-
7. 1. 2021 | Politika
Kacin: »Oprostite, to, kar bom zdaj rekel, bom rekel prvič«
"Prevladuje ocena, da trgovine zagotovo niso prispevale k tako velikemu porastu, saj tam ljudje vendarle nosijo maske, skrbijo za razdaljo, pa tudi trgovci skrbijo, da se njim ne bi zgodilo kaj slabega. Problem je zasebno druženje, prijateljevanje, ki traja že kar nekaj časa. Vleče se že od 1. novembra, ko se se začele priprave na martinovanje. Dva vikenda so bile zidanice polne in še vedno se zidanice dajejo v najem. Ljudje se držijo čez teden, potem pa konec tedna v zidanicah nadoknadijo vse in potem imamo izbruhe s časovnim zamikom. Potem so sledile koline in nobene druge možne razlage ni, kot da gre za osebno druženje, ko ljudje mask ne uporabljajo. Predvsem pa se Slovenija, oprostite, to, kar bom zdaj rekel, bom rekel prvič; deli na urbano Slovenijo in podeželsko Slovenijo. In na podeželju se maske nosijo bistveno manj kot v urbanih središčih, zato se tam, to zdaj potrjujejo tudi hitri testi, pojavlja bistveno, bistveno več okužb. Imamo občine z zelo majhnim številom prebivalstva, praviloma na podeželju, kjer imamo ogromen delež okužb in to se nam kaže vsak dan znova."
-
7. 1. 2021 | Svet
Twitter se je po zadnji objavi ameriškega predsednika Donalda Trumpa odločil, da mu zapre dostop do računa za najmanj 12 ur. Facebook pa je nato Trumpov račun zaprl za 24 ur. Napad njegovih privržencev na ameriški kongres pa sta med drugimi obsodila tudi državni sekretar ZDA Mike Pompeo in nekdanji predsednik George Bush ml.
-
7. 1. 2021 | Družba
»Delavec ima, prosto po Sonji Šmuc, neomejen privilegij, da pomaga lastniku bogateti«
"Gospa Šmuc in GZS govorita jezik 19. stoletja, jezik industrijske revolucije, ki je za svoje potrebe vzpostavila brezpravni delavski razred, ki ga je razumela kot material boljše ali slabše kakovosti, iz katerega se iztisne kar največji profit in nato zavrže. Branje knjig ne škoduje in za gospo Šmuc bi bilo zelo priporočljivo, če bi kdaj prebrala vsaj kakšen roman, ki denimo dokumentira življenje rudarjev v zibelki industrijske revolucije, v Angliji, če ji je že sociologija tuja. Pravzaprav bo dovolj že, če kdaj ne preklopi programa, kadar na televiziji kažejo odnos lastnikov do delavcev v tretjem svetu. Govori namreč natanko njihov jezik, jezik časa evropskega vulgarnega kapitalizma, ki je izjemno živahen v tretjem svetu, a se je z neoliberalizmom znova pretočil tudi v naš, 'prvi' svet: delavec kot potrošno blago mora biti čim manjši strošek za čim več izplena, če se njegova storilnost zmanjša, če ga, prosto po S. Šmuc, 'povozi čas', se ga postavi na cesto. Delavec ima torej 'neomejen privilegij', da pomaga lastniku bogateti: ta ga delovno in plačilno ožema do trenutka, ko ga 'povozi čas', ko ne izkoplje več maksimalne dnevne količine premoga. Takrat je čas, da zanj poskrbijo drugi: državna pomoč, svojci, Rdeči križ."
-
7. 1. 2021 | Družba
Dobrodošli v kripto svet! Spet?!
Bitcoin je že nekaj časa spet na pohodu. Del novih vlagateljev predstavljajo institucionalne naložbe, sočasno se je povečalo število kitov. Rasti ni škodilo niti zanimanje Elona Muska, ugodne pogoje pa so zagotovile ameriške zvezne rezerve s tiskanjem novega denarja.
-
7. 1. 2021 | Družba
Je cepljenje proti covidu-19 priporočljivo za osebe z alergijami?
Osebe s prepoznanimi alergijami se lahko cepijo proti covidu-19, razen če imajo alergijo na katero od sestavin v cepivu. Cepivo, ki ima v tem trenutku dovoljenje v EU, temelji na osnovi mRNK in ima maloštevilne sestavine. Kot potencialni alergen je prepoznan le polietilen glikol, ki se v medicini veliko uporablja, alergije nanj pa so redke.
-
7. 1. 2021 | Družba
Pozivamo ŠOU, da zagotovi financiranje Radia Študent
V Društvu novinarjev Slovenije smo zaskrbljeni za prihodnost in celo preživetje Radia Študent, najstarejše nekomercialne študentske radijske postaje v Evropi, potem ko mu je njena ustanoviteljica Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU) odrekla vsa finančna sredstva za leto 2021. Razumemo, da je tudi ŠOU izgubila pomemben vir prihodkov, vendar pa je to ne odvezuje odgovornosti, ki jo ima tako pravno kot moralno do zavodov, katerih ustanoviteljica je. Študentska organizacija ima kot ustanoviteljica prek sveta Zavoda Radia Študent zagotovljene pravice ustanovitelja, med drugim daje soglasje k imenovanju direktorja zavoda in mnenje k imenovanju odgovornega urednika. Nevzdržno je, da bi ustanovitelj uveljavljal le pravice, ne pa sprejemal soodgovornosti za finančno stabilnost delovanja Radia Študent. Nesprejemljivo je tudi, da je ustanovitelj odločitev o prenehanju financiranja sprejel enostransko, brez pogovora in pogajanj s predstavniki Radia Študent. Poleg tega gre tudi za nesorazmerno zmanjšanje sredstev, saj se je ŠOU odločila, da nekaterim zavodom omogoči financiranje drugim ne. Na seji študentskega zbora naj bi bilo slišati nezadovoljstvo članov s poročanjem Radia Študent. Ob tem opozarjamo, da ima ustanovitelj prek svojih članov v organih upravljanja Radia Študent vzvode, da vpliva na delovanje radia, vsekakor pa financiranja ne more pogojevati z osebnimi ocenami članov študentskega zbora do posameznih uredniških odločitev.
-
7. 1. 2021 | Družba
»Angleški sev v Sloveniji vsaj do začetka decembra ni bil prisoten«
Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete je opravil analizo, s katero je ugotavljal, ali je angleški sev koronavirusa prisoten tudi v Sloveniji. Mutacij, ki so značilne za ta sev, niso odkrili, so zapisali v sporočilu. Ocenjujejo, da v osrednjeslovenski regiji ni bil prisoten vsaj do začetka decembra 2020.
-
6. 1. 2021 | Svet
VIDEO: Trump protestnikom: »Vem, da ste prizadeti, vendar moramo imeti mir«
Predsednik ZDA v odhajanju Donald Trump je v kratkem video nagovoru svoje podpornike, ki so danes vdrli v poslopje ameriškega kongresa, pozval, naj gredo domov v miru. Video je sicer začel s trditvijo, da so mu ukradli volitve.
-
6. 1. 2021 | Svet
Na poti nacionalna garda z drugimi pripadniki zveznih enot
Na poti v poslopje ameriškega kongresa, kamor so danes vdrli podporniki ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je nacionalna garda, je sporočila Bela hiša. Podpredsednik Mike Pence pa je protestnike pozval, naj takoj zapustijo Kapitol. CNN medtem poroča, da je bilo v nasilju ranjenih več policistov in da so najmanj enega odpeljali v bolnišnico.
-
6. 1. 2021 | Svet
Trump najprej protestnike naščuval, zdaj pa jih miri
Potem ko je privržence pozval, naj gredo na kongres, je predsednik ZDA v odhajanju Donald Trump svojim podpornikom, ki oblegajo kongresno palačo, tvitnil, naj ostanejo mirni. Ameriški mediji poročajo tudi, da je nekaj Trumpovih privržencev, ki so vdrli v palačo, oboroženih. Fotografije iz senata kažejo ljudi z izvlečenimi pištolami, govori se o poskusu udara.
-
6. 1. 2021 | Svet
V streljanju v ameriškem kongresu ranjena ženska
Policija je v poslopju ameriškega kongresa, kamor so danes vdrli privrženci predsednika Donalda Trumpa, izvlekla orožje, uporabili so tudi solzivec, poročajo ameriški mediji. Ena oseba je ranjena, poroča CNN. Vodstvi senata in predstavniškega doma sta na varnem, prav tako podpredsednik Mike Pence in njegova naslednica Kamala Harris.
-
6. 1. 2021 | Svet
VIDEO: Trumpovi privrženci vdrli v kongres
Privrženci predsednika ZDA Donalda Trumpa so danes vdrli v kongresno palačo in prekinili proces potrditve izida predsedniških volitev 3. novembra. Zasedanje obeh domov kongresa je prekinjeno. Poslanci so se zatekli v svoje pisarne.
-
7. 1. 2021 | Družba
Prebivalci Slovenije lani čutili več kot 180 potresov
Prebivalci Slovenije so v letu 2020 čutili 161 lokalnih potresov in vsaj 23 oddaljenih, kamor spadajo tudi potres pri Zagrebu in potresi pri Sisku oz. Petrinji na Hrvaškem, kažejo podatki Arsa. Ta preliminarno ocenjuje, da zaradi potresa pri Petrinji prihaja do spremembe potresne aktivnosti na oddaljenostih do 200 kilometrov od žarišča potresa.
-
7. 1. 2021 | Kultura
Usoda kulturnih del, ki se znajdejo v privatnem lastništvu in postanejo blago
V okviru cikla filmskih projekcij Akcija!, ki jih Aksioma – Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana vsako leto prireja v sodelovanju s Kinom Šiška, bo tokrat na ogled slovenska premiera dokumentarnega filma The Proposal (Predlog) v režiji ameriške konceptualne umetnice Jill Magid., ki bo od 8. do 15. janauarja na ogled na platformi cinesquare.net. V ponedeljek, 11. januarja ob 17.00 bo potekal spletni pogovor z avtorico, ki ga bo vodila Régine Debatty, ustanoviteljica bloga We make money not art.
-
6. 1. 2021 | Politika
Janša: »Odpiranje šol bi bilo preveč tvegano«
Iz današnjega srečanja premierja Janeza Janše s predstavniki vzgoje in izobraževanja je sklepati, da premier in zdravstvena stroka trenutno nista naklonjena skorajšnjemu odpiranju šol in vrtcev. Epidemiološka slika se je namreč po božično-novoletnih praznikih poslabšala, so opozorili. Bo pa vlada o tem po Janševih besedah odločala v četrtek.
-
6. 1. 2021 | Politika
Prekinitev financiranja Radia Študent?
Uprava in uredništvo Radia Študent sta objavila javno pismo, v katerem javnosti sporočata, da Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU) Radiu Študent (RŠ) grozi s prekinitvijo financiranja.
-
6. 1. 2021 | Politika
Janševa vlada pri nabavi zaščitne opreme ni bila učinkovita
V osnutku revizijskega poročila računskega sodišča o nakupih zaščitne opreme je po poročanju časnika Delo navedeno, da nabave niso bile učinkovite. Po oceni računskega sodišča ni bil vzpostavljen učinkovit sistem ocenjevanja potreb po nujno potrebni opremi. Zdajšnja (Janševa) vlada pri nabavi zaščitne opreme v prvem valu epidemije ni bila učinkovita, prejšnja (Šarčeva) vlada pa ni pripravila ustreznih podlag za nujne nakupe.
-
6. 1. 2021 | Družba
V medijski krajini se sindikate vse preveč rade slika kot tiste, ki nagajajo podjetjem in državi, ne pa kot tiste organizacije, ki skrbijo za najranljivejše v proizvodni verigi. Razumljivo je, da večina medijev (ki so velikokrat najprej korporacije) o delovanju sindikatov poroča takrat, ko zaostrijo pogajanja s kakšno institucijo, ter da jih takrat predstavlja kot nasprotnike javnim in zasebnim upravam. Problem nastane, ko se o sindikatih pogovarjamo samo skozi prizmo njihovega "nasprotovanja" in "blokad".
-
5. 1. 2021 | Politika
Erjavec: »15. januarja bomo vložili konstruktivno nezaupnico, pričakujem 43 poslanskih podpisov«
Predsednik DeSUS in potencialni mandatar za novo vlado Karl Erjavec je po današnjem sestanku s strankami Koalicije ustavnega loka (KUL) sporočil, da bodo 15. januarja vložili konstruktivno nezaupnico. Pričakuje, da jo bodo podprli s 43 poslanskimi podpisi ter da bi se v tem času nadaljevali neformalni pogovori s predstavniki SMC. Ta je sicer podporo Erjavcu odrekla.
-
5. 1. 2021 | Politika
Kacin: »Cepljena oseba umrla zaradi ponovljenega srčnega infarkta«
Vzrok smrti starejše osebe, ki je umrla po cepljenju proti covidu-19, je po prvi oceni strokovnjakov ponovljeni srčni infarkt, je na današnji novinarski konferenci pojasnil vladni govorec Jelko Kacin. Po ustaljenih postopkih so oblikovali komisijo neodvisnih strokovnjakov, ki bo primer natančno preučila in javnost seznanila s končnimi rezultati.
-
6. 1. 2021 | Družba
»S sovražnim govorom smo mi prišli na raven nacizma v 30. letih«
"Sovraštvo je najbolj povezovalno čustvo. Ne ljubezen. Sovraštvo. In to politika dobro ve, zato posebej trenutna politika gradi na izključevanju, sovražnem govoru in sovraštvu nasploh do kogarkoli, ki je bodisi drugačen, bodisi drugačnega mnenja. S sovražnim govorom smo mi prišli na raven nacizma v 30. letih."
-
6. 1. 2021 | Politika
»Smo ena vodilnih držav v Evropi, ki je zmožna ponuditi izobraževanje na daljavo«
"Mi smo rekorderji predvsem z vidika okužb, hospitaliziranih glede na sposobnosti sistema, ki ga imamo. To je en del zgodbe. Drug del zgodbe, ki je pozitiven, pa je tudi to, da smo rekorderji z vidika sposobnosti in usposobljenosti izobraževanja na daljavo. Smo ena vodilnih držav v Evropi, ki je zmožna ponuditi izobraževanje na daljavo v tem trenutku, kar pomeni, da so vsi, tako učitelji kot predvsem učenci, usposobljeni z ustrezno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo, znanjem, da to izobraževanje lahko poteka. Verjemite mi, da če bi v kakšnih državah to bilo mogoče, bi bila slika s tega vidika tudi drugačna."
-
30. 12. 2020 | Mladina 53 | Kultura
»Sramota,« je v mikrofon izrekel Karpo Godina, ena ključnih osebnosti ne le slovenske, temveč tudi jugoslovanske kinematografije, prejemnik številnih najvišjih nagrad za svojo ustvarjalnost, tudi Prešernove in Badjurove. Sedeminsedemdesetletni filmski režiser, ki je v svojih stvaritvah vselej nasprotoval represiji, četudi se je kak film z začetka njegove kariere zato znašel v bunkerju, je ponovil: »Sramota.« In spet: »Sramota.« In spet: »Sramota.« Svoj protest je sklenil z besedama: »Sramota ostane.«
-
7. 1. 2021 | Politika
Izšla je nova Mladina! Prva letos!
Izšla je nova Mladina! Prva v letošnjem letu. Revizijsko poročilo računskega sodišča je za ministra Zdravka Počivalška obremenjujoče, a ta pravi, da je nedolžen, in ostaja v vladi. Več o tem preberite v naslovni temi. Obenem pa vam ponujamo intervju z nekdanjim predsednikom republike Milanom Kučanom, preberite pa tudi, zakaj je čakanje na učinke cepljenja in prekuženosti ranljive populacije osrednja vladna strategija.
-
6. 1. 2021 | Svet
Množične aretacije aktivistov in politikov
Policija v Hongkongu je danes aretirala okoli 50 aktivistov in politikov, ker da naj bi poskušali vreči lokalno vlado. Gre za doslej najostrejše ukrepanje kitajskih oblasti na območju, odkar je Peking junija lani tam uveljavil zakon o nacionalni varnosti.
-
6. 1. 2021 | Politika
Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je v govoru ob začetku kongresa vladajoče Delavske stranke, kjer naj bi določili gospodarske cilje države, priznal, da njegov petletni gospodarski načrt ni izpolnil ciljev "v skoraj nobenem sektorju", poroča severnokorejska tiskovna agencija KCNA. Prvi kongres po letu 2016 je pritegnil veliko mednarodne pozornosti, saj naj bi Kim na njem, le dva tedna preden bo mandat nastopil novoizvoljeni ameriški predsednik Joe Biden, predstavil nov petletni gospodarski načrt in zunanjepolitične cilje države.
-
6. 1. 2021 | Svet
Trump prepovedal 8 kitajskih mobilnih aplikacij
Ameriški predsednik Donald Trump je včeraj podpisal izvršni odlok, s katerim bi v ZDA prepovedali uporabo osmih kitajskih aplikacij. Med njimi sta Alipay in WeChat Pay, poročajo tuje tiskovne agencije.
-
6. 1. 2021 | Svet
Trije novinarji obsojeni na dolgoletne kazni
Trojici novinarjev je včeraj sodišče v Hošiminhu dosodilo med 11 in 15 let zapora, ker naj bi širili protidržavno propagando. Več mesecev naj jim ne bi bila dovoljena komunikacija z nikomer, tudi pravne pomoči naj bi bili deležni šele tik pred začetkom sojenja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
6. 1. 2021 | Svet
Število ženskih režiserk se je povečalo, a večino hollywoodskih filmov še vedno režirajo moški
Letna raziskava o zastopanosti spolov v hollywoodski filmski industriji je za leto 2020 pokazala, da so ženske režirale 16 odstotkov od stotih najuspešnejših hollywoodskih filmov. Pokazala pa je tudi, da glede drugih poklicev za kamero še vedno vlada veliko neravnovesje, piše spletni portal The Guardian.
-
6. 1. 2021 | Svet
Zaradi ukrepov prestavljena tudi podelitev grammyjev
Tudi podelitev glasbenih nagrad grammy, ki je bila načrtovana za 31. januar v Los Angelesu, je zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa v ameriški zvezni državi Kalifornija preložena na 14. marec, je sporočila Ameriška diskografska akademija.