Uredništvo
-
20. 7. 2020 | Politika
»Da je koncept UTD zanimiv, smo vedeli že pred epidemijo«
"Da je koncept zanimiv, smo vedeli že pred epidemijo, predvsem zaradi digitalizacije in avtomatizacije, ki povzročata manko delovnih mest in krajšata delovni čas. V času pandemije pa je ta problematika prišla še bolj do izraza. A treba bi bilo razdelati določene definicije, kaj UTD sploh pomeni, ugotoviti, katere dosedanje transferje bi lahko nadomestil in kdo vse bi ga prejel. Če bi bil resnično univerzalen, bi pripadal vsem prebivalcem. Vlada je z recimo v času pandemije z UTD pomagala samozaposlenim in drugim, ki so jim podobni po statusu. Ta ukrep je bil dobro sprejet, saj je ciljal predvsem na tiste samozaposlene, ki v času krize niso mogli normalno delovati. Konkretnega primera z vsemi potrebnimi študijami, ki bi dokazovale, da je UTD lahko tudi dolgoročno uspešen in finančno vzdržen, pa na svetu še ni."
-
19. 7. 2020 | Družba
»Želim si biti optimističen, a po podatkih, ki jih berem, ne morem biti«
"Po eni strani se mi zdi, da je v družbi več sočutja do tistih, ki so bili izključeni, tudi sistemsko. Še vedno je na primer milijon ljudi, ki niso prejeli nadomestila za čakanje, potem so kakšne skupine, ki se počutijo izjemno zapostavljene, mislim predvsem na umetnike, ki se čudijo, zakaj so take omejitve glede njihovih dejavnosti še vedno v veljavi, medtem ko nadzorni organi na eno oko zamižijo pri množičnih zbiranjih na aperitivu v barih v Milanu ali plaži v Riminiju. Dejansko verjamem v to, da dokler je travma le kriza, se začne sebičnost, ko pa travma postane tako globoka, da ogrozi že vse, se prebudi širša družbena solidarnost."
-
19. 7. 2020 | Družba
»Boste, poslanke in poslanci, kljub temu stopili na stran pogoltnega kapitala?«
"Vse ankete kažejo, da velika večina zaposlenih v trgovinah kljub nedeljskemu dodatku k plači na Gospodov dan ne želi delati. Po javnomnenjskih raziskavah zaprtje trgovin ob nedeljah z absolutno večino podpirajo tudi potrošniki, po raziskavi, ki jo je za Dnevnik opravila agencija Ninamedia, je takih kar 87 odstotkov. Boste, poslanke in poslanci, kljub temu stopili na stran pogoltnega kapitala?"
-
19. 7. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Maje Vidmar.
-
18. 7. 2020 | Politika
»Gon po nadvladovanju Janšo sili v ekstreme, ki ga vedno znova oddaljujejo od cilja«
"Zakaj najmočnejša stranka to počne, se najbrž skriva v basni o škorpijonu in žabi. Njen predsednik si ne more pomagati. Osebne frustracije in gon po nadvladovanju ga silijo v ekstreme, ki ga vedno znova oddaljujejo od cilja."
-
18. 7. 2020 | Družba
»Najraje bi ji pred vsemi primazala klofuto«
"O Srebreniškem grozljivem in nepojmljivem masakru reči ali zapisati KARKOLI drugega kot to, da je to ostudno, zavržno, grozljivo, okrutno dejanje, ki se nikoli več ne sme ponoviti, je – najmanj – izjemno žaljivo in nepietetno do žrtev in njihovih svojcev. Kot je tudi do konca nesprejemljivo in nepietetno iz pobojev ustvarjati cinične dovtipe, kot je bil ta, ki sem ga doživela med nekim obiskom v tujini s strani članice delegacije, ki bi ji najraje pred vsemi primazala klofuto. Takoj za njo pa še našemu visokemu državnemu predstavniku, s katerim je komunicirala. Z delegacijo smo sedeli v avli hotela, okrog deset nas je bilo okrog mize, moje mesto je bilo bolj pri robu, kljub temu mi pa ni ušel malo tišji pogovorček, v katerem je ena izmed članic delegacije našemu visokemu državnemu predstavniku tik ob ušesu, češ diskretno in s ciničnim izrazom zašepetala: 'Ni prav, da so pri nas po vojni pobili toliko ljudi''(Trenutek tišine.) 'Premalo so jih!' Visok politični predstavnik se je le nasmehnil, rekel pa ni nič, pa sem močno upala in pričakovala, da bo. Ker bi MORAL! 'Kaj ste rekli, prosim?', sem dejala od daleč. Odgovora ni bilo. Demonstrativno sem vstala in odšla v sobo."
-
18. 7. 2020 | Družba
Ob 100-letnici požiga Narodnega doma v Trstu
Na Odprtem odru na Muzejski ploščadi Metelkova, Ljubljana bo v soboto, 18. julija ob 20.00 potekal pogovor ob 100-letnici požiga Narodnega doma v Trstu. Pogovoru bo sledil koncert dveh članov iz skupine Campo Krizi, ki bosta predstavila pesmi upora z vseh koncev sveta.
-
16. 7. 2020 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Jutri izide nova Mladina! Naslovnico je oblikoval Ivian Kan Mujezinović, fotografija Željko Stevanić, izdelava maske Brane Solce in Sanja Fidler (Protestival). Več o tem, kako Janševa vlada postopno ugaša demokracijo, si preberite v novi številki Mladine, ki izide v petek, 17. julija. #Mladina29
-
16. 7. 2020 | Družba
»Ne moremo govoriti na pamet o tem, da je treba denar RTV-ju rezati«
"Pri zakonu o RTV-ju ne moremo na pamet govoriti o tem, da se kar lahko odvzame toliko in toliko denarja za STA ali nekoga drugega, če nimamo niti ene analize, na podlagi česa mi to trdimo. Videti moramo možnosti za financiranje in če ugotovimo, da imamo boljši način, potem lahko govorimo o tem, kam bi presežek dajali, ukinjali in podobno. Vse ostalo je pa govorjenje na pamet. Brez osnove, brez številk, brez študij. Treba je narediti temeljito študijo ali celo več paralelnih študij po segmentih, več analiz in na podlagi tega lahko potem dejansko s pravimi podatki govorimo o nekih stvareh in o tem, kaj hočemo z zakoni v tej državi. Ne moremo na pamet govoriti o tem, da je treba denar RTV-ju rezati, če nimamo niti ene študije o tem, ali RTV troši denar v redu, kakšen je način trošenja, vizije in podobno."
-
16. 7. 2020 | Družba
»Če smo se v socializmu iz besede racionalizacija norčevali, jo zdaj udejanjamo na vseh ravneh«
"Zmanjšujemo ekipe, krajšamo čas priprav, snemanj, montaž, finalizacij, znižujemo honorarje, scenografije recikliramo, rekvizite nosimo od doma, si jih izposojamo, do konca se pogajamo za pravice, licenčnine, skratka, ne vem, česa še nismo znižali ter racionalizirali. Če smo se v socializmu iz besede, ki je bila tedaj zelo popularna, racionalizacija namreč, norčevali, jo zdaj udejanjamo na vseh ravneh. Čim več privarčevati, to je naš moto zadnja leta, kajti če kdo od bralcev še vedno misli, da gre njegovih 12,75 € za programe TV SLO se moti, iz RTV-prispevka poleg treh nacionalnih TV-kanalov financirate tudi dva regionalna, pa 8 radijskih postaj, spletno stran, založbo, glasbene korpuse RTV Slovenija, oddajnike in zveze, dva regionalna centra z dvema manjšinskima programoma, financirate še digitalizacijo, arhivsko dejavnost, dostopnost vsebin – zadnje tri so namesto iz državnega proračuna, kot je to v navadi v državah, po katerih se želimo zgledovati, financirane iz RTV-prispevka."
-
15. 7. 2020 | Družba
FOTO + VIDEO: Novinarji na protestu branili neodvisne medije
Novinarske organizacije so danes skupaj z organizatorji protivladnih protestov prvič v zgodovini sodobne Slovenije organizirale javne proteste zoper napad na neodvisni medijski prostor v Sloveniji. Protesta, ki se je odvil na Trgu republike v Ljubljani, so se udeležili številni profesionalni novinarji iz različnih medijskih hiš (Dela, Dnevnika, Večera, Mladine, Pop TV, Kanala A, Radia Študent, Primorskih novic,…) in tudi drugi podporniki, ki verjamejo v svobodne medije. Vsi so prišli podpreti novinarje z TV Slovenija, Radia Slovenija in Slovenske tiskovne agencije (STA); slednji so na protestu nastopili tudi s svojimi govori. Po njihovi enotni oceni predlagane zakonske rešitve postavljajo pod vprašaj preživetje in neodvisnost javnih medijev in medijskega prostora nasploh.
-
15. 7. 2020 | Politika
»Nikakor ne morem pristati na težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega novinarstva«
"Čeprav si želim, da bi mediji večkrat zasledovali pozitivne zgodbe in interese preprostega človeka in ne posameznih lobističnih organizacij ali lobistov, pa nikakor ne morem pristati na težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega slovenskega novinarstva."
-
15. 7. 2020 | Družba
»Ko se vladajoča stranka enkrat polasti medijev, je demokracije konec«
"Na sosednjem Madžarskem so javni mediji prišli pod popoln nadzor vladajoče stranke. Težava je, da Evropa to mirno opazuje. Ko se vladajoča stranka enkrat polasti medijev, je demokracije konec."
-
14. 7. 2020 | Družba
Sredin protest za neodvisne medije
V sredo, 15. julija, se bo ob 14.30 na Trgu republike v Ljubljani odvil protest za neodvisne medije. Organizatorji sporočajo, da je ministrstvo za kulturo potiho pripravilo tri medijske zakone, ki bodo povsem spremenili medijsko krajino. Javnemu servisu RTV Slovenija bo Janševa vlada z novim zakonom odvzela velik del denarja, zato bo pahnjen na rob obstoja, opozarjajo. Prav tako si želi oblast s spremembami zakona o Slovenski tiskovni agenciji (STA) podrediti vodstvo STA, ki bi s tem izgubila status neodvisnega medija, na kar opozarjajo tudi mednarodne institucije.
-
14. 7. 2020 | Politika
»Ljudje, ki kritizirajo partizansko gibanje, niso državotvorni«
"Kar me moti, je to, da ljudje, ki kritizirajo partizansko gibanje, niso državotvorni. Država ni in ne more biti vprašanje ideologije. Je vprašanje volje in moči, zmožnosti, da voljo udejanjiš. Partizani so bili tega zmožni. Skozi izkušnjo upora, ki je bila boleča, so postali državotvorni subjekt. Upor je bil po mojem mnenju za Slovence tista vrednota, ki nam je dala identiteto. Nizozemcem, Dancem se ni bilo treba upirati, saj so imeli za sabo tisočletno zgodovino. Ta jih je brez problemov umeščala v evropski prostor. Mi take zgodovine nismo imeli. Kot narod bi lahko tudi izginili in nihče bi se tega ne zavedel. Leta 1919 so nas na pariški mirovni konferenci razčetverili, pa ne vem, da bi na mednarodni ravni kdo protestiral."
-
14. 7. 2020 | Politika
Janša: »Za vse morebitne posledice javnih groženj s smrtjo ste soodgovorni«
"V zvezi z mojo navedbo, da boste za vsako morebitno žrtev organiziranih groženj s smrtjo neposredno odgovorni, vam na koncu še pojasnjujem, da se z zaporom do enega leta kaznuje tisti, kdor ve, da se pripravlja kaznivo dejanje, za katero je z zakonom predpisana kazen treh ali več let zapora, pa ga v času, ko se je dalo še preprečiti, ne naznani in je bilo dejanje poskušeno ali dokončano."
-
13. 7. 2020 | Družba
»Zdi se mi, da so seznami izjem daljši od seznamov tistih, za katere nekaj velja«
"Vlada se vede, kot da je skrb za javno zdravje v prvi vrsti skrb vsakega državljana, kar je popolnoma nesmiselno, saj govorimo o epidemiološki sliki, statistiki, mehanizmu prenosa virusov. To niso znanja, ki bi jih vsak prebivalec Slovenije imel. Edino smiselno bi bilo, da vlada ali NIJZ pripravi zelo preprosta, jasna navodila, ki bi v enaki meri veljala za vse. Zdi se mi, da so seznami izjem daljši od seznamov tistih, za katere nekaj velja. Za različne gospodarske subjekte veljajo popolnoma različna navodila."
-
13. 7. 2020 | Politika
»Janša svoje spreobrnitve od komunizma javno ni nikoli pojasnil«
"Janša je avtor in motor teze o konvertitstvu drugih ljudi, toda svoje spreobrnitve od komunizma javno ni nikoli pojasnil. Teza o očetovem domobranstvu je pač premalo za globoke verovanjske uvide v globočine jugomarksizma in idolatrije, ki ji je služil celotno mladost. Današnja interpretacija krogov blizu Cerkve je, da se je pod dobrim vplivom svoje zadnje žene spreobrnil v katoliško pravilnost in da v tem izvira njegovo preroško poslanstvo."
-
12. 7. 2020 | Družba
»Novi zakon pomeni konec za RTV Slovenija«
"RTV Slovenija v tem trenutku potrebuje dodatnih 8 milijonov evrov letno za normalno delovanje. Novi zakon, ki nam jemlje denar, pomeni konec za to hišo."
-
12. 7. 2020 | Družba
»To, kar se je zgodilo, je bilo narobe, to je dejstvo«
"To, kar se je zgodilo, je bilo narobe, to je dejstvo. Iskreno povem, niti nisem imel prave predstave, da je tega še toliko. Šele zdaj, ko je prišlo v medije in se začelo glasno govoriti, jo imam in res upam, da se to uredi in da se to ne bo več dogajalo. Tudi mi smo temu izpostavljeni zelo neposredno, ena najboljših prijateljic moje hčerke je temnopolta."
-
12. 7. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Maruše Krese.
-
11. 7. 2020 | Politika
»Te rdeče črte Janezu Janši ne bomo pustili prestopiti«
"Ne, v Sloveniji nimamo težav le s koronavirusom. V Sloveniji imamo težave z vlado, ki je vidno nesposobna, koruptivna, ki se vsak dan zapleta v laži, in ki ji, razen najbolj zvestih volivcev, ne verjame nihče več. Zato tako hiti z medijsko zakonodajo, saj rešitev vidi v uzurpaciji medijev. Tako bi lahko končno utišali zoprne kritike, korupcijo pometali pod preprogo (beri: mobingirali in odstavljali neposlušne novinarje), dobre novice pripisali sebi, slabe pa protestnikom, opoziciji, 'komunistom', 'kulturnim marksistom', 'lenuhom' in drugim 'sovražnikom ljudstva'."
-
11. 7. 2020 | Družba
»Si gledalci res želijo še več oglasov?«
"Namesto da bi se RTV Slovenija vse bolj ukvarjala s tistim, kar je javni interes, in bila čim manj pod pritiskom komercialnih interesov. Oglaševanje za sabo vleče obljube. Obljubljaš oglaševalcu, da boš delal določen program. Vam se odvzamejo sredstva, ki so recimo temu stabilna, s katerimi lahko načrtujete svojo dejavnost, in se vas sili v to, da pridobite čim več oglaševanja. Ne vem, če bi vprašali gledalce, ali hočejo imeti še več minut na uro oglasov?"
-
9. 7. 2020 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Jutri izide nova Mladina! Naslovnico sta tokrat zakrivila Damjan Ilić (oblikovanje) in Zoran Smiljanić (ilustracija). Vrnitev tržaškega Narodnega doma, ki so ga leta 1920 požgali italijanski fašisti, ne bi smela biti predmet kravjih kupčij. Več o tem si preberite v naslovni temi! Letos že osemindvajseta številka Mladine bo od 10. julija na voljo pri vašem najbližjem prodajalcu časopisov in na naši spletni strani. #Mladina28
-
9. 7. 2020 | Politika
Orban: »Janšo dojemamo kot najpogumnejšega protikomunističnega borca v Evropi«
"Janeza na Madžarskem dojemamo kot najpogumnejšega protikomunističnega borca v evropski politiki. Veliki povratnik, ki se vedno bori, nikoli ne obupa in se vedno vrača."
-
9. 7. 2020 | Družba
»Ti zelo bogati beli fantje, ki vodijo naš svet, delujejo kot mafija«
"Če bi bil to kakršen koli odgovoren vladajoč sistem, bi bili besni na njih. Ker pa so zasebno podjetje, lahko počnejo, kar želijo. Ti zelo bogati beli fantje, ki vodijo naš svet, delujejo kot mafija. Z neomejenimi količinami denarja, brez transparentnosti, prevzemanja odgovornosti."
-
8. 7. 2020 | Družba
»Otrokom je treba brati tudi, ko zrastejo«
"En razlog je, da začnejo osvajati bralno kulturo. Čeprav se med temi, ki so jim starši veliko brali, še vedno najde kdo, ki ne bere rad. Otroci ob tem spoznavajo neverjetno mnoštvo zgodb. In branje je res čudovit večerni ritual, ki zbližuje. Na začetku bereš in pripoveduješ, ko rastejo, se začneš tudi pogovarjati o zgodbah, kar se lahko prepleta s privzgajanjem etičnih in moralnih vrednost. In čeprav so potem pri neki starosti že dovolj stari, da bi lahko brali sami, jaz pravim - ne vedno. Otrokom je treba brati tudi, ko so večji. To je čudovita skupna aktivnost in bližina, ki se ne zgodi v nobenih drugih okoliščinah."
-
8. 7. 2020 | Družba
»Našo državo so dobesedno oskubili kakor kokoš«
"Vse se je spremenilo, vse je šlo na glavo. Izgubljene so največje vrednote, ki so bile pridobljene v času hudih bojev med okupacijo naše države. Dostojanstvo, pokončnost, pogum, tovarištvo in poštenje je iz naše družbe odrinjeno."
-
7. 7. 2020 | Politika
Kacin odgovarja na vprašanja o ukrepih
Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je bil danes gost v oddaji Dobro jutro na TV Slovenija, kjer je odgovarjal na vprašanja gledalk in gledalcev, ali smo že v drugem valu epidemije, o razglasitvi domov za starejše, zaporov, socialno-varstvenih zavodov za ogrožene območja, o zapiranju meje s Hrvaško, o karanteni, obiskovanju svojcev, ...
-
7. 7. 2020 | Politika
Šarec: »Gantarju veliko bolj zaupam kot Kacinu«
"Mislim, da se dogaja to, kar sem pričakoval, da se bo. Namreč ujeli so se v zanko lastne vsevednosti in kako imajo vse prav. Zdaj pa vidimo, da se prepirata Kacin in Gantar, čeprav moram reči, da Gantarju veliko bolj zaupam. Imamo večje število okuženih, kot smo jih imeli takrat, pa se je takrat vse zaprlo, pa lovili smo sprehajalce in ne vem kaj. Zdaj so pa meje kar vse odprte. Vnos okužbe je bil spet iz tujine. Tako kot takrat. In ko se je tako liberalno odpiralo, takrat bi se moralo misliti: spet pa nismo zaščitili DSO-jev, nismo zaprli za obiske. Ta vlada zdaj žal ne more več iskati krivde pri meni, jo bo morala kar pri sebi."