-
13. 12. 2017 | Kultura
V Slovenskem mladinskem gledališču bodo 15. decembra ob 20.30 premierno uprizorili predstavo Pošasti, letošnje Grumove nagrajenke Simone Hamer v režiji Vita Tauferja. Besedilo je nastalo po motivih kultnega romana britanskega avtorja in Nobelovega nagrajenca Williama Goldinga Gospodar muh (1954), ki jih obravnava skozi izrazito sodobno perspektivo: #konformizem. Vzporednice med Goldingovo antiutopijo in z bodečo žico obdano Evropo se ponujajo kar same in silijo k ponovnemu razmisleku o mehanizmih človeške uničevalnosti. Kakšno podobo privzema gospodar muh današnjega časa? Kakšen je okus strahov, s katerimi nas hrani, kakšen je ritem divjega plesa našega plemena? In seveda, kaj je tisto, kar nam je najbolj sveto?
-
13. 12. 2017 | Kultura
Član Pink Floydov, velik kritik Donalda Trumpa, se vrača v Zagreb
Če smo v Sloveniji do zdaj, kar se tiče Pink Floydov, dobili le njene najboljše približke (denimo v obliki tribute benda Brit Floyd), imajo na Hrvaškem s tem več sreče. Legendarni Roger Waters, ki velja za enega od treh najpomembnejših članov kultne zasedbe (poleg pokojnega Syda Baretta in še dejavnega Davida Gilmourja), se bo v okviru turneje Us + Them 6. maja vrnil v zagrebško Areno.
-
12. 12. 2017 | Svet
Tekma za prevlado na področju umetne inteligence
Ko danes govorimo o umetni inteligenci, še ne govorimo o tekmi med ljudmi in stroji, ampak o tekmi med tehnološkimi velikani. Na eni strani so Alphabet (lastnik Googla), Amazon, Apple, Facebook, IBM in Microsoft, na drugi pa kitajska tehnološka podjetja, ki vlagajo ogromne zneske denarja, da bi si zagotovila prednost, piše Economist. Letos so podjetja na globalni ravni izvedla za 21,3 milijarde dolarjev združitev in prevzemov, povezanih z umetno inteligenco, kar je 26-krat več kot leta 2015.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Kultura
Ko se človek zazre v orjaške modre oči igralke Sarah Gadon, ki brez pretiranega truda zapolnijo osrednji prostor še tako velikega televizijskega zaslona, in prisluhne zvoku njenega glasu, našemljenega v irski naglas, se znajde v skušnjavi, da bi rekel – aha, posneli so še eno serijo po romanu kanadske pisateljice Margaret Atwood in niti potrudili se niso, da bi se v čemerkoli razlikovala od letošnje velike televizijske uspešnice Deklina zgodba, kjer v glavni vlogi blesti prav tako modrooka Elisabeth Moss.
-
12. 12. 2017 | Kultura
Projekt Žive naj vsi narodi izvaja KUD Subart, vsi udeleženci pri Dobrodelni Zdravljici pa so sodelovali prostovoljno in brezplačno. Gre za predelavo slovenske himne, ki jo je napisal France Prešeren, tokrat pa je dobila sodobno glasbeno podlago in tudi videospot, v katerem nastopa mešanica slovenskih in priseljenskih glasbenikov ter nekaj znanih obrazov. Posnetek je namenjen spodbujanju pozitivno naravnanega javnega dialoga o integraciji beguncev v slovensko družbo.
-
12. 12. 2017 | Družba
Bernard Nežmah prejel nagrado za izjemne dosežke v novinarstvu
Združenje novinarjev in publicistov Slovenije je Bernardu Nežmahu podelilo nagrado za izjemne dosežke v novinarstvu. Četudi se z omenjenim združenjem skoraj nikoli ne strinjamo, našemu Bernardu Nežmahu iz srca čestitamo.
-
12. 12. 2017 | Kultura
V Hostlu Celica bo danes, 12. decembra ob 21.00 v okviru cikla Sozvočja sveta nastopil Vito Marenče Flamenco Duo, ki izvirno flamenko glasbo prepleta z elementi klasičnega jazza, latina in orientalskih ritmov. Po koncertu bo sledil Celični Etno jam v podporo Celici, ki ga bodo odprli člani skupine Prismojeni profesorji bluesa (Julijan Erič, Miha Ribarič in Zlatko Đogić), kasneje pa se jim bodo pridružili številni drugi glasbeniki.
-
12. 12. 2017 | Kultura
Retrospektiva od Ljubljane do Beograda
V Moderni galeriji Ljubljana bodo 14. decembra ob 20.00 odprli retrospektivno razstavo Marija Preglja, enega najpomembnejših avtorjev slovenskega visokega modernizma, ki jo je pripravila kustosinja Martina Vovk. Na razstavi bo predstavljen izbor približno 300 del v različnih medijih (slikarstvo, risba, grafika, knjižna ilustracija, monumentalni stenski mozaiki, tapiserije). Cilj predstavitve celovitega Pregljevega opusa je združena predstavitev njegovih del iz zbirke Moderne galerije in Muzeja savremene umetnosti v Beogradu, kjer se nahaja približno polovica Pregljevega slikarskega opusa, nekatera dela pa so si izposodili tudi iz drugih slovenskih javnih in zasebnih zbirk.
-
11. 12. 2017 | Politika
Šarčeva stranka prehitela SD in SDS
Če bi bile volitve minulo nedeljo, bi zmagala Lista Marjana Šarca ter dobila 15,7 odstotka podpore. Zadnja javnomnenjska anketa kaže, da se politična pot kamniškega župana s predsedniškimi volitvami ni zaključila, ugotavljajo v časniku Delo. Tokratna anketa Dela je pokazala tudi to, da se je podpora vladi malenkostno zmanjšala. V časniku so ob izvajanju tokratne ankete sodelujočim med strankami, ki bi jih morda volili, poleg že poznanih ponudili tudi Listo Marjana Šarca ter novoustanovljeno stranko Dobra država, ki jo vodi Bojan Dobovšek. Prva je, kot je razvidno iz ankete, dobila 15,7 odstotka podpore, druga zgolj dva odstotka. Kot ugotavljajo v Delu, morda ni zanemarljiv podatek, da so anketo izvajali v tednu, ko je Šarec tudi uradno napovedal, da se po predsedniških volitvah s svojo listo podaja tudi na parlamentarne volitve, ki bodo v prvi polovici prihodnjega leta.
-
11. 12. 2017 | Kultura
Kulturnim vsebinam na TV Slovenija je nujno takoj zagotoviti najbolj gledane termine
V opisu del in nalog aktivnih ter odgovornih državljank in državljanov je tudi pošiljanje pošte inštancam in inštitucijam, kadar se z njihovimi potezami ne strinjamo. To, res je, vzame kanček časa, in v konkretnem primeru tudi dve kuverti in znamki ... s printom in A4 listi vred znese skupni strošek cca. 1,5 evra. Ampak, če je ta kanček časa in vložek denarja posamezniku oziroma pozameznici prevelika investicija, potem pač zmagajo tisti, ki trdijo, da nima smisla niti poskusiti, stvari pa ostanejo, kakor so - brez vsakršne možnosti za karkoli. Kar se mi zdi nekako bolj brezveze od vsaj odprte možnosti.
-
11. 12. 2017 | Politika
Začenja se trgovanje za glavne položaje v EU
Imenovanje portugalskega finančnega ministra Maria Centena za novega vodjo evroskupine je prvo dejanje v seriji imenovanj novih vodij glavnih evropskih institucij. V letu 2019 se izteče mandat predsedniku evropskega parlamenta Italijanu Antoniu Tajaniju, predsedniku evropske komisije Luksemburžanu Jeanu-Claudu Junckerju in predsedniku Evropske centralne banke (ECB) Italijanu Mariu Draghiju. Veliki in mali igralci v Evropi so zato že začeli trgovati, da bi bili imenovani kandidati, ki so v njihovem nacionalnem interesu, piše Politico. V letu 2019 se bo zgodilo prvič, da bodo v istem letu imenovani vodje vseh glavnih evropskih institucij.
-
11. 12. 2017 | Kultura
Otroka, ki ju povezuje ista usoda
V Kinodvoru Ljubljana bo od 11. decembra dalje na ogled misteriozna drama Kabinet čudes v režiji Todda Haynesa, ki je nastal po literarni predlogi istoimenske knjižne uspešnice Briana Selznicka. Film prepleta zgodbi deklice in dečka, ki ju pot v različnih zgodovinskih obdobjih zanese na iste kraje, kljub časovni oddaljenosti pa si postavljata enaka vprašanja in se spopadata z enakimi strahovi.
-
10. 12. 2017 | Kultura
Danes je v Ljubljani umrl gledališki, filmski in televizijski igralec Jernej Šugman, rojen 23. decembra leta 1968. Poleg številnih nepozabnih gledaliških likih, ki jih je upodobil (me zadnjimi Kralj Ubu in Hlapci), je bil Šugman tudi televizijska in filmska ikona, prepoznavnosti širšega občinstva je tako dosegel z vlogo Vesa v Teatru Paradižnik ter ga kasneje obudil v TV seriji Naša mala klinika. Na velikem platnu se je gledalkam in gledalcem najbolj vtisnil v spomin z vlogami v filmih kot so Kratki stiki, Zvenenje v glavi in Nočno življenje.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Družba
Medije so preplavili naslovi, ki so navajali, da namerava Evropska unija prepovedati kebab, v kruh zatlačene koščke mesa, odrezanega z velikega vrtečega se mesnega valja. Ta vrsta hitre prehrane je še posebej priljubljena v Nemčiji, od koder so turški priseljenci z njo »okužili« vso Evropo. »Če se uresničijo želje evropskega parlamenta, bi to pomenilo smrtno obsodbo za celotno industrijo kebaba,« je za časnik Bild dejal Kenan Koyuncu iz nemške Zveze proizvajalcev kebaba. Poleg nemških medijev so se na skorajšnjo prepoved kebaba posebej glasno odzvali britanski mediji, znani po tem, da znajo tako rekoč vsako bruseljsko odločitev prikazati v slabi luči.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Uvodnik
Zgodba o slovenskem zdravstvu je tudi zgodba o medijih. Zdravstveni sistem je eden najkompleksnejših, na drugi strani pa smo v stiku z njim tako ali drugače vsi, ponavadi v posebnem čustvenem stanju, zaradi bolečine in skrbi, zase in za bližnje. Zdravje je pač v naših glavah druga beseda za bolečino in tudi za neizbežno smrt, tako lastno kot tistih, ki so nam tako ali drugače blizu, je tisto območje življenja, kjer v neki točki lahko ne glede na našo siceršnjo moč, bogastvo, karkoli, postanemo le nemočna lupinica, ki jo premetava morje. Ko pridemo v stik z zdravstvenim sistemom, pogosto postanemo egoistični, komolčarski, vidimo sebe in bližnje, bolečina drugih se nas pogosto ne dotakne, ker tam smo mi, naša bolečina, naš otrok, naša ljubezen, oče, mama ali prijatelj. In predvsem pričakujemo čudeže od ljudi v belem in modrem. Potrošniška družba nas je razvadila do te meje, da verjamemo, da je vse mogoče in da je mogoče to takoj – in hkrati je tisto drugo pretemna lisa, ki nas preganja in spravlja v grozo. Pogosto so okoli nas neprimerno bolj zlomljeni in bolni, a nenadoma smo tam le mi s svojo težavo.
-
8. 12. 2017 | Družba
Boljše olimpijske igre so mogoče
Zimske olimpijske igre v Pjongčangu so tako rekoč pred vrati, do otvoritvene slovesnosti iger, ki se začnejo 9. februarja, nas ločita še približno dva meseca. Prav zdaj je primeren čas za premislek o težavah, ki spremljajo olimpijske igre v zadnjih letih. Olimpijske igre že dolgo niso zgolj športna prireditev, so tudi kulturni, družbeni in politični dogodek. Šport je katalizator globalizacije družbenih odnosov in kulturnih navad. Prav mednarodni športni dogodki, kot so npr. olimpijske igre, pa najbolje orišejo dobre in slabe plati globalizacije.
-
8. 12. 2017 | Družba
Radio Mladina: Borut Mekina o daljših čakalnih vrstah v zdravstvu
Pogovor je nastal na podlagi članka Čakalni paradoks >>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/366205967&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
8. 12. 2017 | Družba
Zveza Nato domov poslala pijane hrvaške vojake in duhovnika
Zveza Nato je z misije na Poljskem domov poslala tri hrvaške vojake in vojaškega duhovnika, ker so bili na misiji pod vplivom alkohola. Hrvaško ministrstvo za obrambo je že oktobra potrdilo, da eden od hrvaških vojakov v Natovi vojašnici na Poljskem ni prestal alkotesta, sedaj se je razkrilo, da so bili pijani še trije njegovi kolegi.
-
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Družba
Dr. Tomaž Smrkolj je predstojnik oddelka za urologijo v ljubljanskem kliničnem centru (UKCLJ). Njegovo področje dela se je ta mesec znašlo pod udarom računskega sodišča, ki je pri reviziji programov zdravljenja raka na prostati ocenilo, da ministrstvo za zdravje v zadnjih treh letih v tem boju ni bilo uspešno. Razmere, kot jih je opisal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, naj bi bile resne in skrb zbujajoče. Čakalne dobe na operacijo raka prostate naj bi bile nedopustno dolge, pri nekaterih urologih naj bi bilo treba na prvi pregled čakati celo eno leto, urologov naj bi bilo enkrat manj, kot je povprečje v EU, primanjkovalo naj bi operacijskih dvoran in pomožnega zdravstvenega osebja. Združenje za urologijo pri Slovenskem zdravniškem društvu je poročilo komentiralo, da naj bi »Slovenijo na področju urologije prehitela epidemiološka situacija«. Kdor je bral poročilo in odzive nanj, je hitro dobil vtis, da se je sistem zlomil.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Politika
Prof. dr. Bogomir Kovač je pronicljiv kritik neoliberalnega kapitalizma in vere v nezmotljivost trga in eden od tistih ekonomistov, ki ne nasedajo pravljici, da nas bosta odrešili samo privatizacija in deregulacija. Je redni profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, avtor več ekonomskih učbenikov in kolumnist Mladine. Z nasveti je poskušal mimo čeri usmerjati kar nekaj slovenskih vlad. V času prve in druge Drnovškove vlade je bil predsednik ekonomskega sveta, od novembra 2009 do aprila 2012 pa član fiskalnega sveta. Iz tega telesa, ki je bilo ustanovljeno, da bi nastavljalo kritično ogledalo proračunskim zablodam vladajoče politike, je skupaj še s tremi člani odstopil že kmalu po imenovanju prve Janševe vlade, ko je postalo jasno, da se ta požvižga na mnenje neodvisnih ekonomistov.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Družba
»Človek harmonije in pomočnik v vseh zadevah«
Ko človek na nedeljsko jutro vstane že ob sedmih, se zdi samemu sebi pravi heroj, potem pa pride v obavtocestni hotel Mons in ugotovi, da se kljub nehumano zgodnji uri pravzaprav udeležuje enega najbolj obiskanih dogodkov v Ljubljani. Prestolnica je gostila magičnega zdravilca Josipa Grbavca, znanega pod psevdonimom Braco, ki slovenske sledilce s svojo prisotnostjo počasti enkrat na mesec. Braco ima pri nas (in tudi drugod po svetu) izjemno zvesto bazo navdušencev, o tem priča že dejstvo, da se kljub popolni odsotnosti oglaševanja in promocije skupinskih dogodkov zdravljenja v Ljubljani redno udeležuje več tisoč ljudi. Braco jih zdravi zgolj s pogledom. Za pičlih pet evrov nas samooklicani »človek harmonije in pomočnik v vseh zadevah« ozdravi sleherne tegobe – duhovne in duševne, čustvene in družinske. To naj bi mu uspevalo zgolj s strmenjem – brez kakršnegakoli govorjenja, pridiganja, duhovnega vodenja, dotikov, mahanja z rokami in mrmranja urokov v starodavnih jezikih.
-
8. 12. 2017 | Družba
Ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji v sklopu Dnevov integritete 2017 organiziramo pogovor se bo nocoj ob 19. uri v Kavarni Union odvila okrogla miza z naslovom Žvižgači – varuhi javnega interesa.
-
8. 12. 2017 | Kultura
V K4 bo nastopil berlinski techno DJ Efdemin, v Trainstation Subart bo nastopila madžarska psihadelična trance zasedba Korai Trancemission, ki jo sestavljajo člani Korai Öröm, v Ambasadi Gavioli pa bo na zadnjem dogodku pred dokončnim zaprtjem nastopil ameriški house DJ in producent Erick Morillo.
-
7. 12. 2017 | Družba
Skoraj petina Slovencev in Slovenk meni, da je bila v zadnjem letu diskriminirana
Pred svetovnim dnevom človekovih pravic je zagovornik načela enakosti predstavil rezultate javnomnenjske raziskave o diskriminaciji v Sloveniji. Raziskava kaže, da skoraj petina populacije v Sloveniji (17 odstotkov) meni, da je bila v zadnjem letu diskriminirana. Med temi pa je bila skoraj polovica diskriminiranih na delovnem mestu (48 odstotkov). Poleg tega več kot tretjina vprašanih (36 odstotkov) meni, da se je v zadnjih letih situacija glede neenakosti in diskriminacije v državi poslabšala.
-
7. 12. 2017 | Politika
Odprto pismo župana Jankovića v primeru Celice
Janko Rožič s sopodpisniki izraža presenečenje ob najavi prodaje Mladinskega hotela Celica, našteva prepoznavnost Celice v mednarodnem okolju, verjame, da je prav Celica Ljubljano postavila na svetovni zemljevid. Govori o prostoru in kulturnem programu, ki ga v Celici izvaja, zaključuje, da bi vsaka dobronamerna oblast to zgradbo morala varovati kot »punčico svojega očesa«, ker je zanj zasebna lastnina že sama po sebi problem.
-
7. 12. 2017 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo koncerta islandske elektronske senzacije GusGus in skupine Laibach, ki bo premierno predstavila dvajseti studijski album Also Sprach Zarathustra, premiero drame A. P. Čehova Galeb, premiero predstave Irene Tomažin Zagoričnik z naslovom Mes(t)o glasu, odprtje razstav Aleksija Kobala in Marka Jakšeta.
-
6. 12. 2017 | Politika
Ali tudi Dimitrij Rupel ustanavlja novo stranko?
"Upam. Ne bom zanikal." To je Večeru danes, ko so ga poklicali, prvi slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel odgovoril, ali drži, da se, s somišljeniki, trudi narediti stranko, in potrdil govorice. Dodal je, da se sicer vse skupaj še zelo na začetku, v povojih, obenem pa tudi ne želi, da bi se zadevo napovedovalo kot stranko, saj meni, da nato obstaja možnost, da jim je na koncu ne bi uspelo ustanoviti. Zaenkrat naj bi šlo bolj za gibanje.
-
6. 12. 2017 | Svet
V verigi športnih trgovin delavke nimajo zagotovljenih niti osnovnih delavskih pravic
Med trgovci, ki v tem mesecu vabijo potrošnike z ugodnimi cenami, je tudi francoska veriga trgovin s športno opremo Decathlon, ki ima poslovalnice tudi v Sloveniji. Na svoji spletni strani pa potrošnikom ob nizkih cenah obljublja tudi poštenost. »Delamo s podizvajalci ali industrijskimi partnerji, ki uporabljajo enake delovne in socialne standarde kot mi,« Decathlon piše na svoji spletni strani. Kaj razume pod »enakimi socialnimi standardi« ne pojasni. Delavka pri enem od dvanajstih dobaviteljev na Šrilanki, s katerimi Decathlon sodeluje od leta 2006, ki so jo v die Zeit poimenovali Milanti, ima 12-urni delavnik, ne dobi plačanega dopusta in bolniškega nadomestila.
-
6. 12. 2017 | Kultura
Kubanec in slovenska pantomima
V klubu Lily Novy Cankarjevega (CD) doma bodo danes ob 18. uri pantomimiku in pedagogu Andresu Valdesu izročili nagrado za izjemni prispevek k umetnosti pantomime. Le to podeljuje Svetovna organizacija za pantomimo, ki ima sedež v Beogradu, njen predsednik pa je igralec in pantomimik Marko Stojanović.