Uredništvo

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Politika

    »20 let članstva Slovenije v EU je kot pot, ki se konča, še preden se zares začne«

    "Dvajset let članstva Slovenije v Evropski uniji je kot pot, ki se konča, še preden se zares začne. Slovenija je svoj cilj dosegla, ko je postala članica EU-ja, potem je samo še brezciljno tavala po evropskem vesolju. Misija izgubljenih priložnosti. Ni ga paralelnega vesolja, v katerem bi preverili, ali bi bilo slovenskim državljanom bolje, če bi takrat pred leti na križišču ubrali drugo pot in ostali zunaj Unije. Ampak saj danes o tej drugi poti verjetno nihče več niti ne razmišlja. Težava nastane, ko dobiš občutek, da je Bruselj daleč od tvojih težav, da te gleda zviška, da te ne jemlje resno, te nenehno nekaj tapka po glavi, predvsem pa ti ves čas vsiljuje neka pravila, ki s tabo nimajo nobene zveze."

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Družba

    »Meni se zdi danes novinarstvo boljše, kot je bilo kadarkoli«

    "Meni se zdi danes novinarstvo boljše, kot je bilo kadarkoli. Je bogatejše, ima dostop do veliko več krajev, kot jih je kadarkoli imelo. Če hočeš danes biti informiran o svetu, nimaš prav velikih težav. Interpretativni model sveta v sedemdesetih letih so bili časopisi in televizija, eden ali dva televizijska programa nacionalnega karakterja. Imel si torej program ali dva, imel si par časopisov, Delo, Dnevnik, imel si Mladino in Radio Študent kot alternativna medija, vsaj v tistem času, ko sem sam vstopal v novinarstvo. Vstopil sem skozi vrata Radia Študent in Mladine, hvala bogu, ker me je to odrešilo premnogih komplikacij. Je pa bil to svet, kjer je potiskan papir deloval kot interpretativni model sveta, nečemu si lahko zaupal ali pa ne. "

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Politika

    Raziskava / 70 odstotkov evropskih poslancev ima prijavljeno dodatno dejavnost

    Raziskava združenja Transparency International EU je ugotovila, da ima kar 70 odstotkov od 705 članov Evropskega parlamenta prijavljeno dodatno dejavnost ali obstransko zaposlitev. Nekaj več kot četrtina dodatnih služb je plačanih, pri čemer šest poslancev z njimi zasluži več, kot znaša letna plača evroposlanca v višini 120.900 evrov, je poročal BBC.

  • Uredništvo

    5. 5. 2024  |  Politika

    »Vse nekdanje jugoslovanske republike morajo vstopiti v Evropo«

    "Če sem iskren, nikoli nisem dvomil o nujnosti vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Slovenja je bila najbolj pripravljena, moja ideja je bila izpeljati kolikor je mogoče hiter proces, potem pa prepričati druge nekdanje jugoslovanske republike, ki so imele več problemov, da bi bilo tudi zanje koristno vstopiti v EU. Veliko sem delal tudi s Hrvaško, rad bi jih spodbudil in zadovoljil. O Sloveniji je bilo vse jasno, Hrvaška pa bi morala priti takoj za Slovenijo. Zame je bil to eden od ciljev. Pričakoval sem, da se bo v kratkem zgodilo, da bodo v Unijo vstopile vse nekdanje republike Jugoslavije. Pa se to ni zgodilo, zame je bilo to razočaranje …"

  • Uredništvo

    5. 5. 2024  |  Družba

    »Nisem potrpežljiva oseba. Revolucijo in spremembe si želim jutri.«

    "Naučila sem se pomembnosti vztrajanja. Sindikalni boj je tek na zelo dolge proge, v njem pa je vzdržljivost pomembno orodje. Vedno sem bila aktivistka in vedno bom, čeprav sedaj delujem v evropskem birokratskem sistemu. To sem prinesla s seboj. Kar me je gnalo v Sloveniji, me žene tudi tukaj."

  • Uredništvo

    3. 5. 2024  |  Politika

    »Noben napredek ni vreden nič, če postanemo diktatura«

    "Rezultati zdravstvene reforme bodo vidni vsakomur. Imeli bomo boljši javni zdravstveni sistem kot na začetku. Razgrnjeni in sprejeti bosta pokojninska in davčna reforma. Narejeni bodo pomembni koraki glede stanovanjske problematike. Izvajajo se pomembne, velike investicije v gospodarstvu. Ključno pa je: ostali bomo odprta, demokratična in pravna država, ki bo tudi skrbela za socialno šibke. Vse ostalo nima smisla, če zavržemo te štiri cilje. Noben napredek ni vreden nič, če postanemo diktatura."

  • Uredništvo

    3. 5. 2024  |  Družba

    »Le s kakovostnim, profesionalnim novinarstvom lahko pridemo do ključne vsebine, ki je zaupanja vredna«

    "Še nikoli ni bilo novinarstvo tako pomembno, kot je zdaj. Tudi pri poročanju o velikih mednarodnih konfliktih se kaže, kako pomembni so novinarji, ki so na terenu in v stiku z ljudmi. Novinarstvo je v današnjih časih zelo nevarno. Po svetu je več kot 50 konfliktov, novinarji pošiljajo informacije z območij, kamor ne moremo drugi. Le s kakovostnim, profesionalnim novinarstvom lahko pridemo do ključne vsebine, ki je zaupanja vredna."

  • Uredništvo

    30. 4. 2024  |  Svet

    »Ker EU in njeni politiki niso ukrepali, smo morali ukrepati državljani Evrope«

    V Bruslju so se včeraj zbrale vplivne evropske zagovornice pravice do splava in aktivistke ter predstavile zgodovinsko Evropsko državljansko pobudo My Voice, My Choice: za varen in dostopen splav.

  • Uredništvo

    29. 4. 2024  |  Družba

    »Na plebiscitu smo glasovali za samostojnost, ne pa za kapitalizem«

    "Druga svetovna vojna je pomenila zmago nad fašizmom in nacizmom, hkrati pa tudi spremembo sveta na bolje. To cenim. In mislim, da smo to zavrgli. Spet živimo v kapitalizmu, za katerega nismo nikoli glasovali. Na plebiscitu smo glasovali za samostojnost, ne pa za kapitalizem v najbolj vulgarnem pomenu besede."

  • Uredništvo

    29. 4. 2024  |  Politika

    »Ni bilo države, ki bi videla Slovenijo kot problematično«

    "Običajno je tako, da te bolje poznajo tisti, ki so tvoji sosedje. Tudi v našem primeru je bilo tako, ampak vprašanja, ki so bila odprta z Italijo, so se rešila, še preden so se pogajanja začela, vprašanja, ki so bila odprta z Avstrijo, so se deloma reševala v teh prvih fazah. Na začetku je bilo morda težje, a v trenutku, ko so spoznali, kako je Slovenija pripravljena in kakšne korake delamo, so dejansko postali naš največji zagovornik in podpornik v tem procesu."

  • Uredništvo

    28. 4. 2024  |  Politika

    »Politika je postala nezanimiv posel za veliko večino prebivalcev«

    "V resnici je slovenski politični prostor vse bolj prazen. Politika je postala nezanimiv posel za veliko večino prebivalcev. Z njo se noče ukvarjati skoraj nihče več ali pa se z njo ukvarjajo samo tisti, ki imajo bolj osebne kot pa plemenite interese glede družbene preobrazbe. Ideologij, idej, za katere bi se bilo vredno boriti, je vedno manj. Težko je najti ljudi za ministrske položaje, še težje je najti ljudi, ki bi bili pripravljeni vstopiti v stranke in delati v njihovo korist. Strankarske sekcije so tako vedno bolj prazne. V obdobju osamosvojitve in tudi nekaj časa po tem je bila politika plemenita, imela je velike cilje in je zaznamovala družbeno življenje."

  • Uredništvo

    28. 4. 2024  |  Družba

    »Fašizem je velika nacionalna travma, s katero moramo sobivati«

    "Dokler se ne bomo zrelo soočili in spravili s svojo novejšo zgodovino. Fašizem je naš slon v dnevni sobi, velika nacionalna travma, s katero moramo sobivati, pa bi jo najraje spregledali. Ta slon sedi ob nas na domačem kavču, čeprav se oziramo drugam. Italija ne zmore priznati vojnih zločinov, ki jih je v imenu svoje države zagrešila pod težo totalitarne ideologije, ki je ni težko obsoditi. Saj vendar nismo več tista zločinska država! Mi stojimo na referendumski izbiri republike [2. junij 1946, danes dan republike] in republikanske ustave, ki začne veljati 1. januarja 1948, naša država temelji na protifašizmu: česa se bojimo, kaj nas zavira, da bi obsodili fašistične zločine? To niso naši, temveč fašistični zločini, zločini, ki so jih Italijani hote ali ne zakrivili v imenu fašizma. Na papirju nič lažjega, in vendar …"

  • Uredništvo

    26. 4. 2024  |  Politika

    »Noben sodnik ne more opravljati dejavnosti samostojnega podjetnika«

    "Moj odziv je bil na novinarsko vprašanje in jaz ga nisem pozvala k odstopu. Moje izrecne besede so bile: če je tako, torej če držijo navedbe, da je imel sodnik odprto popoldansko dejavnost samostojnega podjetnika, pričakujem, da bo odstopil nemudoma. Zakaj? Ker je popolnoma jasno, da noben sodnik in tudi ustavni sodnik ne more opravljati katere koli tudi morebiti dovoljene dejavnosti v pravnoorganizacijski obliki samostojnega podjetnika."

  • Uredništvo

    26. 4. 2024  |  Politika

    »Pri Giorgii Meloni fašizem ni psovka, antifašizem pa je beseda, od katere beži«

    "Pri Giorgii Meloni fašizem ni psovka, antifašizem pa je beseda, od katere beži. Fašizem je v Italiji zdaj sprejemljiv in skoraj spodoben, drugod pa imajo do izraza nekaj zadržkov. Politična praksa je v redu. Meloni je v enem zamahu prevzela politični nadzor nad vsemi programi nacionalne televizije, sprožila institucionalno vojno proti migrantom, nasprotuje istospolnim porokam, abortusu, solidarnosti s Palestinci in neodvisnosti univerz. Policija in vojska sta v njenem mandatu vedno bolj vidni in izvajata represijo nad neprijetnimi oblikami ulične opozicije. O fašizmu se ne sme reči nič slabega, vljudno pa je reči, da je Mussolini naredil tudi kaj dobrega. Fašisti so delali napake, vendar so se borili proti komunizmu. Preden se obsoja njih, je treba obsoditi komunizem. Zveni domače, kot bi v Italiji stekel proces slovenizacije političnega življenja."

  • Uredništvo

    24. 4. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SODNIK PODJETNIK

    V petek izide nova Mladina! V 17. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 26. aprila, se sprašujemo, ali lahko ustavni sodnik Klemen Jaklič, ki je s popoldanskim delom kršil vsaj tri zakone, ostane na položaju? Za naslovnico sta tokrat poskrbela Ivian Kan Mujezinović (oblikovanje) in fotograf Slovenske tiskovne agencije (STA) Daniel Novakovič.

  • Uredništvo

    24. 4. 2024  |  Družba

    »Nimamo več razlogov za praznovanje prvega maja«

    "Prvi maj - praznik dela - delavke in delavci izkoristimo za zaslužen počitek in sprostitev. Dan obeležujejo praznovanja, dobro se je in pije. Vsako leto pa imamo delavke in delavci vedno manj razlogov za praznovanje, medtem ko se skrbi, nezadovoljstvo in jeza povečujejo. Življenjski stroški naraščajo, naše plače stagnirajo. Na delovnih mestih se izkoriščanje stopnjuje, produktivnost se povečuje, število ur, ki smo jih primorani preživeti v službi, pa je vedno večje. Vedno bolj se širi prekarnost, počasi razpadajo sistemi socialne države, gospodarstvo pa medtem ustvarja rekordne dobičke, od katerih delovni ljudje nimamo popolnoma nič. Nimamo več razlogov za praznovanje prvega maja, zato bomo temu dnevu vrnili zgodovinsko borbenost in se ob 16. uri zbrali na Kongresnem trgu v Ljubljani."

  • Uredništvo

    24. 4. 2024  |  Družba

    »Prepoved splava je vrhunec hipokrizije«

    "Eden najbolj očitnih znakov razvitega sveta je nadzor rojstev, ki je prinesel večje preživetje otrok in osvoboditev žensk od statusa rodilj ter s tem večjo enakopravnost žensk. Večjo, ne pa še celotne. Skrajni čas je, da dobi Evropska unija, ki že ima skupen predpis o velikosti kumaric, tudi skupno zakonodajo o splavu: ta pravica, ki je pri nas vpisana v ustavo, je ponekod še vedno prepovedana, drugod omejena, plačljiva ali pa nedostopna zaradi politično zlorabljanega ugovora vesti zdravnikov. Okoli dvajset milijonov žensk tako v EU nima dostopa do splava in nobenega dvoma ni, da to najbolj prizadene deprivilegirane ženske, ki si ne morejo privoščiti plačljivega posega v zasebnih klinikah v domovini ali tujini. O tem, kaj se dogaja 'na črno', je treba brati nobelovko Annie Ernaux. In ravno v tem je prepoved splava vrhunec hipokrizije: velja samo za tiste brez denarja."

  • Uredništvo

    25. 4. 2024  |  Kultura

    Ko vdira revolucija na oder

    V Mini teatru bo danes, 25. aprila, ob 20. uri premiera predstave Sanjači ali ljubezenska zgodba v revoluciji v režiji Bora Ravbarja, ki je nastala po motivih filma Sanjači Bernarda Bertoluccija, romana Sveti nedolžneži Gilberta Adaira in drugih besedil revolucije. 

  • Uredništvo

    23. 4. 2024  |  Politika

    »Če nekdo stokrat pove, da je Ljudmila Novak Kučanova, pač začnejo ljudje to verjeti«

    "Vsaka stranka ima svoj program, svoja načela in je prav, da to uveljavlja, in ne sme biti privesek nobene druge stranke. Tudi v preteklosti sem se zavzemala za to, da gremo v koalicijo s kako drugo stranko, ni nujno, da je to vedno samo ena in ista stranka, ki ima svoje zgodovinske korenine prav tako na levici. Imam kar več kot 20-letne izkušnje s to stranko (SDS), saj se je to začelo že na lokalnem nivoju. Žal mi je, da se je tako močno utaborila na desnici in s svojim močnim propagandnim aparatom prevzela tudi del naših volivcev. Če nekdo stokrat pove, da je Ljudmila Novak Kučanova, pač začnejo ljudje to verjeti. Če se iz vljudnosti z nekom rokuješ, še nisi njegov podpornik."

  • Uredništvo

    23. 4. 2024  |  Družba

    »Na Rožniku bo verjetno treba v prihodnosti posekati še veliko dreves«

    "Urbani gozd ima poseben status, saj je nanj navezanih veliko ljudi. Ne moremo le gozdarji argumentirano povedati, kako bi morali z gozdom gospodariti. Treba je upoštevati tudi ljudi in njihova čustva do dreves. S strokovnega vidika niso bile storjene napake, pozabljeno pa je bilo na ljudi, ki se na Rožniku vsak dan sprehajajo. Pravilna pot bi bila izobraževanje ljudi, njihovo ozaveščanje in bolj obiskovalcem prilagojena dinamika sečnje. To pomeni manj intenzivno sečnjo, izvedbo nujnih del v manjšem obsegu, četudi so s tem povezani višji stroški in bi kdo rekel, da takšno ravnanje ni ekonomično. Mestna občina Ljubljana bi morala več narediti pri ozaveščanju ljudi. Na Rožniku bo verjetno treba v prihodnosti posekati še veliko dreves, v kar nas bodo prisilile podnebne spremembe z ekstremnimi vremenskimi dogodki. Gozdove bo treba pomladiti in razmišljati, kako jih lahko naredimo odpornejše in predvsem take, da bodo še vedno lahko opravljali svojo zelo pomembno rekreacijsko funkcijo."

  • Uredništvo

    23. 4. 2024  |  Družba

    Žižek / Ali najboljši kapitalizem vodijo komunisti?

    "Desni populizem je levici ukradel revolucijo z vdorom v ameriški kongres, saj so sanje vseh levičarjev, da zbrano ljudstvo vdre na sedež oblasti," je v oddaji Marcel na TV Slovenija dejal filozof Slavoj Žižek.

  • Uredništvo

    22. 4. 2024  |  Politika

    »Slovenija je bila do vstopa v EU res zgodba o uspehu«

    "Slovenija je do našega vstopa v EU v mnogočem res bila zgodba o uspehu. Je pa ta zgodba vsebovala tudi nekatere manj pozitivne plati, ki smo jih kot probleme občutili kasneje, v kontekstu vstopanja v evrsko območje. Tu mislim zlasti na naš model privatizacije, povezan z izigravanjem nacionalnega interesa, na izrazito gradualističen pristop k strukturnim spremembam, na dejansko odbojnost do tujih investicij in na preveliko naslanjanje na dolžniške vire financiranja."

  • Uredništvo

    22. 4. 2024  |  Družba

    »Smo na pragu novega totalitarizma«

    "Smo na pragu novega totalitarizma. Ne gre za fašistično ali komunistično doktrino, gre za totalitarizem žametnih rokavic, ki ga ne občutimo, a ki nas bo udaril z železno pestjo."

  • Uredništvo

    21. 4. 2024  |  Politika

    »S priznanjem Palestine zamujamo. Boljšega časa, kot je sedanji, ne bo.«

    "S priznanjem Palestine zamujamo. Boljšega časa, kot je sedanji, ne bo, saj je v tej vojni priznanje akt solidarnosti in potrebne podpore palestinskemu ljudstvu. Slovenija lahko in mora imeti svoja stališča, seveda tudi kot članica Evropske unije, a vemo, da je EU razklana na tri dele in enotnosti ne bo. So poskusi, da bi skupina podobno mislečih držav šla naprej s priznanjem, tu sta Španija in Irska, slednja ima zaradi lastne zgodovinske izkušnje veliko razumevanje do uresničevanja pravice do samoodločbe. Podobno kot mi."

  • Uredništvo

    21. 4. 2024  |  Politika

    Bi bilo bolje, če bi bile volitve tudi v Sloveniji med tednom in ne v nedeljo?

    "Je v za ta tradicionalistični prostor nenavadni odločitvi hrvaškega predsednika Zorana Milanovića, da parlamentarne volitve razpiše za sredo, 17. aprila, torej na sicer delovni dan sredi tedna in ne na klasično nedeljo, tudi kakšen koristen nauk za Slovenijo? Odločitev Milanovića podpre golo številčno dejstvo, da se je hrvaških volitev tokrat udeležilo kar 550.000 volilcev več kot pred štirimi leti, kar je zanesljivo šlo v prid večji legitimnosti teh volitev. Bi skratka veljalo hrvaški eksperiment ponoviti tudi pri nas?"

  • Uredništvo

    19. 4. 2024  |  Družba

    Kako osvoboditi zgodbo o Sloveniji mitov, ki so jih druga o drugi napisale politične elite

    "Tranzicijskim povzpetnikom ni uspelo le prevzeti oblasti in vpeljati novih oblik podrejanja, njihov glavni dosežek je v tem, da so za seboj zabrisali vse sledi. Ostali so junaki, funkcionarji, po katerih se imenujejo človekoljubne fundacije, in poslovneži, ki predavajo srednješolcem o receptih za uspeh. Občasno nam ob naših stiskah pokažejo na kako tarčo – desnica pravi, da je inflacijo zakuhal Golob ali da je poplave povzročila Nika Kovač, liberalci pravijo, da vam je svobodo ukradel veliki lutkar Janez Janša. Nič od tega pa ne more prinesti sprememb v življenja zatiranih. Položnice, odločbe, dopisi in obvestila še kar naprej prihajajo, emancipacije ni nikjer na vidiku. In prav v tem leži izziv delavskega razreda – kako osvoboditi zgodbo o Sloveniji mitov, ki so jih druga o drugi napisale politične elite, in razumeti, kaj se nam je zares zgodilo."

  • Uredništvo

    19. 4. 2024  |  Družba

    »Nadzor je prisoten že dolgo, samo zdaj se ga bolj zavedamo«

    "Sodoben strah o sledenju in izgubi zasebnosti ima svoje temelje v realnosti. Na vsakem koraku smo izpostavljeni tehnologijam, ki spremljajo naše aktivnosti in zbirajo podatke brez naše vednosti. Pogosto smo priča primerom zlorabe podatkov s strani korporacij in vladnih agencij, kar vodi v kršitev pravice do zasebnosti in možnost nadzora ter manipulacije z našimi življenji."

  • Uredništvo

    17. 4. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / ZMAGOVALNI POSEL

    V petek izide nova Mladina! V 16. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 19. aprila, dalje, preberite, ali je novi predsednik SD Matjaž Han v službi kapitala ali pravi socialdemokrat. Fotografija na naslovnici je delo Boruta Krajnca.  

  • Uredništvo

    17. 4. 2024  |  Politika

    Kaj narediti z narodom, ki ga drugi narod postopoma likvidira v vedno večjem številu?

    "Obstaja na tisoče načinov in zgodovinskih zgledov, kako ne rešiti zelo preprostega vprašanja, kaj narediti z narodom, ki ga drugi narod postopoma likvidira v vedno večjem številu. Najbolje nič. Treba je počakati, da bo delo opravljeno do konca. Ampak saj oni v resnici ne obstajajo kot politični subjekt na mednarodni sceni."

  • Uredništvo

    17. 4. 2024  |  Družba

    »Danes je paranoja to, da vas nihče ne gleda«

    "Obsesijo s selfieji in družbenimi omrežji vidim kot širšo krizo družbe. Včasih je bila paranoja občutek, da vas ves čas nekdo gleda. Danes pa je ravno obratno. Paranoja je to, da vas nihče ne gleda. Tega vas je strah, da objavite selfie, ko ste pretekli maraton in nihče tega ne pogleda, nihče ne komentira, nihče ne všečka."