    Dušan Klenovšek (1962) je po izobrazbi učitelj biologije in kemije, zadnje desetletje zaposlen v Kozjanskem parku, prej leta na novomeški enoti zavoda za varstvo narave. Spremlja naravo zlasti v okolici Spodnje Save, s fotografskim objektivom beleži živali, rastline, pa tudi redne stranpoti človeka. Je avtor več knjig in prispevkov o naravi, s številnimi nagovarja tudi mlajše, o naravi in vrstah pogosto predava ter redno ozavešča tudi na družbenem omrežju.

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Krajnc

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    Bolnišnica dobrih odnosov

    Bolnišnica za otroke v Šentvidu pri Stični je ena najmanjših slovenskih bolnišnic. Ker je namenjena zdravljenju kroničnih bolezni otrok in rehabilitaciji malih bolnikov, je tudi nekaj posebnega: otroci so pacienti posebne vrste, je razložila njena direktorica Tanja Smrekar. Potrebujejo več časa, da se privadijo na novo okolje, da začnejo zaupati zdravnikom, hkrati pa so lahko njihove težave tudi zelo zapletene. V bolnišnici zato spodbujajo samoiniciativnost in ustvarjalnost zaposlenih. Njihov način dela naj bi bil, tako direktorica, celosten in interdisciplinaren. Zdravniki, medicinske sestre in zdravstveni sodelavci si recimo na srečanjih vsak dan izmenjujejo informacije o otrocih; kako se ti odzivajo na terapije, kako se njihovi izvidi razlikujejo od normalnih, kje se kažejo težave. »Ni namreč rečeno, da bo otrok zaupnika prepoznal v zdravniku. Lahko je to psiholog, psihoterapevt, kineziolog, delovni terapevt, dietetik ali pa novi prijatelj, ki ga je spoznal med obravnavo,« razlaga direktorica. Redno pri obravnavah sodelujejo z drugimi zdravstvenimi ustanovami, po potrebi pa tudi z vzgojno-izobraževalnimi in socialnimi ustanovami.

  • Matic Gorenc

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Družba

    Odsotnost enotne strategije

    Skrb za mestno drevje postaja vsako poletje, v času vse pogostejših vročinskih valov, stalna tema. Kljub temu pa na državni ravni Slovenija nima strategije, ki bi občinam dala natančna navodila, kako čim učinkoviteje skrbeti za drevesa v urbanem okolju. Tako so občine prepuščene same sebi, ene so pri tem bolj uspešne, druge manj.

  • LV, STA

    1. 8. 2024  |  Družba

    Svetovni dan ekološkega dolga

    Danes obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo vse vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu, zato bomo do konca leta živeli v ekološkem dolgu. Svetovni dan ekološkega dolga letos obeležujemo dan prej kot lani. Slovenija ga je nastopila 25. aprila.

  • LV, STA

    1. 8. 2024  |  Družba

    Zaradi napovedanih krajevnih neurij izdano oranžno opozorilo

    Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij, ki bodo nastajala danes od sredine dneva do petka zjutraj, izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Nekateri izračuni vremenskih modelov pa so nakazali, da bodo nekatere nevihte predvsem na Primorskem že danes v zgodnjih jutranjih urah. Ob tem so možni močnejši sunki vetra.

  • Uredništvo

    30. 7. 2024  |  Družba

    »Država bi morala določiti maksimalne cene za takšne storitve«

    "Ne razumem, zakaj se zasebni zdravstveni sektor bori za pravico pacientov, da sami izbirajo izvajalca. Država bi morala določiti maksimalne cene za takšne storitve (podobno kot pri gorivu), da bi zagotovila enako dostopnost brez doplačila. Navedeno velja, če zavarovalnice niso dovolj močne, da same določijo maksimalne cene (podobno kot pri avtoservisnih storitvah). To je bistvo javnega zdravstva v razviti zahodni Evropi. Ob ukrepu omejitve dobička bomo kmalu slišali, da zasebni zdravniki in zobozdravniki nočejo več sistema proste izbire izvajalca z obveznostjo sprejemanja vseh pacientov. Mogoče bomo doživeli ponovni beg nazaj v javno sfero. Morda bi se moralo Ustavno sodišče RS izreči o tem, ali lahko država v dejavnosti, opredeljeni kot javna služba, dopušča tržno konkurenco, kar vodi v neenako obravnavo državljanov. Monopol je vzpostavljen za zagotavljanje enakosti ne glede na finančno stanje posameznika. Dopuščanje tržne dejavnosti na istem področju pa krši ta cilj in ustvarja neenakost."

  • STA

    30. 7. 2024  |  Družba

    Spolno in fizično nasilje nad najstnicami v partnerskem odnosu

    Med najstnicami, ki so v partnerskem odnosu, jih bo po svetu skoraj četrtina (24 odstotkov), torej skoraj 19 milijonov, do 20. leta žrtev partnerjevega fizičnega in/ali spolnega nasilja, kaže študija Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki so jo danes objavili v reviji The Lancet Child & Adolescent Health.

  • STA

    29. 7. 2024  |  Družba

    Slovenski medved prodan za 700 evrov

    V okviru razstave United Buddy Bears, Umetnost strpnosti je potekala spletna dražba prejšnjega slovenskega medveda, ki ga je ustvaril ptujski umetnik Marjan Kekec - Ogradni in je bil del razstave od leta 2003. Medved je bil na dražbi prodan za 700 evrov, ki bodo namenjeni ZPM Ljubljana Moste-Polje, so sporočili z Mestne občine Ljubljana.

  • STA

    29. 7. 2024  |  Družba

    Večjih prireditev v Tivoliju do konca leta ne bo

    V Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib do konca leta ne bo množičnih prireditev. Kot so danes sporočili z ministrstva za naravne vire in prostor, potem ko je že postalo znano, da Magnifico v Tivoliju ne bo nastopil, bo do konca leta predvidoma pripravljen načrt o rabi tega območja tudi v povezavi s prireditvami.