Uredništvo
-
26. 2. 2025 | Svet
»Trump lahko začne vojno in genocid, kjerkoli bo njemu ustrezalo«
"Lahko pričakujemo izrazito ekonomsko negativne učinke njegove politike, hkrati pa lahko Trump začne vojno in genocid, kjerkoli bo njemu oziroma ameriškemu kapitalu ustrezalo. Za zdaj si tega še nihče ni dovolil na tak način, čeprav imajo enako željo po kreiranju sveta glede na lastne potrebe vsi najmočnejši, tako Kitajska kot Rusija."
-
26. 2. 2025 | Kultura
Pomanjkanje vode, enakost spolov in človeška odpornost
V Galeriji Jakopič je do 1. junija na ogled razstava sodobne etiopske fotografinje Aide Muluneh z naslovom Na robu pretekle prihodnosti. Z afriškimi simboli, vzorci in primarnimi barvami v ospredje postavlja ključna vprašanja, kot so pomanjkanje vode, enakost spolov ter lakoto in posledice vojn, obenem pa osmišlja vizualni jezik Afrike. Razstava je nastala v produkciji Fotografie Forum Frankfurt (FFF). Kuratorki: Celina Lunsford in Andrea Horvay (FFF).
-
26. 2. 2025 | Kultura
»Nisem prepričan, da umetnost spreminja družbo«
"Imam nekoliko drugačen pogled na to, kako umetnost deluje. Nisem prepričan, da umetnost spreminja družbo, da je ista kot političen aktivizem. Mislim, da če želiš spremeniti družbo, politični ali gospodarski sistem, se moraš tega lotiti z dejanskim političnim delom. Umetnost je simbolična in deluje drugače. V osnovi lahko umetnost posameznikom da priložnost, da svet vidijo nekoliko drugače ali pa da ga vidijo takšnega, kot zares je. Ampak vendar na način, ki je nerealen. Torej umetnost je osebna izkušnja, s katero lahko ljudje vidijo svet, sebe, kakršni so, sebe, kot bi lahko bili. In če umetnost pomaga ljudem, da vidijo svet drugače, lahko ti ljudje postanejo politično zavedni. "
-
24. 2. 2025 | Družba
Čeferin / »Evropa bo na žalost še izgubljala, in to po lastni krivdi«
"Vsekakor izgublja Evropa (resda ne v nogometu), ki jo duši drastična regulacija. Ob tem mi ne moremo biti v vojni z vsemi in ne moremo pridigati celemu svetu, kako mora biti nekaj urejeno, saj so dejstva drugačna. Z novim predsednikom ZDA smo dobili še nekoga, ki razmišlja o uvedbi carin, kar bo še poslabšalo konkurenčnost evropskega gospodarstva, ne vidim nobene moči evropske politike. Ne vidim niti enotnosti. Evropa bo na žalost še izgubljala, in to po lastni krivdi."
-
25. 2. 2025 | Družba
»Ko se ozremo po sosednjih državah, tudi bolj razvitih, niso tako dobri na tem področju«
"Slovenija je zelo napredna na področju ravnanja z odpadki, dosegamo zelo dobre cilje. Do sebe smo kritični, ker vemo, da bi se dalo marsikaj narediti še bolje, a če primerjamo s stanjem v Evropi, smo zelo dobri. V Sloveniji je premajhno zavedanje med ljudmi, tudi med zakonodajalci, politiko, da smo v Sloveniji zelo dobri na področju ravnanja z odpadki. Radi bi bili še boljši, zato smo včasih preveč kritični! Ko se ozremo po sosednjih državah, tudi bolj razvitih, niso povsod tako dobri na tem področju. K stvari je treba pristopiti z zdravo mero razuma."
-
24. 2. 2025 | Svet
»Del človečnosti je dokončno izgubljen«
"Glede na to, da je Merz v predvolilnem boju začel trobiti v isti rog s skrajno desnico in se v parlamentu za predlog zaostrovanja azilne politike in nadzora meja pustil podpreti Alternativi za Nemčijo (a na drugi strani tudi, da so se celo socialdemokrati v predvolilnem boju pridružili drugim v protimigrantski retoriki), je del človečnosti, ki je zavel z nekdanjo kanclerko Angelo Merkel leta 2015, dokončno izgubljen."
-
23. 2. 2025 | Politika
"To, da v Münchnu ni bilo nikogar, je napaka. Morali bi biti tam. Kaže se, da pri evropski varnostni politiki ne gre več samo za EU. Tudi v slovenski varnostni in zunanji politiki je treba gledati širše. Pariški sestanek je jasno pokazal, kako globoke so vezi med Francijo, Nemčijo in Veliko Britanijo. Ne glede na brexit, ne glede na vse, kar se je potem dogajalo, so vezi, ki te države povezujejo, zelo trdne. Iz tega sledi nauk, da moramo tudi mi z evropskimi državami vzpostaviti podobne vezi. To bo dolgotrajen proces, vendar je nastala nova realnost."
-
23. 2. 2025 | Svet
»Trumpa niso izvolili samo bogati, temveč tudi nezadovoljni«
"Ključno je vedeti, da država ni samo malo večja korporacija. Zdaj pa so v Ameriki na oblasti ljudje, ki bi radi vladali tako, kot da so šefi korporacij. Ker to poznajo. Ampak to dvoje ni primerljivo. Država - tako tristomilijonska kot manjša - deluje po drugi, mnogo kompleksnejši logiki. Za upravljanje države potrebuješ politično razmišljanje v dobrem, žlahtnem pomenu besede, ne pa razmišljanje v stilu šefa korporacije, ki bo ene odpustil, druge pa poslal čez mejo, da optimizira dobiček. Politika je velik izziv, eden največjih in najtežjih. Veliki državniki, veliki politiki so izjemno redki."
-
24. 2. 2025 | Svet
»Trumpova izjava je bila doslej verjetno največja promocijska kampanja za Zelenskega«
"Trumpova izjava, da ima Zelenski le štiriodstotno podporo, je bila doslej verjetno največja promocijska kampanja za Zelenskega. Sama zanj nisem nikoli volila, vendar ga Ukrajinci podpiramo, saj predstavlja našo državo. Moramo biti pošteni, človek ni nikoli pričakoval takšnega razpleta dogodkov, niti na teoretski ravni si ne morem predstavljati ravni odgovornosti, ki jo je prevzel nase. Obljubili so mu evakuacijo iz Ukrajine, vendar je odklonil."
-
21. 2. 2025 | Politika
Golob / »SDS izvaja popolnoma neresno politikantstvo«
"Stranka SDS je v predvolilni kampanji, zato tudi napoved referenduma. Upam, da se vsi zavedamo, da bo referendum sprožen zato, da ne bi nekaj zaslužnih kulturnikov prejelo državnega priznanja tudi v obliki višje pokojnine, kar predstavlja letni strošek nekaj deset tisoč evrov. Na drugi strani pa je referendum za štiri ali pet milijonov evrov, s katerim bi poskušali preprečiti, da bi nekaj zaslužnih kulturnikov vseh barv prejemalo nekoliko višjo pokojnino. To je popolnoma neresno politikantstvo."
-
21. 2. 2025 | Politika
»Janša pri nabiranju volivcev nima nobene rezerve več«
"Janša pri nabiranju volivcev nima nobene rezerve več. Čez 30 odstotkov podpore gre lahko le v primeru nizke volilne udeležbe. Ustavne večine ne more doseči, saj jo je v proporcionalnem sistemu praktično nemogoče dobiti, prav tako je za desnico pot do 46. glasu v parlamentu še zelo oddaljena."
-
19. 2. 2025 | Politika
Naslovnica nove Mladine / ZADNJI PLES
V petek izide nova Mladina! V 8. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 21. februarja, preberite v kakšnih partnerskih odnosih se je danes znašla Evropa – sprta z Rusijo in prevarana od Združenih države Amerike (ZDA). Ilustracijo na naslovnici je ustvaril Tomaž Lavrič.
-
19. 2. 2025 | Politika
»Janša tokrat napoveduje koalicijo več strank, ki se bo zavzemala za drugo republiko«
"Edina razlika v Janševem govoru nekoč in danes je, da tokrat napoveduje koalicijo več strank, ki se bo zavzemala za drugo republiko. Pri tem je povsem jasno, da gre za poskus uničenja ustavnega reda, kot ga poznamo danes. S to napovedjo ne uokvirja zgolj politike SDS, ampak napoveduje tudi program svojih potencialnih partnerjev. S tem lansira svojo idejo kot eno od glavnih vprašanj predvolilne kampanje, kar za desni pol ni najbolj koristno. Namesto da bi se opozicija ukvarjala z aktualnimi problemi vlade, Janša govori o vprašanjih politične ureditve in temeljev demokratičnih vrednot. To je politično polje, ki najbolj ustreza levi sredini."
-
19. 2. 2025 | Svet
»Putin mora končati kot Hitler«
"Rusija se je spremenila v fašistično diktaturo, v nov imperialni narod, ki želi spremeniti in ogroziti ves svet. Žal ne vidim lahkega konca. Edini teoretični konec, ki si ga Rusija tudi zasluži, je usoda Nemčije leta 1945. Putin mora končati kot Hitler. Toda ne vidim nobenega Winstona Churchilla ali Franklina Roosevelta, zahodne države pa ne bodo šle v vojno z Rusijo tudi zaradi jedrskega orožja."
-
18. 2. 2025 | Svet
»Amerika je grobo zavrgla Evropo in v svoje novo globalno zavezništvo vabi Rusijo«
"Svetovna politika je v ponedeljek kazala dva obraza. Amerika je grobo zavrgla Evropo in v svoje novo globalno zavezništvo vabi Rusijo. V Parizu je panika, ker je Riad nenadoma pomembnejši od Bruslja, usodo Evrope pa bodo Američani krojili na Bližnjem vzhodu s prijateljskim pogledom v Moskvo."
-
18. 2. 2025 | Kultura
»Plavi orkestar je benigen pojav – kot recimo čevapi, sladoled, človeška ribica«
"Če na Plavi orkestar gledamo kot na fenomen, potem je ta skupina benigen pojav – kot recimo čevapi, sladoled, človeška ribica, s tem nihče nima težav. Zadnji dinozaver v regiji. In v tem času, ko se vse spreminja, sem res opazil, da Orkester v ljudeh vzbuja iracionalni občutek stabilnosti, v smislu: 'Vidiš, po vsem tem so ostali skupaj, ostali so prijatelji.' V času, ko svet, ki smo ga nekoč poznali, počasi izginja – smo eden od dokazov, da nekaj, no, tudi ostaja."
-
19. 2. 2025 | Kultura
Slovenski Walt Disney / Ob 100. obletnici rojstva Mikija Mustra
V Slovenski kinoteki se bodo 22. februarja ob 17.0o s projekcijami dokumentarnega in štirih animiranih filmov posvetili 100. obletnici rojstva legendarnega slovenskega animatorja, ilustratorja, striparja, kiparja in filmskega režiserja Mikija Mustra (1925–2018).
-
17. 2. 2025 | Družba
»Če bomo imeli naslednjo pandemijo, bo to pandemija gripe ali pa koronavirusa«
"Če bomo imeli naslednjo pandemijo, bo to pandemija gripe ali pa koronavirusna pandemija. Kdaj bo to, je težko napovedati. Lahko se zgodi jutri, lahko prihodnje leto, morda v prihodnjem desetletju. Ta hip se na primer v Združenih državah spoprijemajo z manjšim izbruhom ptičje gripe, ki se je prenesla tudi na govedo. Verjamem, da jim bo širjenje uspelo omejiti. Nevarnosti vseskozi tlijo, na srečo jih v večini primerov uspešno omejimo."
-
17. 2. 2025 | Svet
»Trump je hkrati leninist in trockist«
"Zdaj ni več nobenega dvoma, da smo šli v zadnjih treh tednih skozi revolucionarno obdobje. Tukaj ne gre imeti iluzij. To je šele začetek. Revolucija je permanentna in svetovna. Pripombe na račun novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da je konservativec, so bile natolcevanje. Ta neobičajna politična figura je hkrati leninist in trockist. In kakor se takšni družbeni procesi radi obrnejo v simpatične smeri, mu niti Josip Stalin ni tuj. Le da je Stalin kariero končal kot stalinist. Trump jo je začel."
-
16. 2. 2025 | Kultura
»Nikoli se nismo dogovorili, kakšno državo hočemo, zgodila se nam je«
"Naš problem je to, da ni družbenega konsenza o tem, kaj bi radi, in dokler ga nimamo, preverjamo vsak dan, kje smo. Morda se strinjamo o tem, da ohranimo tisto, kar smo imeli v socializmu, javno zdravstvo, šolstvo, socialno varnost. Kaj pa zdravo okolje, pa skrb za manjšine, pa velike razlike med bogatimi in revnimi? Nikoli se nismo dogovorili, kakšno državo hočemo, zgodila se nam je. Rekli smo si, tega nočemo več; kaj bi, tega pa ne vemo. Menda bi bili radi kot Švica, čeprav ne vem, od kod ta primerjava, ker smo bolj švicarska luknja."
-
16. 2. 2025 | Svet
»Trump realnega načrta za Ukrajino ni imel in ga tudi danes nima«
"Donald Trump sebe očitno vidi kot velikega mirovnika, kar gre sicer težko skupaj z njegovimi grožnjami celo zaveznikom, na primer Danski. Šlo je za predvolilno retoriko. Realnega načrta ni imel in ga tudi danes nima. Vzvodov za pritisk na Ukrajino ima ogromno, od prekinitve pošiljanja orožja naprej, in zdi se, da Zelenski to dobro razume. Zato je tudi deloma zmehčal retoriko."
-
14. 2. 2025 | Družba
»Ne bi rekla, da so mladi tisti, ki zahtevajo neki poseben status ali obravnavo«
"Ne bi rekla, da so mladi tisti, ki zahtevajo neki poseben status ali obravnavo. Vse prevečkrat posplošujemo in rečemo, da je prvo vprašanje, ko mladi pridejo na razgovor, kolikšna je plača. Veliko se pogovarjam s študenti, ki vstopajo na trg dela, in opažam, kaj je zanje najpomembnejše; da se lahko v prvih nekaj letih ob delu tudi učijo, da delajo v okolju, v katerem se spoprijemajo z izzivi in v katerem delo ni rutinsko."
-
14. 2. 2025 | Svet
»Njegov politični režim presega celo stalinizem«
"Kar počne Trump, uvršča ZDA med totalitarne politične režime. Njegov politični režim po celi vrsti značilnosti presega celo stalinizem. In zanimivo je opazovati, kako nihče od političnih akterjev, ki so se vedno zavzemali za to, da se socializem oz. komunizem uvrsti med totalitarne sisteme, zdaj ne reče nič."
-
12. 2. 2025 | Politika
Naslovnica nove Mladine / UGANKA PREBILIČ
V petek izide nova Mladina! V 7. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 14. februarja, razkrivamo, kakšna so politična prepričanja Vladimirja Prebiliča in kam se politično sam uvršča. Fotografijo na naslovnici je prispeval Luka Dakskobler, oblikovanje pa nagrajenec Prešernovega sklada Damjan Ilić.
-
12. 2. 2025 | Družba
»Rdeča Nova Gorica in črna Gorica nista danes nič manj rdeče in nič manj črne barve«
"Rdeča Nova Gorica in črna Gorica nista danes nič manj rdeče in nič manj črne barve. Delitve in protislovja ostajajo. Skoraj nič se ni spremenilo. In vendar se je začelo premikati. Dve mesteci na obrobju svojih držav sta dojeli, da se samo s sodelovanjem lahko postavita v središče kulturnih, političnih in ekonomskih tokov. Zdaj sta tam. Nova Gorica in Gorica sta skupaj prehodili že dolgo pot. Evropska prestolnica kulture bo pustila sledi tudi v prihodnosti. Sodelovanje in sožitje ni cvetoče polje. Potrebni so izredni napori in treba bo nadaljevati tudi, ko bo očitno, da se vsi strinjajo, da se ne strinjajo. Zdaj je čas za gradnjo tiste čezmejne prihodnosti, ki so jo Goričani in Novogoričani gojili od same postavitve mej. Prerekanj o tem, v katerem krogu pekla sta Tito in Mussolini in kdo je bliže dnu, je bilo že dovolj. V nacionalističnih paradižih sta oba v nebesih."
-
12. 2. 2025 | Politika
»Vlada še vedno nima politične volje, da reši izbrisane«
"To kaže na to, da ni politične volje, s čimer smo vsakič znova ob vsaki novi vladi spet ponovno razočarani. Veseli smo, da predsednica podpira zakon in da razume stiske izbrisanih in tudi, da je treba sprejeti zakonodajne rešitve. Predsednik Pahor se je opravičil in tudi prvi v imenu države prepoznal in sprejel to neko moralno odgovornost in tudi prepoznal, kaj vse je še treba narediti. In zelo smo seveda razočarani, da pri vladi tega razumevanja in te politične volje še vedno ni."
-
11. 2. 2025 | Kultura
»Tudi ob letošnji Prešernovi nagradi SDS ni zamudila priložnosti, da se osramoti«
"Tudi ob letošnji Prešernovi nagradi SDS ni zamudila priložnosti, da se osramoti: napoved referenduma proti zakonu, ki bi nagrajencem – premnogi so samozaposleni in s podpovprečnimi dohodki ali klavrnimi pokojninami – prinesel večjo finančno varnost vsaj po upokojitvi, je abotna manipulacija z najnižjimi strastmi sovražnikov vsega, kar je nepodredljivo. Ti isti poslanci SDS so brez vsake skrbi za javni proračun nedavno požegnali povišanje svojih plač. Brez vsakega zgražanja o tem, koliko nas bo to stalo."
-
11. 2. 2025 | Družba
»Študentski protesti v Beogradu so vsej Evropi dali svežino odpora proti novemu fašizmu«
"Študentski mirni protesti za pravno državo v Beogradu so vsej Evropi, ne le Sloveniji, dali upanje, vitalnost in svežino odpora proti avtoritarcem in novemu fašizmu, ki očitno vstaja tudi v ZDA. Toda to je šele pravilna ugotovitev utrujenih glav. Vitalnost in prava energija pa prihajata iz konkretnega odpora do politikov, ki omejujejo svobodo ljudi in jim preprečujejo, da bi do nje razvili individualno in kolektivno odgovornost. Vznik solidarnostnega protesta pod geslom Ne v našem imenu! se torej kaže kot dvojna zmaga demokratičnega duha: tako za podporo srbskim študentom kot za hirajočo in vedno znova nezadostno slovensko demokracijo."
-
10. 2. 2025 | Družba
»Želim, da se žrtve poimenuje z imenom in priimkom in da se njihova imena bere na glas«
"Padli smo na izpitu iz človeškosti. Navadili smo se na vsakodnevno zlo, navadili smo se na nemo opazovanje trpljenja drugih. Rekli smo nikoli več, a se vedno znova ponavlja. In se bo spet, ker nismo občutljivi za trpljenje drugega. Ne za ljudi v Gazi, ne za ljudi v Ukrajini. O žrtvah govorimo le kot o številkah. Postali smo statistiki. Sam ne želim biti zgolj statistik, želim, da se žrtve poimenuje z imenom in priimkom in da se njihova imena bere na glas, da se nam vtisnejo v spomin. Nisem politik, do žrtev čutim empatijo in želim začutiti bolečino drugega, da bi bil boljši človek in da ne bi nikoli pomislil, da bi komu s svojimi dejanji škodoval. Iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da je bolečina matere ob izgubi otroka enaka ne glede na to, ali je Srbkinja, Bošnjakinja ali Hrvatica."
-
11. 2. 2025 | Kultura
Od 12. do 15. febrarja bo na različnih prizoriščih v Ljubljani potekal 11. festival glasbenih odkritij MENT, ki skupaj s konferenco omogoča predstavitev glasbenih izvajalcev iz vse Evrope pred mednarodnimi glasbenimi profesionalci in občinstvom. Festival deluje kot platforma, kjer se vsako leto srečujejo glasbeniki, različni strokovnjaki in ljubitelji glasbe. Letošnji program prinaša nastope 83 skupin, solo izvajalk, producentov in didžejk, ki zaznamujejo dogajanje na evropski glasbeni sceni – od aktualnih predstavnikov domače ter regijske glasbene ustvarjalnosti in nekaterih najbolj zanimivih imen iz vse Evrope – do britanskih legend.