• DK, STA

    27. 4. 2021  |  Svet

    WHO indijske različice za zdaj ni uvrstila med skrb zbujajoče

    Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj posvarila pred prenagljenim sklepanjem glede nove različice novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Indiji. WHO je za zdaj ni uvrstil med skrb zbujajoče. Tiskovna predstavnica WHO je sporočila, da v tem trenutku ni jasno, v kolikšni meri je ta različica prispevala k hitremu porastu okužb v Indiji v zadnjih mesecih.

  • DK, STA

    27. 4. 2021  |  Kultura

    Cirque du Soleil se vrača po več kot letu dni

    Minilo je skoraj 400 dni od zadnjega nastopa kanadske artistične skupine Cirque du Soleil, minuli teden pa so napovedali ponovne izvedbe štirih predstav. Akrobati bodo junija in julija nastopili v Las Vegasu v fantazijski Mystere in vodni predstavi O, predstavi Kooza in Luzia pa bosta gostovali v Dominikanski republiki in Veliki Britaniji.

  • Uredništvo

    27. 4. 2021  |  Družba

    Marcel Štefančič: »Akademija je na avtopilotu, kaj dosti ne razmišljajo«

    "Akademija je na avtopilotu, kaj dosti ne razmišljajo. Upajo, da letošnja gledanost ne bo odločilna in da bo naslednje leto spet tako, kot je bilo prej. A težava je v tem, da je podelitev oskarjev korporacija, ki upošteva samo na gledanost, nikoli ne uživa v tem, da za nagrade tekmujejo filmi, za katere ljudje še niso slišali. Radi imajo nominirance, ki jočejo, ko dobijo oskarja – ki se razjočejo tako, kot se Anthony Hopkins razjoče v Očetu. Letos pa tega ni bilo, niti solz niti smeha – zato, ker je bilo občinstvo zrežirano. Akademija je delala v nemogočih, evropskih razmerah, in dokazala, da v evropskih pogojih odpove. Podelitev je bila kot najslabši Soderberghov film, ki skuša imitirati Evropejce."

  • Monika Weiss

    26. 4. 2021  |  Politika

    Odtekanje informacij?

    Ustavna sodnica dr. Katja Šugman Stubbs je bila ena od petih ustavnih sodnikov, ki so za en glas (5:4) izglasovali sklep, s katerim je Ustavno sodišče 15. aprila letos vladi naložilo sprejem nove ureditve protestov oziroma shodov. Ločeno mnenje, v katerem sodnica utemeljuje svoj glas »za«, pa odpira pomembno vprašanje.

  • Norma Brščič odstopa kot voditeljica

    Voditeljica Norma (Korošec) Brščič, ki je vodila oddajo Faktor na televizijski hiši TV 3, je odstopila kot voditeljica po tistem, ko je javnost spremljala njene pogoste politično nekorektne komentarje, nekatere opremljene z odkritim rasizmom. Ena od njenih izjav je opisala temnopolte kot »lene in neumne« ter nesposobne, da bi si uredili državo, ob čemer je omenjena širila še za antisemitizem značilne ideje o judovskih zarotah. Društvo novinarjev Slovenije je ob tem podalo kazensko ovadbo.

  • DK, STA

    26. 4. 2021  |  Politika

    Vučić kritičen do kosovskega premierja, ker je volil v Albaniji

    Kosovski premier Albin Kurti iz nacionalistične stranke Samoopredelitev (Vetevendosje) je v nedeljo oddal svoj glas na parlamentarnih volitvah v Albaniji, kar je sprožilo oster odziv Beograda. Srbski predsednik Aleksandar Vučić, ki se mudi na obisku v Bruslju, je ocenil, da gre za nekonstruktiven pristop in jasno sporočilo, ki so ga razumeli.

  • IK, STA

    26. 4. 2021  |  Svet

    Sporna spletna platforma za cepljenje

    Pri uporabi hrvaške osrednje spletne platforme za cepljenje cijepise.hr se je pokazalo veliko pomanjkljivosti, kar je sprožilo plaz kritik, predvsem ministra za zdravje Vilija Beroša. Platforma cijepise.hr je bila mišljena kot enotna baza cepljenih oseb na Hrvaškem, ki naj bi pospešila postopek cepljenja posebej v tretji fazi, ko bodo začeli bolj množično cepljenje splošnega prebivalstva. Vendar pa se je pri uporabi pokazala vrsta pomanjkljivosti pri obveščanju državljanov za čas cepljenja in njihovem vrstnem redu.

  • Uredništvo

    26. 4. 2021  |  Družba

    »V letu dni smo pridobili nove navade, ki niso dobre za ljudi, so pa idealne za politiko«

    "To je čarovnija, veste. Vemo, da lahko kadarkoli stopimo čez črto, a dejansko si ne upamo prekoračiti uroka. Ne gre samo za zagroženo kazen. Ta je en element, vendar ni glaven. Tako ravnamo, ker vsi tako ravnajo. Pol leta je v državi veljala policijska ura. Ko je bila ukinjena, so bile po deseti uri mestne ulice še vedno prazne. Ljudje smo se ponotranjili in normalizirali stanje izrednih razmer. V letu dni smo pridobili nove navade. Te niso dobre za ljudi, so pa idealne za politiko. Večino časa prebijemo doma, za ekrani in smo pripravljeni sprejeti vse omejitve. Pripravljeni smo se jih držati, tudi takrat, ko ne verjamemo, da sploh delujejo. Na ta način dobite idealnega državljana, ki bo vedno ravnal tako, kot mu ukažete. Dobili ste idealnega delavca, šolarja, državljana in podanika."

  • IK, STA

    26. 4. 2021  |  Svet

    Vojaški izdatki narasli kljub pandemiji 

    Kljub globalni zdravstveni in gospodarski krizi so se vojaški izdatki po svetu lani povečali in dosegli raven iz leta 1988, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Stockholmski mednarodni raziskovalni mirovni inštitut (Sipri). Pri tem sta skoraj dve tretjini izdatkov prišli iz vsega petih držav.

  • Uredništvo

    26. 4. 2021  |  Družba

    »Danes se z zgodovino ukvarja vsakdo, ki se zato počuti samopoklicanega«

    "Danes se ne samo z zgodovino, ampak s celotno humanistiko ali družboslovjem rad ukvarja vsakdo, ki se zato počuti samopoklicanega. Ali ima zato primerno znanje in metode ali ne, je drugotnega pomena. Če k temu prištejemo še politično situacijo, ki se kaže v zgodovinskem revizionizmu, je položaj lahko ne samo skrb vzbujajoč, ampak tudi nevaren. Zgodovina ni več učiteljica ljudi, kot naj bi veljalo, ampak je postala orodje za njihovo podžiganje. Akademska sfera pa se žal vse bolj umika iz javnih diskurzov, kar pomeni, da je v javnosti glas razuma vse manj slišan, vse glasnejši pa so različni kričači, ki za svoje vpitje in pogosto celo zlorabo znanosti nimajo vedno dobrih motivov."

  • IK, STA

    25. 4. 2021  |  Politika

    Zorčič: »Bojkot dela v parlamentu bi šel koaliciji na roko«

    Predsednik Državnega zbora (DZ) Igor Zorčič je v pogovoru za TV Slovenija izrazil optimizem, da bodo v DZ našli rešitev glede prilagoditve delovnih teles po poslovniku. "Če se poslanci ne morejo poenotiti glede zasedbe članstev v delovnih telesih, potem se mi zdi, da je čas, da se takšen parlament razpusti. To je ena njihovih osnovnih odgovornosti," pravi.

  • STA

    26. 4. 2021  |  Družba

    »Razmere onemogočajo resno načrtovanje potovanj«

    Turistične agencije in organizatorji potovanj že več kot leto dni trpijo posledice vladnih ukrepov za zajezitev epidemije in tudi pred letošnjim poletjem je kakršnokoli resno trženje potovanj skoraj nemogoče. Kot je za STA povedal sekretar Združenja turističnih agencij Mišo Mrvaljević, se epidemiološke razmere hitro menjajo, kar predstavlja veliko težavo za organiziranje potovanj.

  • DK, STA

    26. 4. 2021  |  Kultura

    Na podelitvi oskarjev slavil film Dežela nomadov

    Na letošnji prav posebni podelitvi oskarjev je slavil film Dežela nomadov Chloe Zhao, ki je zmagal v kategorijah za najboljši film, najboljšo režijo in glavno žensko vlogo, ki jo je odigrala Frances McDormand. Chloe Zhao je po Kathryn Bigelow šele druga ženska v zgodovini oskarjev, ki je prejela nagrado za režijo.

  • DK, STA

    26. 4. 2021  |  Kultura

    Mladi želijo gledati evropske filme

    Mladi po Evropi si želijo gledati več evropskih filmov, a za večino niso lahko dostopni. Tako je odgovorilo 80 mladih ljubiteljev filma iz 25 držav, starih med 12 in 16 let, ki so sodelovali na srečanju na pobudo Evropske filmske akademije (EFA). Na srečanju Young Audience Summit, ki je potekalo 17. aprila, so mladi pozvali predstavnike filmske industrije, naj jim olajšajo ogled evropskih filmov.

  • DK, STA

    26. 4. 2021  |  Družba

    Hotelirji pri odpiranju nastanitev še zadržani

    Hotelirji so pri odpiranju nastanitev kljub temu, da jim to vladni odlok v omejenem obsegu omogoča z današnjim dnem, še zadržani. Novogoriška družba Hit v naslednjih dneh načrtuje le odprtje hotela Sabotin v Solkanu. Družba Sava Turizem pa odpira nekaj nastanitev v Moravskih Toplicah in Radencih.

  • DK, STA

    26. 4. 2021  |  Kultura

    Odpovedali glasbena festivala Sea Star in InMusic

    Zaradi pandemije so morali organizatorji hrvaških poletnih glasbenih festivalov Sea Star v Umagu in InMusic v Zagrebu prestaviti tudi svoji letošnji poletni izdaji. Medtem so potrdili, da bo letošnji reggae festival SeaSplash potekal julija v Šibeniku, kot eden redkih poletnih glasbenih festivalov na Hrvaškem in v Evropi.

  • IK, STA

    25. 4. 2021  |  Kultura

    Umrla je Ljerka Belak

    V 73. letu starosti je umrla igralka Ljerka Belak, poroča spletni portal javne televizije MMC. V svoji bogati karieri je upodobila tako močne ženske iz svetovne in slovenske dramske klasike kot tudi komične like. Vpisala se je tudi v zgodovino slovenskega filma.

  • DK, STA

    25. 4. 2021  |  Kultura

    Dnevi slovenskega filma v Srbiji

    V Jugoslovanski kinoteki v Beogradu bodo od 26. do 29. aprila potekali Dnevi slovenskega filma, ki jih bo uvedla projekcija kratkega dokumentarnega filma Neločljivi scenarista in režiserja Marka Naberšnika ter celovečerni dokumentarno-igrani film Antigona - kako si upamo! režiserja Janija Severja. Izbrani program bo kasneje prikazan tudi v Novem Sadu, Pančevu, Nišu in drugih srbskih mestih, poseben izbor 12 kratkih filmov pa bo 4. maja prikazan v domu kulture Studentski grad v Beogradu.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    23. 4. 2021  |  Mladina 16  |  Uvodnik

    Čas je, SMC

    »Mi smo bili iskrena in svobodomiselna stranka, vedno smo povedali, kar smo mislili, bili smo zvesti koalicijski pogodbi. To, kar se je zgodilo zdaj, ni nekaj, kar bi se dalo pomesti pod preprogo. To koalicijo je zrušil Janez Janša.« Te besede niso izmišljene, ampak dejanske. Bila je sreda, 23. januarja 2013. Izrekel jih je dolgoletni sopotnik Janeza Janše Gregor Virant. Stranka Državljanska lista je odločitev sprejela soglasno, z zavedanjem, da to tudi dejansko pomeni konec stranke. Gregor Virant, Janez Šuštaršič in Senko Pličanič bi skupaj z drugimi člani Državljanske liste seveda takrat lahko ostali v Janševi koaliciji in vlada bi verjetno končala celoten mandat. Vendar jim to ni prišlo niti na misel. Njihov razmislek je bil zelo preprost: če bomo ostali tukaj in še naprej podpirali to vlado, bomo izgubili vso osebno integriteto, za vse življenje. Preprosto so vedeli, da so stvari šle predaleč. Virant je potreboval več let, da se je vrnil v javno življenje. Vendar se je.

  • Uredništvo

    25. 4. 2021  |  Družba

    Ihan: »Nove različice virusa moramo jemati zelo resno«

    "Cepiva proti sars-cov-2 bodo pomembno prispevala k odpravi pandemije, vendar bi bila potrebna veliko obsežnejša in hitrejša cepilna akcija po celotnem planetu. V prihodnosti nas predvsem skrbijo virusi, ki se širijo od človeka na človeka prek dihal, saj gre za prenos, ki ga je težko ustaviti (virusi iz družin Paramyxoviridae, Orthomyxoviridae in Coronaviridae). Misliti moramo na naslednji podoben 'pandemični virus' s pripravljenimi 'platformami' cepiv, z ustreznimi proizvodnimi in distribucijskimi zmožnostmi po vsem svetu, ki nam bodo omogočile hiter prehod v tretjo klinično fazo preizkušanja in izdelavo učinkovitih in varnih cepiv v obdobju nekaj mesecev, kar bo onemogočilo, da bi nov nevaren virus dobil pandemične razsežnosti."

  • Uredništvo

    25. 4. 2021  |  Družba

    »Kaznovanje ljudi je postalo samo sebi namen«

    "Pravne zapovedi in prepovedi so postale ukazi, pravo je postalo tehnika gospodovanja gole oblasti, večina institucij formalnega in neformalnega nadzora nad (golo) oblastjo je postala fikus, strah (ne samo strah pred boleznijo, tudi ali predvsem strah pred drugimi ljudmi) je postal epidemičen, poneumljanje in poniževanje ljudi sta postala intenzivna in obsežna dnevna praksa (gole) oblasti, samovolja in arbitrarnost (gole) oblasti sta postali nova normalnost, policisti in policistke so bili prisiljeni v policizem, kaznovanje ljudi je postalo samo sebi namen, minimalni standardi demokracije in vladavine prava pa so se razbili in razmetali v tiranijo (po definiciji)."

  • Uredništvo

    25. 4. 2021  |  Kultura

    Nedeljska poezija #62

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Jureta Jakoba iz zbirke Lakota.

  • SDS bi poljsko »demokracijo« prenesla v Slovenijo 

    Na Poljskem je lani okoli 90 krajevnih enot razglasilo "območja brez ideologije LGBT", kar obsega skoraj tretjino države. Pred meseci je začela veljati sodba poljskega ustavnega sodišča o skoraj popolni prepovedi umetne prekinitve nosečnosti, le pred dnevi pa je razsodilo še, da njihov varuh človekovih pravic ne more več opravljati mandata.

  •  STA

    24. 4. 2021  |  Politika

    Kacin: »Pogodbe je treba spoštovati. To velja tudi za AstraZeneco.«

    EU zaradi težav z dobavo cepiva proti covidu-19 od družbe AstraZeneca razmišlja o tožbi proti temu podjetju. Odločitev naj bi sprejela do konca tedna. Na vprašanje, ali Slovenija tožbo podpira, koordinator za cepljenje Jelko Kacin odgovarja, da je pogodbe treba spoštovati in da bo EU, ko bo imela soglasje vseh držav, to tudi sporočila.

  • Vlada zavrača pošiljke STA

    Vlada se pred očmi razjarjene svetovne medijske javnosti še dalje poigrava s Slovensko tiskovno agencijo na najbolj pobalinske načine, pri čemer se dobro zaveda svoje pozicije moči in neskončne stiske novinarjev STA. Pri tem ji ni mar za ugled ne zase ne za državo, to je že jasno.

  • DK, STA

    24. 4. 2021  |  Politika

    Sodišče ustavilo postopek tudi zoper mariborsko dijakinjo 

    Okrajno sodišče v Mariboru je ustavilo postopek zoper prvo mariborsko dijakinjo, ki je bila zaslišana pred sodnikom za prekrške zaradi sodelovanja na februarskem mirnem protestu za vrnitev v šolske klopi. Ustavitev postopka je napovedana tudi za drugega zaslišanega dijaka, a za tega še ni bila pisno izdana sodna odločba.

  • Napaka, hujša od zločina

    Pospešena dogajanja v naši geopolitični regiji, pri čemer imamo v mislih zdajšnji »non-paper« ter tudi siceršnje vmešavanje različnih držav v disfunkcionalne in korumpirane družbe na Zahodnem Balkanu, aktualizira velikokrat spregledan neizogibni zgodovinski problem tako imenovane politike interesnih sfer. Po Tukididu bi lahko rekli tiste politike, kjer se srečujeta »vest in moč«.

  • IK, STA

    24. 4. 2021  |  Politika

    Minister Poklukar: »Tudi sam sem človek, ki si želim ponovno živeti brez maske«

    Minister za zdravje Janez Poklukar je pred prvomajskimi prazniki državljane poziva, naj "vzdržijo še malo". "Upoštevajmo samozaščitne ukrepe, pazimo na svoje bližnje, cepimo se, ko smo poklicani," je pozval v izjavi za javnost.

  • Uredništvo

    24. 4. 2021  |  Družba

    »Na vsaki terasi ali avtobusu bo dovoljeno več oseb kot pa na Trgu republike«

    "Ogorčeni smo nad sprenevedanjem vlade, ki je dodatno omejila javna zbiranja in tako povsem namerno prezrla izrecno podano ugotovitev ustavnega sodišča, da je deset oseb prenizko število za zagotovitev kolektivnega uresničevanja pravice do mirnega zbiranja."

  • Uredništvo

    24. 4. 2021  |  Kultura

    »Otroci vidijo, da ravno mafija najbolje živi«

    "Srednji razred je v sodobni družbi izredno oškodovan, saj smo se znašli v času tajkunov in izredno bogatih ljudi, ki lahko otrokom kupijo kar koli. Na drugi strani pa so otroci, ki nimajo praktično nič in vstopajo v družbo, v kateri se ne zmorejo počutiti dovolj dobro, ker materialno ne morejo parirati vrstnikom. Obstajata dva razreda otrok. Eni imajo starše politike in tajkune z džipi in dragimi urami. Zanimal me je ta drugi razred, konkretno tisti del, ki je srednji razred intelektualcev. Ta še naprej zastopa to, da je pomembno imeti znanje, se učiti, si prizadevati na fakulteti, vzgajati otroke v to, da je pomembno biti pošten, delaven, delovati etično. Potem grejo ti otroci v svet in vidijo otroke, ki niso pošteni, ki se ne trudijo z učenjem, a imajo vendar vse, kar ponuja potrošništvo. To nas obseda in nam postavlja popolnoma nove moralne vrednosti. Danes ni pomembno iti na izlet v naravo, ampak imeti drag apartma, najdražjo opremo za smučanje, pa še džipa za zraven, in potem si lahko glavni v svoji družbi. Starši sredi tega ne vedo, kaj reči svojemu otroku, naj počne. Naj bo diler, naj se pridruži mafiji? Otroci namreč vidijo, da ravno mafija najbolje živi. Kako naj danes kdo reče otroku, naj si prizadeva v šoli in konča fakulteto, zato da bo imel majhno plačo in si ne bo mogel kupiti stanovanja in avta, ne bo mogel preživljati svoje družine? Tema mojega filma je bila pokazati, kakšne so leta 2020 posledice vojne v BiH-u. Nismo se razvijali kot preostale evropske države, vmes smo imeli prekinitev za praktično trideset let, naši otroci pa odraščajo v posledicah tega."