-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Hojs kupuje novo nadzorno opremo
»Digitalizacija notranje varnosti« je eden od projektov, ki ga je vlada podtaknila v Načrt za okrevanje in odpornost, med projekte, ki bi morali do leta 2026 prispevati k razvojnemu preboju. Zanj skuša država iz Bruslja dobiti slabih 24 milijonov evrov, utemeljitev se v Načrtu začne s stavkom: »Varnost v državi je ključnega pomena za ponoven gospodarski zagon in s tem tudi ohranjanje delovnih mest.« V projektu je največ denarja, 16 milijonov evrov, predvidenih za digitalno radijsko omrežje državnih organov po standardu Tetra, poleg ostalega pa je 1,23 milijona evrov namenjenih za uvedbo sistema ABIS.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Ivan Simič, direktor Fursa: »Pri vodenju države je najboljša kombinacija demokrata in avtokrata«
Posebno velikih pretresov na finančni upravi ni, ta deluje stabilno naprej kljub spremembam vodstva. Zakaj samo za pol leta? Prvič zato, ker menim, da delam dovolj hitro in bom v pol leta naredil, kar sem si zastavil. Drugič pa, ker na finančno upravo prihajam iz svojega davčnosvetovalnega podjetja in se želim tja vrniti, saj imam odgovornost do zaposlenih.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
»Vedno je v ozadju neki projekt, neka konkretna investicija, ki bi jo radi speljali, pa jo zakon ovira. In potem spremenijo zakon,« komentira eden od sogovornikov prakso vladanja pri nas. V občini Brežice, od koder prihaja okoljski minister Andrej Vizjak, imajo pripravljen projekt Dostopni vodni center Brežice. Z njim želi občina ogromno akumulacijsko jezero, ki je nastalo iz prosto tekoče reke Save zaradi postavitve hidroelektrarne leta 2017, spremeniti v turistično zanimivost.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Da nekaj ni prav glede kandidata za pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, je bilo jasno že na seji matičnega odbora za pravosodje, kjer je v predstavitvi bral osnove delovanja pravosodja, ki se jih študentje prava naučijo v prvem tednu študija, hkrati pa o nobenem od odprtih žgočih vprašanj v pravosodju ni imel mnenja. A če je nesprejemljivo na položaj pravosodnega ministra imenovati nekoga, ki ga to področje sploh ne zanima, pa je povsem nedostojno na ta položaj imenovati kršitelja pravosodne zakonodaje, človeka, ki je v preteklosti uporabljal slamnata podjetja, eno bolj zavržnih gospodarskih aktivnosti, ki ima kakopak za posledico več vrst oškodovanja, tudi davčne blagajne in seveda delavcev.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
V Španiji so nekateri profesorji in dijaki ter študenti začeli nositi krila, da bi izrazili solidarnost z žrtvami nasilnežev v šolah. Lani oktobra je namreč 15-letni dijak Mikel Gómez prišel v šolo v krilu, da bi izzval družbene vloge in podprl pravice žensk. A ker ozkogledi učitelji njegove akcije niso razumeli, so ga peljali k psihologu. Gómez je nato svojo izkušnjo posnel na priljubljeni mobilni aplikaciji TikTok, ki ima že skoraj milijardo uporabnic in uporabnikov, ter tako zgodbo ponesel v svet. Naletela je na številne pozitivne odzive, število ogledov pa je že preseglo več milijonov.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
Na oknih ministrstva za kulturo so se konec prejšnjega tedna pojavili rumeni kljukasti križi. Grafiti, ki jih je bilo mogoče brez večjih težav odstraniti, so nastali kot odziv na odločitev ministrstva, da podeli status nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot, ki ga zastopa »domoljub« in vidni obraz Rumenih jopičev Urban Purgar. Sporočilo akcije je bilo jasno – ministrstvo skupaj s trenutno vlado (znova) odkrito podpira organizacije, ki simpatizirajo z neonacizmom.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
»Slovenija nam je zaprla vrata«
Marija Jeremić je študentka primerjalne književnosti. Bolj kot proza jo zanima poezija in rada pove, da dobre v Sloveniji ne primanjkuje. Slovenski jezik je namreč prvič slišala ravno iz ust pokojnega pesnika Tomaža Šalamuna, ki se je ob obisku v Srbiji odločil svojo poezijo brati v srbskem in tudi slovenskem jeziku. Pred devetimi leti se je preselila v Slovenijo, kjer je dokončala srednjo šolo in vpisala študij na ljubljanski filozofski fakulteti. Danes dokončuje magisterij in se obenem že spogleduje s svojim naslednjim izzivom – z doktoratom iz primerjalne književnosti. A njeno življenje bi se po devetih letih bivanja tu – podobno kot številnim tujim študentom – lahko kmalu drastično spremenilo.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Dva leva
Od Ötzija do velike domovinske vojne
Samo nesamozavestni posamezniki in režimi delajo iz minornih zgodb lastne preteklosti velike dogodke. Po drugi svetovni vojni so nekateri (praviloma ne preveč izpričano junaški) partizanski borci doživljali t. i. jurišantske napade, kot oblike psihogene zamračenosti, v katerih so s trofejnim orožjem v bifejih, na veselicah, na javnih mestih in prireditvah uprizarjali scenoslede velikih borb. Zdi se, da sta tudi aktualno generiranje in konfabuliranje dogodkov svojevrstna poosamosvojitvena psihogena motnja.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Žive meje
Zgodovinarja iz nemirnega polsna zbudi bolečina v prsih. Hropeč za zrakom odpre oči in se poskuša premakniti, a ga nekaj tišči na posteljo. Nenadoma nad seboj začuti živo prezenco in se zaveda – nekdo leži na njem! Še nekajkrat pomežikne in v temi se začne izrisovati podoba. Najprej živo rdeče oči in rogovi, okoli njih žilavo telo, pokrito s črno štrenasto dlako, konice se kot umetelno oblikovana trajna vrtinčijo proti nebu. Štiri tace se stegujejo od trupa s togostjo povoženega mačka, baročni fedrasti rep in rdeče nalakirani kremplji vlečejo vsaksebi, kot bi hoteli pobegniti s telesa.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
Odpravljanje posledic epidemije
Dolgotrajne razsežnosti vrzeli, ki jih je koronsko obdobje učenja na daljavo pustilo v znanju šolarjev, so nejasne. A zaznavati in sanirati jih je treba čim prej. Tega se zavedajo na osnovni šoli Lava v Celju, kjer so ves čas izobraževanja na daljavo tedensko spremljali, kaj se v izolaciji dogaja z njihovimi učenci. »Že decembra smo se začeli pripravljati na vrnitev otrok v šolo,« razlaga ravnateljica Marijana Kolenko. »Ker smo vedeli, da od države ne moremo veliko pričakovati, smo sami začeli pripravljati akcijske načrte – kako bomo k učencem pristopili na učnem in vzgojnem področju, hkrati pa pokrili različne stiske, ki smo jih zaznavali.«
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
MC Pekarna v teh dneh praznuje 27. obletnico obstoja. Na veseli dogodek letos pada mračna senca, saj si mariborska občina želi, da bi ta kulturni center preselili na drugo lokacijo onstran središča mesta, v kompleks nekdanje Mariborske tekstilne tovarne v Melju. Na mestu današnje Pekarne načrtuje širitev dejavnosti bližnjega univerzitetnega kliničnega centra in medicinske fakultete, ki sta svoje želje po širitvi že izrazila. Uporabniki edinega avtonomnega prostora v Mariboru selitvi soglasno nasprotujejo.
-
18. 6. 2021 | Politika
Minister za zdravje: »Verjetno bomo v kratkem omogočili izbiro cepiva«
"Zagotovo smo že na začetku povedali, da ta možnost bo pri osvežilnem odmerku. Kajti do takrat smo predvidevali, da bo sistem tako zrel in postavljen, da za to ne bi bilo vprašanj. Tudi vprašanje samih dobav cepiv je bilo v tem začetnem obdobju. Vendar pa v teh dneh opažamo, da prihajamo v obdobje, ko bo cepiv vseh vrst verjetno dovolj in bomo verjetno v kratkem lahko omogočili tudi to opcijo."
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Kolumna
V zadnjem času Janša srdito napada Levico, tudi prepovedal bi jo. Očita ji dva naglavna greha: rušenje demokracije in kapitalizma oz. ustavnega reda. Sam se predstavlja kot njegov branik. Razpravo o tem je skušal vsiliti parlamentu.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
Razmah gradbene dejavnosti v Sloveniji je nekoliko presenetljivo sovpadel z zdravstveno krizo, ob njem pa nastaja precejšnje strukturno nesorazmerje glede vrste novogradenj. Poleg infrastrukturnih projektov je namreč daleč največ stanovanjske gradnje. Ta je sicer tudi v običajnih razmerah skoraj vedno na prvem mestu, a zdaj vodi z naskokom, skoraj povsem zamrla pa je gradnja poslovnih stavb, natančneje, pisarn. Glavni razlog je gotovo to, da je večletna stagnacija gradbenega sektorja povzročila veliko pomanjkanje stanovanj, ta so zato zdaj dražja kot kadarkoli, cene pa dodatno podpirajo še nizke obrestne mere za posojila. Tako se gradnja stanovanj investitorjem veliko bolj splača kot gradnja pisarn.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
Lani 3961 novih sončnih elektrarn
Konec leta 2020 je bilo v Sloveniji skupno nameščenih 11.990 sončnih elektrarn ali 3961 več kot leto prej. Številke se zdijo visoke, a dr. Kristijan Brecl iz Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko ljubljanske Fakultete za elektrotehniko opozarja, da je Slovenija tako pri skupni moči vseh sončnih elektrarn kakor pri moči per capita v zadnji tretjini med državami EU. »V Sloveniji nismo postavljali velikih fotovoltaičnih polj kot na primer Nemci in Španci,« pravi dr. Kristijan Brecl in dodaja: »V Sloveniji je delež majhnih elektrarn za samooskrbo prevladujoč.« Dr. Brecl je eden ključnih pripravljavcev portala in letnih poročil o stanju fotovoltaičnega trga pri nas. V poročilih so zajeti podatki Javne agencije RS za energijo, Statističnega urada ter družb Borzen in SODO, ki izvajata gospodarski javni službi operaterja trga z elektriko oziroma službo distribucijskega operaterja električne energije.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Družba
»Zelo intenzivno si prizadevamo za ozelenitev fasad«
Za nekoga, ki se ukvarja s področjem, od koder prihajajo vsak dan bolj črne napovedi – podnebnimi spremembami –, je dunajski politik Jürgen Czernohorsky neverjetno vedra oseba. Štiriinštiridesetletni politolog in sociolog je v politiko vstopil že v študentskih letih, ukvarjal pa se je predvsem z izobraževanjem – pred štirimi leti je prevzel tudi mestno ministrstvo za izobraževanje. Po koncu mandata se je preselil na drugo področje: prevzel je dunajsko mestno ministrstvo za podnebne spremembe in okolje.
-
18. 6. 2021 | Politika
SDS: »Z našim bojem postaja Slovenija prostor svobode, pravičnosti, priložnosti in blaginje«
"Z našim bojem postaja Slovenija prostor svobode, pravičnosti, priložnosti in blaginje za vse, ki so se zanjo pripravljeni potruditi. K sodelovanju pri graditvi Slovenije vabimo vse, ki jim pogum ni tuj in ki jim je naš skupen cilj blizu. Vse, ki jim gre za stvar in ki imajo pri svojem delu in političnem udejstvovanju Slovenijo v srcu."
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Kultura | TV
Kača na drevesu, tiger na dvorišču
Kupovanje eksotičnih živali je le še ena razvada sodobnega človeka. Danes je popolnoma jasno, da eksotičnim živalim ni prav nič zabavno živeti v stanovanjih in hišah v zanje običajno vremensko nesprejemljivi Sloveniji le zato, da so lahko »v ponos« in ogled svojim lastnikom in njihovim znancem. Vsak jih lahko razume in vsak bi jih moral razumeti. A po zahodnem svetu trend nakupovanja kač, kuščarjev, pajkov, opic … do medvedov in tigrov prav nič ne upada. Tema je torej zanimiva in oddaja Tednik na TV Slovenija je šla v pravo smer in celo malce podprla ministrstvo za kmetijstvo, ki želi narediti popis vseh tovrstnih živali po slovenskih domovih ter uvesti jasna pravila in pogoje, pod katerimi lahko žival pride in živi v Sloveniji.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Kultura
V preprostejših časih, pred kakšnimi petnajstimi leti, ko svojih dragocenih podatkov še nismo prostovoljno razdajali na Facebooku, saj smo čas namesto tega zabijali na proto-družabnem omrežju MySpace, je ljubljansko klubsko podzemlje zajel novi val treši rejv muzike, ki jo je v naše kraje uvozil kolektiv Smetnjak. To ni bil rejv, to je bil nu-rejv. To ni bil techno, to je bil techno rock. Smetnjak in njegovi nabliskani podaniki smo (bili) potomci Daft Punka, otroci Daft Punkovega »mlajšega polbrata« Ed Banger Records. Francoski elektro, electro-clash, francoski house, nu-disko, težko distorzirani synthi, epski dropi, rezki piski in štanc ritmi so tresli fluorescentne šuškave jakne pripadnikov prve generacije ljubljanskih hipsterjev, ki so se na večere Smetnjakovih zabav pred klubom K4 gnetli že ure, preden se je ta sploh odprl.
-
18. 6. 2021 | Politika
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Kultura
»Ustvarjamo lepoto iz sranja in povprečnosti«
Vsak(a) ima svojo narcisoidnost. Anonimnost je naša oblika.
-
17. 6. 2021 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: ELDORADO ZA ORGANIZIRANI KRIMINAL
Jutri izide nova Mladina! Tokratno naslovnico je oblikoval Damjan Ilić. Več o tem, da Janševa vlada sistematično razgrajuje institucije, ključne za boj proti organiziranemu kriminalu, preberite jutri v naslovni temi. Zdaj je namreč na vrsti finančna uprava. Priskrbite si svoj izvod, ki bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani od petka, 18. junija, dalje. #Mladina24
-
17. 6. 2021 | Družba
V Sloveniji največ sovražnega govora zoper LGBTI+ osebe
Pri varuhu človekovih pravic so danes prek spleta predstavili izsledke analize tožilske prakse pregona sovražnega govora v obdobju 2008-2018, ki je zajela 145 zaključnih tožilskih spisov. Med drugim je analiza pokazala, da bi veljalo razmisliti o morebitnih zakonodajnih spremembah z namenom ustreznejše ureditve področja kriminalitete iz sovraštva.
-
17. 6. 2021 | Politika
Evropska poslanca po obisku v Sloveniji zaskrbljena zaradi razmer v državi
Evropski poslanec Sergey Lagodinsky iz vrst Zelenih je po misiji v Sloveniji za STA ocenil, da je politično gledano situacija zelo kompleksa, odhaja pa z občutkom zaskrbljenosti. Poudaril je, da bi morala Slovenija med predsedovanjem Svetu EU delovati profesionalno in se oddaljiti od t. i. zavezništva neliberalnih držav, kot je Madžarska.
-
16. 6. 2021 | Politika
Informacijski pooblaščenec v nadzor nad ministrstvo za obrambo
Informacijski pooblaščenec bo uvedel inšpekcijski postopek, saj je eden od portalov objavil elektronske naslove novinarjev, ki so pošiljali določena vprašanja na ministrstvo za obrambo. Kot navajajo pri pooblaščencu, gre pri tem za obdelavo osebnih podatkov po splošni uredbi o varstvu podatkov, poroča spletni Večer.
-
16. 6. 2021 | Politika
»Ne bom umaknil izjav ali se komurkoli opravičil«
Direktor STA Bojan Veselinovič zadnji dopis direktorja vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanije z zahtevo za prenehanje kršitev osebnostnih pravic in pritiskov vidi kot dodaten pritisk in kot povračilni ukrep. Največji pritisk, in sicer na zaposlene in avtonomijo novinarjev, izvaja prav Urbanija, je zapisal v odzivu.
-
17. 6. 2021 | Politika
Skupina Bojane Beović je bila »nepotrebna in neustrezna«
Spletni portal Necenzurirano.si je razkril ugotovitve prvega izvedenskega mnenja o ukrepanju med epidemijo covid-19, ki ga je za parlamentarno preiskovalno komisijo spisal dr. Ivan Eržen.
-
17. 6. 2021 | Družba
Vsako odprto in strpno mesto potrebuje prostore, kot sta Pekarna in Metelkova
Avtonomni kulturni centri, kakršen je mariborski kulturni center (KC) Pekarna, so pomemben del mestne skupnosti, ki spodbuja ustvarjalnost in prispeva k razvoju družbene kritičnosti. Ne gre toliko za same stavbe, ampak vsebino, ki je z razlogom tam, kjer je, zato jih ni mogoče kar tako seliti okoli, so poudarili sodelujoči na javni tribuni.
-
16. 6. 2021 | Svet
Vladni ukrepi psihično izčrpali dve petini Hrvatov
Približno 40 odstotkov hrvaških državljanov se zaradi epidemije covida-19 oziroma zaradi vladnih ukrepov za zajezitev le-teh počuti psihično izčrpanih, polovica jih ima slabšo kakovost spanja, petina pa jih jemlje uspavalne tablete, je pokazala raziskava o življenju na Hrvaškem v času koronavirusa, ki so jo izvedli zagrebški psihologi. Posebej skrb zbujajoče je psihično stanje otrok.
-
17. 6. 2021 | Kultura
Na kulturnih prireditvah znova dovoljena tudi stojišča
Vlada je z dodatnim rahljanjem ukrepov po koncu razglašene epidemije na javnih kulturnih prireditvah znova dovolila tudi stojišča za obiskovalce. Uporaba zaščitnih mask na teh prireditvah na prostem ne bo več obvezna, na prostem pa bodo lahko svoje dejavnosti znova izvajale tudi knjižnice, muzeji, galerije in arhivi, so sporočili po današnji seji.