• Uredništvo

    12. 6. 2024  |  Družba

    Parada ponosa v Ljubljani / Pogled nazaj, korak naprej

    V Ljubljani bo v soboto, 15. junija, potekala parada ponosa. Na Kongresnem trgu se bo že dopoldan odvijalo Paradno mesto, največji dogodek LGBTQ+ skupnosti pri nas, ki je načeloma namenjen ogrevanju za paradno povorko, kasnejši program na velikem odru in večerno klubsko rajanje. 

  • STA

    11. 6. 2024  |  Družba

    Najnovejši operacijski sistem za iPhone na voljo tudi v slovenščini

    Uporabniški vmesnik operacijskega sistema za pametne telefone ameriškega proizvajalca Apple iPhone iOS 18 bo na voljo tudi v slovenščini. Operacijski sistem iOS bo na podprtih napravah širši javnosti na voljo jeseni.

  • Uredništvo

    11. 6. 2024  |  Družba

    »Če že moram biti nekaj določnega, sem Evropejka«

    V članku z naslovom Dolgčas, sladek kot mleko, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, pisateljica Ana Schnabl piše o tem, da ne glede na to, kje v Evropi se znajde, ne bo doživela kulturnega šoka.

  • Uredništvo

    11. 6. 2024  |  Družba

    »Vzporedna slovenska zgodovina se piše že od samostojnosti dalje«

    "Tudi zaradi cerkvene podpore, čeprav ne samo te, je okrasje kljukastega križa in domobranskih insignij postalo standard mnogih cestnih koreografij, ko je treba dokazati sovraštvo do migrantov ali pa zgolj pripadnost določeni stranki. V preteklosti bi fotografija nekoga, ki je dvignil roko v nacistični pozdrav in vzklika 'Hitler je heroj', povzročila manjši družbeni potres. Danes dobiva, vsaj občasno, državno zaščito kot kulturni spomenik in podporo kot institucija posebnega družbenega pomena."

  • Uredništvo

    11. 6. 2024  |  Družba

    »Projekt združene in svobodne Evrope je postmodernistični koncept«

    V članku z naslovom Maščevanje neznanih junakov, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, hrvaški pisatelj, dramaturg in pesnik Dino Pešut piše o tem, da evropske meje postajajo trdne in konkretne, nabite z drugimi cilji. 

  • STA

    10. 6. 2024  |  Družba

    Umrl pionir LGBT+ gibanja v Sloveniji

    V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT+ aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom, so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.

  • Uredništvo

    10. 6. 2024  |  Družba

    »Politika vsakokrat znova razume nacionalko kot proizvajalko političnih stališč, ne pa kot samostojen medij«

    "Kako lahko kdo sploh verjame, da bo politika samo sebe nekje omejila, ko pa hoče posegati na vedno več področij. Prosto po domislici, da gre v politiki za enostavno gravitacijsko silo. Ko dobiš moč, je hočeš imeti vedno več. Torej, ko politika razglaša na velika usta, da se umika iz javnega medija, na drugi strani že išče stranska vrata, skozi katera se bo priplazila nazaj. Vsakokratna politika poskrbi za kolobarjenje. Eni kadri prihajajo v ospredje, drugi se malo umaknejo in potem se ritual ponovi. Vzvod tega načina je že v osnovi zgrešen. Politika vsakokrat znova razume nacionalko kot proizvajalko političnih stališč, ne pa kot samostojen medij. Razume njen agitatorski del, ne razume pa kompleksnosti medija. Še vedno misli s konceptualnim aparatom prejšnjega stoletja, da je krona programa informativni program. In še bedno verjame, da je ljudstvo bebavo. Da bo nasedlo poceni propagandi."

  • Uredništvo

    10. 6. 2024  |  Družba

    »Ne liberalci ne socialisti v evropskem parlamentu nimajo ustreznega proti-odgovora, ki bi gasil že zanetene politike strahu«

    V članku z naslovom Knjige za pridne punce, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, sociolog dr. Roman Kuhar piše o tem, da ne liberalci ne socialisti v evropskem parlamentu nimajo ustreznega proti-odgovora, ki bi gasil že zanetene politike strahu.

  • Uredništvo

    7. 6. 2024  |  Družba

    Kako seksati feministično?

    "Zame 'feminističen seks' pomeni zavedanje vloge, ki jo je v naših spolnih življenjih igrala mizoginija. Ogromno ljudi je v času odraščanja nezavedno ponotranjilo cel kup lažnih prepričanj o seksu – da je spolna sla nekaj, česar se je treba sramovati, da so nekatere oblike spolnosti moralno boljše in pomembnejše od drugih, da naša telesa niso vredna užitka, če ne ustrezajo točno določenim estetskim merilom. Feministično seksati pomeni analizirati vsa ta prepričanja in si dati dovoljenje za tako spolno življenje, kakršno si želiš imeti."

  • Luka Volk

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Družba

    Je svetnica javne radiotelevizije prestopila mejo?

    Voditeljica Rosvita Pesek je v oddaji Odmevi gostila ministrico za kulturo Asto Vrečko. Pogovor je tekel o razmerah na RTV Slovenija. Intervju je voditeljica vodila s trdo roko, kot je zanjo značilno, kadar se v studiu znajde kakšen politik, ki ji svetovnonazorsko ni najbliže, med vrsticami pa si je privoščila tudi kritiko svetnikov. »Vi govorite, da ste umaknili politiko,« je dejala ministrici. »Kaj pa ta konflikt med upravo, med tistimi, ki res dobro poznajo zavod, in svetom, v katerem so ljudje, ki pridejo za nekaj ur na mesec na svet in želijo vedeti, kdo je pravi za vodenje in kdo ni?« V tem se je prepoznala ena od svetnic, Barbara Brezavšček Stegeman, predstavnica zaposlenih v svetu, in je zato novinarki (in varuhinji pravic gledalcev in poslušalcev ter odgovorni urednici informativnega programa Poloni Fijavž) poslala pismo, v katerem voditeljico obtožuje kršenja programskih standardov in poklicnih meril.

  • Peter Petrovčič  |  foto: Borut Krajnc

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Družba

    »Želela bi si, da bi bilo drugače, a pot do dobre obrambe je lažja za tiste, ki si jo lahko privoščijo«

    Nova generalna državna tožilka dr. Katarina Bergant je celotno poklicno pot posvetila tožilstvu, na njem je zaposlena že skoraj tri desetletja. Preden je prevzela vodenje državnega tožilstva, je vodila ljubljansko, daleč največje tožilstvo v državi. Meni, da bi se že zdavnaj morali odreči pregonu blažjih kaznivih dejanj, kraj sendvičev in podobno, in energijo usmeriti v pregon gospodarskega kriminala. Pri tem opozarja, da pomembno vlogo igrajo pravni in drugi svetovalci, ki menedžerjem svetujejo že, kako storiti kaznivo dejanje, in potem tudi, kako se izogniti kazni v morebitnih kazenskih postopkih. Sovražni govor in s tem povezano poveličevanje nacizma in fašizma, pravi, tožilstvo zdaj jemlje resno.

  • Luka Volk

    7. 6. 2024  |  Mladina 23  |  Družba

    Pravica do izbire

    Znani slovenski zgodovinar, profesor in politik dr. Janko Pleterski je v starosti fizično opešal, skoraj popolnoma je izgubil sluh, vid in s tem tudi lastno avtonomijo. Izgubil je praktično vse, kar je v njegovo življenje vnašalo smisel. Zato se je odločil, da bi rad umrl. Ker druge možnosti ni imel, si je na levem zapestju prerezal žile. Poskušal je storiti samomor. Vendar neuspešno. Čeprav je prosil, naj tega ne storijo, ga je rešilo zdravstveno osebje. Če bi bilo po njegovem, bi tisti dan izkrvavel.

  • Trojanski konj neoliberalizma

    Geoffrey Hinton, tako imenovani boter umetne inteligence, je zapustil podjetje Google, da bi lahko brez omejitev spregovoril o nevarnosti tehnologije, ki jo je pomagal ustvariti. Šestinsedemdesetletni znanstvenik, ki se z umetno inteligenco ukvarja že od zgodnjih sedemdesetih let prejšnjega stoletja, je namreč pred dobrim desetletjem (skupaj z dvema študentoma) razvil temelje nevronskih mrež, ki danes poganjajo sisteme generativne umetne inteligence, zdaj pa svoje življenjsko delo obžaluje. Pravi, da scenarij, v katerem ti sistemi prekašajo človeške možgane, ni več stvar daljne prihodnosti, kot je bil prepričan do nedavnega, poudarja pa, da to za človeštvo pomeni eksistenčno tveganje. »Ne poznam primera, v katerem bi manj inteligentne stvari nadzorovale bolj inteligentne, zato nisem ravno optimističen,« je povedal za časnik Guardian.

  • STA

    5. 6. 2024  |  Družba

    »Slovenija kljub svoji majhnosti premore izjemno raznolikost podnebnih razmer«

    Slovenski znanstveniki so objavili študijo o podnebnih spremembah v Sloveniji za zadnjih 11.700 let, ki predstavlja najbolj celovit pregled podnebnih sprememb na tem ozemlju doslej. Podnebna nihanja v tem obdobju so bila izrazita, vplivala pa so na razširjenost ledenikov, višino gladine jezer, pogostost in obseg poplav ter spreminjanje rastja.

  • Uredništvo

    5. 6. 2024  |  Družba

    »EU bi se morala znova vprašati, pri čem, kdaj in zakaj sodeluje«

    V članku z naslovom Nekoč, ko EU zbrala bo pogum, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, filozof dr. Peter Klepec piše o tem, da smo zadnja leta priča pospešenemu razpadu mednarodnega reda, vzpostavljenega po drugi svetovni vojni. EU bi se tu morala znova vprašati, pri čem, kdaj in zakaj sodeluje.

  • Uredništvo

    5. 6. 2024  |  Družba

    »Največ, kar je kadar koli uspelo kateremu koli nasmešku naše dežele«

    "Nika Kovač je nasmešek, ki bi ga morali v teh deževnih, grenkih dnevih evropske kampanje slaviti na polikanih plakatih, mestnih krožiščih, vaških blagoslovih in v tišinah naših src. Ne le zaradi nagrade, ki jo je prejela (in ki je največ, kar je kadar koli uspelo kateremu koli nasmešku naše dežele), pač pa tudi zaradi načina, kako s svojim nasmeškom opremlja ključne boje našega sveta, našega zadrgnjenega, prestrašenega, militantnega časa. Radodarno in nalezljivo. Nika Kovač ve, da zadrgnjen, prestrašen in militanten čas pred ničimer ne trepeta bolj kot pred širokim nasmeškom z rdečo šminko in visečimi uhani, ki se zmore razširiti kot ogenj v hiši. In vendar sumim, da njen nasmešek ni narejen iz tega razloga. Ker, pač, njen nasmešek … ni narejen."

  • STA

    4. 6. 2024  |  Družba

    Podnebni aktivisti in stroka proti »vsem množičnim dogodkom v parku Tivoli«

    V gibanju Mladi za podnebno pravičnost so skupaj s predstavniki stroke in "uporabniki" osrednjega ljubljanskega parka Tivoli na novinarski konferenci pojasnili razloge za nasprotovanje izvedbi za konec avgusta načrtovanega koncerta glasbenika Magnifica v Tivoliju. Kot so poudarili, nasprotujejo izvedbi vseh množičnih dogodkov v parku.

  • Uredništvo

    4. 6. 2024  |  Družba

    »V Sloveniji desettisoči tujcev delajo v napol suženjskih razmerah«

    "Šele ko bomo nehali prestrašeno buljiti v vsako novo medijsko manifestacijo performativne radikalnosti, se bomo morda osredotočili na sistem, v katerem dejansko živimo. V Sloveniji desettisoči tujcev delajo v napol suženjskih razmerah, tu živijo brez najosnovnejših pravic. Če se poskušajo upreti ali pobegniti, jim šefi prekinejo dovoljenja za bivanje in jih vržejo v žrelo deportacijskega sistema. Z novimi ukrepi naša liberalna vlada te procese le še pospešuje. V Sloveniji je tudi še vedno skoraj nemogoče dobiti azil, od leta 2017 je bilo več kot 50.000 ljudi deportiranih v roke nasilni hrvaški policiji oziroma v taborišča na robu Evrope ali predanih diktatorskim režimom. Desetine jih je med iskanjem varnosti umrlo v naših rekah in gozdovih. V Mediteranu je samo v lanskem letu umrlo preko 3000 ljudi. Medtem je država investirala desetine milijonov javnega denarja v militarizacijo meja in še več v vojaške avanture v tujini. Če vas niso zmotila ta dejstva, se tudi ni treba vznemirjati ob nekaj kretenih, ki se igrajo vaške straže v centru Ljubljane."

  • Uredništvo

    4. 6. 2024  |  Družba

    »Protievropska skrajna desnica ne bo prišla na oblast v EU«

    V članku z naslovom Madžarska zgodba, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, urednik madžarskega tednika Magyar Narancs Endre Bojtár piše o tem, da protievropska skrajna desnica ne bo prišla na oblast v EU, razen v primeru malo verjetnega nenadnega zloma velikih sredinskih strank – ne le na bližnjih evropskih volitvah, temveč tudi na volitvah v posameznih članicah v prihodnjih letih. 

  • STA

    4. 6. 2024  |  Družba

    Ustavno sodišče dokončno odpravilo preimenovanje Titove ceste v Radencih

    Ustavno sodišče je dokončno odpravilo odlok Občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ob tem ugotavlja, da je župan s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka.

  • Uredništvo

    3. 6. 2024  |  Družba

    RTV / »Ko so časi hudi, se vidi, kdo je pripravljen tvegati«

    "Ko so časi hudi, se vidi, kdo je pripravljen tvegati. Sama sem zavedna tej hiši, sem nekako človek za hude čase in ni mi težko prevzeti v. d.-jevstva, čeprav je situacija na RTV Slovenija daleč od rožnate. Človek, ki je pripaden tej hiši, bo v takšnem trenutku rekel ja, ker vemo, da je v lepih časih kandidatov veliko, ko so časi slabi, pa ni nikjer nobenega."

  • Uredništvo

    3. 6. 2024  |  Družba

    »Nihče, še zlasti škofje, ne sme obsojati vernih volilcev«

    "Cerkveni voditelji imajo seveda vso pravico, da povedo, kaj cerkveni nauk dopušča in česa ne. Lahko, tako kot mi vsi, opozarjajo na morebitne dolgoročne, nenačrtovane posledice zakona, se bojijo zlorab, opozarjajo na ranljivost in krhkost umirajočih, na filozofske in etične razsežnosti odločitve. Nihče, še zlasti škofje, pa ne sme obsojati vernih volilcev, ki bi se na referendumu odločili drugače, kot jim zapoveduje katoliški nauk oziroma cerkveni dostojanstveniki. Še zlasti ko se ti požvižgajo na načela lastne institucije. Po katoliškem učenju, kot ga razlagajo številni dokumenti, je namreč dopustno obsoditi greh, ne pa grešnika."

  • Uredništvo

    3. 6. 2024  |  Družba

    Proglas / Razvrat

    Ustvarjalce smo pozvali, naj se v svojih rešitvah dotaknejo teme, ki se v družbi razbohoti pred vsako večjo svetovno krizo.

  • Uredništvo

    3. 6. 2024  |  Družba

    »Evropa je bila od vsega začetka mišljena kot obrambni mehanizem«

    V članku z naslovom Evropski (ne)mir, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, pravnik in kolumnist Matjaž Gruden piše o tem, da je bila Evropa kot gospodarski, pravni, politični, socialni projekt od vsega začetka mišljena kot obrambni mehanizem, ki naj bi Evropejce zaščitil pred samimi seboj. Postavil je temelje za drugačno sobivanje med evropskimi narodi.

  • Uredništvo

    2. 6. 2024  |  Družba

    »Martićev odstop ni bil nič presenetljivega. To je bilo neizogibno.«

    "Martićev odstop ni bil nič presenetljivega. To je bilo neizogibno. Nenavadno je kvečjemu to, da je odstopil sam. Očitno je njega samega srečala realistična pamet, da je nehal brezupno riniti z glavo skozi zid, namesto da bi ga že prej razrešili tisti, ki so ga imenovali."

  • Uredništvo

    2. 6. 2024  |  Družba

    »Kmetje morajo na volitvah izbrati predstavnike, ki bodo zeleni prehod okrepili, ne odpisali«

    V članku z naslovom Paradižnik in paličica, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine ALTERNATIVE: BIČANJE EVROPE, publicistka in ekološka kmetovalka Nataša Kramberger piše o tem, če želijo kmetice in kmetje resnično delovati v svojo korist, morajo na evropskih volitvah izbrati predstavnike, ki bodo zeleni prehod okrepili, ne odpisali.

  • Peter Petrovčič

    31. 5. 2024  |  Mladina 22  |  Družba

    Brezplačni menstrualni pripomočki!

    V torek je bil svetovni dan menstrualne higiene in opozorila Svetovne zdravstvene organizacije in drugih so se nanašala predvsem na pomanjkljivosti na področju menstrualnega zdravja v revnejših delih sveta, nekoč smo jim rekli države v razvoju ali tretji svet. Slovenija sodi na bogati, privilegirani Zahod – med države torej, kjer bi si predstavljali, da menstrualna revščina ne more biti aktualno vprašanje. Med države, ki bi ženskam recimo z lahkoto omogočile v celoti brezplačen dostop do higienskih vložkov, tamponov in drugih menstrualnih higienskih pripomočkov. Ne gre za luksuzne izdelke, ampak so to nujni izdelki, ki jih ženske potrebujejo vsaj enkrat na mesec.

  • Peter Petrovčič

    31. 5. 2024  |  Mladina 22  |  Družba

    Utrip laži

    Obravnava tožbe hišnega novinarja SDS na javni RTV Jožeta Možine zoper družbenopolitično angažirano pesnico in Prešernovo nagrajenko Svetlano Makarovič je bila v ponedeljek, 20. maja, iz formalnih razlogov na strani tožnika prestavljena. Je pa tožena pesnica zavrnila možnost poravnave ali opravičila in izrazila zadovoljstvo, da bo lahko spregovorila pred sodiščem.

  • Monika Weiss

    31. 5. 2024  |  Mladina 22  |  Družba

    Hir aj kam, Tivoli

    Kje bo konec avgusta koncertiral Robert Pešut Magnifico, še ni jasno. Ta ponedeljek so mu javno pismo poslali Mladi za podnebno pravičnost, ki jih je podprlo več kot 130 podpisnikov, od krajinskih arhitektov, biologov, urbanistov, glasbenikov, umetnikov do uporabnic in uporabnikov parka Tivoli. Predlagajo mu, naj koncert namesto v parku Tivoli pripravi na lokaciji, na kateri ne bo imel negativnih učinkov na ljudi in naravo. »Verjamemo, da bi bil tak razplet najboljši za vse, dostojen in vreden spoštovanja. Hkrati izražamo podporo Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave pri njegovi odločitvi ter pozivamo k interdisciplinarni strokovni razpravi o prihodnjem upravljanju množičnih prireditev v Tivoliju, saj postajajo te vedno pogostejše,« poudarjajo podpisniki.

  • Jure Trampuš

    31. 5. 2024  |  Mladina 22  |  Družba

    Pričakovani odstop

    Studio 14 je bil nekoč na Radiu Slovenija legendarni prostor, kjer je snemal Jože Privšek, pa tudi kopica drugih slovenskih glasbenikov. Bil je dom Big banda, prostor z velikim volumnom, odrom, stoli, vanj je šlo približno 140 ljudi. Tega studia ni več. Zadnji posnetek je nastal septembra 2015, posnet je bil koncert skupine Niet. Studio so nato zaprli in začeli obnovo. Tukaj se je zgodba končala. Danes, devet let kasneje, je tam še vedno gradbišče. Tako bo ostalo še nekaj časa. Kot je v sredo zjutraj na Valu 202 razkril Andrej Karoli, uprava zavoda RTV Slovenija priznava, da se dela ne bodo nadaljevala: »Dokler RTV Slovenija ne najde dodatnega finančnega vira za financiranje takih projektov, žal ne morem podati nobenega časovnega načrta.«