• Uredništvo

    5. 5. 2023  |  Družba

    »Kot partnerica predsednika vlade se lahko ukvarja, s čimer koli se želi«

    "Kot partnerica predsednika vlade se lahko ukvarja, s čime rkoli se želi. Naj pa poudarim, ker je bilo veliko očitkov glede gospodične Gaber, predvsem to: je ena od oseb, ki jo poznam že 20 let, odkar se ukvarjam z neke vrste aktivizmom oziroma zaščito živali … In hvala bogu, da imamo predsednika vlade, ki je tako zelo občutljiv za mučenje živali."

  • Luka Volk

    5. 5. 2023  |  Mladina 18  |  Družba

    Pozabljene ženske

    Med medicinsko fakulteto, ginekološko kliniko in staro stavbo porodnišnice v Ljubljani, v parku, poimenovanem po slovenski ginekologinji, profesorici in akademikinji dr. Lidiji Andolšek Jeras, so tej pomembni strokovnjakinji v spomin prejšnji teden odkrili še doprsni kip. Bila je redna profesorica za ginekologijo in porodništvo na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, od leta 1987 do 1991 tudi dekanja, direktorica Univerzitetne ginekološke klinike UKC Ljubljana in sploh prva redna članica Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Postavila je temelje slovenske reproduktivne ginekologije, bila je začetnica programa zunajtelesne oploditve pri nas. »Svojo izjemno poklicno kariero je posvetila uravnavanju rodnosti in varstvu rodnostnega zdravja žensk,« so ob tem zapisali na ginekološki kliniki.

  • Dora Trček

    5. 5. 2023  |  Mladina 18  |  Kultura

    Zgodbe pozabljenih in prezrtih

    Mladi slovenski fotograf in vizualni umetnik Jošt Franko (1993) je prejemnik ugledne ameriške nagrade in štipendije The Aftermath Project, ki se osredotoča na osvetljevanje dolgotrajnih in neizbrisnih posledic vojne. Nagrado je prejel za projekt Nicht fallen, v katerem prikazuje posameznike in skupnost, ki jih je vojna po razpadu nekdanje Jugoslavije usodno zaznamovala in že tri desetletja živijo v begunskih naseljih.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    5. 5. 2023  |  Mladina 18  |  Hrvaška

    Komentar / Suženjstvo na Hrvaškem

    Že kakih pet ali deset minut sem stala pred blagajno v trgovini za vogalom in čakala, da mlada blagajničarka reši težave s kartico. Prestrašena in neustrezno usposobljena za svoje delo je, ker je bila vrsta kupcev vse daljša, jaz pa vedno bolj živčna, končno izdavila, da bo poklicala poslovodkinjo. Prikazala se je izžeta, utrujena ženska, očitno kažoč, da ji je vsega dovolj, tudi mene, in me povabila v svojo pisarno. Takoj ko sem vstopila v to »pisarno«, luknjo, še najbolj podobno kokošnjaku, stisnjeno med škatle v velikem skladišču, brez oken in zraka, je razdraženost zamenjala tiha osuplost nad tem svetom nevidnih, tistih, ki jih, ko tavamo med policami s hrano, sploh ne opazimo. In vendar so tu, te ženske – moški ne opravljajo tega »ženskega« dela – da bi bile ljubeznive, da bi nam stregle, prenašale naša vprašanja in izpolnjevale želje.

  • Ne čakaj na mlaj

    Vizualna umetnica in fotografinja Lucija Rosc že od leta 2015 na slovenskem podeželju redno dokumentira rojstnodnevne mlaje. Mlada umetnica (rojena leta 1995), ki je zablestela že v študentskih letih, kar med drugim dokazuje tudi Prešernova nagrada, ki jo je na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje prejela za magistrsko delo, sicer živi in ustvarja v Ljubljani, prihaja pa iz Mozirja v Zgornji Savinjski dolini, ki je eden izmed številnih slovenskih krajev, kjer so mlaji, posvečeni tistim, ki praznujejo rojstni dan, v zadnjih dveh desetletjih postali nepogrešljiv krajinski in folklorni element. Ob tedenskih obiskih domačih je opazila, da so se razrastli kot gobe po dežju, hkrati pa so se začeli pojavljati v najrazličnejših oblikah: danes to niso več zgolj tradicionalna olupljena drevesa, okrašena z vencem, trakovi iz krep papirja in prometnim znakom, v katerem število izdaja slavljenčevo starost, temveč se množično pojavljajo tudi na primer rojstnodnevni mlaji v obliki transparentov, skulptur in jumbo plakatov. Lucija Rosc v teh pristopih prepoznava estetske prvine sodobne ljudske umetnosti.

  • Dora Trček

    5. 5. 2023  |  Mladina 18  |  Kultura

    Premagati še tako brutalne razmere

    Otroštvo in zgodnjo mladost je preživela v Trbovljah. Je pripadnica druge generacije bosanskih priseljencev in se je od nekdaj počutila kot tujka v lastni domovini. »Čeprav sem se rodila v Sloveniji [leta 1988, op. p.], mi je okolica vedno znova dajala vedeti, da sem tukaj gostja, da ne pripadam, in ta občutja so precej definirala moje otroštvo,« se spominja. V šoli je ni nič zares zanimalo, razen umetnosti in športa. Hotela se je vpisati na umetniško gimnazijo, a so doma temu nasprotovali, zato je pristala na Gimnaziji Trbovlje. Prvi letnik je »pogrnila«, tudi pri umetnosti je imela negativno oceno. Občutek je imela, da se je morala za lepe ocene vedno veliko bolj truditi kot sošolci.

  • Komentar / Brez jasne agende

    Strah hodi po Evropi, strah inflacije, in vse sile so se združile v sveti vojni proti njemu. Besedišče Komunističnega manifesta iz davnega leta 1848 je uporabno tudi za novodobni ekonomistični manifest. Inflacija je namreč primarna tržna anomalija, zahteva združitev vseh ekonomskih sil, poziva k političnemu prevratu dosedanje neoliberalne ekonomije. Komunistični manifest je leta 2013 že postal del Unescovega programa Spomin sveta, novi ekonomski manifest očitno še čaka na vpis v program Prihodnost sveta. Sedanja inflacija je očitno trdovratnejša in bolj sistemska, njeni vzroki in pasti pa globlje od običajnih razlag in pričakovanj. Njena podoba v EU je diferencirana in sporočilna. Inflacija je staro ekonomsko zdravilo za vedno nove politične zablode. Danes je nevarnejša na socialnem kot ekonomskem področju. V Sloveniji je za tretjino višja od evrskega evropskega povprečja. Vladna stran in opozicijski vrh sta (ne)razumevanje inflacije javno demonstrirala na aprilski interpelaciji proti vladi. Lepo je živeti v državi s takšno politično avantgardo, njena strašljivost presega inflacijski strah.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    5. 5. 2023  |  Mladina 18  |  Kolumna

    Komentar / Distanca, ne ekvidistanca

    Večini volivcev se zdi janšizem nevaren, okroglima dvema tretjinama pa vsaj moteč. Oboje ni samo občutek, ampak dejstvo. Navedimo nekaj primerov.

  • Damjana Kolar

    5. 5. 2023  |  Kultura

    Vodnik po klubskih dogodkih / REJVikend 

    Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • Uredništvo

    3. 5. 2023  |  Politika

    Naslovnice nove Mladine / NOVA SLOVENSKA POMLAD

    V petek izide nova Mladina! V novi številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 5. maja, dalje, preverite, zakaj pišemo o novi slovenski pomladi in razkrivamo, da na desnici pripravljajo teren za ponovni prevzem oblasti. Avtor fotografije na naslovnici je Luka Dakskobler, za oblikovanje pa je poskrbel Damjan Ilić. 

  • Ruparjeva ulica dviguje nagačene golobe

    »Prihaja nov ples – ples poštenih, zavednih Slovencev,« je suvereno nekakšno novo pomlad in preporod naroda napovedal Pavel Rupar, ustanovitelj Inštituta 1. oktober in organizator že četrtega vseslovenskega protestnega shoda upokojencev v Ljubljani. Tistega, ki so ga na TV Slovenija, ugrabljenem javnem servisu, s pomočjo Vide Petrovčič, na dan svobode tiska prenašali v prenosu v živo.

  • STA

    3. 5. 2023  |  Svet

    »Eden od najtežjih dni v sodobni zgodovini Srbije«

    Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po današnjem strelskem napadu na osnovni šoli v Beogradu, v katerem je 13-letni učenec ubil osem učencev in varnostnika, predlagal vrsto ukrepov, med drugim znižanje kazenske odgovornosti s 14 na 12 let. Današnji dan je opisal kot enega najtežjih v zgodovini države in pozval k spremembi obnašanja v družbi.

  • STA

    4. 5. 2023  |  Svet

    »Facebook ogrozil mlade uporabnike in mora za svoje napake odgovarjati«

    Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) je v sredo družbo Meta obtožila kršenja zavez o varovanju zasebnosti podatkov uporabnikov njenega družbenega omrežja Facebook in zagrozila s sankcijami, če ta ne bo spremenil svojih ravnanj. Preiskava je odkrila več vrzeli in slabosti v Facebookovem programu za zasebnost.

  • STA

    4. 5. 2023  |  Svet

    Streljanje v Srbiji / Dva učenca še vedno v kritičnem stanju

    Po strelskem napadu na osnovni šoli v središču Beograda, v katerem je v sredo 13-letni učenec ubil osem učencev in varnostnika, ranil pa šest otrok in učiteljico, sta dva ranjena učenca še vedno v kritičnem stanju, ostali pa so stabilni. Več tisoč Beograjčanov se je v sredo zvečer na spontanem shodu poklonilo žrtvam napada.

  • STA

    3. 5. 2023  |  Svet

    Zelenski zavrnil obtožbe Moskve o poskusu atentata na Putina

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zavrnil obtožbe Moskve, da za domnevnim napadom z droni na Kremelj stoji Ukrajina, ki da je skušala izvesti atentat na ruskega predsednika Vladimirja Putina. Do navedb Moskve je skeptičen tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je menil, da jih ni mogoče potrditi.

  • Uredništvo

    3. 5. 2023  |  Družba

    Čeprav se mnogokrat zdi, da je novinarstvo razvrednoteno ...

    "V razpasli krajini neštetih medijev, portalov ter medijskih derivatov, delujočih s cilji, po svojem bistvu odmaknjenimi od novinarstva, je strokovnost vse bolj ključna ... Čeprav se mnogokrat zdi, da je novinarstvo razvrednoteno, da v stalnem silovitem spopadu s hitrim tokom (dez)informacij izgublja tekmo z družbenimi omrežji, da je vse manj prostora in časa za tradicionalne medije, se vendarle vsakič znova izkazujeta vrednost in pomen verodostojnega novinarstva in novinarjev z integriteto. Javnosti so bolj razpršene in manj pozorne kot kadarkoli, a hkrati še dovolj zahtevne in vse bolj uveljavljajo možnosti izbir(e). Zaupanje ni dano za stalno in ni samoumevno, nenehno ga je treba na novo vzpostavljati in upravičevati - druge poti od spoštovanja standardov pa za novinarstvo z integriteto ni."

  • Uredništvo

    3. 5. 2023  |  Kultura

    »Ljudje preveč delamo in premalo živimo«

    "Ljudje preveč delamo in premalo živimo. Sem zelo delavna, a vem, da se tudi iztrošim. Obožujem esej o dolgočasju Hermana Hesseja, kot otrok sem se znala dolgočasiti, pozneje ne več. A v dolgčasu domuje veliko navdiha. Takrat gremo na točko nič in spet se lahko začnemo čuditi stvarem. Ko sem zelo veliko delala, mi je manjkalo življenjske energije, ker se nisem ničemur več čudila. Naša družba je tako orientirana v produktivnost, da včasih pozabimo, kaj je vse tisto lepo, zaradi česar je vredno živeti."

  • Tomaž Lavrič

    3. 5. 2023  |  Politika

    Večina ledene gore je skrita

  • Tomaž Lavrič

    3. 5. 2023  |  Politika

    Ali slovenski kmetje verjamejo v pravljice?

  • STA

    3. 5. 2023  |  Politika

    Novinarji / »Vsak dan smo bolj izčrpani in vsak dan imamo razlog, da obupamo«

    Ob današnjem svetovnem dnevu svobode medijev sta društvo novinarjev in novinarski sindikat med drugim izpostavila pomen povezovanja novinarjev, saj so skupaj lahko močnejši ob vseh izzivih, s katerimi se soočajo. Spomnili so tudi na odgovornost, ki jo imajo novinarji do javnosti, zaupanje katere lahko upravičujejo le z verodostojnim delom.

  • Janševa velika družina

    Stranka SDS nas vabi v svojo veliko družino s serijo jumbo plakatov po Sloveniji. Nič novega za nekoga, ki ima veliko denarja, čigar izvora naši organi pregona in financ nikakor ne znajo ali nočejo zaznati. Tudi ni kakšna posebnost za stranko, ki daleč največ pozornosti namenja propagandi skozi celo leto, ne samo pred volitvami, in se sicer rada pohvali z enormnimi uspehi pri novačenju novih članov. Povejmo to naravnost: SDS svoj posel opravlja skrajno učinkovito in uspešno, verjetno najbolje med vsemi političnimi strankami. Kako in s kakšnimi metodami, je čisto drugo vprašanje.

  • STA

    3. 5. 2023  |  Družba

    »Najhujše grožnje neodvisnemu novinarstvu predstavljajo cenzura, nadlegovanje in nasilje«

    Zaposleni na RTVS in STA so ob dnevu svobode medijev med drugim izpostavili vlogo novinarjev, ki jo imajo pri promociji demokracije in človekovih pravic. Pri tem se soočajo s številnimi izzivi, zato je pomembno, da imajo za profesionalno opravljanje svojega dela zagotovljene ustrezne pogoje. Poudarili so tudi pomen novinarske profesionalnosti.

  • STA

    3. 5. 2023  |  Politika

    Medijska (ne)svoboda / Slovenije ni več med problematičnimi državami 

    Na lestvici medijske svobode, ki jo od leta 2002 objavlja organizacija Novinarji brez meja (RSF), je Slovenija od lani napredovala za štiri mesta. RSF v letnem poročilu o indeksu medijske svobode sicer ugotavlja, da so razmere za novinarstvo zadovoljive v manj kot tretjini držav, panogo pa da vedno bolj spodkopava industrija lažnih novic.

  • STA

    3. 5. 2023  |  Družba

    »Osamljenost je nevarna za zdravje«

    Razširjena osamljenost v ZDA predstavlja enako tveganje za zdravje kot kajenje do 15 cigaret dnevno, kar zdravstvo letno stane več milijard dolarjev, je v torek dejal ameriški generalni kirurg Vivek Murthy in razglasil najnovejšo epidemijo javnega zdravja.

  • Uredništvo

    3. 5. 2023  |  Politika

    »V Janševi propagandi je opazna izrazita sprememba: več, ostreje, pogosteje«

    "Državljani bi morali, če bi želeli ohraniti parlamentarno demokracijo, čim bolj razviti svoje intimne opcije, da ne bi podlegli agresivnemu 'uravnoteženju', ki nam ga že vrsto let vsiljuje desnica. Njihovi komentatorji neprepričljivo hvalijo svobodno kapitalistično pobudo, ob tem pa sistematično napadajo posamezne osebnosti in zagovarjajo surovo uravnilovko: kdo prejema koliko denarja, je glavna točka obtožbe, tudi ko so zneski povsem smešni. V Janševi propagandi je sicer opazna izrazita sprememba: več, ostreje, pogosteje, skupaj z novim valom populizma in krčevitimi pripravami na prevzem oblasti. Ne slepimo se, da je tako že od nekdaj - je, a ne v takšnih razsežnostih in s toliko vloženega denarja."

  • STA

    3. 5. 2023  |  Politika

    Skrajno desni stranki prepovedali udeležbo na volitvah

    Grško vrhovno sodišče je skrajno desni stranki Grki (Helenes) v torek prepovedalo udeležbo na parlamentarnih volitvah 21. maja. Sodišče je svojo odločitev utemeljilo z dejstvom, da je ustanovitelj in podpornik stranke, desničarski skrajnež Ilias Kasidiaris, v zaporu zaradi ustanovitve kriminalne organizacije, poročajo tuje tiskovne agencije.

  • Uredništvo

    3. 5. 2023  |  Politika

    »Volilci se ne spremenimo. Hočemo novo, delamo pa po starem.«

    "Pred letom dni smo glasovali za novo. Glasovali za drugačno. Po opravljeni volilni dolžnosti smo se lepo zvalili v naslanjače in začeli spremljati dirko po klancu navzdol. Mi vemo, da prej ali slej vsi telebnejo na realna tla. Vidijo, da ne morejo izpolniti obljub, občutijo na lastni koži interes neštetih, so užaljeni ob vsakem zapisu, ki ni propaganda njih in njihovih, in sanje postajajo more. Namreč, vedno znova se ne zgodi še nekaj pomembnega. Volilci se ne spremenimo. Hočemo novo, delamo pa po starem. Hočemo spremembe, pa si najbolj želimo status quo. Hočemo drugačno politiko, pa ves čas jokamo po nekih starih političnih praksah. Zahtevamo, da se vse obrne na glavo, sami pa bi radi obstali na nogah. V bistvu smo lenobe, zapečkarji in navadni godrnjavci. Pričakujemo čudeže od drugih, sami pa se ne bi spremenili niti za milimeter."

  • Uredništvo

    3. 5. 2023  |  Kultura

    Gejevska fantazija o nacionalnih temah

    V Mini teatru bodo danes, 3. maja ob 17.00 premierno uprizorili epsko dramo ameriškega avtorja Tonyja Kushnerja Angeli v Ameriki v režiji Ivice Buljana. Drama prikazuje ameriško družbo v času Ronalda Reagana, v kateri se prepletajo intimne zgodbe in politični dogodki, realizem in fantastičnost, pri čemer sledi temačni zgodbi o epidemiji aidsa. Ta bolezen je leta 1986 končala življenje Roya Cohna, brezobzirnega odvetnika, ki je bil McCarthyjev učenec, homofob, rasist, "nasilnež, strahopetec in žrtev." Kushner ga postavi kot enega od triindvajsetih likov, ki jih igra osem igralcev. 

  • STA

    3. 5. 2023  |  Svet

    »Ljudje, ki so naročili te zločine, so v Kijevu«

    Ruska varnostna služba FSB je danes sporočila, da je aretirala člane ukrajinske sabotažne mreže, ki naj bi na Krimu, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija, načrtovali vrsto napadov, vključno z atentati. Kot so navedli, so pridržali sedem oseb ter zasegli eksplozivne naprave in detonatorje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • STA

    3. 5. 2023  |  Svet

    Skozi oči Trumpove žrtve / »Poskušal me je poljubiti in me potegniti k sebi«

    Na sodnem procesu proti nekdanjemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu zaradi razžalitve in napada v New Yorku je v torek pričala 81-letna Jessica Leeds, ki je opisala, kako jo je Trump v 70. letih prejšnjega stoletja spolno nadlegoval v letalu. Leeds je pričala na sodnem procesu v civilni tožbi pisateljice E. Jean Carroll.