Uredništvo
-
14. 5. 2025 | Družba
»Če je vojna zadeva moških, se zdi mir opravilo žensk«
"Ob vseh teh spominih na preteklost ne smemo pozabiti na vojne, ki se dogajajo ta trenutek, pred našimi vrati, in na ženske, ki se borijo za preživetje svojih najbližjih. Zgodbe iz preteklosti so srhljivo podobne sedanjim. Vojna je tista sila, ki poganja izjemen razvoj in hkrati ne spremeni ničesar. Kakšen absurd, da smo iznašli vrhunsko tehnologinjo za samouničevanje! Če je vojna zadeva moških, se zdi mir opravilo žensk, ker mir je vsakdanje opravilo. In danes je jasno tudi to, da mir ni bil izbojevan za vedno, kot se je še do nedavnega zdelo, od nas zahteva vsakdanjo porcijo ljubezni."
-
13. 5. 2025 | Politika
»Samo SDS zna tako učinkovito obračati dejstva, lagati in vzbujati nevoščljivost«
"Samo SDS zna tako učinkovito poenostavljati, posploševati, šuntati, obračati dejstva, lagati in vzbujati nevoščljivost. Tako učinkovito mobilizirati svojih privržencev. Nihče drug ni tako aroganten, demagoški, nekulturen, antikulturen, populističen in iznajdljiv, da si legalno privošči brezplačno kampanjo, kot naši vrli desničarji."
-
13. 5. 2025 | Svet
»EU prevzema vojni govor nacistične Nemčije«
"Nasledniki povojne zmagovite evropske arhitekture danes prejemajo račune za kompromise ob obračunu z nacistično Nemčijo, antifašistična epoha pa je v izteku prispela k svojim kalnim izvorom, kjer životari presenetljiv paradoks trenutka, da na človekovih pravicah utemeljena Evropska unija za zagotovitev mesta v nastajajoči geopolitični sliki prevzema vojni govor nacistične Nemčije – »evropska enotnost v imenu ruske in ameriške grožnje«. Strahotno zgodovinsko breme tega aksioma obeta minimalne možnosti njegove politične afirmacije, stara celina pa je danes zaradi razvojnega zaostanka v še slabšem položaju kot pred osemdesetimi leti. V strahu pred razdelitvijo v nove interesne sfere mezijo okoliščine za vznik evropskega akterja, ki bo poskušal enotnost enako kot Hitler doseči zlepa ali zgrda."
-
14. 5. 2025 | Družba
Poslikava urbanih panjev / Poklon nacionalni dediščini vizualne (ljudske) ustvarjalnosti
Na terasi MGLC Švicarije v 1. nadstropju bo v petek, 16. maja, ob 11. uri potekala predstavitev projekta poslikave urbanih panjev akademskega slikarja Silvestra Plotajsa - Sicoea z naslovom "Don't Worry – Be Happy", ki si ga bo mogoče ogledati tudi v nedeljo, 18. maja, med 12. in 19. uro na Dnevu odprtih vrat umetniških ateljejev.
-
13. 5. 2025 | Kultura
"Skušala sem komunicirati z EBU-jem, poslala sem jim vprašanja, a sem dobila zelo posplošen odgovor, na katerega bi lahko napisali katero koli ime, kot da bi imeli enotni vzorec odgovorov. Že lani je bila izjemna priložnost, da EBU javno pokaže svoje stališče do vojne in genocida, ki se dogaja v Palestini, in izključi Izrael. Tega ni storil, spet se je potrdilo, da je denar sveta vladar. Na tekmovanju za pesem Evrovizije je žal pomembnejše, da je dovolj denarja, da imajo še to državo, ki prinaša tudi pokrovitelja, verjetno pa tudi ne želijo tvegati, da bi prišli v spor s to državo ali da bi izgubili finančna sredstva. Meni se zdi to sramotno in res so izgubili edinstveno priložnost, da bi pokazali svoje stališče do miru, vojne in genocida."
-
13. 5. 2025 | Politika
"Skrajna desnica z ideološko ne vedno enotnimi, a vendarle poenotenimi figurami, kot so Trump, Orban, Vučić, Dodik, Janša, Duda, Weidel, Farage, Le Pen, Wilders, Meloni, Netanjahu, zdaj ne vlada le osrednjemu televizijskemu terminu, ampak je postala mednarodna. Čez spekter držav in entitet z različnimi notranjepolitičnimi realnostmi deluje zavezniško, vzajemno podporno ter tu in tam koordinirano."
-
13. 5. 2025 | Družba
»Zgodovina se nikoli ne ponovi. Vedno je drugačna.«
"Naša doba ima velike probleme sama s sabo. Ampak nikoli ni bilo nič drugače. Vsako obdobje ima svoje probleme. Nenehno sklicevanje na drugo svetovno vojno nam pri razumevanju našega časa ne pomaga prav veliko. Problemi, s katerimi se soočamo, so problemi našega časa in so drugačni od problemov, ki so jih imeli pred nami. Vedno bomo soočeni z idejami in režimi, ki nas bodo ogrožali, vendar so to vedno ideje in režimi našega časa, v katerih nastajajo. Vedno s seboj prinesejo nove stvari. Lahko slišimo blede odmeve tistega časa, vendar jih ljudje uporabljajo za realizacijo svojih sodobnih agend."
-
13. 5. 2025 | Kultura
Kdo je bil Fritz Lang? / »Egomanijak, ki bi imel danes zagotovo težave z gibanjem #MeToo«
V Atriju ZRC bo v sredo, 14. maja, ob 19. uri predstavitev stripa Zorana Smiljanića Fritz Lang: Ljutomer-Berlin-Hollywood. Na dogodku bodo poleg avtorja sodelovali še Tomaž Horvat, programski vodja Grossmannovega festivala fantastičnega filma in vina, ki bo uvodoma predstavil Langovo povezanost z Ljutomerom in njegov vpliv na zgodovino filma, ter Marcel Štefančič, Mladinin novinar, filmski kritik in pisec spremne besede.
-
13. 5. 2025 | Kultura
»Prihodnost pred nami bo čudaška«
Od 13. do 17. maja bo potekal 5. Festival eksperimentalnih avdiovizualnih praks V-F-X Ljubljana. Za uverturo bo v Slovenski kinoteki poskrbela projekcija presenečenja, ki jo uvaja kratki film Prihodnost pred nami bo čudaška AF, 1. del (2024). Avtorica filma, Silvia Dal Dosso, je raziskovalka digitalnih tehnologij in memov, projekcija pa je nastala v sodelovanju z Zavodom za sodobne umetnosti Aksioma, kjer bo na ogled multimedijska razstava EVA (Evil Vibrant Astute) 2.0 Joanne Bacas in Socratesa Stamatatosa.
-
11. 5. 2025 | Svet
»Z Ursulo von der Leyen imamo en velik problem«
"Evropa je vsekakor na veliki preokretnici. Skrajni čas je, da stopi skupaj in gradi na tem, kar jo združuje, to pa je emancipatorna tradicija od antike in krščanstva do razsvetljenstva. Antievropska politika, ki jo je s pozicije moči ubral Trump, je lahko velika priložnost za Evropo, ki bi se morala pogumno lotiti svojih osnovnih parametrov. Doseči bi morali nov, jasen družbeni konsenz, se otresti odvisnosti od Amerike, ki je spremljala povojno ureditev, in zaobrniti neoliberalne mantre. Navsezadnje je prav Trump s politiko protekcionizma in delitve interesnih območij temu zadal krepak udarec."
-
11. 5. 2025 | Družba
Kaj je vzrok, da je v svetu tako malo upora proti grozotam, ki jih vsak dan opazujemo?
"Danes kot junaški delujejo avtoritarni voditelji, ki brezsramno uničujejo demokratične institucije, se požvižgajo na mednarodno pravo, podnebne spremembe in uživajo v krutosti svojih besed in dejanj. Hannah Arendt je pred več kot pol stoletja poudarjala, da je pogum najpomembnejša politična vrednota, zato je dejala, da morajo biti politiki pogumni, sicer ne morejo opravljati svojega poslanstva. Ob tem, da sta danes grobost in ignoranca obravnavani kot politični pogum, se najbrž obrača v grobu."
-
9. 5. 2025 | Svet
»Kardinali vedno točno vedo, kaj Cerkev potrebuje v določenem trenutku«
"O njih si lahko mislimo, kar si hočemo, ampak moramo priznati, da kardinali vedno točno vedo, kaj Cerkev potrebuje v določenem trenutku. In danes je to on. Na čelo globalne Cerkve so postavili človeka, ki je za svet nepopisan list, a ki hkrati v bistvu pooseblja to, kar globalna Cerkev danes je oziroma kar želi biti. Je človek, rojen v velesili, ki pa je vse svoje življenje preživel na obrobju. Je iz ZDA, a bi težko rekli, da je Američan. Tudi sam je rekel, da je človek, ki je deloval v Južni Ameriki, ima tudi perujsko državljanstvo, ampak ki po drugi strani razume tudi ameriškega človeka. Gre za tanke niti povezave med središčem in obrobjem, med močjo in pomoči potrebnimi. Na neki način je to sporočilo, ki ga je s svojim pontifikatom začel papež Frančišek in ki se mu danes Cerkev na tem položaju v resnici ne bo več mogla odreči."
-
9. 5. 2025 | Kultura
»Resna demokracija takšne teme obravnava na drugačen, zrelejši in bolj odgovoren način«
"Ni treba daleč nazaj v različne zgodovinske in politične kontekste, da bi razumeli, zakaj so ljudski referendumi, na katerih večina odloča o pravici neke manjšine, že v izhodišču problematični in zgrešeni. In to brez izjeme. Resna demokracija takšne teme obravnava na drugačen, zrelejši in bolj odgovoren način. Toliko bolj, če se dotikajo občutljivih družbenih in socialnih vprašanj. Živimo pa v zagatnih časih, ko demokracija zmeraj bolj figurira kot španska stena za vulgarni populizem in primitivizem. In to z vsemi realnimi posledicami, ki jih na tak način proizvaja. Noben umetnik, ki da kaj nase in na svoje delo, ne želi biti pripadnik nekih privilegiranih družbenih elit. Pri čemer že samo dejstvo, da sploh čutim potrebo to napisati, kaže na vso perfidnost populističnega diskurza. Ki pa se hkrati zelo dobro zaveda, da bodo zmeraj obstajali umetniki, prekarci in samozaposleni, katerih opus bo po objektivni vrednosti in mednarodni odmevnosti daleč presegel zahtevne življenjske in socialne okoliščine, v katerih je nastajal. Morda prav v tem dejstvu tiči tista prava, prikrita referendumska bolečina."
-
7. 5. 2025 | Politika
Naslovnica nove Mladine / FAŠIZEM ŠE VEDNO ŽIVI
V petek, 9. maja, izide nova Mladina! V 19. letošnji številki, ki bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani, pišemo o tem, da fašizem še vedno živi. Med drugim si lahko v novi številki preberete tudi intervjuja s sindikalistko Lidijo Jerkič in režiserjem Oliverjem Frljićem.
-
7. 5. 2025 | Svet
»Izbira papeža bo imela dolgoročne posledice«
"Izbira papeža bo imela dolgoročne geopolitične posledice. Nekoč so katoliški cesarji imeli celo pravico veta. Zadnjič se je to zgodilo leta 1903, ko je Franc Jožef iz igre izločil favorita, kardinala Mariana Rampolla, ki naj bi bil preveč naklonjen laični Franciji."
-
7. 5. 2025 | Politika
»Javni sektor niso zgolj uradniki v upravnih organih«
"Vsi potrebujemo javne storitve ob tem se pogosto pozablja, da javni sektor niso zgolj uradniki v upravnih organih. Največji del zaposlenih predstavljajo vzgojiteljice, učitelji, profesorji, zdravstveni delavci, socialni delavci, znanstveniki, kulturniki, knjižničarji, policisti, vojaki in gasilci in številni drugi ljudje, ki vsakodnevno opravljajo delo, brez katerega si težko predstavljamo normalno življenje družbe. Zato ni pošteno trditi, da zaposleni v javnem sektorju ne delajo nič. Če bi bilo to res, bi to občutili vsi hitro in zelo konkretno."
-
6. 5. 2025 | Svet
Kaj je prvi pogoj za vzpon skrajne desnice?
"Od kod Alice Weidel, izobražena, premožna, istospolno usmerjena članica zgornjega sloja z dvojnim državljanstvom (ki ji omogoča pobeg, če bi šlo kaj narobe), črpa veselje do primitivnega rasizma, do boja in sovraštva do drugačnosti? S čim nagovarja člane stranke, da ji velikodušno spregledujejo njen privilegirani status in spolno usmerjenost, ki jima sicer odločno nasprotujejo, s čim je prepričala socialno šibkejši sloj in tudi veliko muslimanskih priseljencev druge generacije, ki so tudi sami šli skozi vsa ponižanja prišlekov? Tradicionalnih moških, ki ženi ne pustijo na cesto brez rute, volijo pa rasistično AfD? Da bi bila ironija popolna, AfD podpirajo celo nemški Judi, ki si želijo izgona muslimanov. Temeljna nekonsekventnost volilcev je torej prvi pogoj za vzpon skrajne desnice, podedovane od časov pradedka Adolfa. Šov, individualno in partikularno so v svetu domnevno neskončnih izbir očitno močnejši od dejstev."
-
6. 5. 2025 | Politika
»EU ob vsem dogajanju v svetu postaja še pomembnejša«
"Ta teden praznujemo 75. obletnico Schumanove deklaracije in mislim, da ravno teh 75 let najbolje pokaže, da je EU dobra podlaga za mir, rast in blaginjo v Evropi, in ja, EU ostaja zvesta vsem vrednotam - demokraciji, vladavini prava in spoštovanju človekovih pravic - ter trdno prepričana o svojem prvotnem poslanstvu, ki je zagotavljanje miru in stabilnosti. Če pa govorimo o šibkosti: demokracija morda pokaže, da je šibka pri odzivanju na razmere; avtokracija je namreč tista, ki se lahko zelo na hitro odzove. Pri demokraciji je to drugače, ampak daje neko drugo veliko vrednost. Mislim, da EU ob vsem dogajanju v svetu postaja še pomembnejša. Zdaj ogromno držav prihaja k nam, ker želijo z nami trgovati, sodelovati."
-
5. 5. 2025 | Politika
Kaj je Janša poskušal vsakič, ko je bil na oblasti?
"Sodba je izrečena, resda šele na prvi stopnji, Janša je dosegel svojo pravico … in je vidno nezadovoljen. Borba se nadaljuje, pravi, zmaga je zgolj prehodna, sodni sistem je še naprej politično manipuliran. Z drugimi besedami, sodni sistem velja samo, če ga nadzoruje on, kar je poskušal vsakič, ko je bil na oblasti: vsakič se je vpletal v kadrovske postopke in se opredeljeval do kandidatov."
-
5. 5. 2025 | Družba
Nas bodo čez nekaj let res nadomestili računalniki?
"Kdorkoli se je kdaj v zadnjih dveh letih prepustil skušnjavi in v katerem od klepetalnikov z umetno inteligenco preizkusil, ali nas bodo čez nekaj let res nadomestili računalniki, se je lahko precej hitro pomiril. To ne pomeni, da umetna inteligenca ni novo in mogočno orodje: njena sposobnost operiranja z velikimi bazami podatkov, v katerih nas močno prekaša, in zmožnost sintetiziranja podatkov v povzetke, je zelo impresivna."
-
5. 5. 2025 | Svet
Kolikšna je odgovornost Slovenije za število ubitih v Gazi?
"Vojaško sodelovanje Slovenije z Izraelom pa ni omejeno na prodajo in nakup orožja in vsekakor ni stvar preteklosti. Aprila letos, ko je izraelsko bombardiranje Gaze trajalo že 18 mesecev, je tako Slovenska vojska v Grčiji sodelovala na vojaških vajah zračnih sil 12 držav, med katerimi je bil tudi Izrael. Kaj o Sloveniji in njeni vojski pove pripravljenost na skupno urjenje z zračnimi silami, ki na okupiranem območju mečejo bombe na šole, bolnišnice, poslopja Združenih narodov, šotore z begunci? Ne spreglejmo, medtem ko Slovenija sodeluje z izraelsko vojsko na skupnih vajah, predstavnik Slovenije na Meddržavnem sodišču opozarja na "grozljive in nesprejemljive" humanitarne in varnostne razmere, ki jih v Gazi in drugod v Palestini povzroča ravno ta vojska. Kaj za Slovenijo pomeni 'nesprejemljivo'?"
-
4. 5. 2025 | Kultura
»To je referendum po nareku kapitalizma, ki potrebuje neumnega in neobčutljivega delavca«
"Ta referendum je dejansko usmerjen proti slovenski umetnosti. Ljudje se bodo odločali o tem, ali kot narod potrebujemo umetnost ter umetnike ali pa nam zadostuje le ceneno veseljačenje. Umetnost je državotvorna. Vedno je bila, še posebno pa pri tako majhnem, vendar z umetniki obdarjenem narodu. Če bodo zavedeni in nahujskani ljudje glasovali proti temu zakonu, bodo glasovali proti življenju slovenskega naroda, kajti umetnost je njegova vitalna in intelektualna energija. Referendum je hkrati usmerjen tudi proti slovenskemu jeziku in proti upornemu ter razmišljujočemu duhu ljudstva, ki ga plemenitita zgolj umetnost in ustvarjalnost, nikakor pa ne komercialna zabava."
-
4. 5. 2025 | Družba
»Zgodovina nas še ni izučila, potrebovali bi popravni izpit«
"V prvi vrsti je pomembna, ker se je takrat končala najhujša vojna v človeški zgodovini. Olajšanje morda ni prava beseda za opis razpoloženja ljudi, ki so dočakali konec vojne. S koncem vojne pa se ni končalo vse nasilje. Maščevanja je bilo veliko. Pred osemdesetimi leti se ga je skušalo utišati, kasneje pa je to prišlo na dan in danes se o tem govori. Kot zgodovinar menim, da je pravilno in človeško, da se pogovarjamo tudi o tem. Je pa na maščevanje treba gledati v kontekstu. Škoda je, da se v preteklosti to ni razjasnilo na dovoljšen način, da bi vsi skupaj praznovali to osemdesetletnico. Ne nujno vsi na enak način, ampak da bi lahko rekli, da je šlo za mejnik, ko je človek prišel do roba, in da naj se gorje nikoli več ne ponovi."
-
4. 5. 2025 | Svet
»Sateliti postajajo tako pomembni, da bodo nasprotniki v veliki skušnjavi, da jih poškodujejo«
"Vojna zvezd je bil zelo popularen film. Ne vem, ali je to tisto, kar se bo zgodilo. Evropska unija vsekakor ne načrtuje nobenih vojn v vesolju. Mi hočemo braniti naše zmogljivosti, naše satelitske sisteme. Sateliti namreč postajajo tako pomembni, da bodo nasprotniki v veliki skušnjavi, da jih poškodujejo. Že zdaj poskušajo uničevati drugo infrastrukturo, denimo energetske sisteme ali zdravstveni sistem, ali našo informacijsko infrastrukturo s kibernetskimi napadi na Zemlji. Vesolje je tukaj in nam prinaša veliko dobrega, a s tem pride tudi marsikaj slabega."
-
1. 5. 2025 | Družba
Doba zdravih življenjskih let delavca v Sloveniji
"Bodimo si na jasnem o dobi zdravih življenjskih let delavca v Sloveniji. Po uradnih podatkih, ki jih lahko dobimo recimo na NIJZ, imamo delavce, ki se jim okoli 50. leta eksponentno povečuje nevarnost mišično-kostnih obolenj. To pomeni, da je slabo poskrbljeno za delovno okolje. Mi zdaj govorimo o tem, da mora država poskrbeti za okolje, v katerem bi bilo več zaposlitev, hkrati pa delodajalci ne poskrbijo za tako delovno okolje, ki recimo ne bi povzročalo dolgotrajnih bolniških staležev. Te dabate ni, je pa debata o tem, da je treba bolniške skrajšati in napadati izkoriščevalce. Ampak če še enkrat pogledamo podatke: mislim, da imamo celo epidemijo slabih delovnih pogojev, ki se nalagajo na generacije delavcev. In to se izrazi pri delavcih, ki so recimo starejši od 45 let. Kako bodo izpolnili pogojev za upokojitev, če jih bo pa dohitela bolniška ali pa, bog ne daj, invalidnost?"
-
30. 4. 2025 | Družba
»V Sloveniji nimamo nobene stranke, ki bi bila stranka delavcev v klasičnem pomenu«
"V Sloveniji nimamo nobene stranke, ki bi bila stranka delavcev v klasičnem pomenu, torej da bi se množično naslanjala na podporo industrijskega delavskega razreda. Ko se stvari premaknejo na raven, da levica nagovarja urbane subkulturne manjšine, desnica pa kulturno večino, ki večinoma sovpada z delavskim razredom, potem je polarizacija postala kulturna, razredno vprašanje pa je postavljeno na stranski tir."
-
3. 5. 2025 | Družba
»Zgodovinarji bodo pri proučevanju pandemije covida-19 imeli težko delo«
"S pandemijo covida-19 se je začel svet zavedati obstoja velikih bolezni, da pandemije niso le stvar preteklosti, ampak se dogajajo nam, tu in zdaj živečim. Izkušnje, ki smo jih pridobili v tej pandemiji, bi se morale odražati v bolj domišljenih, predvsem smiselnih preventivnih ukrepih in v sami organizaciji življenja v državi v času takšnih katastrof. Nacionalno pomembno mora postati vprašanje, kako se upravlja država v času kriz, da bi se s tem preprečilo izrabljanje krize za druge namene in da bi se ukrepalo izključno v dobro prebivalstva."
-
1. 5. 2025 | Družba
»Delo ne sme postati takšno breme, da bi povzročalo bolezen«
"Menim, da bi se morali v praksi približati Skandinavcem – veliko bolj kot priznavanje poklicnih bolezni je pomembno, da ne dovolimo ali toleriramo ne fizičnih obremenitev na delovnem mestu in ne duševnih. Ustvarjati bi morali delovna okolja, ki so do človeka, delavca prijazna. Veliko več je treba vlagati v promocijo zdravja na delovnem mestu. Delo ne bi smelo biti vedno večja obremenitev in breme, ki se ga moraš čim prej rešiti, ampak bi moralo postati del življenja. Ne trdim, da je, niti ni potrebno, da je vsem ljudem delo prijetno, ampak ne sme postati takšno breme, da bi povzročalo bolezen."
-
1. 5. 2025 | Svet
»Trump je Evropi ponudil enkratno priložnost, da končno nekaj naredi prav«
"Trump je z nerazumnimi dejanji morda vendarle naredil nekaj dobrega. Evropi je ponudil enkratno priložnost, da končno nekaj naredi prav. Evropska unija ima priložnost, da se otrese ameriške hegemonije, ima priložnost, da zasnuje skupno zunanjo in obrambno politiko. Ima priložnost, da varnost vseh prebivalcev Evrope ne gradi zgolj na oboroževanju, ampak tudi na preverjenih prednostih, ki jih je vedno imela in na katerih je zrasla."
-
2. 5. 2025 | Družba
FOTOGALERIJA / Študentski piknik
V četrtek, 1. maja, je v parku Tabor v Ljubljani potekal študentski piknik, ki je vključeval politične, športne in druge dejavnosti.