-
18. 11. 2016 | Mladina 46 | Družba
O izboljševanju razmer na trgu delovne sile politiki govorijo že vsaj tri leta in pol, torej odkar je število registriranih brezposelnih doseglo vrhunec pri 124.258. V resnici pa je od takrat raslo predvsem število prekarnih delovnih mest, saj se število zaposlitev za nedoločen čas in polni delovnik skoraj ni spreminjalo. Šele letos spomladi se je prvič po osmih letih povečalo tudi število najvarnejših delovnih mest.
-
24. 11. 2016 | Družba
Vpliv medijev in družabnih omrežij na izid volitev
V glavni dvorani Fakulteti za družbene vede (FDV) se bo danes ob 14. uri odvila okrogla miza z naslovom Ameriška kriza identitete. V diskusiji bodo sodelovali dr. Boštjan Udovič (Katedra za mednarodne odnose), red. prof. dr. Igor Lukšič (Katedra za teoretsko analitsko politologijo), doc. dr. Andrej Škerlep (Katedra za medijske in komunikacijske študije), izr. prof. dr. Uroš Svete (Katedra za obramboslovje) in Domen Kos (magister, direktor Inštituta za politični menedžment). Govorili bodo o prihodnosti mednarodne skupnosti, pomenu republikanskega kongresa in senata ter o ameriški zunanji politiki.
-
23. 11. 2016 | Svet
Snowden: Ne gre osredotočati zgolj na to, kdo je predsednik
Edward Snowden, žvižgač in nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA), ostaja tudi po izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA begunec. »Donald Trump je samo predsednik. To je pomemben položaj, a je le eden od mnogih,« pravi.
-
23. 11. 2016 | Kultura
Letošnji CoFestival se ukvarja z vprašanji kolektivnosti in individualnosti
Od 25. novembra do 4. decembra bo na različnih prizoriščih v Ljubljani potekal CoFestival-mednarodni festival sodobnega plesa, ki ga pripravljata Center urbane kulture Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenija. Na festivalu se bo zvrstila vrsta tujih in domačih sodobnoplesnih del in dogodkov, ki se na različne načine ukvarjajo z vprašanji kolektivnosti in individualnosti ter njunimi simptomi na meji med javnim in zasebnim.
-
23. 11. 2016 | Družba
Na spletu vas čaka peticija, se zavzema za pomoč otrokom brez državljanstva. Razlogi, zakaj otroci ostanejo brez državljanstva, so različni, dejstvo pa je, da nikoli za to niso krivi sami. Na tisoče otrok v Evropi odrašča brez državljanstva, torej brez države, ki bi ji pripadali. Pogosto jim ni dovoljeno obiskovati šolo ali celo zdravnika, kadar so bolni. Mirovni inštitut je v ta namen na spletu objavil zloženko, ki nam pomaga razumeti omenjeno problematiko. V njej med drugim najdemo informacije o izobraževanju in zdravstvenem varstvu teh otrok ter kako jih pomagati zaščiti pred trgovino z ljudmi.
-
23. 11. 2016 | Družba
"Demokracija je postala impotentna, politični odpor pa se je izkazal za jalovega"
Ljubljano bo danes obiskal svetovno znani marksistični in medijski teoretik Franco Berardi – Bifo. Slednji je tudi eden najvidnejših pripadnikov avtonomističnega gibanja v Italiji v sedemdesetih letih in ustanovitelj razvpite piratske postaje Radio Alice. Danes je profesor na tehniškem inštitutu Aldini Valeriani v Bologni, kot gostujoči predavatelj pa je obiskal številne ugledne univerze po vsem svetu. Napisal je trideset odmevnih teoretskih knjig in še več pomembnih esejev. Posebej se osredotoča na vlogo medijev in informacijske tehnologije v postindustrijskem kapitalizmu. Danes ob 18. uri bo imel v okviru 32. Slovenskega knjižnega sejma v Cankarjavem domu predavanje in pogovor z naslovom Finančno nasilje in družbeno osiromašenje, jutri pa se bo v MSUM ob 13. uri udeležil novinarske konference ob izidu prevoda svoje knjige Kognitarci in semiokapital.
-
18. 11. 2016 | Mladina 46 | Družba
»Prekinili smo dogovor s časnikom Daily Mail in v prihodnosti s tem časopisom ne načrtujemo nikakršnih promocijskih dejavnosti,« se je glasilo sporočilo podjetja Lego, ki že desetletja izdeluje prodajno uspešne igrače v obliki kock. Na Twitterju se je Lego tako odzval na kampanjo Stop Funding Hate (Nehajte financirati sovraštvo), ki je objavila pismo britanskega očeta Boba Jonesa. Ta je potožil, da šestletnemu sinu ne more več kupovati legokock, ker podjetje podpira ksenofobno in homofobno uredniško politiko časopisa Daily Mail, saj prek njega ponuja promocijske pakete svojih igrač.
-
18. 11. 2016 | Mladina 46 | Politika
Kaj se je naučil minister Klemenčič?
Pravosodni minister Goran Klemenčič je pred časom delegacijo tožilcev, sodnikov, kriminalistov in predstavnikov Banke Slovenije odpeljal na delovno srečanje s predstavniki islandskega pravosodja. Z razlogom, saj je doslej le Islandiji uspelo dokazati osebno odgovornost bankirjev za bančne zlome in finančno krizo in jih precej tudi obsoditi na zaporne kazni.
-
22. 11. 2016 | Svet
Zmaga Donalda Trumpa na volitvah za predsednika ZDA je v prvi vrsti posledica velike neenakosti, ki je v ZDA nastala v zadnjih desetletjih, in nesposobnosti vlad, da bi ta problem rešile. Administraciji demokratov Billa Clintona in Baracka Obame sta sprejeli liberalizacijo trga, ki so ju uvedle administracije republikancev Ronalda Reagana in obeh Bushev. V določenih primerih sta sama uvedla še hujše ukrepe, kot je deregulacija finančnega sektorja, ki jo je uvedel Clinton. Pri ljudeh je tako prevladalo prepričanje, da so Clintoni preveč povezani s finančnim središčem Wall Street, hkrati pa se mediji, ki podpirajo demokrate, niso bili sposobni naučiti lekcij od podpore Bernardu Sandersu, ki je bil v demokratski stranki protikandidat Hillary Clinton za kandidata stranke za predsednika ZDA.
-
22. 11. 2016 | Kultura
Vrhunci opusa Toneta Lapajneta
V Galeriji Jakopič v Ljubljani bodo danes, 22. novembra ob 19.00 odprli retrospektivno razstavo Toneta Lapajneta z naslovom Spomin zemlje, ki bo predstavila vrhunce njegovega opusa, ki poleg kipov in slik obsega tudi odmevne scenografije in rekvizite za gledališke predstave. Gre za umetnikovo prvo pregledno razstavo, ki je danes prepoznaven predvsem zaradi inovativne tehnike ustvarjanja z zemljo.
-
21. 11. 2016 | Svet
Merklova potrdila, da bo znova kandidirala za nemško kanclerko
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes potrdila, da se bo na volitvah septembra prihodnje leto vnovič potegovala za kanclerski položaj, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki se sklicuje na vire v kanclerkini stranki CDU. 62-letna Merklova je odločitev sporočila na zasedanju strankinega vodstva v Berlinu.
-
21. 11. 2016 | Družba
Britanski princ Harry medije obsodil rasizma
Britanski princ Harry je javno obsodil medije zaradi rasističnega poročanja o njegovem razmerju z ameriško igralko Meghan Markle. Pravi, da nikoli do zdaj s strani medijev ni čutil tako »velikega pritiska, preiskav in nadlegovanja«. Iz kraljeve palače so po poročanju Guardiana sporočili, da se princ boji za varnost Meghan Markle in njene družine potem, ko so bili deležni »vala žalitev«. Poklicati so morali celo policijo, ko je enemu od fotoreporterjev uspelo priti v igralkino garažo v Torontu.
-
21. 11. 2016 | Kultura
Filmska priredba pisemskega romana Jane Austen
V ljubljanskem Kinodvoru bo od 21. novembra do 4. decembra na ogled zgodovinska komedija Ljubezen in prijateljstvo v režiji Whita Stillmana. V prvi filmski priredbi enega zgodnejših romanov Jane Austen Lady Susan, režiser s pomočjo inteligentnega humorja in iskrivih dialogov mojstrsko poustvari ozračje aristokratskih krogov poznega 18. stoletja.
-
21. 11. 2016 | Svet
V bitki za predsedniškega kandidata francoske desnice vodi nekdanji premier Fillon
Na današnjih volitvah francoske desnice, ki izbira kandidata za predsedniške volitve spomladi prihodnje leto, presenetljivo močno vodi nekdanji predsednik vlade Francois Fillon. Nekdanji predsednik Nicolas Sarkozy pa je izpadel iz igre in že priznal poraz.
-
18. 11. 2016 | Družba
Najbolj brano: Vsi zdravniki delajo napake. Dobri se iz njih učijo.
Ker je spet aktualna koropcija v zdravstvu in sporni nakupi žilnih opornic, se vnovič bere članek Staša Zgonika Pravica do napake, kjer je razmere komentural dr. Marko Noč, vodja Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino v Kliničnem centru in eden najboljših slovenskih interventnih kardiologov. Za seboj ima več kot šest tisoč samostojnih posegov. In vsi niso minili brez zapletov. »Saj veste, nič zapletov ima samo tisti, ki ne dela oziroma zapletov ne prizna.« Takrat se mu je med vstavljanjem žilne opornice v koronarno arterijo zgodil zaplet. Med postavljanjem opornice se je zaradi gibanja srca opornica očitno premaknila iz ustja veje v večjo glavno vejo, v kateri je nastala tudi pomembna zožitev. »Kljub temu, da pretok krvi ni bil oslabljen, je bil rezultat nesprejemljiv in obstajala je nevarnost nastanka strdka v žilni opornici in posledičnega srčnega infarkta.« Članek si lahko v celoti preberete tu ali s klikom na spodnjo povezavo.
-
18. 11. 2016 | Mladina 46 | Družba
Prejšnji četrtek je bil na ljubljanski Osnovni šoli Miška Kranjca dan hrane. Učenci višjih razredov so poslušali predavanje o medu in pomenu čebelarstva. Znani kuhar Bine Volčič je na delavnici prikazal proces izdelave masla iz smetane. Odšli pa so tudi na obisk restavracije McDonald’s in si tam ogledali skladiščenje in potek priprave hrane. Nazadnje so bili deležni pogostitve. Obisk šolarjev v restavraciji, ki velja za sinonim za nezdravo prehrano, je na družabnih omrežjih zbudil kar nekaj začudenja in ogorčenja. Sploh v času, ko nezdravo prehranjevanje in čezmerna telesna teža veljata za dve izmed največjih težav današnjih mladostnikov, se zdi takšna poteza šole sprta z zdravo pametjo.
-
18. 11. 2016 | Politika
Kaj za Slovenijo pomeni vpis pravice do vode v ustavo
Sedemdeseti člen slovenske ustave pravi, da zakon določa pogoje, pod katerimi se smejo izkoriščati naravna bogastva, hkrati pa določa, da smejo pod nekaterimi pogoji »naravna bogastva izkoriščati tudi tuje osebe«. Novi člen 70 a bo pitno zaradi vse večjih pritiskov, ki vodijo k privatizaciji, izvzel iz te precej liberalne ureditve. Po novem na vodnih virih nikakor ne bo mogoče pridobiti lastninske pravice. Kot sledi iz obrazložitve besedila, tudi država sama ne bo lastnica vodnih virov, temveč bo zgolj upravljala javno dobro.
-
18. 11. 2016 | Mladina 46 | Uvodnik
Spoznanje o danes neobvladljivem Facebooku in drugih množičnih družabnih omrežjih prihaja kot groza tako za tiste, ki so ga uporabljali že doslej, kot tiste, ki so njegov obstoj doslej ignorirali – utemeljujoč, da ne želijo, da ta platforma vpliva na njihovo življenje. To je zelo legitimno stališče – ker Facebook lahko postane ena taka mala odvisnost. Je tudi privid, ne čisto napačen, niti ne pretežno slab, a vseeno privid nekega bivanja, ki ga dejansko ne živi povprečni uporabnik. No, Facebook je danes postal tako velik, da aktivno vpliva na življenje malodane vsakega Zemljana, tudi tistih, ki se z njim »zavestno ne pečajo«. Je morda Facebook tista umetna inteligenca, ki bo sama usmerjala svet – pri čemer smo jo desetletja čakali, pravo umetno inteligenco. Pričakovali smo, da bo to neka koristna nadmodrost, dobili pa smo eno butasto sluz, ki v veliki meri reproducira neumnost, sovraštvo, nevoščljivost in grdobijo, seveda tudi kakšno lepo misel, moder stavek ali dva in slike ljubkih mladih mačk.
-
19. 11. 2016 | Kultura
Mednarodna arhitekturna konferenca v Piranu
V Gledališču Tartini Piran bodo 19. novembra potekali Piranski dnevi arhitekture, mednarodna arhitekturna konferenca z eno najdaljših tradicij na svetu. Prva konferenca je bila leta 1983, njen pobudnik in dolgoletni predsednik organizacijskega odbora konference pa je bil arhitekt prof. Vojteh Ravnikar (1943–2010). Od leta 2008 jo vodi in organizira generacija mlajših arhitektov. Namen konference je ovrednotiti tekoče arhitekturne trende in predstaviti najbolj inovativne ideje arhitekturne in prostorske produkcije, ki na sodoben način spoštujejo lokalni kontekst in podpirajo kulturno raznolikost.
-
18. 11. 2016 | Politika
Jure Trampuš o vplivu Facebooka na ameriške volitve
Pogovor je nastal na podlagi intervjuja: Marko Milosavljević>>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/293612341&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
18. 11. 2016 | Mladina 46 | Družba
Prof. dr. Rajko Kenda, strokovni direktor Pediatrične klinike
Tragična zgodba dveletne Neže Arnolj, ki so jo avgusta na Pediatrični kliniki sprejeli zaradi popuščanja srca, je po ustaljeni medijski metodi postala nov dokaz o koruptivnosti in neživljenjskosti slovenskih zdravnikov. Deklica, ki jo je med čakanjem na presaditev srca prizadela možganska kap, kljub napovedim zdravnikom o skorajšnji smrti še vedno živi. Starši, ki so se od deklice enkrat že poslovili, pa zdaj slovenskim zdravnikom ne zaupajo več in zahtevajo zdravljenje v tujini, česar pa zavarovalnica brez privolitve zdravnikov ni pripravljena plačati.
-
18. 11. 2016 | Kultura
Izbor elektronskih dogodkov za petek in soboto.
-
18. 11. 2016 | Politika
SDS želi prek posebne preiskovalne komisije diskreditirati Mladino
V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) so v sporočilu za javnost zapisali, da pozorno in z zaskrbljenostjo opazujejo nadaljne poskuse diskreditacije tednika Mladina, ki ga "del politike zaradi njegove kritičnosti poskuša prikazati kot člen nekakšne finančne naveze, ki nezakonito črpa denar iz javnih sredstev". DNS dodaja, da podpira stališča Mladine, ki opozarja, da nastopi poslancev SDS dajejo vtis, da je državni zbor le zaradi Mladine in poskusa njene diskreditacije ustanovil posebno preiskovalno komisijo, ki išče morebitne nepravilnosti v zdravstvu.
-
17. 11. 2016 | Svet
Hillary Clinton ni porazil Donald Trump, ampak njen soprog
Dogodki, ki so privedli do izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA, so se začeli leta 1975. Na sestanku nekaj mesecev potem, ko je Margaret Thatcher postala predsednica britanske konservativne stranke, je ena od članic pojasnjevala, da je zanjo srednja pot bistvo konservativizma. Thatcherjeva jo je prekinila, iz svoje torbe potegnila obrabljeno knjigo, jo vrgla na mizo in rekla, da je to tisto »kar verjamemo«. Ta knjiga je bila Ustava za svobodo Fredericka Hayeka s filozofijo neoliberalizma, za katero je konkurenca temelj medčloveških odnosov. Po tej filozofiji trg določi naravno hierarhijo zmagovalcev in poražencev, oblikuje bolj učinkovit sistem, kot ga je mogoče vzpostaviti z načrtovanjem ali oblikovanjem.
-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Politika
Donaldu Trumpu so dva dni pred volitvami odvzeli dostop do osebnega Twitter računa. Pravzaprav so Trumpa, tako je poročal New York Times, svetovalci prepričali, naj ga tik pred volitvami neha uporabljati na način, kot ga je doslej. Naj raje ne piše žaljivih tvitov, naj jih ne objavlja sredi noči, naj se zadrži. Namesto Trumpa so začeli tvitati njegovi svetovalci. Twitter je družbeno omrežje, kjer se zaradi oblike sporočanje hitro pripetijo rasistični in šovinistični zdrsi, prostora je tako malo, da se človek hitro razgali. Trumpu ni zdrsnilo, njegov politični govor je identičen njegovim sporočilom na Twitterju, poenostavlja in žali. Trump je demagog, ki zna uporabljati zgolj kratke stavke. Twitter je za takšna politična sporočila idealen. Poteza svetovalcev je bila logična in uspešna. Trump je na volitvah zmagal, njegovi tviti bodo postali politična realnost.
-
16. 11. 2016 | Politika
Ko se predsednik hvali z Janom Plestenjakom in Heleno Blagne
V času, ko je predsedniška funkcija degradirana na nastopanje v razvedrilnih televizijskih šovih, je predsednik republike Borut Pahor v svojem značilnem slogu na svojem profilu na Instagramu objavil tri zgovorne fotografije z estradniki. Ob 200. obletnici javnega glasbenega šolstva v Sloveniji je v predsedniški palači gostil pop pevca Jana Plestenjaka, dan kasneje pa je objavil fotografijo s pop pevko Heleno Blagne, ki je prav tako nastala v predsedniški palači, izvajalko pesmi Macho je poimenoval kar "prva dama slovenske glasbe". Predsednik republike je pokazal, da se druži in rokuje tudi s tujimi zvezdniki, saj se je pohvalil tudi s fotografijo s hollywoodskim igralcem Johnom Malkovichem, ki naj bi nastala "nedavno v Buenos Airesu".
-
17. 11. 2016 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Izbor dogodkov od 17. do 20. novembra.
-
16. 11. 2016 | Družba
Informacijski pooblaščenec presodil, da v zadevi Ornig prevladuje javni interes
Informacijski pooblaščenec je delno ugodil pritožbi portala Pod črto in naložil ministrstvu za notranje zadeve, da v 31 dneh od vročitve odločbe posreduje mnenje o ugotovitvah direktorata za policijo in druge varnostne naloge v primeru dela policije v zadevi Ornig. Informacijski pooblaščenec je presodil, da v tem primeru prevladuje javni interes. Ministrstvo za notranje zadeve je namreč 13. septembra zahtevo portala Pod črto za dostop do poročila direktorata v celoti zavrnilo zaradi varstva tajnih podatkov, portal pa se je na odločbo ministrstva še isti dan pritožil.
-
16. 11. 2016 | Svet
Je Facebook res pripomogel k zmagi Donalda Trumpa?
Spletni velikan Facebook naj bi imel že med predsedniško kampanjo v ZDA razvito orodje za izločanje lažnih novic, vendar se ga ni odločil uporabiti, ker se je bal odziva konservativnih volivcev. Podjetje obstoj takšnega orodja sicer zanika. Neimenovani viri pa so za ameriški tehnološki portal Gizmodo zatrdili, da se je Facebook zavestno odločil ne uporabiti orodja, s katerim bi s svojih strani umaknil izmišljene novice. Odločitev naj bi bila po besedah virov sprejeta zaradi prejšnjih kritik iz konservativnih krogov, da je Facebook manipuliral z rubriko najpopularnejših novic z zapostavljanjem konservativnih vsebin.
-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Družba
Poleg Roga in Sokolca spoznajte še eno avtonomno območje – Argo, skvoterski prostor v Izoli, ki prav tako deluje samoorganizirano in neprofitno, namenjen pa je kulturi, sociali, ekologiji in druženju. Oziroma kot pravijo njegovi uporabniki, tam se gradi na enakopravnosti, solidarnosti in spoštovanju drugega. Zapuščeno stavbo nekdanje tovarne je skupnost zasedla pred dobrim letom, namen je bil podoben kot pri Sokolcu in Rogu, in sicer, da bi jo oživila. »Stavbe nekdanje tovarne so bile dolga leta zapuščene in degradirane, vendar DUTB, ki ima trenutno v lasti nepremičnino, zanje ni skrbel, čeprav so pod spomeniškim varstvom. Leta degradacije so vanje privabila vandale in odvisnike, mladina je tja zahajala popivat, poleg vsega pa je Argo postal odlagališče ilegalnih odpadkov. Vse to lastnikov očitno ni motilo. Naša skupnost je nato prostore očistila, sanirala in jim vrnila prijeten videz,« pojasnjuje eden od uporabnikov Arga in dodaja, da skupnosti pripada posestna pravica, saj prostore upravlja več kot leto, vanje pa ni nasilno vdrla, ker so bili odprti, stavbe pa zapuščene.