-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Družba
Za kaj so umirali partizani med drugo svetovno vojno? Pater Bogdan Knavs pravi, da so umirali za ideal pravične družbe in za slovenski jezik. »Poleg ljubezni do slovenskega jezika in želje po pravičnejši družbi so naši padli nosili v sebi tudi ideal tovarištva in prijateljstva. Bili so sposobni tvegati življenje drug za drugega, in kot vemo, so ga mnogi tudi izgubili. Želeli so si, da bi njihovo srce bilo svobodno, da bi lahko ustvarili resnično prijateljstvo, družine in da bi se porajalo novo življenje,« je dejal med letošnjo mašo za partizane.
-
15. 11. 2016 | Kultura
Dvoboj dveh razstav in dveh kuratorjev
V Galeriji Vžigalica v Ljubljani bo 16. novembra ob 19.oo otvoritev razstavnega projekta Dvoboj, na katerem se bosta pomerila dva kuratorja z dvema razstavama: Yasmin Martin Vodopivec z razstavo Klub golih pesti in Matjaž Brulc z razstavo Prispevek k zgodovini blagostanja na Slovenskem. Dva kuratorja, dve ekipi umetnikov (Veli & Amos, Small but dangers, Iva Tratnik, Matej Stupica, Nina Koželj, Dan Adlešič), dve razstavi, dva otvoritvena govora, dve pogostitvi. Kdo bo boljši? O tem bodo z glasovanjem odločili obiskovalci.
-
14. 11. 2016 | Svet
Trump napovedal takojšnjo deportacijo do treh milijonov nezakonitih priseljencev
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je v pogovoru za televizijo CBS news izjavil, da bo takoj po prisegi deportiral približno dva do tri milijone nezakonitih priseljencev. Kot je dejal, gre za "kriminalce, člane tolp, prodajalce drog", ki jih bodo bodisi izgnali bodisi zaprli. Napovedal je tudi uresničitev gradnje zidu na meji z Mehiko. To so prve napovedi bodočega predsednika ZDA, da bo vztrajal pri politiki, ki jo je začrtal že med kampanjo, da bo zaustavil nezakonito priseljevanje v ZDA in obračunal z nezakonitimi priseljenci. Njegove načrte o prvih stotih dneh vladanja si lahko preberete tu.
-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Politika
Sedemdeseti člen slovenske ustave pravi, da zakon določa pogoje, pod katerimi se smejo izkoriščati naravna bogastva, hkrati pa določa, da smejo pod nekaterimi pogoji »naravna bogastva izkoriščati tudi tuje osebe«.
-
14. 11. 2016 | Kultura
Drugi celovečerec modnega oblikovalca Toma Forda
Sloviti modni oblikovalec Tom Ford je že s svojim prvim filmom Samski moški (2009) navdušil gledalce in kritike. Njegov drugi celovečerec Nočne ptice s stopnjujočo napetostjo raziskuje tanko mejo med ljubeznijo in krutostjo, med maščevanjem in odrešitvijo. Dobitnik velike nagrade žirije na beneškem filmskem festivalu, ki je nastal po romanu Austina Wrighta Tony and Susan, bo od 17. novembra dalje na ogled v slovenskih kinematografih.
-
14. 11. 2016 | Družba
Kako prirediti podatek tako, da se poveča prodaja izdelka
»Skoraj vsaka tretja ženska v Sloveniji se odloči za splav. Prekinitev spolnega odnosa ni varen način kontracepcije. Uporabite varno kontracepcijo.« Takšna je vsebina televizijskega oglasa podjetja Durex, s katerim to oglašuje kondome. Oglas je zavajajoč, če ne celo neprimeren zaradi trenutka objave, ki si ga je izbralo podjetje. V Sloveniji se zadnja leta izrazito krepi politično-civilnodružbena akcija proti splavu, ki je pri nas ustavno varovana pravica. Pred ljubljansko porodnišnico poteka molitev »za življenje« oziroma proti pravici do splava, ki jo pripravlja Zavod božji otroci. V tednu otroka je Zavod Živim v sodelovanju z rimskokatoliško cerkvijo predvajal propagandni film, ki »razširja lepoto življenja« oziroma poziva proti splavu. Civilnodružbena pobuda pod vodstvom Aleša Primca, ki že leta onemogoča razvoj človekovih pravic istospolno usmerjenih, prerašča v politično stranko, v katere programu je zapisana tudi prepoved pravice do splava … Podjetje Durex je znano po spornih, izzivalnih, šokantnih oglasih za svoje izdelke. Tudi tokratni oglas oziroma podatek v njem, da vsaka tretja ženska v Sloveniji naredi splav, je šokanten. A tak je (tudi) zato, ker ne ustreza dejanskemu stanju na področju umetnih prekinitev nosečnosti, saj je teh v Sloveniji že desetletja vse manj.
-
14. 11. 2016 | Družba
Povojne grozote niso slovenska posebnost, temveč so se dogajale po vsej Evropi
Iz perspektive dela slovenske politike se zdi, da so se povojne grozote dogajale samo pri nas. Določene politične stranke pa še danes, leta 2016, te incidente uporabljajo za delitev državljanov. Zgodovinar Keith Lowe je v intervjuju za Mladino povedali, da povojni poboji niso bila nikakršna posebnost slovenskega prostora, temveč so se žal dogajali po vsej Evropi. "Ko se sprašujemo o genocidni politiki, pa moramo naprej vedeti, kaj ta beseda pomeni. V vsakem primeru je na deset tisoč pobitih nekaj zelo slabega, ne glede na to, kako te dogodke poimenujemo. A naj se ponovim, povojne grozote niso slovenska ali jugoslovanska posebnost. Dogajale so se povsod, med drugo svetovno vojno in še mesece po njej. Ne smemo zanikati, pozabiti, spregledati njihove univerzalnosti – takšni in drugačni povojni poboji, nasilje in pogromi so se dogajali po vsej Evropi," je v pogovoru z Juretom Trampušem povedal Keith Lowe. Intervju si lahko v celoti preberete na spodnji povezavi.
-
11. 11. 2016 | Svet
Kako Ameriko spet narediti veliko
To je moj stodnevni načrt, kako Ameriko narediti spet veliko, je napisal novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump in dodal, da gre za pogodbo med njim in ameriškimi volivci, ki naj bi se začela s spremembami ne pri repu, temveč pri glavi – v Washingtonu. Že prvi dan svojega mandata naj bi njegova administracija zato takoj začela uresničevati naslednjih šest ukrepov, ki naj bi odpravili korupcijo in tajne dogovore. V sklopu teh bo med drugim predlagala bo ustavno dopolnilo za uvedbo omejenega mandata za vse člane kongresa, zamrznila zaposlovanje zveznih uslužbencev, zvezno javno upravo zmanjšala z mehkimi ukrepi (z izjemo vojske, javne varnosti in zdravja), uvedla petletne prepovedi za uslužbence Bele hiše in kongresa, da postanejo lobisti, potem ko nehajo delati za državo, doživljenjsko prepovedala uslužbencem Bele hiše, da lobirajo v imenu katerekoli tuje vlade, prav tako pa bozačela veljati tudi popolna prepoved za tuje lobiste, da bi zbirali denar za ameriške volitve.
-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Uvodnik
Kdo je Donald Trump? Trump je predvsem na ameriški trg omejen gospodarstvenik. Biznismen, ki ga je globalizacija dejansko ujela nepripravljenega. Ko bi se moral pognati čez ameriške meje, se ni – in ko se je, se je opekel. Njegova narava mu tega ni omogočala. Trumpa je globalizacija prizadela, celo povozila. Ko so prišli tuji nepremičninski investitorji na ameriški trg, jim ni znal in zmogel parirati. Namesto da bi gradil na Kitajskem, je gledal, kako Kitajci gradijo na zemljiščih, na katerih bi v nespremenjenih okoliščinah gradil on. Šel se je igralništvo, tako kot so se ga šli Američani v osemdesetih – a kaj, ko so igralniški trg zasedli mednarodni in tehnološki igralci, ki jim ni bil kos. Sledili so stečaji njegovih podjetij in novi poskusi. Vedno znova se je opekel. Štiri velike stečaje, torej reformiranja svojega premoženja, je doživel.
-
11. 11. 2016 | Politika
Grega Repovž o izvolitvi Donalda Trumpa
Pogovor je nastal na podlagi članka Dan, zapisan sramoti>>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/292506140&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Svet
Trumpova revolucija je potekala v neposrednem televizijskem prenosu – leto in pol. 24 ur na dan, sedem dni na teden. Le ameriške vojne trajajo dlje. Zato ni čudno, da je Weather Channel 8. novembra, na dan volitev, vrtel protistresni program – maraton vizualne relaksacije.
-
11. 11. 2016 | Kultura
Umrl je pesnik in glasbenik Leonard Cohen
Umrl je legendarni kanadski glasbenik, tekstopisec, pesnik in pisatelj Leonard Cohen, star 82 let. Podrobnosti o okoliščinah njegove smrti še niso znane, novica pa je po svetovnih medijih zaokrožila po tem, ko so Cohenovi predstavniki žalostno vest objavili na njegovi uradni spletni strani na Facebooku. "Z veliko žalostjo sporočamo, da nas je zapustil legendarni pesnik, skladatelj in umetnik Leonard Cohen. Izgubili smo enega najuglednejših in najbolj plodovitih vizionarjev," piše v sporočilu za javnost. Žalna slovesnost za umetnikom bo v kratkem v Los Angelesu. Na njegovo smrt se je že odzval tudi kanadski premier.
-
-
11. 11. 2016 | Kultura
Izbor elektronskih dogodkov za petek in soboto.
-
11. 11. 2016 | Mladina 45 | Kultura
»To pa ni kar tako …« Bob Dylan iz Nobelove nagrade za literaturo ne dela ravno cirkusa. A orač ledine iz 60. let zdaj vsaj končno govori o tem, da bo postal prvi glasbenik, ki mu bodo odprli vrata v najelitnejši literarni klub na svetu.
-
10. 11. 2016 | Svet
V ZDA preganjajo ljudi, ki se odločijo za trajnostni način življenja v majhnih samooskrbnih hiškah
Ko korporatokracija vse bolj stiska pas množicam z vedno novimi načini preusmerjanja bogastva v roke peščice premožnih, ljudje poiščejo različne rešitve, med katerimi so v ZDA vse bolj popularne majhne hiške. Ta bivališča, ki merijo manj kot 46 kvadratnih metrov, so način za izogibanje hipotekarnim kreditom, davkom, računom za vodo in komunalne storitve in nasploh kopičenje »stvari«. Zanje se posebej odločajo mladi in upokojenci, pa tisti, ki ne želijo biti priklopljeni na komunalna in energetska omrežja.
-
10. 11. 2016 | Kultura
Umrl je Matjaž Vipotnik, eden najpomembnejših slovenskih grafičnih oblikovalcev
Po bitki s hudo boleznijo je v 72. letu starosti danes v Ljubljani umrl eden od najpomembnejših slovenskih grafičnih oblikovalcev Matjaž Vipotnik. Njegovi plakati in opreme knjig so z izvirnim konceptom, likovno dovršenostjo in s subtilnimi družbenimi učinki prelomno zaznamovali slovensko grafično oblikovanje, posredno tudi našo družbo. Za svoje življenjsko delo je leta 2012 prejel tudi Prešernovo nagrado za življenjsko delo.
-
10. 11. 2016 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Izbor dogodkov od 10. do 13. novembra.
-
9. 11. 2016 | Svet
Katja Perat iz ZDA: Rojstvo fašizma iz duha razočaranja
Ve se: ameriške predsedniške volitve vsakega slehernika preobrazijo v političnega analitika. Ne samo Žižek, v dneh pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je marsikdo, ki si je lahko privoščil pet minut prostega časa, zaigral na stari napev: Izvoliti Hillary Clinton pomeni izbrati status quo, za katerega vemo, da je nevzdržen. Izvoliti Trumpa, če drugega ne, pomeni izvoliti človeka, ki bo stanje stvari tako poslabšal, da bo izzval odločen odpor. Zgodovina, kot kaže, ostaja ena od tistih učiteljic, ki ji, ne glede na vsa prizadevanja, ne uspe pridobiti pozornosti svojih učencev. Bodimo drzni in se spomnimo nelagodnega 20. stoletja, ki se očitno zdi preveč edinstveno, da bi o njem razmišljali kot o ponovljivem. Marsikateremu demokratično izvoljenemu diktatorju je s svojo skrajnostjo uspelo izzvati odločen odpor – a za kakšno ceno? Smo iz globin svojih naslonjačev res pripravljeni reči, da je vojna tisto, na kar upamo? In če – vemo, o čem v resnici govorimo?
-
9. 11. 2016 | Svet
Prebujanje v novo stvarnost na Twitterju, piše Dijana Matković
Ste ob nočnem spremljanju ameriških volitev spremljali tudi odzive na Twitterju? Potem veste, da je včeraj obstajalo še nekaj vere, da se za mnoge najhujši scenarij izida volitev ne more zgoditi. Britanska pisateljica J. K. Rowling je denimo zapisala, da gre za 'večer, ko se bo pisala zgodovina' in ob tem upala na dober izid.
-
9. 11. 2016 | Politika
Cerar: Na nek način je Slovenija dobila prvo damo ZDA
Čestitam novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, se je ob robu današnjega vladnega obiska na Dolenjskem na Otočcu na izid ameriških volitev odzval predsednik slovenske vlade Miro Cerar. Želi mu uspešno delo, hkrati pa ga veseli, da je Slovenija na nek način dobila prvo damo ZDA, je še dodal.
-
9. 11. 2016 | Svet
Mi smo tisti, ki so v mehurčku, ne oni
"Dobrodošli v post-liberalnem svetu. Mislim, da natančno vem, kako se počutite – spominjam se jutra po Brexitu in zavedanja, da sem živel v državi, ki je sploh nisem poznal. Gre za pristno revolucijo, čeprav je nismo prepoznali, ker je nismo začeli. Vedno smo mislili, da smo v središču dogajanja, vendar se je izkazalo, da nismo. Mi smo tisti, ki so v mehurčku, ne oni," je na spletni strani gibanja DiEM25 zapisal aktivist in glasbenik Brian Eno in dodaja, da bo se bo morala liberalna Amerika zdaj dobro zazreti v ogledalo, kot je to morala storiti liberalna Anglija.
-
9. 11. 2016 | Svet
Zahvalni nagovor Donalda Trumpa v celoti
Ameriška TV mreža Fox News, kjer njihovi novinarji najbrž že od jutra odpirajo šampanjce, je zahvalni nagovor Donalda Trumpa na portalu YouTube objavila v celoti. Republikanski kandidat in bodoči 45. predsednik ZDA, ki je na oder prikorakal s svojo soprogo Melanijo in njunim sinom Barronom, se je na začetku najprej zahvalil tekmici Hillary Clinton za vsa dolga leta, ki jih je vložila v ameriško politiko ter ji priznal, da se je res dobro borila. Omenil je tudi, da mu je Clintonova po telefonu že čestitala za zmago. Kaj vse je Trump povedal v svojem 20-minutnem nagovoru, pa si lahko ogledate na spodnji povezavi.
-
9. 11. 2016 | Politika
Ameriški veleposlanik v Sloveniji: Dejansko vladanje je nekaj povsem drugega kot kandidiranje
Ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent Hartley glede zmage republikanskega kandidata Donalda Trumpa meni, da je treba počakati, kako bo zadeve vodila naslednja administracija. Glede na Trumpove napovedi pa je pričakovati spremembe v ameriški politiki, je dejal. "Vsaj kar se tiče zunanje politike, smo imeli smo dolga leta stalnice v ameriški zunanji politiki, saj smo zagovarjali demokratične vrednote, blagostanje in skupno varnost," je pojasnil Hartley.
-
9. 11. 2016 | Politika
Pahor: Ameriško ljudstvo ima pravico, da odloči o svojem voditelju
Predsednik republike Borut Pahor je po zmagi republikanca Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA poudaril, da so ZDA prijateljska država Slovenije: "Imamo zavezništvo v okviru Nata in prizadeval si bom, da bi prijateljstvo, sodelovanje in zavezništvo še poglobili."
-
9. 11. 2016 | Svet
Popolnemu prevarantu je uspelo. In drugi odzivi svetovnih medijev na Trumpovo izvolitev.
Popolnemu prevarantu je uspelo, da je bil izvoljen v Belo hišo. Donald Trump je zgodovinska katastrofa, spremenil ne bo le ZDA in ameriške demokracije. Ves svet bo čutil posledice te napake, v komentarju za die Zeit Trumpovo izvolitev za predsednika ZDA komentira Carsten Luther.
-
9. 11. 2016 | Svet
Republikanski predsedniški kandidat in bodoči 45. predsednik ZDA Donald Trump že prejema čestitke svetovnih politikov. Najodmevnejša je zagotovo čestitka ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je Trumpu čestital za zmago ter dodal, da od njega pričakuje konstruktiven dialog. Za otoplitve odnosov med ZDA in Rusijo se je republikanski kandidat zavzemal skozi celotno svojo predsedniško kampanjo, kar je šlo v nos predvsem njegovi nasprotnici, demokratski kandidatki Hillary Clinton. Prve čestitke Trumpu pa dežujejo predvsem od evropskih desničarskih politikov, tako je denimo s pozdravi pohitela tudi vodja francoske skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen.
-
9. 11. 2016 | Svet
Donald Trump bo postal 45. predsednik ZDA
Republikanec Donald Trump bo, kljub drugačnim napovedim javnomnenjskih raziskav, postal 45. predsednik ZDA. Tako je odločilo več kot 230 milijonov volivcev in volivk, ki imajo ameriško državljanstvo. Demokratka Hillary Clinton je po poročanju televizije CNN Trumpa že poklicala in mu čestitala za zmago. V nagovoru po objavi izidov je Američanom obljubil, da bo predsednik vseh državljanov ter da bo obnovil infrastrukturo in ustvaril milijone novih služb. Glede mednarodnih odnosov je napovedal, da si bo prizadeval za iskanje skupnih točk in ne konfliktov, v nagovoru pa se je zahvalil tudi soprogi Melaniji.
-
14. 8. 2015 | Mladina 33 | Svet
Njegovo veličanstvo Caesar Saint Augustine de Buonaparte se ima za cesarja ameriškega Želvjega otoka, najvišjega boga in vladarja Pangeje. Žal mu je, da ga ljudje ne poslušajo in da internet ne omogoča revolucije. Ima se za ujetnika tega planeta. In za žrtev finančnih elit in sil »novega svetovnega reda«, predvsem Bilderbergov in Trilaterale. Vse mu je jasno, saj zna politiko brati med vrsticami. Toda stvari je pripravljen izboljšati. Če bi bilo po njegovem, človeštvo ne bi zamudilo vsake priložnosti za evolucijski skok, vojn, terorizma, tornadov, hurikanov, poplav, cunamijev in podnebnih sprememb pa ne bi bilo več. Na srečo je v stalnem stiku z višjimi bitji in višjo energijo, tako da prekleto dobro ve, kaj zamujamo. Zato Američane poziva, naj mu dajo svoj glas. Njegovo veličanstvo Caesar Saint Augustine de Buonaparte namreč kandidira za ameriškega predsednika.
-
4. 11. 2016 | Mladina 44 | Svet
Ko pride ameriška predvolilna kampanja oktobra v sklepno fazo, vsi pričakujejo »oktobrsko presenečenje« – dogodek, s katerim bo skušal nekdo, ena ali druga stran, spremeniti potek volitev in volilni izid. Ko pride oktober, Američani napeto čakajo bombo, neke vrste »razodetje«. Tako je bilo vedno. Leta 2000 so tik pred volitvami razkrili, da so Georgea W. Busha pred leti aretirali, ker je vozil pijan, leta 2008 pa so tik pred volitvami razkrili, da je Obamova teta Zeituni v Ameriki ilegalno.