-
10. 12. 2020 | Politika
Prihodnje leto več denarja za investicije v obrambo kot v zdravstvo
Minister za obrambo Matej Tonin je v oddaji Studio City 23. novembra med drugim odgovarjal na vprašanje voditelja Marcela Štefančiča: »Zakaj v teh časih ni tako masivnih investicij v gradnjo infekcijskih klinik, bolnišnic in domov za starejše?« Tonin je odvrnil, da je treba številke razumeti v kontekstu: »Za obrambo in varnost bomo namenili eno enoto, za zdravstvo 35.«
-
10. 12. 2020 | Družba
»Regresije človekovih pravic ne bomo dovolili«
Današnji mednarodni dan človekovih pravic, 10. december, bo potekal pod geslom Za hitrejše okrevanje in podnaslovom Zavzemimo se za človekove pravice. Ljudje in njihove pravice morajo biti v ospredju odziva na pandemijo, poudarjajo v ZN. V Sloveniji pa varuh Peter Svetina kot ključne vrednote izpostavlja strpnost, solidarnost in človečnost.
-
10. 12. 2020 | Družba
»Božičnih in novoletnih praznovanj ne bo, morali bomo poostriti prepoved gibanja«
"Najbolj smiselno je, da ljudje ostanejo doma. In da se ne srečujejo z drugimi oziroma srečevanje omejijo na največ eno drugo družino. Čas je tudi, da se sprijaznimo, da božičnih in novoletnih praznovanj ne bo. Seveda lahko z doslednim nošenjem mask, kar je zagotovo drugi najučinkovitejši ukrep, tveganje za okužbo zmanjšamo. Ampak maske tudi ne moremo nositi dosledno in vedno. Zato je to drugi najpomembnejši ukrep. Tretji pa je, da se ob pojavu simptomov takoj testiramo in poskušamo ugotoviti, s kom smo bili v zadnjih 14 dneh v stiku. Prav to je trenutno v Sloveniji težava. Zaradi velikega števila okužb ni več mogoče spremljati verig prenosov in zato bo morala Slovenija poostriti prepoved gibanja."
-
10. 12. 2020 | Politika
Poziv k ukrepom v domovih za starejše
Stanovalci v domovih za starejše, ki so bili med najbolj prizadetimi skupinami že v prvem valu epidemije covida-19, niti v drugem valu niso dobili ustrezne skrbi, ob mednarodnem dnevu človekovih pravic izpostavljajo v Amnesty International Slovenije in združenju Srebrna nit. Med drugim pozivajo k spremembi kadrovskih normativov v domovih.
-
10. 12. 2020 | Družba
Nekorekten humor ali svoboda izražanja?
V tedniku Demokracija se je te dni pojavil zapis, ki je za sodobne čase popolnoma nesprejemljiv. Opisuje od boga poslano bolezen, ki bo Zemljo očistila škodljivcev, begunce primerja s plevelom, pisec pa skuša znanstveno potrditi svojo teorijo, ki aludira na nacistično teorijo o večvrednosti bele "rase". Tednik se zgovarja na satiro, kljub temu pa je bila na vrhovno tožilstvo podana kazenska ovadba zoper kolumnista in odgovornega urednika.
-
10. 12. 2020 | Družba
»Bi bilo treba državo zapreti najkasneje sredi oktobra?«
"Izhajajoč iz tako čvrste podpore, ki jo vodji svetovalne skupine izkazujeta stranka SDS in predsednik vlade, smo vse od začetka epidemije optimistično verjeli, da bo vlada strokovni skupini natančno prisluhnila in sledila njenim nasvetom. A videti je, da ni bilo tako. Kdo torej komu ni prisluhnil? Ali Janez Janša ni prisluhnil protežirani vodji svetovalne skupine, infektologinji Bojani Beović? Ali pa je morda ona preslišala zelo jasna opozorila vrhunskih znanstvenikov z drugih področij? Na primer tistih, ki so pripravili zelo dobre projekcije, na podlagi katerih bi bilo treba državo 'zapreti' najkasneje sredi oktobra? Kaj nam to pove o načinih komunikacije med vodjo skupine, skupino kot celoto, ministrstvom in vlado? Ali je vodja morda poskušala zastaviti tudi svojo politično pozicijo ali pa je za njeno ohranitev prilagodila strokovna priporočila? Vprašanja za razmislek. Zato toliko bolj odločno zagovarjam, da zdravniška zbornica ne sme biti odvisna od nobenega političnega vpliva, ne glede na opcijo, ki je trenutno na oblasti."
-
10. 12. 2020 | Družba
Dr. Božo Repe, redni profesor na Oddelku za zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da so bila osemdeseta leta poleg dogajanja na drugih področjih v Sloveniji tudi izrazita prelomnica v odnosih med katoliško cerkvijo in državo. Vzroki so bili različni: zunanjepolitične razmere, položaj v Jugoslaviji, pa tudi kadrovske spremembe v cerkvenem vrhu v Sloveniji ter z njimi povezana spremenjena politika katoliške cerkve. Med zunanjepolitičnimi razlogi je bila na prvem mestu politika Vatikana, ki se je spremenila z izvolitvijo papeža Janeza Pavla II. "Čeprav je papež pri oblasteh zbujal zaskrbljenost zaradi protikomunizma, je kazal naklonjenost do Jugoslavije in njene politike, ki je bila v odnosu do verskih skupnosti precej blažja kot v večini vzhodnoevropskih držav, podobna pa so bila tudi mnenja obeh držav do nekaterih svetovnih vprašanj (mir, razorožitev, razmere v tretjem svetu)."
-
10. 12. 2020 | Svet
Raziskovalci prvič v človeški placenti odkrili mikroplastiko
Raziskovalci rimske bolnišnice Fatebenefratelli ter politehnike italijanske dežele Marke so prvič v človeški posteljici odkrili sledove mikroplastike. Znanstveniki so ugotovili, da so bile placente, ki so jih preiskovali, sestavljene ne samo iz človeških celic, ampak tudi iz neorganskih snovi.
-
10. 12. 2020 | Svet
Eden najbolj perečih problemov v času ukrepov za zajezitev širjenja epidemije je šolanje od doma, saj doma mnogi učenci nimajo zagotovljenega primernega prostora ali internetne povezave, ki bi omogočala primerno izobraževanje na daljavo. Zato bodo iri dunajske kavarne od danes pa vse do božiča v popoldanskih urah svoje prostore spremenile v učilnice.
-
10. 12. 2020 | Svet
Pred pandemijo so bile najbolj smrtonosne nenalezljive bolezni
Nenalezljive bolezni so bile pred izbruhom pandemije covida-19 lani med sedmimi od skupno deset najpogostejših vzrokov smrti, je včeraj sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Pri tem je zaradi bolezni srca umrlo več ljudi kot kdajkoli prej. V poročilu o globalnem zdravju WHO ugotavlja, da so ljudje lani glede na leto 2000 živeli dlje, a ne nujno boljšega zdravja. Povprečna pričakovana življenjska doba je bila več kot 73 let, kar je okoli šest let več kot leta 2000, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
10. 12. 2020 | Svet
18 astronavtk in astronavtov v programu vrnitve na Luno
Ameriška vesoljska agencija Nasa je v sredo v Cape Canaveralu predstavila devet astronavtov in devet astronavtk, ki bodo sodelovali v programu vrnitve človeka na Luno, imenovanem Artemis. Iz te skupine bodo tako izbrali prvo žensko za pot na Luno.
-
9. 12. 2020 | Politika
V tedniku Demokracija je bil prejšnji teden objavljen članek, ki je v javnosti sprožil val kritik in ogorčenja, saj spominja na propagando, ki so jo uporabljali diskriminatorni režimi. V zapisu Presežki 5, ki ga je podpisal Aleksander Škorc, namreč avtor belo raso označi za večvredno in poziva k etničnemu čiščenju. Urednik revije Jože Biščak se brani, da je šlo za satiro. Težko je verjeti tej utemeljitvi, saj so se članki s podobno vsebino, četudi je bila kdaj manj nazorna, že pojavljali v Demokraciji.
-
9. 12. 2020 | Kultura
Izbrani kandidat nima nobenih izkušenj s področja vodenja muzeja
Spoštovani minister prof. dr. Vasko Simoniti, spodaj podpisani izražamo nestrinjanje z imenovanjem dr. Roberta Simoniška na delovno mesto v. d. direktorja Moderne galerije in Muzeja za sodobno umetnost Metelkova.
-
9. 12. 2020 | Politika
Ljudska protestna skupščina je danes v sporočilu za javnost zapisala, da je situacija v Sloveniji smrtno resna. Z današnjo akcijo prižiganja sveč želijo nazorno opozoriti na katastrofalne razmere glede okuženih in umrlih za covidom-19 in "kriminalno nesposobnost ter pomanjkanje smiselnih prioritet strahovlade pri obvladovanju epidemije". Protestniki poudarjajo, da je Slovenija trenutno na prvem mestu po smrtnosti na 100.000 prebivalcev na svetu ter dodajajo, da vsak dan zaradi posledic virusa umre za en avtobus prebivalk in prebivalcev Slovenije.
-
9. 12. 2020 | Politika
Minister Simoniti zapustil sejo o izbrisu Zlatka
Odbor Državnega zbora (DZ) za kulturo je na pobudo Levice razpravljal o postopkih ministrstva za kulturo pri dodeljevanju statusov samozaposlenega v kulturi in pravic do plačila socialnih prispevkov. Po besedah članov poslanske skupine niso bili izpeljani po predpisih. Na seji, ki je sledila, pa je odbor obravnaval izbris raperja Zlatka iz razvida samozaposlenih.
-
9. 12. 2020 | Družba
»Tonin je sprožil plaz medijskega linča, ki se nad mano izvaja na dnevni bazi«
"V oddaji Zadnja beseda nisem nikoli izjavila, da slovenski vojaki hodijo na misije v tujino pobijati lokalno prebivalstvo. So pa to večkrat izjavili vsi tisti, ki so me te dni neresnično citirali. Najdlje pri tem je šel gospod Matej Tonin z izjavo, da naj bi Slovensko vojsko obtožila vojnih zločinov, kar je popolnoma deplasirano. S to toksično in docela neresnično trditvijo je sprožil plaz medijskega linča, ki se nad mano izvaja na dnevni bazi, ter pritiskov in groženj, s katerimi se spravlja v hudo stisko tako mojo družino kot mene. Gre za evidenten poskus ustrahovanja z namenom utišanja, discipliniranja in podrejanja ter za jasno sporočilo slovenski družbi, da ima pravico do mnenja in svobode govora samo tisti, ki je na poziciji moči. Sama verjamem v moč dialoga, v moč soočanja različnih mnenj, kar je nenazadnje gibalo napredka."
-
9. 12. 2020 | Družba
Teorije zarot ne spadajo v znanost
Žalostno in nerazumsko je, da nekateri pograbijo neresnične podatke, jih nepravilno povežejo in iz njih napletejo sestavke, ki sploh ne držijo. Še hujši korak je, ko si take sestavke drznejo objaviti na spletnih omrežjih, kjer jih brez kritičnih premislekov vzame za svete množica brez kakršnegakoli predznanja iz molekularne biologije, ki bi jim lahko pomagalo uvideti, da gre za navajanje neresničnih dejstev.
-
9. 12. 2020 | Politika
Najmanj 3700 učencev in dijakov nima računalnika za učenje na daljavo
Poslanka SDS Mojca Škrinjar je na 27. nujni seji parlamentarnega odbora za kulturo zatrdila, da imajo vsi učenci za učenje na daljavo računalnike in modeme. Tiste, ki jih nimajo, pa je pozvala, naj pokličejo na ministrstvo, kjer bodo »poskrbeli za njega, tako za modem kot za računalnik«.
-
9. 12. 2020 | Politika
Počivalšek: »Moramo si priznati, da smo v slepi ulici«
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek zavrača pozive k zaprtju gospodarskih dejavnosti zaradi slabih epidemioloških razmer. Namesto tega predlaga postopno sproščanje omejitev, a ob strogem spoštovanju zaščitnih ukrepov. "S postopnim sproščanjem bomo za gospodarstvo naredili največ," je prepričan.
-
9. 12. 2020 | Kultura
Sindikat glasbenikov: »Zlatko je letos izdal album in izvedel vsaj dva predstavitvena koncerta«
Sindikat glasbenikov Slovenije (SGS) je obsodil izbris raperja Zlatka iz razvida samozaposlenih v kulturi. Obrazložitev, da se je bolj kot ustvarjalnosti posvečal drugim dejavnostim, se SGS ne zdi skladna z dejstvom, da je izdal album in ga tudi koncertno predstavil. Kot ocenjuje Barbara Rajgelj s FDV, pritožbe ni, je pa dovoljen upravni spor.
-
9. 12. 2020 | Svet
Takoj izpustite Juliana Assangea
Posebni poročevalec Združenih narodov o mučenju Nils Melzer je včeraj pozval britanske oblasti k "takojšnji izpustitvi" ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea iz zapora ali premestitvi v hišni pripor, medtem ko čaka na odločitev Londona o zahtevi ZDA po njegovi izročitvi. Izpostavil je, da lahko do odločitve mine več let.
-
9. 12. 2020 | Politika
Vrhovno sodišče zavrnilo zahteve po razveljavitvi volitev
Vrhovno sodišče ZDA v Washingtonu je včeraj zavrnilo zahtevo republikancev iz Pensilvanije, naj se razveljavi izid predsedniških volitev v tej državi, kjer je Joe Biden premagal Donalda Trumpa. Zavrnitev zahteve je prišla na dan, ko so vse zvezne države potrdile svoje izide in elektorje, ki bodo 14. decembra glasovali o predsedniku ZDA. Nazadnje je to storila država Havaji.
-
9. 12. 2020 | Družba
»Sv. Nikolaj ženskam obuja lik pravega moškega«
"Soboški sv. Nikolaj je možakar v pravem pomenu besede. Dobre štiri metre visok v bronu je klicar vsem moškim, kakšni morajo biti: srčni, pogumni, pošteni, zvesti, resnicoljubni in kleni v svoji dobroti. Ženskam pa obuja lik pravega moškega, ki ve, kdo je in kaj hoče in se zaveda odgovornosti, da daje varnost ženi, otrokom, skratka svojemu domu. Ker pa je Nikolaj tudi škof in ne samo moški, svoj pogled usmerja proti stolnici."
-
9. 12. 2020 | Politika
Za Sarkozyja zahtevajo štiri leta zapora
Tožilci so za nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, obtoženega podkupovanja, v torek zahtevali štiri leta zaporne kazni, od tega dve pogojno, zaradi korupcije in zlorabe položaja, poročajo tuje tiskovne agencije. Enake kazni zahtevajo tudi za dva soobtožena v tem procesu, nekdanjega generalnega pravobranilca na prizivnem sodišču Gilberta Aziberta ter Sarkozyjevega odvetnika Thierryja Herzoga, za katerega predlagajo tudi petletno prepoved opravljanja dela.
-
9. 12. 2020 | Družba
Danes je mednarodni dan boja proti korupciji, s katerim po svetu zaznamujejo podpis Konvencije združenih narodov proti korupciji leta 2003, zato v komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) pripravljajo več spletnih izobraževalnih dogodkov. Osrednji dogodek bo namenjen predstavitvi projekta Integriteta: skupni cilj vseh generacij.
-
9. 12. 2020 | Družba
Namesto domoljubja – ustavoljubje
Trenutna vladna garnitura, še posebno SDS in njeni sateliti, se zelo rada sklicuje na ljubezen do Slovenije. Domoljubje je nekaj, kar so rezervirali zase (in, seveda, rumene neonaciste), medtem ko vsi Drugi Slovenijo sovražijo in uničujejo.
-
9. 12. 2020 | Kultura
Društvo likovnih umetnikov Ljubljana (DLUL) je letos tretjič podelilo nagrade Ivane Kobilca s področja likovne in vizualne umetnosti. Nagrada Ivane Kobilca, ki jo je ustanovilo Društvo likovnih umetnikov Ljubljana je namenjena umetnikom, ki ustvarjajo v osrednji Sloveniji. Nosi ime slikarke Ivane Kobilca, ki se je rodila pred 159 leti in velja za najuspešnejšo slovensko umetnico, ki je bila prepoznana v mednarodnem prostoru.
-
9. 12. 2020 | Kultura
Najbolj prodajane knjige v novembru
Lestvici najbolj prodajanih knjig za odrasle ter otroke in mladino, ki jo v spletni knjigarni Mladinske knjige emka.si pripravljajo za razdobje preteklih 30 dni. Med knjigami za odrasle je na prvem mestu knjiga Urške Fartelj,220 stopinj poševno - preprosto in sveže vse leto, med otroškimi knjigami pa Repki Igorja Sakside in Roka Terkaja.
-
9. 12. 2020 | Družba
Dr. Božidar Flajšman, asistent na Oddelku za zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani v posebni številki Mladine OSEMDESETA (ROJSTVO DRŽAVE) piše, da je bila najpomembnejši ekološki dogodek, zaradi katerega je na začetku osemdesetih let nastalo močno ekološko gibanje, sredi leta 1984 razkrita ekološka katastrofa s polikloriranimi bifenili (PCB) v reki Krupi, ki jo je povzročila tovarna Iskra Semič. Ugotovljeno je bilo, da je v vodi Krupe in usedlinah v njeni strugi PCB, in to v koncentracijah, ki so 300- do 400-krat večje, kot je bilo po ameriških merilih dopustno. "Po mnenju Zavoda za zdravstveno varstvo iz Maribora, ki je avgusta 1983 opravil analize, je bil izvir Krupe eden najbolj onesnaženih na svetu, vsekakor pa najbolj onesnažen izvir v Evropi."
-
9. 12. 2020 | Svet
Evropska zastava z 12 zlatimi zvezdicami v krogu na modri podlag, ki še dandanes velja za enega najbolj prepoznavnih simbolov Evropske unije, je včeraj praznovala 65 let. Zastavo je 8. decembra leta 1955 sicer za svoj simbol sprejel Svet Evrope.