• Slo-vidvd-borza

    Willie Stark je postal sinonim za populizem in politično demagogijo - za tisto tanko linijo, ki demokracijo loči od fašizma. Stark, sicer zmodeliran po maničnem, skorumpiranem, umorjenem luizianskem guvernerju Hueyju Longu, je debitiral v slovitem romanu Vsi kraljevi možje, ki ga je Robert Penn Warren objavil leta 1946, že tri leta kasneje - tik pred izbruhom makartizma, nove verzije fašistoidne demagogije - pa ga...

  • Shrek tretji

    Če živite na Marsu, tako da ste zamudili prva dva Shreka, potem se vam bo zdel tretji svež, originalen, celo unikaten, pravi evolucijski skok. Shrek je namreč gozdna kreatura (Mike Myers/Dario Varga), rahlo groteskna, rahlo pošastna, rahlo agresivna in celo rahlo demonična, pa četudi le na prvi pogled. Ogre pač. Bil bi smrtno nevaren, če ne bi bil v resnici le ortosentimentalni pacifist, ki tablo z napisom "...

  • Zadnji poljub

    Ameriški filmi običajno imitirajo Ameriko, ki imitira ameriške filme. In če že ravno ne imitirajo Amerike, ki imitira ameriške filme, potem imitirajo tuje filme, ki imitirajo ameriške filme. To ni nič novega. Že Bonnie in Clyde, eden izmed najbolj čislanih in najbolj prelomnih ameriških filmov, je bi le imitacija francoskih filmov (Godard, Truffaut), ki so imitirali ameriške filme.

  • Slo-vidvd-borza

    V ameriški vojaški bazi Fort Griffith je stena, na kateri mrgoli fotografij ameriških junakov, za katere ni še nihče slišal - še najmanj Američani. Vsi ti fantje so bili tajni junaki, člani tajne enote, ki je sodelovala v tajnih operacijah. In ker te tajne operacije uradno niso obstajale, tudi ti fantje, ki so na teh misijah padli, niso nikoli postali uradni junaki.

  • Zodiak

    Zodiak je epos o lovu na razvpitega, zloglasnega, enigmatičnega serijskega morilca, ki ga niso nikoli dobili. Ne pozabite: David Fincher, avtor Zodiaka, posnetega po knjigi Roberta Graysmitha, je pred desetimi leti posnel Sedem, psihotriler o lovu na razvpitega, zloglasnega, enigmatičnega serijskega morilca, ki ga ne bi nikoli dobili, če se ne bi sam javil.

  • Veter, ki trese ječmen

    Film Veter, ki trese ječmen pokaže, da Irak ni nič novega - in da je imela Evropa tudi svoje Irake. En tak Irak je na Irskem, in to že vse tja od začetka 20. stoletja, ko so Angleži tja poslali brutalne, opresivne milice, ki naj bi naredile red, in ko so se temu angleškemu urejanju Irske uprli irski gverilci, freedom fighterji, med katerimi sta tudi brata O'Donovan, starejši, bolj militantni Teddy ( Padraic...

  • Avtoštopar

    Sezone rimejkov se nadaljujejo z Avtoštoparjem, rimejkom kultnega pigmalionskega šokerja, ki je leta 1986 za avtoštop naredil to, kar je Žrelo naredilo za morje. Mama je namreč poslej svojemu sinu vedno zabičala: Ne vozi ponoči! In če že voziš ponoči, v avto ne jemlji neznancev! In če že v avto jemlješ neznance, jih ne jemlji bogu za hrbtom! Vsekakor, v Avtoštoparju je bilo celo tankanje bencina igranje z...

  • Slo-vidvd-borza

    Ko britanski vojak (Forest Whitaker), sicer na smrt obsojeni talec Irske republikanske armade, svojemu stražarju (Stephen Rea) razkrije ljubezen do barske pevke (Jaye Davidson), ki ga čaka v Londonu, in ko se potem stražar po britančevi smrti tudi res odpravi v londonski bar, v katerem prepeva krasotica, postane takoj jasno, da se bo želja blodnega irskega terorista zavrtela prav tja, kamor hoče gledalec, in...

  • Pirati s Karibov 3 - Na robu sveta

    Nič novega, heh - podzgodb in digresij je spet toliko, kot da so hoteli posneti ringelšpilsko verzijo Babilona. Tretji Pirati kar pokajo od polifonije in mozaičnosti, od likov in klikov, od nesrečnih usod in babilonskih nesreč, pa tudi od snežno bele puščave, cunamijskih slapov in tajfunskih vetrov, ki ustvarjajo vtis, da je do prvih velikih klimatskih sprememb prišlo že pred nekaj sto leti.

  • Kino Otok

    Pirati s Karibov so prišli do tretjega dela, Kino Otok pa do četrtega. Pirati s Karibov so privilegirani film, Kino Otok, mednarodni filmski festival, ki se bo odvrtel v Izoli (31. 5. - 4. 6.) in potem še v ljubljanskem Kinodvoru (6. 6. - 10.6), pa že tradicionalno vrti le deprivilegirane filme. Filme, ki bi se izgubili, če ne bi bilo filmskih festivalov.

  • Ponudba

    Ponudba, ki jo dobi Charlie ( Guy Pearce ), je tako srhljiva, tako morbidna, tako absurdna in tako nečloveška kot nacistična ponudba, ki jo v Sophiejini odločitvi dobi Meryl Streep: sama se odloči, kateri tvoj otrok bo živel in kateri umrl - v nasprotnem primeru bosta umrla oba. Zaprtemu Charlieju britanski kapetan Stanley ( Ray Winstone ), ki ob koncu 19.

  • Favnov labirint

    Mala Ofelija ( Ivana Baquero ), glavna junakinja Favnovega labirinta, bi lahko ugotovila to, kar leta 1939 v Čarovniku iz Oza ugotovi mala Dorothy: “ Nismo več v Kansasu.” Definitivno: Oz, v katerega vrže Dorothy, ni Kansas. Niti ne izgleda kot Kansas. Ali bolje rečeno, Oz izgleda kot Kansas skozi oči shizofrenika, ki bujno halucinira.

  • Slo-vidvd-borza

    Evo, tu je nadaljevanje, ki ne bo razočaralo fanov originala - niti moralne policije. Chamber of Torture is back! In to avtentična ameriška Chamber of Torture! Made in U.S.A.! Johnny Knoxville in samomorilski, avtodestruktivni, sadomazohistični, karnevalski junaki njegovega letečega freakshowa - Steve-O, Jason "Wee Man" Acuna, Bam Margera, Ryan Dunn in Chris Pontius - namreč spet počnejo to,...

  • Številka 23

    Če še niste slišali za zarotniško, magično, misteriozno naturo števila 23, potem ste mrtvi. Recimo: potonili ste s Titanikom. Čakajte, kdaj je že potonil Titanik? Točno: 15. aprila 1912. No, zdaj pa to seštejte: 1 + 5 + 4 + 1 + 9 + 1 + 2. Kaj dobite? Hja, 23. Če pa vas ni potopil Titanik, potem sta vas dol potegnila dvojčka Svetovnega trgovinskega centra: 11 + 9 + 2 + 1 = 23.

  • Drkajva skupaj

    Drkajva skupaj je komedija, v kateri na led stopi prvi moški par. Chazz Michael Michaels ( Will Ferrell ) in Jimmy MacElroy ( Jon Heder ) sta namreč nekdanja prvaka v umetnostnem drsanju, ki se v izogib koncu kariere sparita. Hej, ker bosta moški par, bosta lahko na ledu počela reči, ki jih mešani pari niso mogli! To bo revolucija! Hja, predvsem revolucija v seksualni politiki.

  • Goyeve prikazni

    Miloš Forman ima vse - sebe, kar ni mala stvar, francoskega scenarista Jean-Paula Carriera, ki je napisal mnoge Bunuelove klasike ( Lepotica dneva, Diskretni šarm buržoazije, Fantom svobode itd.), prestižne igralce ( Natalie Portman, Javier Bardem, Stellan Skarsgaard ), zgodbo o geniju (Francisco Goya) in špansko inkvizicijo, toda Goyeve prikazni izgledajo kot prikazen, ki bi jo lahko ljubile le prikazni.

  • Slo-vidvd-borza

    Idiote prihodnosti je studio Fox poslal le v sedem ameriških dvoran, ali bolje rečeno - le malce jih je namočil in potem takoj potegnil ven. Niti predfilma niso vrteli. Kot da bi se Fox filma sramoval... ee, kot da bi ga hotel namočiti, če razumete, kaj hočem reči. In slutim, da razumete. Ne, brez panike: film ni tako slab, da bi ga bilo treba ubiti.

  • Slo-vidvd-borza

    Joe Dante, vedno nostalgični, satirični, subverzivni fan matinejskih gremlinov popkulture, Elmerja Fudda, Bugsa Bunnyja, Daffyja Ducka in druge lunije sicer "interaktivno" sooči z živimi igralci a la Brendan Fraser, Jenna Elfman, Steve Martin in Heather Locklear (šving!), toda ob tem jih tako spre, da se začne lunatični, frenetični, anarhični non-stop pregon v svetu, v katerem so naravni...

  • Po poroki

    Jacob ( Mads Mikkelsen ) je danski mučenik-cum-svetnik. Pred dvajsetimi leti je prisegel, da se ne bo več nikoli vrnil na Dansko. Kar je tako, kot da bi rekel, da se ne bo več nikoli igral z lego kockami - ali da ne bo več nikoli gledal danskih porničev. In zakaj je to storil? Zaradi punce. Točno, bejba ga je morala res apokaliptično zjebati. Ne vemo, kaj mu je naredila, toda očitno je zrela za Haag.

  • Glasniki zla

    Očka ( Dylan McDermott ), ki ostane brez službe, sklene, da bo svojo družinico - ženko ( Penelope Ann Miller ), najstniško hčerko ( Kristen Stewart ) in nekajletnega sinka - iz Chicaga, da ne rečem Sick-aga, preselil v nestresno, protistresno, poststresno Severno Dakoto, v totalno vukojebino, na staro kmetijo, kjer kani obogateti s sončnicami.

  • Spider-Man 3

    Stripovski superjunaki so tipični Američani - v smislu kot je tipični Američan George Bush, ki stalno poudarja, da je “sočutni konzervativec”, toda kot vidite, ga je moč, ki jo ima kot ameriški predsednik, zapeljala in obsedla. Kot bi rekli v Vojni zvezd: prestopil je na temno stran Moči. Bush je tipični ameriški shizo. Zato ne čudi, da so tudi stripovski superjunaki shizofrenični.

  • Zajtrk na Plutonu

    Neil Jordan odkrije ljubke transvestite. Hej, mar jih ni odkril že v Igri solz? Ja, zato pričakujte nekaj eksplozij, za katere poskrbi IRA, in džuboks starih hitov, na katere je Jordan prilepil zgodbo o Patricku ( Cillian Murphy ), personifikaciji ljubkosti, igrivem, muckastem, obubožanem, sfantaziranem, pikaresknem irskem transvestitu, ki ga je biološka mati zavrgla, ki ga krušna mati ni razumela, ki ga je...

  • Slo-vidvd-borza

    Martin Scorsese velja za mačističnega režiserja, za režiserja moških, toda če boste le ošinili njegovo filmografijo, boste presenečeni, koliko žensk, ki so igrale v njegovih filmih, je bilo nominiranih za Oskarja - ali pa ga je celo dobilo. Ellen Burstyn ga je dobila za vlogo Alice Hyatt v filmu Alice ne živi več tukaj, ki je porodil dolgoživo, popularno TV serijo (Alice).

  • Faktotum

    Charles Bukowski je bil odvisen od alkohola, tobaka in seksa. Rešilo ga je to, da je bil odvisen tudi od pisanja. Če bi bil odvisen le od alkohola, tobaka in seksa, ne bi bil v Evropi nikoli večji zvezdnik kot v Ameriki. Da je v Evropi večji zvezdnik kot v Ameriki, veste po tem, da njegove romane in novele praviloma ekranizirajo evropski auteurji - pred leti Marco Ferreri, Barbet Schroeder, Dominique Deruddere,...

  • Artur in Minimojčki

    Bi gledali film, v katerem igrajo Robert De Niro, Harvey Keitel, Snoop Dogg, David Bowie in Madonna? Vsekakor, že to, da bi te igralce potegnili v isti film, bi bil dober koncept. To bi bil v resnici tako dober koncept, da celo morebitna prisotnost Mie Farrow ne bi bila moteča. Kaj šele, če bi film potem režiral Luc Besson - no, Luc Besson pred petimi ali pa desetimi ...

  • Moja slavna indijska nevesta

    Pazite: če zmiksaš Monsunsko svatbo, Mojo obilno grško poroko in Notting Hill, lahko še vedno hliniš, da si povedal nekaj novega. Kalifornijski pisatelj ( Jason Lewis ), ki ste ga nazadnje videli v TV seriji Seks v mestu, nabaše na bejbo ( Kashmera Shah ), ki je v resnici indijska filmska superzvezda, se z njo zaplete, toda še preden lahko dahne Notting Hill, bejba izgine.

  • Smo že končali?

    Če se velemestna družina - še zlasti “razširjena” družina - preseli v staro, starinsko, podeželsko hišo, potem je to vedno znak za alarm. Saj veste, v taki hiši ponavadi straši - streha se trese, stene pokajo, hodniki škripajo, podstrešje hrope, klet ječi. Vprašanje je le, komu se bo prej dokončno zmešalo - hiši ali družini. Družina ima res srečo, če je novi dom ne požre.

  • Ura religije

    Pozabite na Da Vincijevo šifro - vera v “sveto žensko” se ustavi tu! Marco Bellocchio, kontroverzni italijanski auteur, ki nam je v svojem zadnjem filmu, Režiserju porok, razložil, kako je izgubil vero v film in Italijo, nam v Uri religije - alias Nasmehu moje matere - še enkrat razloži, kako je izgubil vero v vero in cerkev. Nič posebnega - to je storil skoraj v vsakem svojem filmu.

  • Grozljiva žetev

    Čakajo nas bliski, gromi in potresi. Pa suša. Ljudi bo tako žgalo, da si bodo grizli jezike. Velika mesta bodo razpadla. Otoki se bodo razbežali, gora ne bo več mogoče najti. Z neba bo padala toča. V morju bo poginilo vse, kar je živega. Morje, reke in izviri se bodo spremenili v kri. Čakajo nas ogenj, dim in žveplo. Brezna se bodo odprla. Pomrla bo tretjina človeštva. Nadlogam ne bo ne konca ne kraja.

  • Strelec

    Rade Šerbedžija kot invalidni veleum

    Je ameriškega predsednika Kennedyja ustrelil Lee Harvey Oswald? Je njegovega brata Roberta ustrelil Sirhan Sirhan? Je Martina Lutherja Kinga ustrelil James Earl Ray? Ne, že desetletja zagotavljajo konspirologi - Oswald, Sirhan Sirhan in Ray so bili le žrtvena jagnja. V resnici so streljali ostrostrelci, profiji, plačanci tajnih vladnih kabal.