-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Družba
Tudi nacionalka odprla vrata »vplivnežem«
Lanska zmagovalca Eme Zala in Gašper sta z mladostjo in svežino očitno navdihnila Emine organizatorje, saj so znotraj izbora za Emo 2020 vzpostavili poseben projekt Ema Freš. Ta je bil odprt za vse glasbenike, mlajše od 26 let, ki imajo izdane največ tri avtorske skladbe. Sočasno še vedno traja izbiranje uveljavljenih izvajalcev, a zdi se, da ekipa Eme tokrat bolj stavi na podmladek, Zalin in Gašperjev nastop na Pesmi Evrovizije v Tel Avivu je po njenih besedah pomembno povečal spremljanje te prireditve na spletu, po gledanosti med mladimi pa je bila TV Slovenija letos na drugem mestu med vsemi članicami EBU.
-
29. 10. 2019 | Družba
"Zelo popularno je "sponzorstvo". Ljudje malodane od tebe zahtevajo, da jim narediš nekaj brezplačno, oni pa ti naredijo reklamo. Če nimaš nobenih strank in nihče ne ve zate, je to dobro. Nekje moraš začeti. Imela sem srečo, da sem imela že prej stranke, ki so bile popularne, tudi angleškega pevca Karla Michaela. S sponzorstvi sem sedaj opravila. Zdi se mi, da sem prišla že tako daleč, da so takšne zahteve žaljive. Ko dobim takšne prošnje, bi najraje odgovorila: A v trgovini prodajalki tudi rečeš, naj ti da sir brezplačno, ti pa boš objavil #jošt?" (Šivilja in modna oblikovalka Jasmina Gregurič za Žurnal24 o izzivih, kako dobiti stranke, ki dejansko plačujejo)
-
29. 10. 2019 | Družba
Balkan se bo pač obrnil proti Ankari, Moskvi in Pekingu
Francija in Nizozemska sta pretekli teden na glasovanju o postopkih razširitve EU dali rdečo luč Albaniji in Severni Makedoniji, kljub temu, da sta obe državi izpolnili pogoje za začetek pristopnih pogajanj. Macron pravi, da mora Unija najprej poskrbeti za lastno notranjo reformo – moderen centrist v stilu klovna Donalda z manj populističnimi besedami sporoča: "Europe first!"
-
29. 10. 2019 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od torka do nedelje
Tokrat priporočamo premiero tragične veseloigre z lutkami Napravite mi zanj krsto v režiji Jana Zakonjška, premiero predstave Varje Hrvatin Vse se je začelo z golažem iz zajčkov v režiji Eve Kokalj, koncert ameriške darkwave/dreampop/shoegaze/synthpop zasedbe Drab Majesty, 12. Noč grozljivk, tradicionalni halloween horror maraton po izboru Marcela Štefančiča jr., Finale Klubskega maratona 2019, na katerem bo nastopilo vseh šest zasedb: Pantaloons, TiTiTi, Bring on The Vanguards, Parliament Attack, GLOG in Lovekovski.
-
28. 10. 2019 | Družba
V Mariboru množična evakuacija zaradi najdenih bomb
Neeksplodirani bombi iz druge svetovne vojne, ki so ju minuli konec tedna našli na dveh mestih v Mariboru, bodo onesposobili v četrtek in nedeljo. Zaradi tega bo treba izprazniti območje najmanj 300 metrov okoli mesta najdbe, kar vključuje tudi del bolnikov v kliničnem centru, je danes povedal direktor Gasilske brigade Maribor Aleš Ciringer.
-
28. 10. 2019 | Družba
Glavni predstavniki demokratizacije so delavci in ne srednji razred
Nova študija, ki je bila izvedena v 150 državah, je pokazala da so bili industrijski delavci glavni predstavniki demokratizacije in so zanjo pomembnejši od srednjega razreda, poroča Washington Post. Če se delavci združijo in množično nasprotujejo diktaturi, je velika verjetnost, da sledi demokratizacija.
-
28. 10. 2019 | Svet
Snowden: Nezemljani nikoli niso vzpostavili stika z Zemljo
Žvižgač Edward Snowden je po poročanju CNN raziskoval mreže ameriških tajnih služb in ugotovil, da teorije zarote niso resnične. Kot nekdanji uslužbenec tajne službe CIA in pogodbeni sodelavec agencije za nacionalno varnost (NSA) ima dostop do nekaterih največjih državnih skrivnosti.
-
28. 10. 2019 | Politika
SDH: Tudi od nadzornikov Petrola se pričakuje, da delujejo v interesu družbe
Uprava Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki jo vodi Gabrijel Škof, bo danes skladno z vladnim navodilom nadzornemu svetu Petrola poslala poziv, da pojasni razloge za dogodke iz prejšnjega tedna. Ob tem bo nadzorni svet prosila, naj isti poziv prenese tudi članom nekdanje uprave, ki so sporazumno odšli s položaja.
-
28. 10. 2019 | Svet
VIDEO: Tako so na stadionu izžvižgali Trumpa
Ameriški predsednik Donald Trump se je včeraj prvič po nastopu predsedniške funkcije odpravil na ogled tekme v baseballu, kamor je povabil še nekaj ranjenih veteranov, kongresnih podpornikov in prvo damo ZDA Melanio Trump. Ko so ga organizatorji predstavili publiki, ga je ta glasno izžvižgala in zahtevala, naj ga zaprejo ("lock him up!").
-
28. 10. 2019 | Družba
Kako pljuniti zunanjega ministra?
Letošnji prejemnik Ježkove nagrade je vsestranski umetnik Marko Brecelj. Ker je v dolgih letih ustvarjanja – tako kot kameleon – zamenjal številne vloge povezane s kulturo, ga je nemogoče opisati. Na prejete nagrade se požvižga, zato je to le še eno v vrsti nepomembnih priznanj.
-
28. 10. 2019 | Družba
Tereza Vuk: Zdaj je pomemben samo videz, pa čim manj knjig prebrat
"Malo pretiravam, samo je šlo res že vse v maloro. Vrednote so čisto druge. Zdaj je pomemben samo videz, pa čim manj knjig prebrat. Pa doživet svojih pet minut slave na TV-ju, pa magari tako, da ves obupan iščeš partnerja pred celo Slovenijo in izigravaš pajaca." (Pisateljica in kolumnistka Tereza Vuk v reviji Kralji ulice)
-
28. 10. 2019 | Kultura
Velika Borštnikova nagrada za predstavo Še ni naslova
Včeraj se je v Mariboru zaključilo 54. Borštnikovo srečanje, na katerem so nagrado za najboljšo uprizoritev pretekle sezone podelili predstavi še ni naslova v režiji Tomija Janežiča in produkciji Slovenskega mladinskega gledališča, Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije pa je za najboljšo predstavo izbralo uprizoritev Ali: Strah ti poje dušo v režiji Sebastijana Horvata in produkciji SNG Drama Ljubljana. Borštnikov prstan je prejela dolgoletna članica Slovenskega mladinskega gledališča Marinka Štern.
-
27. 10. 2019 | Politika
Marjan Šarec: Ve se, kdo je dlje v politiki in kdo ima kje kakšne ljudi
"Zame kot predsednika LMŠ je pomembno, da to ni LMŠ, kdo pa je drug zadaj, pa ne vem. Ve pa se, kdo je dlje v politiki in kdo ima kje kakšne ljudi." (Premier Marjan Šarec v oddaji Politično s Tanjo Gobec o tem, da ne ve, kdo je zamenjal upravo Petrola)
-
27. 10. 2019 | Kultura
Spolne kvote tudi pri Borštnikovem prstanu
Danes se s podelitvijo Borštnikovega prstana zaključuje letni praznik slovenskega gledališča. Najbolj prestižno priznanje na tem področju bo na slovesni podelitvi prejela igralka Marinka Štern, ikona Slovenskega mladinskega gledališča, v katerem je doslej odigrala že več kot 80 vlog. Kot je v obrazložitvi nagrade zapisala strokovna žirija, lavreatko odlikujejo "predanost, vrhunskost in unikatnost." Pri tem pa seveda niso omenili nepisanega, a ključnega kriterija, po katerih se Borštnikov prstan podeljuje že od samega začetka leta 1970 – spolnih kvot.
-
27. 10. 2019 | Kultura
Marko Brecelj: Ježkova nagrada me je doletela po delovanju lobija
"Ježkova nagrada me je doletela po delovanju lobija," je pogovor z Armandom Šturmanom na Radiu Koper začel letošnji dobitnik Ježkove nagrade Marko Brecelj.
-
27. 10. 2019 | Svet
12 kvadratnih metrov prodanih za 872.000 evrov
Johnny Cheung je za pičlih 12 kvadratnih metrov velik parkirni prostor v Hongkongu prodal za 872.000 evrov. Tako poroča ameriška televizija CNN, ki se sklicuje na vire v kitajskih medijih. Cheung je imel v lasti štiri od 400 parkirnih mest v neposredni bližini znane stolpnice, in to je bilo zadnje, ki ga je prodal. Tudi za preostale tri naj bi iztržil za šestštevilčno vsoto.
-
27. 10. 2019 | Družba
Ali mačke res ne marajo ljudi?
Kadar se prepirajo ljubitelji mačk in psov, je argument, uporabljen proti mačkam, navadno ta, da niso preveč socialna bitja – za razliko od psa, ki je seveda "človekov najboljši prijatelj". Mačke naj bi bile skrivnostne in samostojne, njihovo naklonjenost pa si morajo lastniki prislužiti postopoma – pa še to jim ne uspe vedno. A nova študija živalske behavioristke dr. Kristyn Vitale, objavljena v reviji Current Biology, o kateri je pred kratkim poročal časnik The New York Times, razkriva, da se mačke na nas navežejo ravno tako močno kot psi ali otroci.
-
27. 10. 2019 | Družba
Cobainova jopa za ceno stanovanja
Več kot petindvajset let po samomoru pevca Nirvane Kurta Cobaina bodo na dražbi ponudili njegovo od cigarete ožgano jopo, ki jo je imel oblečeno novembra 1993 v znani koncertni oddaji MTV Unplugged. Po ocenah dražbene hiše Julien's Auctions bi lahko zanjo iztržili od 200.000 do 300.000 dolarjev.
-
26. 10. 2019 | Politika
Luka Mesec: Intelektualno očitno po novem lahko zmaguješ enostavno tako, da - kričiš
"Že drugi dan berem komentarje, kako naj bi mi Sonja Šmuc zadnjič na Kanalu A "dala lekcije" in me "intelektualno porazila". Ljudje, ki podajajo tako oceno, so si ogledali izrezek, v katerem Sonja Šmuc 30 sekund kriči. Na vprašanje, kaj je bila vsebina njenega kričanja, s katerimi argumenti naj bi me "intelektualno porazila", ni odgovoril še nihče. V resnici se je s kričanjem odzvala na dva moja argumenta, ki sta resnična: 1. Da se ljudje iz Slovenije ne selijo zaradi davkov, in da se ponavadi selijo celo v države, ki imajo višje davke na plače kot Slovenija, npr. v Nemčijo in Avstrijo (komentar 1). 2. Da so v Avstriji davki na plače višji (komentar 2).
-
26. 10. 2019 | Družba
Zaradi tehnologije so meje zakonske zveze prepustnejše kot kadarkoli, zapeljevanje neznancev je lažje kot včasih. V nenehnem boju med neodvisnostjo in predanostjo je zunajzakonsko razmerje včasih zgolj nekaj, kar si posameznik privošči za dušo: gre za trenutke užitka, zlasti v kulturi, ki ceni narcisizem.
-
26. 10. 2019 | Družba
Ne glede na to, da so med seboj oddaljeni več tisoč kilometrov, lahko med protesti širom sveta najdemo mnoge skupne točke. Trenutno ljudje na ulicah Libanona, Čila, Španije, Hong Konga in drugod glasno opozarjajo na krivice in zahtevajo spremembe.
-
26. 10. 2019 | Kultura
Od 1. do 12. novembra bo v Kinodvoru na ogled komična drama Kam si izginila, Bernadette? v režiji Richarda Linklaterja (Fantovska leta, Pred polnočjo), ki je nastala po knjižni uspešnici ameriške pisateljice Marie Semple Kam si šla, Bernadette. V filmu spremljamo Bernadette (Cate Blanchett), ki po letih žrtvovanja za družino spet odkrije svojo ustvarjalno strast.
-
25. 10. 2019 | Politika
Parlamentarna preiskava v zadevi Kangler ustavljena
Ustavno sodišče se je hitro odzvalo na začetek delovanja parlamentarne preiskovalne komisije, poznane pod »primer Kangler«. Tudi najvišje sodišče je pripoznalo, da gre za verjetno najbolj sporno preiskovalno komisijo doslej. In sicer zato, ker želi z njo politika (točneje stranka SDS) ugotavljati politično odgovornost posameznih policistov, tožilcev in sodnikov, ki so kdaj po uradni dolžnosti križali poti z nekdanjim mariborskim županom, sedaj državnim svetnikom Francem Kanglerjem. Do končne odločitve je zdaj delovanje komisije zadržano.
-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Uvodnik
Ta teden so poslanci državnega zbora – koalicije – sprejeli novo ureditev študentskega dela, na podlagi katere bruto urna postavka za študentsko delo v Sloveniji od novega leta ne bo smela biti nižja od 5,4 evra oziroma 4,56 evra neto, odslej pa se bo usklajevala z minimalno plačo. Gre za ukrep, ki ga je koalicija sprejela na podlagi sporazuma Levice z vlado Marjana Šarca. Izvorno so se sicer dogovorili, da se urna postavka dvigne na pet evrov neto, a nato so se dogovorili za zvišanje na 4,76 evra neto. Vendar si je koalicija nato premislila in v torek izglasovala 20 centov nižji dvig minimalne urne postavke za študente.
-
-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Politika
Razdalja med Litijo in Ljubljano ni velika, slabih 37 kilometrov. Po aplikaciji Viamichelin vožnja med mestoma traja v povprečju manj kot tri četrt ure; mnogo ljudi s tistega konca se zato vsak dan vozi na delo v prestolnico. Med njimi pa ni poslanca SDS Borisa Doblekarja. Razlog je preprost, Doblekar ima v Ljubljani v najemu službeno stanovanje, ki je sicer v lasti države. Stanovanje ni majhno, ima 65 kvadratnih metrov, poslanec pa zanj plačuje dobrih 220 evrov najemnine. To je precej manj, kot bi moral odšteti navaden smrtnik; po uradnih ocenah višine najemnin v Ljubljani bi ga takšno stanovanje stalo okoli 780 evrov.
-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Družba
Načeloma ni nič narobe, če zdravnikov sin postane zdravnik, odvetnikov sin pa odvetnik. Drugače je v politiki, kjer v naših krajih po propadu avstro-ogrske monarhije oblast ni več dedna in tako ni več mogoče, da bi sin predsednika države neposredno postal predsednik države. Ravno tako kot ni več sprejemljivo, če politikov sin postane politik, še posebej, če mu politično pot tlakujejo starši – namesto da njegove voditeljske kvalitete prepozna demos.
-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Politika
V trenutku, ko tole berete, se prepad, ki razdvaja Slovenijo, še poglablja. Z vsakim najetim kreditom, ki gre za plačilo precenjenega stanovanja; z vsako prodajo penthausa v vila bloku, z vsako izkoriščevalsko najemnino, obračunano študentu; z vsakim podedovanim in na novo opremljenim stanovanjem, oddanim tujim turistom prek Airbnb. Cene nepremičnin v Sloveniji še naprej rastejo. Zmagoslavna medijska poročila o okrevanju gradbenega sektorja so se umaknila ugotovitvam, da so stanovanja v velikem delu države, zlasti na Obali in v prestolnici, postala sleherniku nedosegljiva.
-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Družba
Tomaž Mastnak, osamosvojitelj in sociolog: Če bi demokracija delovala, bi omejila moč velekapitala
Tomaž Mastnak (1953) je vedno znal najti nevralgično točko oblasti. V sedemdesetih je bil obsojen zaradi kritičnih zapisov o cerkvi pod komunizmom, v osemdesetih je zaradi njega oblast zaplenila revijo, ki jo držite v rokah, kritičen je ostal tudi ob osamosvojitvi in potem do hitenja v Evropo, ki jo je primerjal z evtanazijo. Akademsko se je največji del kariere ukvarjal z zgodovino politične in družbene misli. Recimo z razmerjem med Evropo in islamom, v zadnjem času pa z razmerjem med liberalizmom in fašizmom. Temu nadaljevanju bo posvečena tudi njegova nova knjiga, ki je tik pred izidom, z naslovom Črna internacionala. Mastnak je bil do nedavnega znanstveni svetnik na Filozofskem institutu Znanstvenoraziskovalnega centra (ali ZRC) SAZU, živel pa je v ZDA, kjer je raziskoval ali predaval na vrsti ameriških univerz, vse do Princetona, kjer sedaj končuje kariero. Z njim smo se pogovarjali o aktualnih dogodkih, od brexita, Trumpa do vojne v Siriji, ki danes zaznamujejo Evropo.
-
25. 10. 2019 | Mladina 43 | Družba
Si ljudje res ne želimo demokracije?
»No, zdaj vemo, kako slabo je. Kaj pa naj mi, industrija, naredimo, da bo bolje?« je po enournem predavanju, ki ga je imel Slavoj Žižek na portoroškem oglaševalskem festivalu Zlatem bobnu, voditelj navrgel filozofu. »Ne, ne, ne,« ga je nemudoma prekinil Žižek, »nisem tukaj, da bi vas kritiziral.« Oglaševalci imajo konkurenco v politikih in ti, tako Žižek, so slabši kot prvi. »Vi vsaj priznavate, kaj počnete. Veste, kaj zares sovražim pri politikih? Najprej cinično prikimavajo, da je vse igra, in nato mislijo, da so se s tem priznanjem iz te igre izločili.«