Uredništvo

  • Uredništvo

    29. 12. 2024  |  Politika

    Minister Mesec / »Ves denar, ki bo zbran z nepremičninskim davkom, bo šel za razbremenitev dela«

    "Pri nas praktično celotno socialno državo, od pokojnin do zdravstva in tako naprej, plačujemo tisti, ki smo zaposleni in zato plačujemo davke in prispevke. S tem davkom želimo nasloviti predvsem teh zgornjih 10 odstotkov lastnikov premoženja, nepremičnin v Sloveniji, da bodo stanovanja aktivirali, jih dali v najem, hkrati pa plačali ustrezne davke in da z zajemom lahko razbremenimo delo. Ves denar, ki bo zbran z nepremičninskim davkom, bo šel za razbremenitev dela."

  • Uredništvo

    30. 12. 2024  |  Družba

    Kdo je dobil milijon evrov?

    Februarja letos je novinarka Monika Weiss v članku pisala o tem, da je bila ena od nenavadnosti, ki jih je razkrila afera Litijska cesta 51, "več kot milijon evrov", ki naj bi jih prodajalec stavbe Sebastjan Vežnaver po opravljenem poslu nakazal odvetnici Nini Zidar Klemenčič.

  • Uredništvo

    30. 12. 2024  |  Družba

    Ksenofobija župnika iz Trnovega v Ljubljani

    Decembra letos je novinar Peter Petrovčič v članku pisal o tem, kako se je trnovski župnik Tone Kompare neprimerno razpisal o Srbih. Takoj na začetku svoje kolumne v novembrski izdaji Oznanil trnovske župnije se je namreč vprašal: "Kdo je kriv, da se v Sloveniji, posebej v Ljubljani, širi srbski nacionalizem. To nasilje opažam že vrsto let. Kaj me je nagnilo k temu pisanju?"

  • Uredništvo

    29. 12. 2024  |  Družba

    Štefka Kučan / »Koliko novih sovražnikov si v Gazi vsak dan ustvari Izrael!«

    "Teh vojaških konfliktov, ki se danes še gostijo, človeštvo s svojim znanjem, izkušnjami in tehnologijami ne bi smelo več poznati. Neravnovesja in krivice se da, če je volja, odpravljati drugače in zelo težko se sprijaznim, da je svet še vedno zapleten v toliko vojn in da vse znanje, ki ga je človeštvo ustvarilo, dostikrat služi vojni, in ne miru."

  • Uredništvo

    29. 12. 2024  |  Družba

    »Živimo v času, v katerem odpoveduje tisto, v kar smo verjeli«

    "Grozna ni samo vojna, ampak tudi njene širše razsežnosti. Živimo v času, v katerem odpoveduje tisto, v kar smo verjeli. Vrhunske institucije, kot so Združeni narodi, ne morejo preprečiti vojn. Prej smo imeli občutek, da nas bodo te institucije zavarovale, a nas ne zavarujejo. Odpovedujejo tudi institucije nižjega ranga, postajajo disfunkcionalne. Res se mi zdi kar hudo. Ni dobro sejati pesimizma, a res se mi zdi, da doživljamo neko prelomnico."

  • Uredništvo

    27. 12. 2024  |  Politika

    »Ljudje, ki mislijo, da politika ni etična, nimajo kaj iskati v politiki«

    "To je vsekakor točno, saj drugače so volitve brez pravega smisla. Razumem politiko ali ljudi, ki se ukvarjajo s politiko, kot ljudi, ki so sposobni nositi odgovornost, ki jo prevzamejo takrat, ko so na neko funkcijo ali na neki položaj izvoljeni. Ker je za to izvolitvijo veliko zaupanje ljudi, ki jih predstavljaš, se njihovim pričakovanjem ne smeš izneveriti. Z oblastjo je povezano vprašanje osebne integritete ali osebnih moralnih vrednot, etike, ki jo človek s sabo prinaša. Dostikrat se sliši, da v politiki ni etike. Ljudje, ki mislijo, da politika ni etična, nimajo kaj iskati v politiki. Politika je še kako etično delovanje, če politiko razumeš kot odgovornost. Človek, ki se odloči za politiko, mora imeti nekaj strasti, to ga mora veseliti in pritegniti. Ampak veselje nad oblastjo ne sme pretehtati nad odgovornostjo."

  • Uredništvo

    27. 12. 2024  |  Družba

    »Vojne niso nekakšna prirojena nujnost, ampak izum, in to zelo donosen«

    "Ideologija 'večne vojne' in vojne kot naravne dediščine človeštva se danes kaže kot splošno sprejeta in zelo ponotranjena normalnost, ki predstavlja ključno in izhodiščno oviro na poti k doseganju trajnega miru. V zaledju tovrstne ideologije se premnogi, odgovorni za vojne in zločine, izognejo etični odgovornosti, zaradi katere bi si bili pod budnim očesom javnosti primorani prizadevati za mir in takojšnje končanje vojn. Vojne niso nekakšna prirojena nujnost, ampak izum, in to zelo donosen. In v tej izumljeni realnosti, s katero nevede soglašamo, smo soočeni z večnimi vojnami in večnimi konflikti, ki nimajo ne konca ne kraja in se z leti le še poglabljajo. Ob tem se vse bolj jasno riše linija med tistimi, ki imajo od vojne velike koristi, in tistimi, ki so največji poraženci vojn. Slednji so tudi glavne priče tega, da so vojne nesmiselne in da bi morali storiti vse za njihovo preprečitev."

  • Uredništvo

    25. 12. 2024  |  Družba

    Vse dobro v prihajajočem letu!

    Novoletno voščilnico je ilustriral nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič. Srečno 2025!

  • Uredništvo

    26. 12. 2024  |  Politika

    »Po 34 letih je primeren čas, da se plebiscit ustrezno historizira«

    "O plebiscitu in plebiscitni enotnosti je v slovenski politiki, pa tudi v javnosti precej govora. Plebiscit se omenja tudi v številnih delih o razpadu Jugoslavije in osamosvojitvi Slovenije, ampak, kot sva z mentorjem, red. prof. dr. Gorazdom Bajcem, ugotavljala, preden sva zakoličila temo moje disertacije, da pravzaprav še ni nobenega znanstvenega dela, ki bi se s plebiscitom podrobneje ukvarjal. Poleg tega se ob prebiranju literature pred začetkom raziskave nisem mogel znebiti občutka, kot da je plebiscit na neki način padel z neba, prišel iz nič. Treba je povedati, da so bili pogovori o tem, da bi prebivalstvo Republike Slovenije neposredno odločalo o pomembnih političnih vprašanjih, prisotni že prej, na primer ideja, da bi na referendumu potrjevali zvezne ustavne amandmaje, ki so bili sprejeti leta 1988, pa potem amandmaje k slovenski ustavi leta 1989, januarja 1990 pa je Demosova Deklaracija o slovenski samoodločbi predvidevala izvedbo referenduma tako o novi slovenski ustavi kot o posebnem plebiscitu o slovenski samostojnosti ipd. Mogoče velja omeniti tudi, da je recimo Milan Kučan proti koncu oktobra 1990 nekajkrat dejal, da bo morala Slovenija enkrat v prihodnosti izvesti svoj plebiscit. Tako da teh omemb ljudske participacije je bilo več. Mislim, da je po 34 letih primeren čas, da se dogodek, kot je plebiscit, ustrezno historizira."

  • Uredništvo

    26. 12. 2024  |  Svet

    Naslovnica zadnje letošnje Mladine / Kdo je osebnost leta?

    V petek (takoj po praznikih) izide zadnja letošnja Mladina! V 52. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od 27. decembra, razkrivamo, zakaj smo za osebnost leta 2024 izbrali milijarderje, ki želijo prevzeti države in prihodnost. V zadnji letošnji Mladini boste lahko prebrali tudi obsežen pregled leta ter veliko aktualnih in poglobljenih vsebin, ki vam bodo krajšale prednovoletne ure. Za ilustracijo na naslovnici je poskrbel nagrajenec Prešerenovega sklada in naš hišni karikaturist Tomaž Lavrič.

  • Uredništvo

    24. 12. 2024  |  Politika

    Robert Golob / »Slovenija je eden redkih otokov, kjer populizem še ni prevzel pomembnih institucij«

    "EU je precej razdeljena. Ta razdeljenost je povezana tudi z vzponom populizmov v Evropi. Slovenija je v tem trenutku eden redkih otokov, kjer populizem še ni prevzel pomembnih institucij ali funkcij pri upravljanju države. Ta primer smo imeli pred dvema letoma, ampak danes, če pogledate našo okolico, boste ugotovili, da je populizem v izrazitem vzponu. Tudi zaradi tega je toliko neenotnosti v Evropski uniji, ker so populisti tisti, ki spodkopavajo zaupanje v vse institucije EU."

  • Uredništvo

    24. 12. 2024  |  Politika

    Nezakonito pridobljeno stanovanje

    Oktobra letos je novinar Peter Petrovčič v članku pisal o tem, ko je nekdanji premier in dolgoletni predsednik SDS Janez Janša na družabnem omrežju X "razkril" (tokratni) načrt globoke države za preprečitev svojega (ponovnega) vzpona na oblast. Pomemben del širšega, zapletenega in večplastnega načrta, ki ga je v svojem slogu podrobno popisal, je po njegovem prepričanju njegova obsodba v zadevi Trenta.

  • Uredništvo

    24. 12. 2024  |  Politika

    R. Golob pri R. Pesek in R. Golob pri U. Slaku

    Marca letos je Stanka Prodnik v komentarju pisala o nastopu predsednika vlade Roberta Goloba v obeh nacionalnih večernih informativnih oddajah, torej v Odmevih in oddaji 24ur zvečer. A tokrat je bilo še posebej zanimivo, ker sta bila – po naključju –  v obeh oddajah voditelja konservativnih prepričanj, torej Rosvita Pesek na nacionalki, Uroš Slak pa na komercialki.  

  • Uredništvo

    22. 12. 2024  |  Svet

    Kampanja za varen in dostopen splav zbrala več kot milijon podpisov!

    Kampanji My Voice, My Choice, ki se zavzema za varen in dostopen splav, je uspelo zbrati milijon podpisov. Zbiranje podpisov je pričel slovenski Inštitut 8. marec in se povezal z več sorodno mislečimi organizacijami in posamezniki po Evropi, saj namreč danes več kot 20 milijonov žensk v Evropi nima dostopa do varnega splava.

  • Uredništvo

    22. 12. 2024  |  Politika

    Kdo v Sloveniji prejema največ kmetijskih subvencij?

    Novembra letos je novinarka Monika Weiss v članku razkrila, katera podjetja iz kmetijsko-živilske panoge prejemajo največ subvencij iz evropske skupne kmetijske politike. Letos do konca oktobra so bila to podjetja Panvita (3,01 milijona evrov), PP-Agro (2,79 milijona evrov), Mlinotest (1,84 milijona evrov) in Ljutomerčan (1,76 milijona evrov).

  • Uredništvo

    22. 12. 2024  |  Družba

    Mračna skrivnost Postojnske jame

    Januarja letos je novinar Borut Mekina v članku zapisal, da je bilo lansko leto, kar zadeva turizem, nedvomno rekordno. Po za zdaj še začasnih podatkih, zbranih do novembra, je bil obisk tujih in domačih gostov za dva odstotka večji kot v rekordnem predpandemičnem letu 2019. Še bolj pa se je povečal promet na naših najbolj obiskanih turističnih točkah.

  • Uredništvo

    22. 12. 2024  |  Družba

    »Kritika oblasti ne samo, da mora biti dopustna, ampak je tudi zaželena«

    "Kritika oblasti ne samo, da mora biti dopustna, ampak je tudi zaželena. Kot je rekel neki ameriški vrhovni sodnik pred sto leti: javna razprava je politična dolžnost, nedejavno ljudstvo je največja nevarnost za svobodo. S tem se strinjam. Treba je dopustiti kritiko sodišč."

  • Uredništvo

    22. 12. 2024  |  Družba

    Upokojeni zdravnik / »Zakaj ne bi pomagal, če lahko. To se mi zdi nekaj normalnega.«

    "Ta ambulanta je bila ob ustanovitvi mišljena kot začasna rešitev, resnično je bil načrt, da bi država to nekako uredila in sistematično odpravila problematiko ljudi brez urejenega zdravstvenega zavarovanja. Ta začasnost zdaj traja že več kot 20 let."

  • Uredništvo

    20. 12. 2024  |  Družba

    FOTOGALERIJA / Prednovoletna zabava Mladine in Kina Šiška

    Kako je bilo včeraj na prednovoletni zabavi Mladine in Kina Šiška, si lahko ogledate v fotogaleriji Urške Boljkovac.

  • Uredništvo

    20. 12. 2024  |  Politika

    »Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho«

    "Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho in biti postranska žrtev interesov velikih.  Kot civilizacija še nismo opravili miselnega preskoka, v katerem bi mednarodno skupnost soustvarjali na podlagi vladavine mednarodnega prava, trajnostnega razvoja in varstva človekovih pravic."

  • Uredništvo

    20. 12. 2024  |  Politika

    Kako lahko politik s tako neinteligentno zdravorazumskostjo preživi toliko časa v politiki kot eden vodilnih?

    "Ko tako iz leta v leto, od volitev do volitev in iz intervjuja v intervju poslušamo Tonina, se lahko čudimo samo eni stvari: kako lahko politik s tako neinteligentno zdravorazumskostjo, s takim pomanjkanjem analitičnega mišljenja in s takšno odsotnostjo talenta preživi toliko časa v politiki kot eden vodilnih, ne da bi vsaj za silo zamaskiral dejstvo, da mu gre samo za osebno kariero, osebno promocijo in osebno korist? Kako lahko prepriča toliko volilcev? Ne da bi povedal karkoli, s čimer bi jih lahko prepričal."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / TELESNI STRAŽAR

    V petek izide nova Mladina! V 51. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 20. decembra, razkrivamo zgodbo o policistih, ki »vedo vse o vseh« in si lahko kaj hitro svoje delo predstavljajo čisto preveč po domače. Naslovnico je oblikovala Varnostna služba.

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Politika

    »V parlamentu gre velikokrat za videz merjenja moči, za neko predstavo za javnost«

    "V državnem zboru se bo vedno govorilo kritično, cinično, tudi sarkastično, tudi kakšni slabšalni izrazi se bodo uporabili. S tem ni nič narobe, dokler ne merimo s tem na osebo, torej na osebno raven in na osebne karakteristike, na katere oseba ne more vplivati. To je tisto najbolj problematično."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Svet

    »Bombardiranja se ljudje navadimo«

    "Sirija je od leta 2011 v državljanski vojni, ob kateri so intervenirale vse vojske sveta. Vsaj države, ki imajo v svoji oborožitvi letalstvo. Približno osemdeset njih. Vsak, ki ima letalo s topom in lahko pod krila obesi bombo, je bombardiral nekaj v tej državi. Sirija je svetovno strelišče. Ta teden so bombne napade izvedli Izrael, Ruska federacija, Turčija in Združene države Amerike. Ampak je vse zaman. Bombardiranja se ljudje navadimo. Če lahko zdržimo pogled na Gazo, lahko vse drugo lahkotno preskočimo."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Družba

    Ko so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, so se iz publike oglasili žvižgi

    Septembra letos smo v članku z naslovom "Ko so na zaslonu prikazali jugoslovansko zastavo, so se iz publike oglasili žvižgi" na Mladinini spletni strani pisali o koncertu skupine Bijelo dugme v Splitu. Na slednjem je omenjena glasbena zasedba izvedla pesem Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo, zaradi česar so hrvaški veterani in desno Domovinsko gibanje od pristojnih organov zahtevali, naj pevcu Alenu Islamoviću prepovejo vstop v državo. Islamović pa je odgovoril, da je le delavec v podjetju Gorana Bregovića.

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    »Lahko rečem, da si ne želim živeti v taki družbi«

    "Zaupanje javnosti v sodstvo je temeljni pogoj za delovanje pravne države. In če nekdo to zaupanje spodkopava s pavšalnimi, žaljivimi, neargumentiranimi napadi, je ogrožena pravna država. Potem se ljudje zatekajo k samopomoči, ker ne zaupajo, da bodo njihove spore rešila nepristranska in neodvisna sodišča. Uveljavi se zakon močnejšega. V taki družbi deprivilegirane družbene skupine ostanejo brez varstva svojih pravic. Lahko rečem, da si ne želim živeti v taki družbi."

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    »Če se politiki med seboj ne bomo pogovarjali, potem res ne razumem, kaj je bistvo politike«

    "Predsednica ima vso pravico komentirati, kot si želi. Meni se ne zdi, da bi imela tako slab odnos, kot ga mogoče vi doživljate. Kar se pa postopka tiče pred KPK-jem, bom ponovil celoten kontekst. Postopek, v katerem Korupcijska komisija preiskuje sum korupcije takrat, ko se med seboj pogovarjata dva politika, minister in predsednik vlade, je zame politična farsa. Dva politika se med seboj lahko in morata pogovarjati o vsem, tudi ko nimata enakih stališč, to je srž politik."

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Družba

    Pismo Arnetu Hodaliču

    Maja letos je urednik Mladine Grega Repovž v uvodniku zapisal, da je bil vedno navdušenec Arneta Hodaliča. Njegove reportažne fotografije so mu odpirale svet, predvsem neverjetna barvitost ljudi z vseh celin, vedno tako svobodni, tako drugačni, vedno tako močni in zanimivi. Ko je na letošnjem zboru evrovizijske pesmi zmagal Nemo, nebinarna oseba iz Švice, pa je Hodalič na Facebooku objavil fotografijo Nema, ki mu je nalepil svojo glavo, spodaj pa zapisal: 'Da ne bom preveč starokopiten si bom po vzoru letošnjih nastopov na Evroviziji za promocijo moje knjige oblekel mini krilo, nadel debel umeten kožušček iz rož, smuknil v mrežaste nogavice in si obul copatke s cofi. Poslovni uspeh mi je že zagotovljen!"

  • Uredništvo

    17. 12. 2024  |  Politika

    Golob / »Prazna stanovanja bodo obdavčena«

    "Namen te obdavčitve druge nepremičnine pa je predvsem ta, da zajamemo čim več praznih nepremičnin in jih spravimo na najemni trg. Danes vsi vemo, da so stanovanja predraga tako z vidika nakupa kot tudi najemnine. V tem času so se na bankah namreč nabrale ogromne varčevalne vloge državljanov, banke so jih obrestovale po izjemno nizkih obrestnih merah, ljudje so začeli preusmerjati svoje prihranke iz bank ali pa, če hočete, iz gospodarstva v naložbe."

  • Uredništvo

    18. 12. 2024  |  Kultura

    Marcel Štefančič / »Če se ne bi rodil, bi bilo moje življenje povsem drugačno«

    V knjigarni Konzorcij bo danes ob 11. uri predstavitev knjige esejev publicista, novinarja in filmskega kritika Marcela Štefančiča, jr.  "Če se ne bi rodil, bi bilo moje življenje povsem drugačno" je zbirka esejev, ki s svojo pronicljivostjo razkriva raznolike vidike in kontroverznosti sodobnega sveta. Avtor v tej knjigi v svojem značilnem slogu obravnava teme, ki segajo od podnebne krize in politične korektnosti do vloge umetne inteligence in kulture množičnih medijev. Pogovor z avtorjem bo vodila glavna urednica Super založbe Senja Požar.