
Vlado Miheljak
-
»Pred vrati je zima, v bolezni je svet.
A vsemu navkljub cveti tale božični cvet.
Na nebu je luč, ki ne sveti od včeraj.
Ohranja življenje in upanje.
Za Tebe, za jutri, za zmeraj.«
— Vizije luči poeta Janeza Ivana Janše -
»Solidarnost med državami članicami EU pomeni tudi iskanje kompromisa, ki je sprejemljiv za vse – razmišljati moramo izven okvirjev. Izhajamo iz različnih izhodišč, vendar imamo vsi enake cilje ... Seveda imajo tradicionalne demokracije drugačen pogled na vladavino prava kot države, ki so šele pred 30 leti izšle iz represivnih sistemov.«
— Po prepričanju Anžeta Logarja je kompromis med vladavino prava in nevladavino prava navidezna vladavina prava (STA in MMC TVS, 24. 11. 2020) -
Evropski totalitarizem vladavine prava
»Slovenija je sredi tedna na zasedanju skupščine Svetovne zdravstvene organizacije glasovala proti resoluciji, ki Palestincem na zasedenih ozemljih Zahodnega brega in sirskemu prebivalstvu zasedene planote Golan zagotavlja pravico do zdravja. To je prvo takšno glasovanje v zgodovini slovenske zunanje politike.«
— Ervin Hladnik Milharčič o novem zunanjepolitičnem dosežku Janševe koalicijske vlade (Dnevnik, 14. 11. 2020) -
Eden čaka drugega na smetišču zgodovine
»Če drži sedanji rezultat, velja moja pogojna čestitka SD in Borutu Pahorju, da to čestitko izrečem tudi uradno, pa je treba prešteti vse glasove ... SDS je zmagala v petih volilnih enotah od osmih, kar pomeni, da je Ljubljana premagala večino preostale Slovenije. V prihodnosti bo treba upoštevati tudi to, da glas centra in glas podeželja šteje enako, da glas revnega šteje enako kot glas bogatega.«
— Janez Janša je že veliko pred Trumpom opozoril, da volitve, na katerih ne zmagaš, ne morejo biti poštene (Dnevnik, 22. 9. 2008)
-
»Mnogi Slovenci se posmehujejo Trumpu, kot da je vse skupaj šala. A ravno s takšnim odnosom kažejo, da jim ni mar za posameznika. Za ljudi, ki bodo izgubili zdravstveno zavarovanje. Za 500 majhnih otrok na meji, ki nikoli ne bodo videli svojih staršev. Za begunce, ki jih pretepajo na Hrvaškem. To so zgodbe posameznikov. In temu se ne smemo posmehovati v smislu, kako groteskna je ameriška politika in politika nasploh. Smo na resnem zgodovinskem razpotju, ni čas za utopijo jutrišnjega dne. Boriti se moramo korak za korakom. Ni mi všeč, da Amerika igra tako pomembno vlogo. Mislim, da je ni vredno imeti za zgled, a resnica je ... Spomnim se anekdote s svojim stricem. Sem iz Kalifornije in v naši družini so podporniki demokratov in republikancev. Moj stric je bil uglajen republikanski rasist. Zabavno je bilo z njim na večerjah. Zdaj, v mandatu Trumpa, je postal odprto sovražen. Trump ljudem to dovoljuje, da počnejo nezaslišane, grde stvari. Da žaljivo govorijo o ženskah, o ljudeh drugačne barve kože. In to dovoljuje celemu svetu. Upamo lahko, da, če se ga znebimo, takšnega početja ne bo več. In se bomo spet obnašali v skladu z demokratičnimi in civilizacijskimi standardi.«
— Slovenska Američanka Erica Johnson Debeljak (24ur POP TV, 1. 11. 2020)
-
»Znanstveni urad Bele hiše je v torek zmago nad covidom-19 uvrstil na vrh seznama dosežkov predsednika Donalda Trumpa, čeprav število novih primerov okužb spet podira rekorde, narašča pa tudi število mrtvih. Do torka zvečer se je v ZDA okužilo s koronavirusom skoraj 8,8 milijona ljudi, umrlo pa jih je skoraj 227.000.«
— Trumpova Amerika ogroža primat Janševe Slovenije v spopadu s koronavirusom (STA, 28. 10. 2020) -
»Leta 1998 mu je s tem uspelo dobiti relativno večino in je skupaj z dvema manjšima strankama sestavil koalicijsko vlado. Ni znal vladati. Štiri leta kasneje, leta 2002, je volitve spektakularno izgubil. Izgubil je tudi volitve leta 2006. ... Iz porazov se je veliko naučil. ...Vztrajal je do leta 2010, ko je ponovno zmagal. Že leta 2009 je v dolgem govoru na strankarskem sestanku rekel, da morajo naslednjič premočno zmagati in si zagotoviti vladanje za petnajst ali dvajset let. Tik pred volitvami leta 2010 je ponovno rekel, da morajo zmagati samo enkrat, takrat pa z zares veliko večino. Tako je tudi bilo. Strani ni zamenjal zaradi ideoloških razlogov. Ni prebral nobene knjige in ni videl luči pred seboj. Ni se odločil za boga, krščanstvo in konservativizem, ker bi doživel razsvetljenje. Razumel je, da bo tako prišel do oblasti. … Prej je napadal cerkev, ni se cerkveno poročil, svojega prvega otroka sploh ni krstil. Potem se je začel kazati pri maši in gojiti podobo gorečega katolika. Razvil se je v ciničnega političnega operativca. Cinizem je njegovo edino politično prepričanje.«
— Paul Lendvai v intervjuju za Dnevnik o pohodu Viktorja Orbána na oblast -
Ujetniki princa teme in termometra
»Ustavni lok po definiciji zahteva predstavništvo najmanj 2/3 volilnega telesa. Poimenovanje skupinice levih in skrajno levih strank in strančic za ustavni lok je norčevanje tako iz slovenskega jezika kot iz ustavne ureditve RS.«
— JJ, diplomant splošne ljudske obrambe in družbene samozaščite, je razgrnil nepoznavanje elementarnega politološkega izrazja -
»V državah z veliko bolj kritično covid-19 sliko uveljavljajo protokole, ki dopuščajo (covid-19 negativnim) profesionalnim športnikom, da igrajo, trenirajo, potujejo ... Mi pa žal delamo norca sami iz sebe ter seveda s tem kratkoročno in dolgoročno močno škodimo slovenskemu športu.«
— Boštjan Nachbar, nekdanji košarkarski reprezentant in dolgoletni igralec v NBA -
Mediji v defektnih demokracijah
»Ponekod bi lastniki medijev temeljito razmislili, ali se jim splača vojna s politično opcijo, ki je doživela uspeh na volitvah in mnoge potrditve na mednarodni ravni.«
— Dimitrij Rupel o medijski spodobnosti (Mag, 22. 6. 2005) -
Slovenska biciklistična mentaliteta
»Spoštovani, iskreno se opravičujem in mi je žal, ker na včerajšnjem dogodku nisem nosila zaščitne maske. …. Z zaščitnih razlogov se bom preventivno testirala na COVID-19.«
— Šolska ministrica Simona Kustec je sporočila, da o odstopu ne razmišlja -
»Nekdanja predsednica DeSUS Aleksandra Pivec za zdaj ostaja ministrica za kmetijstvo, ali tudi podpredsednica vlade, pa naj bi bilo znano v kratkem. … V koaliciji se bomo trudili, da svoje naloge izpolnjujemo v skladu z dogovorom.«
— Tomaž Gantar o koalicijski idili (STA, 14. 9. 2020) -
»Zame so glavno, če ne edino merilo naše temeljne vrednote. Nikoli se ne bom pogajal o vrednotah, kot so svoboda, svoboda govora, svobodni mediji, strpnost, vladavina prava, korupcija …. ko gre za svobodo, ni prostora za pogajanja. … Premiera Janša in Orbán nista le prijatelja, ampak tudi tesna politična sodelavca. Vaš premier je gotovo bliže Viktorju Orbánu kot meni.«
— Donald Tusk je Toninu in NSi odpredaval kratki kurz sodobne politične kulture (MMC in Dnevnik TVS 4. 9. 2020) -
»Zima prihaja,« je na Blejskem strateškem forumu zlovešče napovedal premier Janez Janša.
— (STA, 31. 8. 2020) -
»Stranka in poslanci delamo v koaliciji, poskušamo uresničevati program in upamo, da bo tako tudi v prihodnje. … Moje mnenje je, da vlada ni ogrožena, so pa odločitve poslancev odvisne tudi od nadaljevanja seje.«
— Predsednik sveta stranke Tomaž Gantar meni, da se po odhodu Pivčeve ne bo zgodilo nič prelomnega (24ur zvečer, 25. 8. 2020) -
Prejšnji teden smo imeli visok, pa tudi precej okrogel obisk. Namreč ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea. Vidno vzhičeni in vznemirjeni Borut Pahor je ob obisku sla svetovnega gospodarja rekel, da »imata državi glede vrste vprašanj zelo, zelo sorodne poglede«. »In to je dobro,« je pripomnil. Da imata aktualni državni politiki obeh dežel podobne poglede, je sicer res. A to ni dobro, ampak slabo. Predvsem zato, ker te poglede, kot se je še enkrat potrdilo z ekspresnim obiskom na Bledu, misli in definira samo en partner v odnosu. Vendar v tem naša sedanja oblast ne vidi težave. Neenakovrednost v odnosu razume kot naravno stanje. Pač, avtoritarna pamet ne zna misliti enakovrednih odnosov. Z Adornovo prispodobo rečeno zaznamuje avtoritarno osebnost biciklistična narava: ali se podrejaš, ko si šibkejši, ali si podrejaš, ko si močnejši. To se je ob Pompeovem obisku še enkrat potrdilo.
-
V Sloveniji se trudimo biti Evropejci, vendar še naprej cenimo naše ameriške zaveznike.
— Dimitrij Rupel leta 2003 ob podpisu vilenske izjave (POP TV, 8. 2. 2003) -
»Gospod predsednik, ali nikoli pozneje ni bila več potreba, da bi vendarle Slovenci stopili skupaj in kakšno stvar skupaj, v političnem smislu, premaknili? …«
»Izrek je nekako folkloren. ’Fantje na vasi so stopili skupaj pod lipo in se dogovorili’ je lahko fraza, če ni povedano, na čem stopiti skupaj.« -
Panonska federacija do Jadrana
»Vodja poljske vladajoče stranke Zakon in pravičnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski je napovedal preoblikovanje vlade premierja Mateusza Morawieckega po poletnih počitnicah. Po poročanju nemške tiskovne agencije DPA je sporočil tudi, da bodo nadaljevali z izvajanjem načrta, s katerim želijo omejiti tuje lastništvo v poljskih medijih. Poljska vlada si bo, kot je še napovedal šef vladajoče stranke, prizadevala za ’repolonizacijo’ medijev, torej za omejitev tujega lastništva v poljskih medijih.«
— (STA, 20. 7. 2020) -
»Največja grožnja na polju ideologije pa je za Evropsko unijo in Evropo kot tako po besedah predsednika vlade kulturni marksizem.«
— Janez Janša na on-line srečanju z Orbánom in Vučićem (gov.si, 8. 7. 2020) -
»Komunisti so med vojno pobili več Tigrovcev kot Italijani. Nasprotovanje spravni slovesnosti obeh predsednikov pa ZZB spreminja v Zvezo Zdraharjev in škodljivcev za naše rojake v zamejstvu.«
— Janez Janša o partizanskih zločinih -
»Vztrajali pa bomo toliko časa, ker vsak jing ima svoj jang, dokler bo nasprotna stran zatrjevala svoje, bomo tudi mi tam, da pokažemo alternativo. … Politkolesarski mitingi ob petkih in razne sramotne protiproslave, kjer se odvijajo perverzni prizori in ponosno razkazuje totalitarna simbolika, peljejo v bedo anarhistične levičarske diktature, katere predokus sta tovarna Rog ali Metelkova. Seveda, branili bomo vse spomenike, vse praznike, ki simbolizirajo Slovenijo in našo zgodovino.«
— Že dan kasneje so rumeni jopiči branili Kardeljev spomenik na Trgu republike pred nezadovoljnimi protestniki (Nova24TV, 2. 7. 2020) -
»Zastraševanj se ne bojim. Na koncu vedno zmaga resnica.«
— Matej Tonin, Delo, 30. 6. 2020 -
»Pozivanje k ubijanju posameznih oseb, nasilništvo nad policijo in izražanje sovražnih gest nimajo popolnoma nič skupnega s svobodnim izražanjem mnenj. Nasilje (besedno in fizično) na protestih ni element demokracije, je le način, kako demokracijo zatreti.«
— Aleksandra Pivec je razkrila način, kako uspešno zatreti lastno verodostojnost (TW, 14. junij 2020) -
»Tiskovni predstavnik Slovenske vojske Marjan Sirk je poudaril, da so kar dvakrat dobili napačne informacije.
Novinar je Sirka vprašal, kaj so pripadniki Slovenske vojske počeli na meji z Italijo. Sirk je poudaril, da vse določa policija, zato je treba vprašanje nasloviti nanjo. Pojasnil je še, da ni čisto res, da vojak pri opravljanju naloge varovanja meje ne sme uporabljati orožja. Vedno se lahko brani, sicer pa je to odvisno od presoje situacije, je pojasnil. Vojakova naloga je predvsem, da varuje sebe in policista med izvajanjem policijskih opravil.«
— Nastop predstavnika za tisk pove veliko, ne le o incidentu na meji, ampak o razsutem stanju Slovenske vojske nasploh (MMC TVS, 11. 6. 2020) -
»Od zmagovite nemške vojske osvobojen Marburg, ki preživlja sedaj svoje zgodovinske in slavnostne dneve, je v soboto, dne 26. aprila t. l. imel svoj največji dan. Obiskal ga je njegov osvoboditelj in Führer Adolf Hitler ...«
— (Štajerski gospodar, 3. 5. 1941) Maribor je že dolgo pred napovedanim Thompsonom gostil imenitnega gosta. -
»Torej vi demonstrirate za ne vem kaj. In vi ravno tako. Ali vas ni sram? Banda!«
— Tako je bivši ustavni sodnik dr. Ernest Petrič zabrusil demonstrantom. (24ur.com) -
»Vsak totalitarizem ima svoje razbijaške horde, italijanski fašisti squadre, nemški nacisti sturm abteilung, slovenski komunisti bicikliste.«
— Nekdanji politik Marko Štrovs na Twitterju o kolesarski razbijaški hordi -
Danes ima Slovenija najboljšo epidemiološko sliko v Evropi, kar omogoča tudi preklic splošne epidemije.«
— Po košarki smo postali evropski prvaki tudi v koronavirusu (STA, 14. 5. 2020) -
»Poklicno skupino, ki se je znotraj zahodne civilizacije najprej oklicala za sedmo silo, nato za četrto (neizvoljeno) vejo oblasti, na koncu pa kar za moralnega razsodnika nad politično korektnostjo, danes vse težje prepoznavamo kot nekaj dobrega, saj v resnici niso več ne eno ne drugo ne tretje. ...
Ozračje nestrpnosti in sovraštva ustvarja ozek krog urednic, družinsko in kapitalsko povezanih s stebri globoke države, ter nekaj povprečnih in podpovprečnih novinark ali novinarjev na vpoklic, ki se v normalni medijski hiši ne bi prebili niti med poročevalce z živilskih tržnic.« —Janša je prek vladnega portala gov.si razglasil, da je po vseh odprtih vojnah sedaj stopil v zaključne boje vojne s samim seboj * * *
»Zaustavite ta Reuters!«
—je leta 1981 vzkliknil pošteni Albanec Xhavid Nimani, ko so mu povedali, da je agencija Reuters začela poročati o nemirih na Kosovu