-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Politika
Dogovor, ki sta ga podpisala vladni urad za komuniciranje (Ukom) in Slovenska tiskovna agencija (STA), je tej prinesel vsaj kratkotrajno olajšanje. Potem ko vlada agenciji skoraj leto ni želela plačati opravljene javne storitve in jo je s finančnim izčrpavanjem pripeljala na rob stečaja, ji je podpis dogovora omogočil preživetje. No, vsaj začasno, saj dogovor velja le do konca leta.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Politika
23 milijonov evrov in 27 mrtvih
Preteklo soboto dopoldne je eden izmed prebivalcev doline Dragonje na slovensko-hrvaški meji med mejnima prehodoma našel truplo 31-letnega državljana Bangladeša, ki je umrl zaradi podhladitve. To sploh niso tako redki prizori vzdolž slovensko-hrvaške meje in v okoliških gozdovih.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Kultura
Andrej Grah Whatmough – veliki cenzor slovenskega filma
Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je tipični nameščenec vlade Janeza Janše, ki gazi vse pred seboj, da bi izpolnil svoje poslanstvo – popolno politično podreditev RTV Slovenija. Po novem pa je tudi veliki cenzor slovenskega filma. V razpisnem postopku RTV za sofinanciranje novih domačih celovečernih igranih filmov je najprej mesece pritiskal na strokovno komisijo, naj spremeni svojo odločitev, in ker je ni, je prejšnji teden enemu od štirih izbranih filmov, filmu Roka Bička Črna mati zemla, preprečil, da bi dobil predvidenih 150 tisoč evrov. Oziroma celo 183 tisoč evrov z naknadno vštetim DDV.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Družba
Umetnostni zgodovinar, komparativist in pesnik Robert Simonišek, ki je decembra na željo kulturnega ministra kot v. d. direktorja nadomestil dolgoletno direktorico Moderne galerije Zdenko Badovinac, se je na začetku epidemije odpravil v Milano. Vsaj tako opisuje v eseju V središču virusa, objavljenem v zbirki esejev Pejsaži: sanjati na soncu, za katero je prejel Rožančevo nagrado. V njem opisuje tudi, kako je kmalu za tem, ko se je vrnil domov, najverjetneje zbolel za covidom – in se povsem zavestno odločil, da bo kljub temu z možnostjo okužbe ogrozil druge ljudi.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Družba
»Nevzdržno je, da so sistemske zahteve za osebo, ki nosi vso strokovno odgovornost za izvajanje tako zahtevnih in tudi mednarodno pomembnih upravljavskih nalog, enake kot za upravljavca kakega parkirišča ali tržnice.«
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Dva leva
Samo še tega nam je bilo treba! Potem ko je Aleš-za otroke gre-Primc napadel poučevanje evolucijske teorije v javni šoli, ker to zmede tiste otroke, ki jim doma perejo možgane s kreacijsko fantazijo, je zdaj na vrsti še oživljeni načrt Lebensborn. Seveda lahko nosilca bizarne ideje upravičeno ozmerjamo za butca, a to zadeve ne spremeni in ne omili. Pač, če se kdo smrtno resno loti pospeševanja razploda z načrtovanim milijonskim (!) prirastkom dvomilijonske nacije v desetih letih, gotovo ni »sam v glavi«, toda bizarna domislica vseeno ne obremeni le njega, ampak celotno deželo. V nedeljo (12. decembra) bo ravno 86 let od zagona najsrhljivejše demografske operacije v človeški zgodovini. Namreč projekta Lebensborn (vodnjak življenja) v nacistični Nemčiji. Izhajal je iz ideje, da je treba (rasno prebrano) populacijo pospešeno večati. Ali s prisilnimi posvojitvami odtujenih oziroma ukradenih rasno čistih otrok njihovim neprimernim staršem ali (v večjem obsegu) z inkubatorji, v katerih bodo prebrane rodnice serijsko rojevale otroke, zaplojene z rasno čistim semenom. No, projekt je klavrno propadel skupaj z nacističnim režimom. Danes Počivalšek snuje kvantitativno še ambicioznejši projekt. Kakršnemu niti dežele tretjega sveta z največjo rodnostjo ne morejo parirati. Končni izid je vnaprej znan, a kaže predvsem na stanje duha v deželi. Oziroma vsaj stanje v glavah aktualnih oblastnikov.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Družba
Paštete, konzerve in sladkani žganci
Društvo Humanitarček je med najdejavnejšimi slovenskimi dobrodelnimi društvi, najbolj pa ga poznamo po projektu Vida, širšo prepoznavnost je pridobil, ko je poskrbel, da so zgodbe zapuščenih starostnic in starostnikov, ki jih je poleg revščine pogosto prizadelo še nasilje, zakrožile po družabnih omrežjih.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Žive meje
Na slovenski levici se je začelo odštevanje. Nikogar ne zanima novo leto, veliki prelomni datum je 24. april, ko so na sporedu volitve. Še 136 dni nas ločuje od konca tretje Janševe vlade. Z nekoliko manjšo gotovostjo odštevamo tudi dneve do konca epidemije – strokovnjaki namreč napovedujejo, da naj bi se virus prav tako izpel do pomladi. Tako smo se v vseh sferah družbe psihološko pripravili na še »zadnjo hudo zimo«. Soočeni z dejstvom, da nam v dveh težkih letih ni uspelo premagati niti vlade niti virusa, smo se zdaj zazibal v pomirjujočo misel, da se bomo obeh nadlog kmalu znebili »po naravni poti«. Volilni cikel in čredna imuniteta bosta poskrbela, da se spomladi rodi nov svet. Vse manj je udeležencev protestov, ti pa se spreminjajo bodisi v predvolilne kampanje novih oportunistov bodisi v open air konference nevladnikov, ki pišejo (ali si želijo pisati) programe opozicijskim strankam. Te so medtem zaključile s še zadnjimi brezupnimi poskusi interpelacij vladnih ministrov in preusmerile poglede v javnomnenjske ankete. Vse se pripravlja na pomlad.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Kolumna
Predvolilni čas je in majhne stranke se živahno povezujejo, si nadevajo nova imena ali nov lik. Tako rekoč vse spadajo na desnico, druži pa jih tudi to, da nekatere same ne morejo priti v parlament, drugim pa grozi, da bodo iz njega izpadle ali ostale minorne.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Ekonomija
Inflacija vse bolj postaja pomemben politično-ekonomski problem, njene letne stopnje v ZDA in EU že presegajo pet odstotkov. Razlogi za njen vzpon so kompleksni, sistemski in tudi veliko bolj dolgoročni. Ekonomske politike vlad so danes usmerjene k oživljanju in velikemu prestrukturiranju gospodarstva, inflacija ni njihova domena. Očitno so sedanja pandemijska in podnebna kriza, predvsem pa odkrit geostrateški spopad med ZDA in Kitajsko mejniki novega inflacijskega vala. Inflacija je novo ogledalo sprememb, tržna posledica tveganj in politične negotovosti sodobnega sveta. Prinaša prerazdelitev stroškov podjetij in blaginje ljudi. Pomeni kratkoročno prelaganje politične odgovornosti in dolgoročno ekonomsko destabilizacijo, zato bo normalizacija njene dinamike težavnejša od pričakovanj. Ta inflacija je namreč bolj fiskalni kot monetarni fenomen, zato bo politično težje obvladljiva. V EU in Sloveniji ima inflacija podobne korenine in primerljive višine, tudi ukrepi proti njej bodo podobni. Toda Slovenijo prava inflacijska usoda šele čaka.
-
10. 12. 2021 | Mladina 49 | Kultura
Po eni od ljubljanskih štiripasovnic, ki je bila začuda povsem prazna, sta lahkotno korakali mlada ženska in njena psička. Prva je bila oblečena v pisano rožnato frfotavo obleko, na obrazu je imela masko iz blaga v enakem vzorcu. Druga, rjavo-bela mešanka, je z rahlo odprtim gobčkom z naklonjenostjo zrla v lastnico. To sta bili Kukla in Ariel – in takšni je v objektiv fotoaparata ujel fotograf Igor Škafar.
-
9. 12. 2021 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: OBVEZNO ALI NEOBVEZNO
Jutri izide nova Mladina! Ilustracija na naslovnici je delo Franca Jurija. Bo Slovenija zapovedala cepljenje proti covid-19? Več o tem preberite jutri v novi številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 10. decembra, dalje. #Mladina49
-
9. 12. 2021 | Politika
»Vsem, ki bi želeli prijaviti sume korupcije, bomo pomagati z nasvetom, kako zažvižgati varno«
Transparency International (TI) Slovenia ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji ponovno izpostavlja pomen žvižgačev za preprečevanje in odkrivanje korupcije. Ob tem opozarja na nujnost kakovostnega prenosa direktive EU o zaščiti žvižgačev v slovenski pravni red. "Uspešnost boja proti korupciji bo odvisna od zaščite žvižgačev," poudarja.
-
9. 12. 2021 | Politika
Golob napovedal vstop v politiko
Nekdanji predsednik uprave družbe Gen-I Robert Golob je po poročanju časnika Delo dejal, da je njegova odločitev o politični aktivaciji dokončna, ne glede na to, kako bo odločilo sodišče glede vodenja Gen-I. Aktiviral se bo prek gibanja, prek katerega bi rad povezal različne akterje s ciljem spremeniti politično kulturo v Sloveniji.
-
8. 12. 2021 | Politika
Janković Janšo označil za »prvega infektologa v državi« in na stojnice vrnil pijačo in hrano
Od danes je na Pogačarjevem trgu v Ljubljani mogoča tržnična prodaja, tudi gostincem, je na novinarski konferenci sporočil direktor Ljubljanskih parkirišč in tržnice Andrej Orač. Po njegovih besedah je prepoved prodaje na ljubljanskih tržnicah nerazumljiva, saj gre za prodajo izdelkov, ki jih ponujajo vse leto.
-
8. 12. 2021 | Kultura
Ko Butalce berejo Kučan, Šarec, Jenull in Janša
Fran Milčinski je pet zgodb o Butalcih prvič objavil v zbirki kratke proze Tolovaj Mataj leta 1917, prva knjižna izdaja pa je bila leta 1949. Besedilo Butalcev je brezčasno in trdoživo kljubuje zobu časa. Butalci spadajo med klasične besedne umetnine – zato lahko hkrati nagovarjajo otroke in odrasle – so ostra satira o delovanju slabo utečenega državnega aparata.
-
9. 12. 2021 | Politika
Opozicija za šestino državljanov predlaga energetske vavčerje v višini 150 evrov
Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB usklajujejo osnutek zakona, s katerim bi naslovili problem naraščajoče energetske revščine in ga nameravajo v DZ vložiti v ponedeljek. Trenutna različica predvideva energetske vavčerje v višini 150 evrov, ki bi jih bila deležna šestina državljanov. Potrebnih 25 milijonov evrov bi vzeli iz podnebnega sklada.
-
8. 12. 2021 | Politika
»Zaslišanja prič potrjujejo, da za kadrovanjem v policiji stoji vladajoča politika«
Predsednik komisije DZ, ki preiskuje sum politizacije policije, Rudi Medved (LMŠ) je po zaslišanju šefa policije Antona Olaja in nekdanje direktorice Tatjane Bobnar ocenil, da zaslišanja prič potrjujejo, da za kadrovanjem v policiji stoji politika. Vpliv na delovanje in razmišljanje vodstva policije bi po njegovi oceni težko bil bolj evidenten.
-
8. 12. 2021 | Družba
»Nikoli ni dobro, če preveč zaupaš, še prav posebej, če zaupaš politikom«
Nikoli ni dobro, če preveč zaupaš, še prav posebej, če zaupaš politikom. To je spomladi 2020 začutil tudi Marjan Šarec, ko je stavil na prisego tedanjih koalicijskih partnerjev, da se nikoli ne bodo povezali z Janšo, in je odstopil, da bi dal glas volivcem, je zapisal filozof Božidar Debenjak v posebni številki Mladine MISLITI EPIDEMIJO. "A kot je Aškerca predelal Ivan Rob, 'sejm bil je živ, nocoj i on je volil tam par volov'; dve stranki takega profila sta poskrbeli, da smo namesto volitev dobili tretjo Janševo vlado, v samostojni Sloveniji doslej največjo politično katastrofo. Verolomni stranki sta Šarcu potem očitali, da je on 'vrgel puško v koruzo'. Toliko o morali teh dveh strank. Kaj pa javnost? Namesto da bi mediji okrcali Šarčevo naivno zaupanje v moralo partnerjev, so mu očitali bojazljivost ('puška v koruzo')!"
-
9. 12. 2021 | Družba
Nekaj dni po srednješolskem strelskem napadu v Michiganu je republikanski kongresnik Massie na Twitterju objavil praznično družinsko fotografijo. V ozadju je okrašeno božično drevo, v ospredju pa družina pozira z naborom jurišnega orožja. Pripis poziva Božička, naj jim podari – strelivo.
-
8. 12. 2021 | Svet
»Aplikacije za preprečevanje stikov niso dosegle namena«
Nevladne organizacije, združene v Zvezo državljanskih svoboščin za Evropo (Civil Liberties Union for Europe), so objavile poročilo o uporabi aplikacij za sledenje stikom okuženih s koronavirusom v Evropi. Med drugim ugotavljajo, da aplikacije niso dosegle namena, a tudi, da se niso uresničile napovedi o možnosti njihove uporabe za masovni nadzor.
-
9. 12. 2021 | Svet
Postopno opuščanje prodaje tobačnih izdelkov
Novozelandska vlada je danes predstavila načrt, v skladu s katerim namerava postopoma povsem onemogočiti prodajo tobačnih izdelkov. Napovedala je postopno zviševanje starosti, pri kateri je mogoče kupiti tobačne izdelke. To pomeni, da današnji mladi nikoli v življenju ne bodo mogli kupiti cigaret, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
9. 12. 2021 | Družba
»Za politikovo dušno zdravje je najvarnejše tisto ogledalo v domači kopalnici«
"Za posameznikovo, zlasti politikovo dušno zdravje je najvarnejše tisto ogledalo v domači kopalnici. Ne Branku Simonoviču niti Janezu Janši in še marsikomu drugemu, najsi bodo narcisi ali kakršne koli podobne osebnosti, ne bo nikoli pokazalo lepšega in boljšega bitja od njih. A za narodov blagor je odločilno ono drugo, ki ga kritična javnost nastavlja svojim vodjem in ki zbriše marsikatero masko pomembnih ljudi, zlasti politikov, če le poskrbimo za to. Tako ogledalo so ne nazadnje tudi volitve."
-
9. 12. 2021 | Družba
»Spolno nadlegovanje v akademskem polju je zelo tabuizirana tema«
"Mislim, da je spolno nadlegovanje v akademskem polju zelo tabuizirana tema. Akademiki, znanstveniki, raziskovalci se zelo težko odkrito pogovarjajo o spolnem nadlegovanju, ustrahovanju in slabi kulturi na delovnem mestu, ki omogoči razcvet tovrstnega vedenja."
-
8. 12. 2021 | Kultura
Svet, ki ga pravzaprav vsi zelo dobro poznamo
V Mestnem gledališču ljubljanskem bo 11. decembra ob 20. uri premiera prve slovenske uprizoritve drame Izredne razmere nemškega dramatika in gledališkega režiserja Falka Richterja v režiji Jana Krmelja. Napet in srhljiv distopijski triler opozarja na mnoge pereče probleme sodobne družbe, predvsem strah pred izgubo socialne in ekonomske varnosti.
-
8. 12. 2021 | Politika
Kupovanje glasov manjšinskega poslanca
Dvaindvajset delegatov mladinskega sveta, ki predstavljajo 11 nacionalnih mladinskih organizacij (od tabornikov, skavtov do podmladkov političnih strank), bo jutri na svojem zboru odločalo o nenavadnem vprašanju: Ali naj neki lokalni mladinski organizaciji – Pomurskemu madžarskemu mladinskemu društvu – podelijo status polnopravne članice ali ne?
-
8. 12. 2021 | Politika
Direktor Fursa: »Vsako leto peljem na kosilo največjega plačnika dohodnine«
Direktor Finančne uprave RS Ivan Simič na včerajšnjem zaslušanju pred preiskovalno komisijo Državnega zbor, ki preiskuje izvajanje ukrepov, povezanih z epidemijo COVID-19, razkril, da je vsako leto, tudi letos »peljal na kosilo najboljšega dohodninskega plačnika«.
-
8. 12. 2021 | Družba
Izključitev istospolno in biseksualno usmerjenih moških iz krvodajalstva je diskriminatorna
Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik ugotavlja, da je trajna prepoved darovanja krvi, ki velja za vse istospolno usmerjene moške, diskriminatorna. Iz možnosti sodelovanja pri tej pomembni človekoljubni dejavnosti so izključeni kljub temu, da se varnost krvodajalstva zagotavlja tudi s testiranjem odvzete krvi na prisotnost virusov.
-
7. 12. 2021 | Politika
Počivalšek obljublja, da nas bo kmalu tri milijone
Da se je volilna kampanja začela, lahko posredno izmerimo tudi po težko dojemljivi nerealnosti »obljub« glavnih protagonistov – če bi si njihove uresničitve sploh želeli. Vlado Republike Slovenije je navdušila izjava gospodarskega ministra, da nas bo v državi kmalu, tokrat že čez deset let, kar tri milijone. Kar pomeni le to, da bo Janševa vlada očitno intenzivno delala na rasti prebivalstva; kako in s kakšnim demografskim načrtom bo to dosegla, zaenkrat ne vemo in najbrž je za naše splošno počutje kar dobro, da ne. Za Planet TV je Zdravko Počivalšek povedal: »Naš program bo temeljil na debirokratizaciji, zeleni politiki, tudi na demografskem vprašanju, saj moramo nekaj storiti, da nas bo čez desetletje tri milijone, ne pa dva, ampak zaradi tega, kar se bo dogajalo v Sloveniji, ne s priseljevanjem.«
-
8. 12. 2021 | Družba
Janševa metla, direktor RTV Slovenija Grah Whatmough, nadaljuje desant na javno televizijo. Po tem, ko je poleti s sumljivim manevrom razrešil direktorico TV Slovenija Natalijo Gorščak, je na njeno mesto nastavil Valentina Areha, vlogo v. d. urednice informativnega programa pa je prevzela Jadranka Rebernik. Ni težko uganiti, s kakšno politiko simpatizirata nova vodilna kadra.