• Uredništvo

    26. 12. 2022  |  Politika

    IZJAVE LETA 2022 / Komu se je obračal želodec, ko je poslušal Boruta Pahorja?

    Ob iztekajočem letu 2022 razkrivamo, katere izjave dneva ste najraje brali. Tiste z največ pozornosti ob pregledu leta objavljamo ponovno. Med njimi je tudi zapis nekdanjega politika in ministra Gregorja Golobiča, ki je aprila v oddaji Tarča na TV Slovenija komentiral obnašanje odhajajočega predsednika republike Boruta Pahorja, s katerim je nekoč sicer sodeloval v vladi: "Meni se obrača želodec, ko poslušam te direktorje in Boruta Pahorja, ki imajo želodec po tem, ko se je v Sloveniji končala, karikiram, ukrajinska vojna, pozivajo Zelenskega, naj se objema s Putinom. To je odvratno. Tukaj Levico predstavljati kot problem potem, ko smo imeli dve leti divjanja, neke hibridne državljanske vojne, radikalne delitve ..."

  • Gregor Kocijančič

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Pričevanje anonimnega vira

    Outfit7 je podjetje z okoli petsto zaposlenimi. Veliko jih prebiva in dela v slovenski prestolnici, kjer je štab podjetja, lociran v Kristalni palači, še nedavno najvišji stavbi v državi. Čeprav se uslužbenci podjetja večinoma zavedajo nekaterih vprašljivih razsežnosti delovanja podjetja, so pogodbeno zavezani k molku: o spornih taktikah podjetja si ne drznejo spregovoriti, saj se bojijo tožb. Eden izmed njih je zbral pogum in o delovanju podjetja spregovoril za Mladino.

  • Stanka Prodnik

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Kultura  |  TV

    TV komentar / Učna doba Roberta G.

    Televizijskim navdušencem je zadnja vladna kriza ponudila izjemno priložnost: v živo lahko opazujemo, kako se predsednik vlade Robert Golob iz tedna v teden uči nastopati v kriznih razmerah – zdaj namreč ni več razrešeni predsednik uprave Gen-I, torej žrtev janšizma, ne sveži in malce nespretni premier, čigar negotovosti, nerodnosti in napake jemljemo z dobrohotnostjo mame in se malo posmejimo. Zdaj je polnokrvni politik, za katerega je že jasno, da je namazan z vsemi žavbami, ne vemo le tega, ali so nam te žavbe všeč ali ne. No, vemo pa nekaj: ko politiki nastopajo v kriznih situacijah, dejansko lovijo neko drobno ravnotežje med prizadetostjo in užaljenostjo. Ne smejo delovati preveč prizadeti, da niso videti mevže, ne smejo biti preveč užaljeni, da ne delujejo arogantno – a hkrati morajo pokazati, da so prizadeti, ker je to glavni način prepričevanja splošne javnosti. Ima pa Slovenija v zadnjih letih eno veliko zbirko užaljenih veličin na položaju predsednika vlade – in Golobov predhodnik Janez Janša je v kalimerovstvu malodane svetovni prvak –, zato Golob niti nima tako težkega dela.

  • Peter Petrovčič

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    Kaj storiti s policijo?

    Od vseh državnih organov največje pretrese v zadnjem obdobju gotovo doživlja policija. Začelo se je z nastopom vlade Janeza Janše, ki se je nesrečno časovno ujemal z epidemijo koronavirusne bolezni. Janševa vlada se je medtem poslovila, epidemija pomirila, policija pa še ni ujela ravnotežja in je še vedno z mislimi pri politiki in s tem daleč od temeljnega poslanstva, ki pravi, da bi morala biti v »službi ljudi«.

  • Uredništvo

    25. 12. 2022  |  Politika

    »Nobena država, ko poskuša izsiliti svoj lasten interes, ne more tega doseči«

    "Nobena država, ko poskuša izsiliti svoj lasten interes, pa je vseeno, ali je majhna ali je velika, ne more tega doseči, če to ne temelji na dveh načelih Evrope, na solidarnosti in enotnosti, solidarnosti med državami in enotnosti, da iščemo samo rešitve, o katerih se vsi strinjamo."

  • Uredništvo

    25. 12. 2022  |  Politika

    »Ne bom predsednica vseh volivk in volivcev«

    "Ne bom predsednica vseh volivk in volivcev. Ljubša mi je oznaka predsednica vseh državljank in državljanov, prebivalk in prebivalcev Republike Slovenije. Zagotovo pa bom predsednica vseh tistih, ki verjamejo v ustavne vrednote. Funkcijo predsednice razumem kot funkcijo vrhovnega branika ustavnosti. Poudarek je na moči argumentov, moči besede, moralni avtoriteti, ki jo predsednica mora imeti. Zavedam se dejstva, da ne delim istih vrednot z vsemi. Kot predsednica pa moram biti pripravljena poslušati vse, slišati ljudi. Moja naloga je delati v dobro vseh."

  • Luka Volk

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Pretresljivo pričevanje o spolnih deliktih patra Marka Rupnika 

    V središču spolnega škandala za zidovi Vatikana se je znašel slovenski jezuit in umetnik Marko Rupnik, ki naj bi bil pred 30 leti spolno in duševno zlorabil več redovnic iz skupnosti Loyola v Mengšu. Število domnevnih žrtev zlorab je po poročanju italijanskih medijev za zdaj naraslo na devet, čeprav naj bi bil Rupnik po anonimnem pričevanju ene izmed redovnic, objavljenem v časniku Domani, v devetdesetih letih zlorabil skoraj polovico žensk v 41-članski skupnosti.

  • Borut Mekina

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    Krkovičeva dejanšizacija / Kaj pa provizije in trgovina z orožjem?

    Anton Krkovič, najbolj znan slovenski vojak, se je ta teden dokončno razšel s SDS. Protestno je izstopil iz Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), v sporočilu za javnost je zapisal, da izstopa zaradi »ponižujočega odnosa članov VSO in stranke SDS«, ki se je začel, potem ko je podprl Roberta Goloba.

  • Gregor Kocijančič

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Maček v žaklju

    Nedavno je koalicija več kot 20 ameriških organizacij, ki se borijo za zaščito otrok na spletu oziroma za zaščito njihovih pravic, zasebnosti in duševnega zdravja, napisala skrb zbujajočo peticijo, ki zahteva strožjo regulacijo na področju mobilnih aplikacij, namenjenih predvsem najmlajšim. Peticija, ki je naslovljena na ameriško Zvezno komisijo za trgovino, razkriva prebrisane in podle strategije, s katerimi priljubljene aplikacije, med drugim sta izpostavljeni videoigra My Talking Tom, vesoljna uspešnica izvorno slovenskega podjetja Outfit7, in kitajski TikTok, daleč najhitreje rastoče družbeno omrežje, manipulirajo z mladoletnimi uporabniki: poudarja predvsem problematiko bombardiranja otrok z oglasi in različne prijeme, ki mlade uporabnike pahnejo v digitalno odvisnost tako, da jim dnevni odmerek dopamina zagotavljajo s skrbno načrtovanimi povratnimi zankami, od družbenih potrditev do različnih virtualnih nagrad.

  • DK, STA

    25. 12. 2022  |  Kultura

    Zgodba o Romeu in Juliji v času holokavsta

    V Mini Teatru bo danes, 25. decembra ob 20.00 premiera predstave Dnevnik Ane Frank v režiji Vinka Möderndorferja. Kot je zapisal, je Dnevnik Ane Frank izjemno aktualno branje. "Tudi danes živijo mladi in talentirani ljudje na pragu življenja in smrti. Dnevnik mladega dekleta, ki je dve leti preživela v skrivališču in na koncu zaradi izdajstva umrla grozljive smrti, nas bo spomnil, da tudi danes neprestano živimo na robu holokavsta. Predvsem mlade generacije bi se morale tega bolj zavedati. "

  • Uredništvo

    25. 12. 2022  |  Družba

    NAJBOLJ BRANO 2022 / Ko nam je vladala politika, ki je prezirala medije in novinarstvo

    Ob koncu leta vam bomo na spletni Mladini v branje ponudili letos najbolj brane članke. Eden od njih je tudi v 34. številki objavljen članek Jureta Trampuša o tem, ko je direktor TV Slovenija Uroš Urbanija napovedal prekinitev poslovnega sodelovanja z Mladino.

  • Uredništvo

    24. 12. 2022  |  Svet

    Zakaj je šel Zelenski v Washington, ne pa v katero od evropskih prestolnic?

    "Po skoraj letu dni vojne ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ni odšel v Berlin, Pariz ali Bruselj, ampak v Washington. Vojna v Ukrajini je evropska vojna, glavni vojaški in politični zaveznik Ukrajine pa so ZDA. Moralo bi biti drugače. Malo zadrege povzroča le dejstvo, da celina ni sposobna sama braniti države, ki je sredi vojne tudi uradno postala kandidatka za vstop v EU. Od vsega začetka Zelenskega opozarjajo pred posledicami poraza. Zelo redko pa je iz evropskih prestolnic slišati navdušenje nad morebitno zmago. Skoraj se zdi, da bi bila za Evropo zmaga bolj uničujoča od poraza. Nafta, begunci, plin, zima, recesija. Zelo živa je ideja, da bi bilo za Evropo najpametneje, če se Ukrajina vda, odpove Krimu in Donbasu in potem zaprosi za pogajanja. Dokler tega ne naredi, velja za deželo nasilnežev, ki Ruski federaciji onemogočajo, da bi do konca izpeljala svojo miroljubno politiko. Zato je šel ​Zelenski v Washington, ne pa v katero od evropskih prestolnic."

  • Jure Trampuš

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    Ko njega več ne bo

    Boruta Pahorja je na položaju predsednika republike zamenjala Nataša Pirc Musar. To funkcijo je opravljal deset let. Zadnji teden je podelil še zadnji odlikovanji. Najprej gasilcu Florjanu Jančiču, potem pa še tisto, ki je bilo podeljeno z zamudo. Še v času predsedovanja Milana Kučana ga je vnaprej zavrnil Jože Pučnik, ko ga je postumno leta 2006 odlikoval Janez Drnovšek, ga ni želela sprejeti njegova družina. Tokrat ga je v tretjem poskusu iz Pahorjevih rok vendarle sprejel Pučnikov sin Gorazd Pučnik. V torek je potem Pahor odšel na kosilo s predsednikom vlade Robertom Golobom, sestal se je z veleposlaniki, zvečer je priredil poslovilno srečanje z novinarji in uredniki. V sredo je obiskal vojašnico na Vrhniki, njegov urad je izdal še zadnje letno poročilo, odhajajoči predsednik pa je dal še poslednji intervju za Radio Slovenija. Nato je v četrtek na seji državnega zbora prisegla nova predsednica republike Nataša Pirc Musar. Mandat je Pahor uradno zaključil točno opolnoči v noči s četrtka na petek.

  • Gregor Kocijančič  |  foto: Uroš Abram

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Saša Babič / »Kletvice kažejo na dvojno moralo družbe: ne smemo jih izreči, ko pa o njih govorimo, se vsi zelo zabavamo«

    Saša Babič je slovstvena folkloristka, ki na Inštitutu za slovensko narodopisje pri ZRC SAZU preučuje folklorne obrazce, torej najkrajše folklorne forme, kot so pregovori, pozdravi, molitve, uganke in – verjetno najsočnejši predmet njenega raziskovanja – kletvice.

  • Uredništvo

    24. 12. 2022  |  Družba

    NAJBOLJ BRANO 2022 / Ko so gledalci množično zapuščali TV Slovenija

    Ob koncu leta vam bomo na spletni Mladini v branje ponudili letos najbolj brane članke. Eden od njih je tudi v 37. številki objavljen članek Izaka Koširja o tem, da je TV Slovenija upadlo zaupanje javnosti.

  • Jože Vogrinc

    Jože Vogrinc

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Javna pamet

    Komentar / Zlom zdravstva in vrste v lekarnah

    Ste v zadnjih mesecih kdaj dolgo stali v lekarni – ne med čakajočimi na zdravila na recept, pač pa v vrsti, kjer brez recepta dobite sirup proti kašlju ali tablete proti nespečnosti? Ste se vprašali, ali vrsta morda ni v kakšni povezavi z zlomom javnega zdravstva?

  • Monika Weiss

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    (Ne)stanovanjska politika

    »Reševanje stanovanjske problematike presega kratkoročne načrte, letne proračune in en politični mandat, načrtovati se mora dolgoročno in strateško,« je v nedavni reviziji izvajanja stanovanjske politike od 1. 1. 2015 do 30. 6. 2021 zapisalo računsko sodišče in povzelo ključno težavo (ne le) neobstoječe stanovanjske politike pri nas.

  • Uredništvo

    22. 12. 2022  |  Politika

    Vatikan preiskuje posle ljubljanske nadškofije

    Spletni portal Necenzurirano razkriva, da papežev odposlanec iz Vatikana preiskuje finančno poslovanje podjetje Metropolitana, ki je v lasti Nadškofije Ljubljana. Finančno poslovanje Nadškofije Ljubljana, največje in daleč najbogatejše entitete slovenske cerkve, je že mesec dni pod drobnogledom posebnega odposlanca, ki ga je v Slovenijo poslal papež Frančišek.

  • Luka Volk

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Zakaj ne bi Ljubljančani sami odločili, kakšen zrak bodo dihali? 

    Ljubljana spada med evropske prestolnice z najbolj onesnaženim zrakom. Samo ta teden je bil zrak v njej po lestvici kakovosti dva dni izrazito slab, tako imenovanim finim trdnim delcem PM2,5, ki lahko povzročajo resne zdravstvene težave, je uspelo preseči sprejemljivo raven onesnaženosti. Gre za velik javnozdravstveni problem, a župan Zoran Janković, ki so mu občani pred kratkim podelili še en mandat, namesto tega raje razmišlja o gradnji sežigalnice.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Dva leva

    Komentar / Adventna zgodba

    Med odraslimi ljudmi sta vsako intimno razmerje in vsaka praksa legitimna pod enim in edinim pogojem – da vstopajo v prostovoljni odnos odrasli in polno odgovorni udeleženci. Za klerike so merila strožja. Ker cerkev vernike omejuje in obremenjuje z iracionalno vzdržnostjo, kar zapakira v embalažo kreposti in moralnosti, je sprejemljiva le ničelna toleranca do spolnih aktivnosti in praks duhovnih voditeljev. Sodobna katekizemska interpretacija prvinske kategorije nečistovanja je res šokantna. »Grehi, ki vsak po naravi svojega predmeta hudo nasprotujejo čistosti, so: prešuštvo, masturbacija (samozadovoljevanje), nečistovanje, pornografija, prostitucija, posilstvo, homoseksualna dejanja. Ti grehi so izraz glavnega greha nečistosti …« In še, da je »spolna naslada nravno neurejena, če jo človek išče zaradi nje same, ločeno od namenov roditve in združitve«! Tako kleriki učijo vernike v 21. stoletju! Če izvzamemo pedofilijo in posilstvo, je vse našteto zgolj zapoved zoper človekovo naravo in svobodno voljo. Zoper človeka. Zato je sprejemljivo zgolj kot obligacija za kler, ki nastopa kot razsodnik o morali in kreposti. Celibat je institucionalizirana hinavščina. Prinesel je malo dobrega, a hkrati povzročil veliko gorja zavezancem in še veliko več žrtvam.

  • Uredništvo

    23. 12. 2022  |  Svet

    Čas maščevanja / Od okupatorjevih zločinov do povojnega maščevanja

    Izšla je posebna številka Mladine: Evropa ob koncu druge svetovne vojne. V sklopu zgodovinskih edicij tokrat obravnavamo okupatorjeve zločine in povojno maščevanje, in sicer na primerih Slovenije, Jugoslavije, Italije, Nemčije, Francije, Poljske in Češke. Nova posebna številka je že na voljo pri prodajalcih časopisov in v naši spletni trgovini. 

  • Peter Petrovčič

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Za vedno izbrisani

    Pred dnevi je v požaru v prikolici za kampiranje, ki je stala med vrtički v Stegnah, umrl Zoran Tešanović, ki je bil leta 1992 skupaj z več kot 25 tisoč ljudmi izbrisan in je čez noč nepovratno izgubil osnovne človekove pravice.

  • Damjana Kolar

    24. 12. 2022  |  Kultura

    Film tedna / Živeti

    V Kinodvoru bo 31. decembra silvestrska projekcija filma Živeti v režiji Oliverja Hermanusa. Zgodba o brezvoljnem uradniku, ki ga zdravniška diagnoza prisili, da začne razmišljati o smislu svojega življenja, je britanska priredba japonske klasike Ikiru Akira Kurosave iz leta 1952, ki jo je tokrat priredil nobelovec Kazuo Ishiguro.

  • N'toko

    N'toko

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Žive meje

    Komentar / Kandidatka za premierko

    Ko boste brali to kolumno, bo obravnavani dogodek že zdavnaj pozabljen. Bo le še eden izmed tisočerih drobnih detajlov, ki z naslednjim dnem izginejo iz spomina in postanejo neopazen košček v mozaiku slovenske politike. Toda bila bi neskončna škoda, če bi 14. december 2022 utonil v pozabo. Na ta dan so nam namreč vidni obrazi kulture uprizorili najnazornejšo predstavo slovenskega liberalizma, kar smo jih kdaj videli. Tako nazorno, da jo bomo lahko še dolgo uporabljali kot pedagoško orodje. Če me bo v daljni prihodnosti kdo vprašal, kaj je bil liberalizem, bom lahko vedno odprl arhiv in pokazal na literarno prireditev Šopek srčnic za gospo Tatjano Bobnar. Slovenski liberalizem so prominentni literati, ki recitirajo poezijo policijski funkcionarki.

  • Monika Weiss

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    Milijon (evrov)

    Konec novembra je policija z ministrstva za okolje in prostor odnesla zajeten sveženj pogodb, ki jih je sklenil bivši okoljski minister v Janševi vladi Andrej Vizjak s pravnikom, nekdanjim ministrom in profesorjem Pravne fakultete Senkom Pličaničem. Na okrožnem državnem tožilstvu so potrdili, da preiskujejo sum oškodovanja javnih sredstev. Po podatkih baze Erar je ministrstvo od decembra 2020 do konca Vizjakovega mandata Pličaničevemu podjetju Sol.Lex.Sus nakazalo skupaj slab milijon evrov (968.745 evrov), o čemer so v zadnjih tednih poročali številni mediji. Nepravilnosti pri teh poslih je že pred meseci odkrilo tudi računsko sodišče, čeprav Pličanič trdi drugače.

  • Matic Gorenc

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    Kulturno ministrstvo podpira Plac

    V torek, 13. decembra, so se sestali predstavniki ministrstva za kulturo, Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Slovenskega državnega holdinga (SDH). DUTB je ministrstvu predstavila štiri možne rešitve, s katerimi bi rešila problematiko Placa »v dobro vseh strani«.

  • Luka Volk

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Politika

    Zmaga za sindikate

    Konec oktobra se je pred upravo podjetja Tuš v Celju zbralo okoli sto zaposlenih. Želeli so opozoriti, da so za svoje delo izjemno slabo plačani, da njihovi prejemki ne dosegajo niti zakonsko določene minimalne plače in da preprosto ne vedo, kako bodo preživeli zimo. Če sindikalna pogajanja ne bi prinesla želenih sprememb, bi se lahko pridružili stavki Sindikata delavcev trgovine Slovenije, ki je bila napovedana v času božičnih praznikov, so tedaj napovedovali v lani ustanovljenem Sindikatu Tuš. To zdaj ne bo potrebno, saj jim je z upravo uspelo doseči dogovor in izpolnitev večine zahtev, stavko pa so odpovedali celo v krovnem Sindikatu delavcev trgovine Slovenije, saj so bile po več mesecih pogajanj s predstavniki trgovskih družb sprejete pomembne spremembe na panožni ravni.

  • Monika Weiss

    23. 12. 2022  |  Mladina 51  |  Družba

    Kinodvorane na Rudniku so sedem mesecev delovale brez uporabnega dovoljenja

    Že konec novembra smo pisali, da več lokalov, trgovin in celo kinodvoran v nakupovalnem središču Supernova na Rudniku v Ljubljani, ki deluje že od maja, nima uporabnega dovoljenja. Informacija, ki so jo potrdili na ministrstvu za okolje, se je marsikomu zdela neverjetna. Precej neresnično se namreč zdi, da bi si kdorkoli tako na očeh upal delovati brez uporabnega dovoljenja, kaj šele tako obsežen objekt, v katerega se dan za dnem zgrinja na tisoče ljudi. Še bolj nenavadno od drznosti investitorjev pa je, da pristojne državne službe kljub poročanju o stanju ne ukrepajo.

  • Uredništvo

    23. 12. 2022  |  Družba

    »Vse, kar se v javnih zdravstvenih zavodih dogaja, je odgovornost direktorja«

    "Vse, kar se v javnih zdravstvenih zavodih dogaja, je odgovornost direktorja. Glede na preteklo delo, ki smo ga v ZD Ljubljana opravili, pa je ključno vprašanje, kaj odstop direktorja, ki nima zadostnega števila kadra, prinese. Če odstop prinese rešitev, potem moram odstopiti. Če je ne, potem se je smiselno zmeniti, kaj s tem dosežemo oziroma se začeti konstruktivno pogovarjati o rešitvah."