• DK, STA

    22. 8. 2021  |  Kultura

    Serija Spikea Leeja o epicentrih New Yorka

    Na HBO Max bodo danes premierno prikazali prvi del dokumentarne serije NYC Epicenters 9/11-2021 and half v režiji Spikea Leeja, v kateri bo utrip mesta prikazan od terorističnega napada, 11. septembra 2001, do danes. Režiser se bo v njej dotaknil tudi gibanja Življenja temnopoltih štejejo (Black Lives Matters) ter pandemije, je poročala italijanska tiskovna agencija Ansa.

  • STA

    22. 8. 2021  |  Svet

    Amazon odpira veleblagovnice

    "Ameriški spletni trgovec Amazon namerava odpreti več večnamenskih nakupovalnih središč, podobnih veleblagovnicam, poroča ameriški časnik The Wall Street Journal. S to potezo želi povečati svojo pristnost v ameriški fizični maloprodaji," poročanje časnika povzema francoska tiskovna agencija AFP.

  • LV, STA

    22. 8. 2021  |  Politika

    Rihter in Filipič zapuščata Pošto Slovenije

    Člana poslovodstva Pošte Slovenije Andrej Rihter in Vinko Filipič sta v sredo z nadzornim svetom družbe sklenila sporazuma o prenehanju mandata člana poslovodstva ter razvezi pogodb o zaposlitvi. Iz Pošte Slovenije so za STA potrdili tudi, da so prejeli odstopni izjavi dveh članov nadzornega sveta, in sicer Francija Miheliča in Aleša Buležana. "Rihterju se mandat izteče 5., Filipiču pa 15. septembra," so sporočili iz Pošte Slovenije. Rihter in Filipič sta v poslovodstvu Pošte Slovenije sedela skupaj z začasnim generalnim direktorjem Tomažem Kokotom. Ta je nastopil mandat s 1. aprilom, in sicer za največ leto dni.

  • Uredništvo

    22. 8. 2021  |  Kultura

    Nedeljska poezija #79

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Vinka Möderndorferja iz zbirke izbranih pesmi Predanost.

  • Lara Paukovič  |  foto: Uroš Abram

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Kultura

    »Bistveno je, da politike, ki so že na oblasti, prisilimo v pravično delovanje in dosežemo, da se nas, ljudi, v bistvu bojijo«

    Njegova senzibilnost je izjemna – bržkone našemu najprodornejšemu režiserju mlajše generacije Žigi Divjaku (1993) uspeva z gledališkimi projekti kontinuirano osvetliti najbolj žgoče družbene teme. Brez moraliziranja nas s svojo umetnostjo sprašuje, ali je to res skupnost, v kakršni si želimo živeti. Cenita ga občinstvo in stroka – v zadnjih letih je prejel nekaj najprestižnejših nagrad, samo letos Župančičevo nagrado Mestne občine Ljubljana za vrhunske stvaritve na umetniškem področju, njegova predstava pa je bila že drugič razglašena za najboljšo predstavo Borštnikovega srečanja: tokrat je bil to avtorski projekt Gejm, ki se sprašuje o odgovornosti slovenske mejne politike za življenje in usodo beguncev. Trenutno pa ga najbolj zaposluje okoljska problematika, ki bo predmet njegovega novega gledališkega projekta Vročina – premiera je predvidena za jesen. Prepričan je, da nam zmanjkuje časa: če bi zares dojeli stanje, v katerem je naš planet, bi šli takoj na ulice, vsi, in zahtevali spremembe takoj, tudi s silo, če bi bilo to potrebno.

  • Oštro.si

    21. 8. 2021  |  Družba

    Slovenija v digitalnih veščinah pod povprečjem EU

    Služba vlade za digitalno preobrazbo je 11. avgusta tvitnila, da je Slovenija na področju digitalnih veščin pod povprečjem EU, saj ima le dobra polovica prebivalcev v starosti od 16 do 74 let vsaj osnovne digitalne spretnosti in znanja.

  • Uredništvo

    21. 8. 2021  |  Družba

    Protestniki pod Triglavom srečali Janšo, Hojsa in Tonina

    Petkovi protestniki so pred zdaj že tradicionalnimi protesti, ki potekajo vsak teden, osvojili tudi vrh Triglava. Pri Aljaževem stolpu so razpostrli kolesarsko zastavo – zastavo, ki med njimi velja za simbol upora – ter transparent z zahtevo: “Oblast ljudstvu, volitve zdaj!” Na vrh so prinesli tudi protestniško kolo, pogosto videno na petkovih protestih, ki ga krasi prečrtana svastika in simbolno predstavlja geslo “stop janšizmu”. V večernih urah so bili nato protestniki deležni posebnega srečanja – srečali so se namreč s predsednikom vlade Janezom Janšo in notranjim ministrom Alešem Hojsom, ob vzpenjanju na Triglav pa naj bi naleteli tudi na ministra za obrambo Mateja Tonina.

  • LV, STA

    21. 8. 2021  |  Politika

    Pahor išče novega prvega namestnika predsednika računskega sodišča

    Predsednik republike Borut Pahor je v petek podpisal poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za prvega namestnika predsednika računskega sodišča. Mesto se bo izpraznilo 3. februarja 2022, ko se izteče mandat zdajšnjemu prvemu namestniku predsednika računskega sodišča Jorgu Kristijanu Petroviču. Rok za prijavo je 4. oktober do 15. ure.

  • Uredništvo

    21. 8. 2021  |  Politika

    »Sodimo med države z najmanj učinkovitimi ukrepi za blaženje finančnih posledic epidemije«

    "Vlada Janeza Janše je v zaključnem obdobju ranljiva in zrela za zamenjavo. V državnem zboru ima formalno le 38 glasov podpore, za preostale se mora namreč vsakič znova pogajati s poslanci DeSUS, Zmagom Jelinčičem Plemenitim in poslancema narodnih skupnosti. Poleg nizke podpore v javnosti se vlada sooča z visoko stopnjo neučinkovitosti v spopadu z epidemijo novega koronavirusa, saj Slovenija v tem obdobju ni pocepila ljudi v zadostni meri, zato so strahovi pred jesenskim in zimskim zapiranjem upravičeni. Slovenija se v zadnjem letu in pol prav tako ni izkazala na javnofinančnem področju, saj sodimo med države z najmanj učinkovitimi ukrepi za blaženje finančnih posledic epidemije, v javnih financah pa je zazevala takšna luknja, da nam jo bodo morali krpati še vnuki naših otrok."

  • LV, STA

    21. 8. 2021  |  Svet

    Talibani ubili sorodnika novinarja

    Talibanski borci v Afganistanu so ustrelili in ubili sorodnika novinarja nemškega medija Deutsche Welle (DW), sicer Afganistanca, medtem ko so ga iskali, poroča Deutsche Welle. Novinar sicer dela v Nemčiji, primer pa kaže, v kakšni nevarnosti so novinarji in njihove družine v Afganistanu, je opozoril direktor DW Peter Limbourg.

  • Uredništvo

    21. 8. 2021  |  Kultura

    Začenja se Front@ sodobnega plesa

    V Murski Soboti bo od 21. do 27. avgusta potekal mednarodni festival 16. Front@ sodobnega plesa z naslovom Kljub vsemu, na katerem se bodo zvrstile predstave iz Velike Britanije, Francije, Španije, Južne Koreje in Slovenije. Poleg predstav, razstave plesne fotografije, koncerta in delavnic, program ponuja tudi pogovore z gostujočimi umetniki.

  • Jure Trampuš

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Politika

    Ujetniki Hotela Kalifornija

    Če želimo razumeti vlogo male Slovenije v velikem Afganistanu, tem kotlu vročine, kamenja in gora, v katerem se zaradi tujih interesov že stoletja kuhajo domačini, se moramo zapeljati 20 let v preteklost, v čas slovenskega vključevanja v Nato, čas 11. septembra 2001 in čas vilenske izjave, deklaracije voljnih, h kateri je Slovenija pristopila februarja 2003.

  • Erik Valenčič

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Politika

    Kapitulacija ameriške utvare

    Abdul Salam Zajif se je rodil leta 1967 v južni afganistanski provinci Kandahar. Ko se je decembra 1979 začela sovjetska invazija na državo, je njegova družina pobegnila v sosednji Pakistan; tam so začela vznikati številna begunska taborišča in marsikatero od njih obstaja še dandanes. Mladi Zajif se je leta 1983 pridružil mudžahidom, borcem proti sovjetski zasedbi, ki so jih zahodne sile na čelu z ZDA razglasile za borce za svobodo in jim pošiljale denar, dobavljale orožje in vojaško opremo ter jim zagotavljale logistično podporo in vojaško usposabljanje. Zajif se je izkazal za enega sposobnejših in bojevitejših poveljnikov mudžahidov v tej dolgoletni in krvavi vojni, v kateri je bilo ubitih okoli 15 tisoč sovjetskih vojakov in več kot milijon Afganistancev.

  • Stanka Prodnik

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Kultura  |  TV

    Tanja Fajon pove več

    Gledalci smo izjemno naveličani dvojk in trojk predsednikov političnih strank, ki vsake toliko pridejo v večerne informativne oddaje in potem odgovarjajo na vsa tisti trenutek odprta politična vprašanja, pa še kakšno za povrhu in počez. In tako smo zmogli le lenobno zehanje, ko sta se kot gosta Uroša Slaka v 24ur zvečer v torek pojavila predsednica SD Tanja Fajon in predsednik Nove Slovenije Matej Tonin. Zlasti zaradi slednjega: njegovo praznorečje in hvaljenje z dejanji, ki jih ne moremo preveriti, njegove zahvale vsem državljanom, vsem mamam, očetom, dobrim ljudem in tudi vsem drugim (kako neverjetno v tem spominja na Marjana Podobnika), vse to buhtenje praznih besed, podrejenih stavkov, ti slapovi besed in stavkov, ti šopki pridevnikov … Hecno je le, da na enak način nastopa kar nekaj vidnih članov Nove Slovenije. Imajo istega učitelja javnega nastopanja? In če – je imela Aleksandra Pivec tudi tega? Ker to je prav neverjetno, kako podobni so drug drugemu. Vendar pa: mar res mislijo, da so zato bolj priljubljeni in voljivi? Mar ne gledajo javnomnenjskih raziskav?

  • LV, STA

    20. 8. 2021  |  Družba

    Natalija Gorščak je bila razrešena

    Generalni direktor Andrej Grah Whatmough je direktorici Televizije Slovenija Nataliji Gorščak prek kurirja vročil sklep o razrešitvi. Poteza Graha Whatmougha je bila sicer pričakovana, saj je sam predlagal njeno razrešitev. O soglasju k predlogu bi moral 16. avgusta razpravljati programski svet RTVS, a je bil nesklepčen. To je pomenilo, da v 15 dneh programski svet o tem ne bo glasoval, s tem pa je dal Grahu Whatmoughu zeleno luč, da postopek izpelje sam, brez soglasja programskega sveta.

  • Peter Petrovčič

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Politika

    Minister svinjá vsevprek

    Vodja enega izmed državotvornih resorjev, notranji minister Aleš Hojs, se je pred dnevi s Sindikatom policistov Slovenije na Twitterju zapletel v krajšo razpravo, ki se je končala s temile ministrovimi besedami: »Ste izdelali oceno tveganja? Niste !! ZAČNITE DELAT LENUHI !!!«

  • Jure Trampuš

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Družba

    Boj za javno televizijo

    Zgodilo se je to, kar se je napovedovalo. Nova metla, novi generalni direktor RTV Slovenija, neizkušeni Andrej Grah Whatmough, ki je na ta položaj prišel z obljubami, da bo deloval nepolitično in da se v vsebino programa ne bo vtikal, je sredi poletja programskemu svetu RTV poslal zahtevo za razrešitev direktorice TV Slovenija Natalije Gorščak. Ker je to storil sredi poletja, očitno se z zamenjavo nepokorne direktorice mudi, programski svet na seji ni bil sklepčen. Po zakonskih in poslovniških določilih ima zdaj Andrej Grah Whatmough pravico, da samostojno razreši Natalijo Gorščak. To naj bi storil v prihodnjih dneh.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Dva leva

    Vrnitev

    Seveda je vsake zgodbe enkrat konec. Še zlasti tistih, ki so prelepe, da bi trajale. Denimo, da se kolaborantom namesto kazni podeljujejo apanaže. Poosebljena politična perverznost je gotovo poslanec stranke DeSUS Franc Jurša. Mož vselej, ko javno spregovori, daje občutek zmerne bistrosti. A to v politiki očitno ni breme, ampak prednost. Prednost, ki takega človeka odveže politične morale, obveze do volivcev in lojalnosti do stranke. A ker je celoten DeSUS v vsem obdobju delovanja ena sama politična trgovina, da ne rečem prostitucija, se Jurša pravzaprav odmika le od aktualnih prioritet, ne pa od metod političnega delovanja stranke. Je pa v navedeni izjavi prostodušno razkril nekaj, kar sicer vsi počnejo, a nihče pred njim ni izrekel: ni samoumevno, da se poslanec opredeli za dobre predloge, zavrne pa slabe. Zadeva je bolj kompleksna. Če bodo z njim prijazni, bo dobre predloge podprl, če ne bodo, jih bo zavrnil. In tudi obratno: za prijazne besede in konkretne priboljške pred neizogibno upokojitvijo je pripravljen podpreti tudi slabe predloge. Kar pomeni, da DeSUS ni voda. »Kemično čisti« upokojenski poslanec ima barvo, vonj, okus – in predvsem ceno.

  • Paradoks cepilne dileme

    Necepljeni pripadnik srednjega razreda se poglablja vase, raziskuje, odkriva resnice, bere in meni, da ima privilegiran, kritičen vpogled v svet okoli sebe. Ima se za etičnega posameznika, ki je uvidel, spregledal in doumel, zato je na trenutke moralno vzvišen. Ker ne naseda ideologiji in politični propagandi, išče neodvisne vire, bere pričevanja žvižgačev iz velikih farmacevtskih podjetij, posluša razlage odpadniških zdravnikov, na YouTubu spremlja predavanja »vizionarskih znanstvenikov«. To, da velika večina stroke te vsebine zavrača oziroma izpodbija, je za necepljenega prej dokaz, da ima prav, kot nasprotno. Z žalostjo in razočaranjem opazuje svoje nekdanje prijatelje, sodelavce in javne osebe, ki jih je imel za razumne, kako zdaj tulijo v sporni rog.

  • Peter Petrovčič

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Politika

    Še ena grozna obravnava sirskega begunca

    Na kalvarijo sirskega begunca Ahmada Šamija, ki bi status begunca brez težav dobil v katerikoli evropski državi, v Sloveniji pa se je komaj izognil deportaciji, smo že pozabili. V Delovni skupini za azil pa zdaj opozarjajo, da je država dejansko začela postopek deportacije, in sicer za sirskega begunca Mohamada Alzubija, in to na zelo vprašljivi pravni podlagi.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Kolumna

    Remšnik

    Tu je zelo mirno in skoraj slovesno. Občutje ustvarjajo bela cerkev s čokatim zvonikom iz častitljivega l8. stoletja, veliki lipi, nekaj hiš, lokalčič, ozka asfaltirana cesta, ki vodi do bližnje lovske koče sredi gaja brez, borov, macesnov, smrek, bukev, prav pisane druščine dreves na tako majhnem prostoru. Cestica pelje skozi lipov drevored, ki nekako ne spada sem gor v hribe, a prav mora biti tu. Vse skupaj je na slemenu in tu vedno pihlja. Sveže je kljub vročini v dolini in od tod se v tem sončnem dnevu daleč vidi.

  • Peter Petrovčič

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Politika

    Povračilo globe zaradi kršenja policijske ure

    Ustavno sodišče je za nazaj spoznalo za protiustavne skorajda vse grobe posege v človekove pravice, ki jih je ali pa jih še zdaj izvaja vlada v imenu boja z epidemijo. Ustavni sodnice in sodniki so pri tem ves čas prizanesljivi do nje, ji dajejo na voljo čas, da zadeve uredi, in večinoma (razen pri odprtih postopkih) ne zahtevajo poprave strojenih krivic in vračanja že plačanih nezakonitih glob.

  • Peter Petrovčič

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Družba

    Ustavno gasilsko društvo

    Kaj je poslanstvo, kakšna je naloga ustavnih sodišč v današnjih vsaj za silo delujočih parlamentarnih demokracijah? Da politiki postavljajo meje na razvijajočih se, nastajajočih področjih človekovih pravic. Da porajajoče se pravice razvijajo, jih utrjujejo. Ter da so z načelnim, moralnim kapitalom, ki ga črpajo iz zgodovine svojih odločb, jamstvo najosnovnejših pravic, o katerih smo se sicer že davno dogovorili, se o njih strinjamo in jih sprejemamo. Čas krize to vedno nekoliko spremeni, poruši. V Sloveniji se je to zgodilo še posebej očitno.

  • Luka Volk

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Družba

    Temne sence nad študijem

    Čez dober mesec dni se slovenskim študentom obeta začetek študijskega leta. Da bosta prvič zakorakala po univerzitetnih hodnikih, se poleg številnih brucev veselita tudi Larisa Kosi, ki se je vpisala na študij geografije, in bodoči študent družboslovne informatike Tilen Tomažič. Po letu in pol podobnih razmer, kakršne so med epidemijo doletele tudi študente, si pred začetkom novega študijskega leta želita predvsem tega, da bosta študij lahko opravljala na fakulteti. »Zdi se mi, da je prehod v nov kraj in med nove sošolce lažje narediti v živo, sita sem že navezovanja stikov in komuniciranja prek Zooma,« pove Larisa Kosi. »Upam, da študij ne bo potekal na daljavo. Tega si res ne bi želel, a čutim, da za to obstaja realna možnost,« k temu dodaja Tilen Tomažič. »Če bo to res tako, bi se lahko odločil celo za pavziranje. Res ne bi šel rad ponovno čez to izkušnjo.«

  • Luka Volk  |  foto: Uroš Abram

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Družba

    »Univerze se ne smejo ponovno zapirati prve«

    Za številne študente to leto ni bilo lahko. Med njimi je tudi Luka Stegne (25), ki študira na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani, kjer končuje četrti letnik enovitega magistrskega študijskega programa farmacija. Poleg tega, da študira, je dejaven kot novinar znanstvene redakcije Radia Študent, na fakulteti pa je v študentskem svetu glavni koordinator tutorjev – se pravi študentov, ki so odgovorni za sistematično in organizirano zagotavljanje pomoči drugim študentom pri študiju. Ravno zato je med študijskim letom, ki ga je zaznamovala predvsem epidemija, poleg položaja, v katerem je bil sam, spoznal tudi položaj drugih študentov, s katerimi je bil veliko v stiku. Na njihove stiske in težave opozarja na Listi demokratičnega študentstva, v Študentski fronti, ki se udeležuje petkovih protivladnih protestov, in v iniciativi Študenti še obstajamo.

  • Vanja Pirc

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Kultura

    Več kot polovica kulturnoustvarjalnih delavcev razmišlja, da bi panogo zapustili

    Konec julija je bilo v Rimu zgodovinsko srečnje skupine G20 – voditelji gospodarsko najmočnejših držav so se prvič sestali samo zaradi kulture. Ta sodi med panoge, ki jih je pandemija najbolj prizadela, a ob ustrezni podpori je lahko močno orodje za hitro gospodarsko okrevanje, saj ima vlaganje v kulturo izjemen multiplikativni učinek. Članice G20 se tega zavedajo.

  • Univerza kot banka

    Tako rekoč vsi strokovnjaki se strinjajo, da se nam jeseni obeta četrti val epidemije, za katerega nihče ne more napovedati, ali bo zadnji; sodeč po raziskavah kužnosti novih različic virusa in nezadostni precepljenosti verjetno ne. Prav tako se v poletno sproščenih razpravah na gostilniških vrtovih vsi po vrsti strinjamo, da še enega leta lockdowna ne bomo preživeli. Tako zatrjujejo gospodarstveniki, ki se jim je že doslej uspelo obdržati nad vodo le z veliko iznajdljivosti in/ali discipline, tako pravijo turistični in gostinski delavci, enako trdimo delavci v izobraževanju, saj smo na koži svojih učencev, dijakov in študentov občutili katastrofalne posledice dela na daljavo.

  • Gregor Kocijančič

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Svet

    Proticepilski protestniki so skušali vdreti v prostore BBC in zgrešili za dobrih osem kilometrov

    Britanski nasprotniki cepljenja proti covid-19 – podobno kot nekateri privrženci gibanja Osveščeni prebivalci Slovenije (OPS), ki že mesece taborijo pred stavbo RTV na Kolodvorski ulici v Ljubljani – med drugim nasprotujejo medijski hiši BBC in ji očitajo promocijo cepljenja in širjenje lažnih informacij, povezanih s pandemijo koronavirusne bolezni.

  • Luka Volk

    20. 8. 2021  |  Mladina 33  |  Družba

    Kdo deluje v interesu javnosti in kdo ne

    »Kvarkadabra verjame v čar znanosti. Povedati vam hočemo, da naravoslovna znanost ni skrivna umetnost, dostopna le redkim posvečenim. Je spoznavanje narave, ki nam je vselej blizu in jo vsi živimo, zato, menimo, jo vsi lahko razumemo.« To je del prvega aksioma, ki so ga ob ustanovitvi leta 1997 in postavitvi spletne strani zapisali ustvarjalci Kvarkadabre – časopisa za tolmačenje znanosti. Od takrat je Kvarkadabra postala ena od osrednjih poPolicijska ura v Ljubljani in sumljivi sprehajalec psov / Foto: Twitter ljudnoznanstvenih elektronskih publikacij pri nas, saj ji je uspelo preprosto in razumljivo približati pogosto kompleksne znanstvene teme sleherniku. Podobno je počela tudi v času epidemije koronavirusne bolezni.