-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Lahko Slovenija dobi novega nacionalnega letalskega prevoznika ali gre le za prazno govorjenje?
Saga o domačem letalskem prevozniku, o Adrii Airways, ni le zgodba o dobičku, potnikih in številkah. Tako kot tudi letenje ali potovanje samo ni le prevoz od točke A do točke B, temveč je hkrati še avantura, je tudi smisel nacionalnega letalskega prevoznika navadno tesno povezan z ambicijami neke države, na primer z njenimi strateškimi cilji.
-
18. 3. 2023 | Politika
»Zdravniki, ki jim je bilo dokazano, da so opravili kazniva dejanja, danes delajo v javnem sektorju«
Ministra Danijela Bešiča Loredana so res prehiteli dogodki. In to kar v nekaj pičlih urah! Če je sprva po opravljeni reviziji v UKC Ljubljana nespametno ugotavljal, »da je ključno, da se ne ukvarjamo s preteklostjo in ne iščemo krivcev za današnje stanje«, ker moramo na podlagi analize, ki je prikazala nepravilnosti, narediti akcijski načrt za odpravo nepravilnosti, je dan kasneje vse drugače.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Letališče na Brniku je eno redkih nacionalnih letališč brez železniške povezave z glavnim mestom. Prvi formalni predlogi, da bi s hitro dvotirno železnico povezali Ljubljano in Brnik, so nastali leta 2011, ko so na direkciji za infrastrukturo (DRSI) začeli pripravljati državni prostorski načrt za novo dvotirno železniško progo med Ljubljano, Kranjem in Jesenicami, z navezavo do letališča.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Kultura | TV
Jezus, pomagaj / Gledali smo intervju Jožeta Možine z Žigo Turkom in lovili sapo
Ne vemo, kaj nas bolj preseneča – navdušenje Jožeta Možine nad Žigo Turkom ali navdušenje Žige Turka nad Žigo Turkom. Žiga Turk se nam je v oddaji Intervju najprej predstavil kot inženir – in veste, tega sveta ne bi bilo brez inženirjev. Midva bi sedela v jami, če ne bi bilo inženirjev, je razložil Žiga Turk. Saj je navrgel še nekaj floskul o svojih nasvetih študentom in tako bi se tudi nadaljevalo, če Jože Možina ne bi bil propagandist, kar malce nepotrpežljiv, ki vsakič znova hoče čim prej preiti v fazo intervjuja, kjer se obdelujejo politični nasprotniki Janeza Janše. Vsak novi intervjuvanec Jožeta Možine mora namreč dobro in odločno nažigati po političnih nasprotnikih SDS. Možina jim daje predložke, enkrat z leve, enkrat z desne, profesor, glavca, evo žoge! No, Žiga Turk je svojo nalogo strelca na gol briljantno opravil, en-dva-tri zabil je gole, Roberta Goloba pa raztrgal na prafaktorje. In potem sta prešla v božje kraljestvo. Ne šalimo se.
-
19. 3. 2023 | Družba
»Ko najbolj povprečni moški srednjih let razlagajo svet«
"Okoli 8. marca vedno dobim precej medijskih vabil, češ da naj komentiram ženske zadeve, kot da bi bila zato, ker sem ženska, prikladna predvsem za govorjenje o ženskah, čemur je namenjena prva polovica marca, v drugih mesecih v letu pa očitno nimam ničesar povedati. Kot da ne bi mogla komentirati denimo politike ali drugih, z zgodovino povezanih tem. Še vedno vidimo, da so moški v televizijskih studiih univerzalni komentatorji vseh tem, ženske pa so specializirane za nekaj nišnih zadev. Ko 8. marec mine in prižgem televizijo, spet vidim štiri najbolj povprečne moške srednjih let, kako mi razlagajo svet."
-
19. 3. 2023 | Družba
»Na volitve gre približno polovica ljudi. Kaj torej pomeni, ko rečemo, da imamo demokracijo?«
"Precej nekoristno je s prstom kazati na druge države in njihove težave z demokracijo, kot da se to nas niti najmanj ne tiče. Economistova lestvica seveda ni edino merodajno rangiranje, bila pa je priročen način, da podčrtamo poanto: na volitve gre približno polovica ljudi. Kaj torej pomeni, ko rečemo, da imamo demokracijo? Ljudi politika ne zanima, nočejo sodelovati pri odločanju, ker imajo občutek, da tako ali tako nimajo nobene moči. A ne moremo pričakovati, da se bo kaj spremenilo, če se nismo pripraljeni angažirati niti na najnižji stopnji, na ravni lokalne skupnosti."
-
17. 3. 2023 | Politika
Nika Kovač sprejela Golobovo ponudbo / Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora
Strateški svet za preprečevanje sovražnega pri predsedniku vlade bo danes začel delo. Premier Robert Golob je vodenje sveta ponudil direktorici Inštituta 8. marec Niki Kovač, ki je danes tudi sporočila, da bo ponudbo sprejela.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Digitalni boni v vrednosti 150 evrov, ki so jih za nakup računalniške opreme lahko izkoristili učenci zadnje triade, dijaki in študenti – vsaj v teoriji pa naj bi jih lahko tudi starejši od 55 let –, so bili labodji spev bivšega ministra za digitalno preobrazbo Marka Borisa Andrijaniča. Namesto želenega učinka, večje digitalne vključenosti tistih, ki si računalniško opremo težko privoščijo, je zakon, ki je bone uvedel, prinesel večmilijonski dobiček ponudnikom brezžičnih slušalk in povzročil veliko nezadovoljstva med starejšimi. Ti bi bone lahko izkoristili le, če bi prej opravili tečaj za večjo digitalno pismenost, vendar prejšnja vlada na teh tečajih ni zagotovila zadosti mest.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Svet
Ameriški konservativci vsako leto priredijo veliko, pompozno Konferenco za konservativno politično akcijo (Conservative Political Action Conference), na kateri se na govorniškem odru zvrstijo najslavnejši, najrazvpitejši, najkontroverznejši, najnestrpnejši desničarski politiki, lobisti in komentatorji, ki skušajo »zablesteti« s kakšno ekstremno izjavo, za katero upajo, da bo postala viralna. Tudi letos, nedavno, na začetku marca, so se, med slavnostnimi govorniki pa je še posebej »zablestel« Michael Knowles, komentator portala Daily Wire, ki je oznanil, da je treba transspolnost izbrisati in izkoreniniti. Dvorana, polna konservativcev, je ponorela – od navdušenja. Njegove besede – njegov poziv k izbrisu in izkoreninjenju transspolnosti – so bučno pozdravili. Eruptivno. Tako rekoč orgazmično.
-
18. 3. 2023 | Politika
»Glasovali smo tudi zato, da spet dobimo oblast, ki razume glas ljudstva«
"V bistvu smo dali glas spremembi, ki naj nas pusti na miru. Osnovno sporočilo je bilo v nekem smislu paradoksalno. Da, hočemo spremembo, vendar se me ta sprememba ne sme dotikati. Bil je to vpijoči glas, ki je zahteval avtonomijo in svobodo. Preprosto smo glasovali zato, da se oblast neha vtikati v mene, mi strašiti, mi groziti, me špricati z vodnimi topovi in v mene metati solzivec. Glasovali smo zato, da se nenormalnost vrne nazaj v normalnost. Da ustavimo nevarno drsenje v avtokracijo."
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Romana Tomc je ena tistih političark iz SDS, ki veljajo za zmernejše v stranki, podobno, kot to velja za Anžeta Logarja. Tudi zato so se v SDS verjetno odločili, da leta 2017 z njo nastopijo na predsedniških volitvah. Vendar to ne drži, nekdanja poslanka in podpredsednica državnega zbora na evropskem parketu zagovarja avtoritarne politike, kot je Viktor Orbán, predvsem pa zavaja, prikraja dejstva in prodaja pravljice, ki jih verjetno piše njen nadrejeni.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
V SDS že dolgo verjamejo, da pri krojenju javnega mnenja ključno vlogo igrajo mediji, zato se že leta trudijo prisvojiti del medijskega prostora, pa čeprav dejansko s tem medije zgolj uporabljajo kot plašč, pod katerim se skriva politična propaganda. Ker Demokracija ni bila dovolj, prav zaradi strankarske narave ne doseže namreč resnega dometa, sta se pred volitvami leta 2008 »pojavila« še začasna brezplačnika Slovenski tednik in Ekspres. V SDS tudi nikoli niso skrivali apetitov po RTV Slovenija (kakšna naj bi bila po njihovem javna televizija, se kaže prek sedanjega vodstva), leta 2016 so ustanovili še strankarsko televizijo Nova24TV. Tej so v zadnjih letih dodali še celo mrežo regionalnih medijev, kot so recimo Utrip Ljubljane, e-Maribor in Moje Posavje, če jih naštejemo samo nekaj.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Družba
Leto 2018 za katoliško cerkev v Nemčiji ni bilo prijazno. Objavljeno je bilo posebno poročilo o tem, da je bilo od leta 1946 pa do 2014 v cerkvi zlorabljenih vsaj 3700 mladoletnikov, večinoma je šlo za fante, več kot polovica jih je bila mlajša od 13 let. V poročilu niso bila navedena zgolj imena duhovnikov, pač pa je jasno pokazalo, da je bila večina duhovnikov, ki so storili ta dejanja, le premeščena v druge župnije, brez kazni, brez opozoril. Zlorab je bilo osumljenih 4,4 odstotka duhovnikov. Javnost je bila ogorčena, nemški škofi pa so obljubili, da bodo upoštevali priporočila iz poročila, očistili cerkev in začeli pot prenove, »sinodalno pot«, s katero naj bi se katoliška cerkev približala sodobnemu času. Leta 2021 je vplivni nemški kardinal Reinhard Marx zaradi poročila papežu Frančišku ponudil odstop, saj naj bi bil uničil dokumente o duhovnikih, ki so spolno zlorabljali otroke, ali pa jih sploh ni pripravil, vendar Frančišek odstopa ni sprejel. Tudi nedavno umrli papež Joseph Ratzinger je bil med tistimi, ki v času, ko so vodili škofijo, niso ustrezno ukrepali, on v vsaj štirih primerih zlorab otrok ni posredoval.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Družba
Rekordni izvoz slovenskih zdravil v Rusijo
Od začetka vojne v Ukrajini in sprejetja ukrepov proti Rusiji se je izvoz iz članic Evropske unije v to državo v povprečju občutno zmanjšal. Dejansko se je prepolovil: leta 2021 je bilo izvoza v Rusijo za štiri odstotke celotnega izvoza EU, leta 2022 je znašal le še 1,8 odstotka. A z eno izjemo – Slovenijo. Leta 2021 je Slovenija v Rusijo izvozila za 854 milijonov evrov blaga; približno toliko ga je tudi v letih pred tem. Nato, leta 2022, pa se je vrednost izvoza precej povečala, na 1,18 milijarde evrov. Z drugimi besedami, zrasla je za skoraj 30 odstotkov. Podobno tudi uvoz, a ta bolj zaradi višjih cen ruskih energentov.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Družba
Izidor Ostan Ožbolt (letnik 1993) je ekonomist, poznavalec energetike in aktivist, eden najaktivnejših članov kolektiva Mladi za podnebno pravičnost. Iz podnebnega sindikalizma je diplomiral na Filozofski fakulteti, lani pa na ljubljanski Ekonomski fakulteti zagovarjal magistrsko nalogo Zelena transformacija: načrt razogljičenja slovenskega elektroenergetskega sistema in njegove makroekonomske implikacije.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Olajševanje ali oteževanje priseljevanja?
Slovenija ne slovi kot do tujcev gostoljubna država. Ob osamosvojitvi je na primer iz registra stalnega prebivalstva izbrisala več deset tisoč motečih »Jugoslovanov«. Danes se to negostoljubje kaže kar na sistemski ravni predvsem v odnosu do tujih delavcev, ki prihajajo prav z omenjenega območja. »V trenutku, ko sem prišel v to državo, sem postal migrant s srbskim potnim listom, imigrant iz ne-EU države, ki mu sistem z vsemi silami poskuša otežiti položaj in pokaže, da tu ni ne zaželen ne potreben,« je pred časom odnos slovenskih oblasti in družbe do tujcev opisal Goran Injac, umetniški vodja Slovenskega mladinskega gledališča, ki doma in v tujini navdušuje predvsem z družbenokritičnimi uprizoritvami. Vlada Janeza Janše je pod krinko integracije položaj tujcev iz tretjih držav le še poslabšala. Golobova vlada zdaj govori o odpravljanju birokratskih ovir in neživljenjskih zahtev ter seveda tudi integraciji tujih delavcev in njihovih družin. Pa se za tujce res kaj izboljšuje ali gre (spet) zgolj za nadaljevanje iste protitujske politike?
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Ekonomija
Komu inflacija prinaša dobiček?
»Zamolčana dejstva: K dvigu inflacije so dvakrat več prispevali večji dobički podjetij, kot rast plač!« – to je naslov bloga, ki ga je pred dnevi objavil profesor ekonomije dr. Jože P. Damijan z ljubljanske ekonomske fakultete. Damijan je primerjal, koliko so v zadnjem obdobju visoke inflacije zrasli dobički podjetij in koliko stroški plač, ter končal z ugotovitvijo, da inflacijo dejansko spodbujajo podjetja z dvigovanjem svojih marž in posledično dobičkov, kljub temu pa centralne banke kot varuhinje vzdržne inflacije namesto podjetjem žugajo sindikatom, naj ob višji inflaciji ne zahtevajo dviga plač. »Namesto, da bi opozorili korporacije, da se omejijo glede marž, vztrajno zahtevajo, naj zaposleni nosijo stroške povišane inflacije prek znižanja realnih plač.«
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Družba
Samo ljubezen? Samo sovraštvo!
Inštitut 8. marec je tista civilnodružbena organizacija, ki je z referendumom preprečila uveljavitev škodljivega zakona o vodah, napisanega v času vlade Janeza Janše. Med njegovimi novejšimi akcijami je projekt Samo ljubezen, ki je del kampanje proti sovraštvu in neenakosti, pri kateri se zbirajo in na policijo prijavljajo primeri sovražnega govora nosilcev oblasti zoper slehernike. Direktorica inštituta Nika Kovač pa je na družabnih omrežjih, v strankarskih medijih in na spletnih portalih vseskozi deležna verbalnega in celo fizičnega sovraštva.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Air Adriatic / Počivalšek je Air Slovenia želel ustanoviti z Izetom Rastoderjem
Tudi bivši gospodarski minister Zdravko Počivalšek je dve leti napovedoval ustanovitev novega, nacionalnega letalskega prevoznika. Oktobra leta 2019 je bil skrivnosten, vendar optimističen. Tedaj je za Mladino napovedal, da namerava vlada novo Adrio Airways ustanoviti s strateškim partnerjem tako, da bi v novem podjetju država imela 25-odstotni lastniški delež, strateški partner pa 75-odstotnega. Kdo naj bi ta strateški partner bil – morda Lufthansa –, smo ga spraševali, minister pa tega ni želel razkriti. »Pogovori s tem partnerjem so že precej daleč, podjetja, ki je regionalni letalski prevoznik, pa za zdaj ne morem imenovati,« je dejal leta 2019.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
»Cilj je pregleden, enostaven in uravnotežen davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika,« je glavno sporočilo finančnega ministrstva po torkovem koalicijskem vrhu, osredotočenem na nastajajočo davčno reformo. Že nekaj ur kasneje so z ministrstva za finance poslali dodatna pojasnila besed ministra Klemna Boštjančiča, češ da bi bila lahko njegova trditev, da v prihodnje ne bo več neobdavčenega regresa, prevoza na delo in prehrane, napačno razumljena, saj da je »zgolj del sporočila«.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Dva leva
Ko je bila pred dobrim letom vojna med Rusijo in Ukrajino že tik pred durmi, se je Emmanuel Macron odpravil na »mirovno misijo« k Putinu v Moskvo. Nepripravljen, brez vizije, brez verodostojnih zagotovil, ki jih je vse bolj obkrožena Rusija po januarski nespametni Stoltenbergovi izjavi hotela slišati. Zdelo se je, kot da je Macron šel v Kremelj bolj zaradi svojih notranjepolitičnih potreb kot zaradi ustavitve drsenja v brezno spopada. Od tistega obiska (8. februarja 2022) je zato ostal v spominu zgolj scenski učinek. Putin je Macrona posedel na drugi konec izjemno dolge ovalne mize. Deloval je kot nebogljen palček v deželi velikanov. A zdaj, več kot leto kasneje, se je ta dolga miza še dodatno raztegnila. Ob letu osorej bo še daljša.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Družba
Ob letošnjem mednarodnem dnevu žensk je Inštitut 8. marec javnost pretresel z ugotovitvijo, da pravica do umetne prekinitve nosečnosti v naši državi ni zagotovljena vsem. Pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok bi morali imeti vsi brez izjeme. V Jugoslaviji je bila zakonsko urejena že davnega leta 1952, dve desetletji pozneje je bila zapisana v ustavo nekdanje države, že od samega začetka je zapisana tudi v slovensko ustavo. Kako je torej mogoče, da ta pravica danes ni zagotovljena vsem?
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Lani je Janševa vlada tik pred volitvami na hitro sprejela uredbo, s katero je trajno zvišala delež socialnih prispevkov za duhovnike, ki ga krije država. Razlog za to potezo je bilo politično prepričanje, da so nekatere verske skupnosti, še posebej katoliška cerkev, »družbeno koristne organizacije«, zato jim je država namenila stoodstotno financiranje nadomestila za socialne prispevke. Skupno naj bi zdaj to pomoč prejemalo 764 verskih uslužbencev, od tega jih je 727 pripadnikov katoliške cerkve. Janševo uredbo je sicer maja lani kritizirala vladna pravna služba, saj naj bi bilo za takšno zvišanje treba sprejeti zakon, ne pa samo vladno uredbo. Hkrati so bile te ugodnosti deležne zgolj verske skupnosti, ki jim je bil priznan status družbeno koristne organizacije, torej le večje. A Janši se je pred volitvami mudilo.
-
18. 3. 2023 | Kultura
»Svet je prevelik in človek premajhen, kot zrno peska«
"Saj kaj pa nam preostane drugega, kot da smo skromni? Svet je prevelik in človek premajhen, kot zrno peska. A klub temu se je treba zavedati, da je življenje eno in edino. Zavedam se minljivosti, ki pa me navdaja s hvaležnostjo, da živim. Zavedam se tudi, da so v življenju najpomembnejši medsebojni odnosi in da je biti sam veliko težje kot biti z nekom."
-
18. 3. 2023 | Kultura
V Kinodvoru bo 20. marca ob 20.30 premiera filma Črta, v katerem švicarska režiserka Ursula Meier spretno ruši stereotipe o ženskem nasilju. Po projekciji bo sledil pogovor z režiserko preko zooma.
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Politika
Zgodovinski spomin je hecna reč, hitro opeša, prav zato ga je nujno od časa do časa zbuditi. Slovenija je še pred letom hodila po poti avtoritarnih držav. Janševa vlada je v javni razpravi v ospredje postavljala kulturni boj, pobesnelo je kadrovala, kruto obračunavala s političnimi nasprotniki, poskušala je razgraditi temelje pravne države in vzpostaviti »drugo republiko«, torej Slovenijo po meri vladajoče SDS. A ji ni uspelo. Po robu se ji ni postavila opozicija, na trenutke je bila skorajda povsem nemočna, a ji je zato načrte prekrižala civilna družba. Več kot sto petkov zapored, kljub ustrahovanju, nešteto izdanim kaznim in čezmerni sili, ki jo je uporabljala policija, so ljudje prihajali na ulice in protestirali. In naposled Janševi vladi aprila lani na volitvah dali nezaupnico.
-
17. 3. 2023 | Svet
TikTok / Uporabo omejili tudi Velika Britanija in Nova Zelandija
Britanske oblasti so v četrtek prepovedale uporabo aplikacije TikTok na vladnih napravah. Za podobno potezo so se odločili tudi na Novi Zelandiji, kjer bo kmalu prepovedana uporaba te aplikacije na vseh napravah z dostopom do omrežja parlamenta, so danes sporočili v Wellingtonu.
-
17. 3. 2023 | Politika
»Ko feminizem postane politika, je kontroverzen«
"Ko feminizem postane politika, ko ne pomeni več samo nekega splošnega, nedefiniranega konsenza, ampak zadobi pomen sistemske vključitve enakosti spolov v zunanjepolitično agendo, varnostno politiko, razvojno pomoč, je kontroverzen. Zatrese ustaljene hierarhije moči in institucije, ukrojene po enem spolu. Zato ne preseneča, da je aktualni feministični val, z napovedmi nemške prve diplomatke Annalene Baerbock in tukajšnje zunanje ministrice Tanje Fajon, naletel na nasmehe, zaničevanje, zmedo, odbojnost."
-
17. 3. 2023 | Družba
»Rupnik je ali je bil prijatelj papeža Frančiška«
"Marko Rupnik je ali je bil prijatelj papeža Frančiška. V Rimu so zato številni poznavalci prepričani, da je bilo Rupnikovo izobčenje iz Cerkve po tem, ko je priznal, da je dal odvezo ženski, s katero je imel spolne odnose, in se za to bojda pokesal, preklicano prav zaradi tesnih povezav s papežem in vplivneži iz njegovega kroga. Iz istega razloga naj bi Rupnik mirno kršil tudi ukrep predstojnika Johana Verschuerna, ki mu je prepovedal maševanje in javno delovanje. Nedavno je namreč v eni od bazilik v centru Rima sodeloval pri maši, ki so se je lahko udeležili tudi zunanji obiskovalci, in nato prisotnim razkazoval svoje mozaike, je poročal časnik Domani. Koliko in kaj je o dogajanju v skupnosti Loyola vedel papež, je sicer težko presojati, dejstvo pa je, da je obtožbe redovnic zoper Rupnika kot verodostojne potrdilo vodstvo reda, ki mu Rupnik pripada. Zakaj se torej nič ne premakne? Zakaj se nasilni manipulator reži vsem, ki pričakujejo 'pravično kazen', zakaj začetne premike v transparentnost prekriva molk, Rupnik pa lahko nekaznovano počne, kar počne, ne glede na to, da je kršil kanonsko pravo in po zatrdilih nadrejenih duhovno, fizično in spolno zlorabljal redovnice?"
-
17. 3. 2023 | Mladina 11 | Družba
Kako je biti Filipinec v Sloveniji?
V zadnjih letih se evropska in seveda tudi slovenska podjetja zaradi pomanjkanja delavcev vse bolj aktivno ukvarjajo z uvažanjem delovne sile – kot so včasih iskali dobavitelje polizdelkov po Aziji, tako danes iščejo delavce, velikokrat namreč kar na spletu. Zaradi številnosti, revščine, podpore države in pa dobre organiziranosti filipinskih posredniških agencij pa so Filipinci nenadoma postali iskana in pogosto nova delovna sila po vsej Evropi. Na prenaseljenih Filipinih živi namreč več kot 110 milijonov ljudi, kar je ogromen »kadrovski bazen« za evropska podjetja. Med razloge za njihovo »popularnost« gre šteti tudi dejstvo, da Filipinci praviloma dobro govorijo angleško, kar olajša komunikacijo, saj je prav neznanje tujega jezika pogosta ovira pri zaposlovanju. A to seveda ni glavni razlog: Filipinci so zanimivi za evropska podjetja, ker so za zdaj še zelo poceni in prilagodljiva delovna sila. Zaradi tega pogleda nanje se filipinski delavci takoj po prihodu v »obljubljene dežele« srečujejo z zelo nizkimi plačili, dolgimi urniki, nepriznavanjem kvalifikacij in opravljanjem najtežjih del na dnu plačilne lestvice.