• STA

    7. 4. 2025  |  Družba

    »Uporaba sodobnih tehnologij v šolah ne bo samo omejena«

    Peticija skupine Odklopi.net za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah se je zaključila s 14.467 podpisi. Organizatorji ocenjujejo, da so dosegli zastavljena cilja, saj je bila tema izpostavljena v medijih in javnih debatah, pristojno ministrstvo pa se je zavezalo k upoštevanju mnenja stroke in javnosti pri spremembi zakonodaje.

  • STA

    7. 4. 2025  |  Družba

    »Slovenija med 25 državami z najbolj urejenim zdravstvenim sistemom«

    Slovenija se po urejenosti zdravstvenega sistema uvršča med prvih 25 držav na svetu, zato je pomembno, da ga krepimo in ohranjamo dostopnega čim širši populaciji ljudi, je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravja izpostavila predsednica Državnega zbora (DZ) Urška Klakočar Zupančič. Poudarila je pomen strokovne zdravstvene oskrbe žensk in družin ob rojstvu otroka.

  • Uredništvo

    6. 4. 2025  |  Družba

    »Evropa se lahko obrani sama«

    "Lahko se obrani sama. Moramo pa spremeniti način razmišljanja, da smo se zanašali na Američane, ker je bilo udobno. Do njih smo imeli sicer vedno nekoliko bipolaren odnos. Po eni strani so nam šli na živce, po drugi pa smo jih bili veseli, ker se nam zaradi njihove prisotnosti ni bilo treba ukvarjati z našo vojaško varnostjo. Zdaj se bodo Američani očitno nekoliko umaknili, ne bodo več naši prijatelji in bomo morali zase poskrbeti sami. To zahteva vlaganja, določene organizacijske spremembe, politične premisleke o prihodnosti. Alternativa, da ne naredimo nič, je igra na srečo. Sam se je ne bi šel. Ne gre samo za Rusijo, v bližini je še več držav z velikimi ambicijami. Na primer Turčija. In ne nazadnje ZDA, saj je Grenlandija del Danske."

  • Uredništvo

    4. 4. 2025  |  Družba

    »Če bi EU delovala tako kot Uefa, bi nam bilo veliko lepše«

    "Mi se zavedamo svoje vloge, naša vloga je pomoč in razvijanje nacionalnih zvez, naša naloga ni ustvarjanje dobička. Ne moremo ustvarjati dobička, zato vsako leto poskušamo nameniti več sredstev nacionalnim zvezam. Imamo srečo in najbrž tudi nekaj znanja, da ustvarjamo vse več prihodkov. Naj vam povem, da bi brez pomoči Uefe izjemno težko funkcioniralo približno 45 od 55 zvez-članic Uefe. Če bi denimo Evropska unija delovala tako kot Uefa, bi nam bilo veliko lepše."

  • Monika Weiss

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    Kdo bo vodil komunikacijsko strategijo pri zelenem prehodu?

    Glavna komunikatorja zelenega prehoda v Sloveniji postajata Herman & partnerji in Pristop. Za komuniciranje »zelenih energetskih projektov« so ju izbrale državne energetske družbe na čelu s Holdingom Slovenske elektrarne (HSE).

  • Monika Weiss

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    Furs vs. OnlyFans

    Devetega decembra lani je Finančna uprava Republike Slovenije (Furs) z javnim pozivom pozvala vse, ki dosegajo dohodke na spletni platformi OnlyFans, naj si davčni status uredijo s samoprijavo: »Preverite, ali ste napovedali vse dohodke, ki ste jih dosegli v preteklih letih iz tega naslova. Če jih še niste, storite to do 31. decembra 2024.« Furs je namreč pridobil podatke o slovenskih ustvarjalcih vsebin in za leto 2025 zanje napovedal ciljno usmerjene davčne nadzore. Pri tem je razkril grobe statistike: v zadnjih nekaj letih si je dohodke prek te plačljive platforme za (zlasti) »odrasle vsebine« in s starostno omejitvijo 18+ ustvarjalo nekaj sto slovenskih davčnih rezidentov, ki so v zajetih letih skupaj ustvarili več kot 10 milijonov evrov prihodkov, rekorder med njimi sam več kot milijon evrov.

  • Jure Trampuš

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    Kavelj 22

    Ta teden so privrženci stranke SDS v parlament prinesli zbrane podpise za razpis referenduma o domnevno previsokih nagradah, pokojninskih dodatkih kulturnikom, ki so za svoj umetniški opus dobili najvišja priznanja. Referendum naj bi bil čista demagogija, »sramota za SDS«, kakor bi dejala ministrica za kulturo Asta Vrečko. SDS je stranka, ki referendume uporablja kot sredstvo političnega boja. Kakšna je resnična vsebina tega referenduma, ni pomembno, pomembnejši so razdor, nesoglasje in polarizacija.

  • Jure Trampuš  |  foto: Luka Dakskobler

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    »Bolj ko grejo stvari slabo, več bo v družbi jeze in frustracij«

    Že drži, da je Matjaž Gruden direktor direktorata Sveta Evrope za demokracijo, gre za visoko mednarodno funkcijo, vendar ni znan po tem, da bi govoril kot tipičen evropski birokrat, nejasno in zapleteno. Nasprotno, Gruden je v kolumnah, ki jih piše za Večer, in v ocenah, kaj se dogaja z družbo, Evropo, z demokracijo in njenimi vrednotami, zelo oster. Ne olepšuje. V resnici je zaskrbljen, svet, kot smo ga poznali doslej, izginja. Izginja svet, v katerem so države vsaj nominalno govorile o pomenu človekovih pravic, pravne države, mednarodnega prava, v katerem so iskale dogovore in medsebojne interese. Vračamo se v 19. stoletje, v čas imperializma, v čas, ko je grobost cenjena, pogovor pa odraz šibkosti. Grudnova razmišljanja so njegova in ne predstavljajo uradna stališča Sveta Evrope, institucije, v kateri je zaposlen.

  • Pravljice v gozdu

    Slovenske zdravstvene oblasti vsako pomlad opozarjajo na nevarnost, ki jo v toplejšem delu leta pomenijo klopi, predvsem na klopni meningoencefalitis (KME), in pozivajo k cepljenju kot »najboljši zaščiti«. Tako je bilo tudi letos 17. marca, ko je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil tiskovno konferenco, na kateri so zdravniki opozorili, da Slovenija sodi »med države z najvišjo pojavnostjo meningoencefalitisa«, in ponovno pozvali k cepljenju. A cepljenje proti tej bolezni je – z nekaterimi izjemami – plačljivo in nikakor poceni. Celo več, namesto da bi bilo cepljenje brezplačno – kot je proti gripi in drugim boleznim, pri katerih cepljenje država zapoveduje ali priporoča – zdravstvene ustanove z njim celo nekaj zaslužijo.

  • Monika Weiss

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    Zakaj so prašni delci PM2,5 »ubijalci«?

    Dr. Metoda Dodič Fikfak je zdravnica, raziskovalka in univerzitetna profesorica. Ukvarja se z boleznimi, kot so mezoteliom, pljučni rak in druge vrste raka, ki so posledica izpostavljenosti azbestu. Je tudi predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

  • Monika Weiss

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    Država stavi na spodbude

    Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo zagotavljajo, da se zavedajo, da so individualna kurišča pomemben vir onesnaženja zraka, zlasti v zimskem času in v dolinah s temperaturnimi inverzijami. »Kljub pomembnemu napredku pri izboljšanju kakovosti zunanjega zraka v zadnjih desetletjih ostajajo izzivi veliki – v zimskem času kakovost zraka v celotni Sloveniji še vedno ne dosega priporočil Svetovne zdravstvene organizacije,« poudarja državni sekretar Uroš Vajgl. Zadnji poskus regulacije kurišč na drva ni uspel. »Razprava o regulaciji je bila, žal, pogosto napačno razumljena kot splošna prepoved kurjenja lesa. V resnici se je nanašala zgolj na nove gradnje ali celovite prenove v gosto naseljenih območjih, kjer so se prebivalci že zdaj množično odločali za druge vire ogrevanja.«

  • Monika Weiss

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    Slovenski z(rak)

    Leta 2024 je bila Slovenija po onesnaženosti s finimi prašnimi delci, poimenovanimi s kratico PM2,5, med vsemi 41 državami evropske celine sedma najslabša, uvrstila se je med Poljsko in Turčijo, med 27 državami Evropske unije pa je bila slabša le Romunija. To kaže ta mesec objavljeno poročilo švicarske ekipe IQAir, ki za 139 držav zbira podatke o koncentracijah prašnih delcev iz javno dostopnih merilnikov kakovosti zraka. Prašne delce PM2,5 uvršča Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) v prvo skupino karcinogenosti, skupaj na primer z azbestom, njihov glavni izvor pri nas pa so – in to zavedanje je ključno – peči na drva. Uvrstitev Slovenije na rep evropskih držav je za večino Slovencev presenečenje: živimo namreč v popolnoma nasprotnem prepričanju o svojem okolju. A stvari postanejo še resnejše, ko pogledamo, kje smo na lestvicah po boleznih, kot je pljučni rak, in kaj kaže pravkar končana pilotna raziskava astme pri otrocih.

  • Borut Mekina

    4. 4. 2025  |  Mladina 14  |  Družba

    V Sloveniji smelejših ukrepov v boju proti onesnaževanju zraka še nismo sprejeli

    Stuttgart je dolga leta veljal za eno izmed mest v Nemčiji, kjer je zrak najbolj onesnažen s trdnimi delci. »Več smoga kot v Pekingu« so nemški novinarji naslavljali reportaže iz tega mesta, kjer so se slikali z nameščenimi zaščitnimi maskami ali opremo, namenjeno za zaščito pred radiološko, kemično in biološko nevarnostjo. Mesto namreč leži v slabo prevetreni kotlini reke Neckar, zaradi česar so bile tam v preteklosti pogosto presežene mejne vrednosti prašnih delcev PM10 in PM2,5. Tedaj so v mestu vedno razglasili »alarm zaradi prašnih delcev« (Feinstaubalarm). Tudi slovenska prestolnica ima s svojo kotlinsko lego podobne težave, a Stuttgart leži v še ožji kotlini, ima še več prebivalcev, veliko več tranzita in industrije. To je mesto, kjer imajo sedeže velike nemške multinacionalke, kot so Daimler, Porsche in Bosch.

  • Romi / Brezposelna večina

    V zadnjem času postaja očitno, da bodo z romsko skupnostjo povezana vprašanja vsaj v delu države ena izmed tem na parlamentarnih volitvah. Rome so si za nabiranje političnih točk izbrali že vsaj v Novi Sloveniji (NSi). Stranka iz meseca v mesec volivce obvešča, da ni pozabila na ljudi: da bo poskrbela zanje in da jih bo zaščitila. Zaščitila pred Romi seveda. Prav zato so zanimivi prvi uradni statistični podatki o brezposelnosti, socialnih prejemkih in izobrazbeni sestavi Romov.

  • Vseslovenska tovarna umetne inteligence

    Pred nekaj tedni je predsednik vlade Robert Golob na družabnih omrežjih pompozno in skrivnostno napovedal: »Jutri ob dvanajstih vam sporočimo odlično novico.« Spletni šaljivci so se nemudoma lotili dela in začeli teoretizirati, kaj bi lahko bila ta skrivnostna vest. »Nutrije smo rešili pred izumrtjem,« je domneval prvi. »LeBron bo igral za slovensko reprezentanco,« je zapisal drugi. »Zmanjšali bodo plače in povišali davke,« pa je v ciničnem tonu predvidel tretji.

  • Uredništvo

    2. 4. 2025  |  Družba

    »Več ko vemo o razlogih za vojne, manjša je verjetnost, da lahko ustvarimo razmere za mir«

    "Resnična težava je, da več ko vemo o razlogih za vojne, manjša je verjetnost, da lahko ustvarimo razmere za mir. To je pravi paradoks. Preučujemo vzroke za vojne, da bi jih izkoreninili, a bolj ko jih preučujemo, bolj je očitno, kako težko jih je izkoreniniti. Glede pričakovanja, da bomo našli način za ustavitev vojn, sem pesimističen. Z mednarodnim sodelovanjem iščemo načine, kako zavirati vojne, a zgodovinsko dejstvo je, da smo jih vedno imeli, včasih več, včasih manj, in ne po vsem svetu hkrati. Bile pa so povsod. Težko si je predstavljati situacijo, v kateri prenaseljena zemeljska obla z redkimi viri ne bi začela izvajati nasilja, tudi v 21. stoletju."

  • Uredništvo

    2. 4. 2025  |  Družba

    Naslovnica nove Mladine / SLOVENSKI ZRAK

    V petek izide nova Mladina! V 14. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 4. aprila, opozarjamo, da Slovenija spada med države z najslabšim zrakom v Evropi, posledično pa imamo veliko pojavnost pljučnega raka. Več o "slovenskem zraku" v novi Mladini. Tokratno naslovnico je oblikoval Damjan Ilić. 

  • STA

    2. 4. 2025  |  Družba

    Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov

    V akciji Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov, ki je potekala v drugi polovici marca, je sodelovalo 9471 posameznikov in 28 organizacij. Skupaj so iz svojih digitalnih naprav izbrisali 23.000 gigabajtov podatkov, kar predstavlja približno pet ton prihranka izpustov toplogrednih plinov.

  • STA

    1. 4. 2025  |  Družba

    Kaj najbolj skrbi slovenske državljane?

    Tri četrtine vprašanih je v raziskavi družbe Valicon z naslovom Nova normalnost odgovorilo, da jih najbolj skrbi inflacija. Grožnja gospodarske krize skrbi 39 odstotkov vprašanih, morebitno pomanjkanje dobrin, hrane in energentov pa 36 odstotkov. Občutno pa je naraslo pripisovanje odgovornosti za vojno Ukrajini, tako v Sloveniji kot v regiji.

  • Uredništvo

    30. 3. 2025  |  Družba

    »Čas je, da se odpovemo naporom, da bi vse konflikte reševali po mirni poti«

    "Celotna svetovna izvršna oblast z Donaldom Trumpom, Natom in evropsko komisijo na čelu nas prepričuje, da je čas, da spet vzljubimo bombe. Vzljubimo vojne, vzljubimo orožje, vzljubimo granate, topove in lepoto jedrskih eksplozij. Čas je, da se odpovemo brezveznemu razglabljanju o miru, vzajemnemu spoštovanju, življenju v slogi in naporom, da bi vse konflikte reševali po mirni poti."

  • Uredništvo

    28. 3. 2025  |  Družba

    »Nad opustošeno slovensko medijsko krajino ne smemo biti presenečeni, temveč moramo ukrepati«

    "Javnost bi moralo skrbeti kakršno koli odpuščanje, posebej, ko že vemo, da je ekonomska situacija težka, da se ljudje težko preživljajo. Ampak če nenadoma ne bomo imeli več novinarjev, bomo imeli informacijsko puščavo, v kateri bomo prepuščeni glasovom, ki jih ne bo preverjal nihče, ki bodo govorili, kar hočejo, brez odgovornosti. In izgubili bomo pomemben vir, na podlagi katerega si oblikujemo pogled na svet, saj ne vemo vsega o vsem."

  • Matic Gorenc

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Družba

    Prihodnost učenja

    Ekonomska fakulteta v Ljubljani je svojim študentom poslala dopis, v katerem jih opozarja, da »je nepooblaščeno objavljanje, razširjanje in prilagajanje avtorskih del Univerze v Ljubljani, Ekonomske fakultete, prepovedano … Avtorskih del brez soglasja avtorja pisnega dela ne smete posredovati nikomur. Študentje dobite ob vpisu le pravico do lastne uporabe avtorskih del, katerih avtorji so učitelji oziroma sodelavci Ekonomske fakultete, in jih ne smete deliti z nikomer, ki ni študent naše fakultete. Vsak študent pridobi pravico do individualne uporabe naših avtorskih del za svojo lastno uporabo, to pa izključuje nepooblaščeno širjenje, distribucijo, kopiranje itd.«

  • Neonacistični napadi

    V kulturnem centru in lokalu Pritličje je decembra lani potekal spremljevalni program festivala LGBT-filma. Neznanca, obritoglavca, oblečena v hlače z maskirnim vzorcem, sta stala pred vhodom in po besedah solastnice Nine Hudej z gnusom in zgražanjem opazovala dogajanje skozi steklo vrat. Nato sta vstopila v lokal, izvedla nacistični pozdrav, z vrat odtrgala plakat, ki je napovedoval prireditev, namenjeno skupnosti LGBT, zbežala iz lokala in plakat odvrgla na tla.

  • Vanja Pirc

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Družba

    Ni prostora za protest

    V času, ko so RTV Slovenija prevzeli nameščenci stranke SDS, ki so se v strukture javnega zavoda zažrli pod tretjo Janševo vlado, je bilo politično nadlegovanje zaposlenih del vsakdanjika. Tudi del vsakdanjika Zemire A. Pečovnik, tedaj urednice oddaj o kulturi na Televiziji Slovenija. Uroš Urbanija, takratni direktor te televizije, je od nje, denimo, večkrat zahteval seznam sodelavcev uredništva, ki so se pridružili stavki proti političnemu zavzetju RTV in izživljanju vodstva nad zaposlenimi. Sodelavcev ni nikoli izdala. Še več, pri stavki je dejavno sodelovala tudi sama.

  • Luka Volk

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Družba

    Iskreno neodvisni / Rojstvo novega medijskega projekta na desnici

    Slovenski medijski prostor naj bi kmalu obogatil nov konservativni portal Zanima.me. Tega bo ustvarjal tim »medijskih operativcev«, odpadnikov iz Domovine, ki so zaradi nesoglasij z lastnikom Alešem Štrancarjem, podjetnikom in dolgoletnim podpornikom SDS, ta medij zapustili, zdaj pa računajo, da bodo ob pomoči prijaznih pokroviteljev lahko ustanovili novega – kot pravijo takšnega, ki bi bil resnično neodvisen.

  • Peter Petrovčič

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Družba

    Dva posiljevalca nista več oseb

    Avgusta 2017 so trije fantje, udeleženci fantovščine, na stranišču avtokampa Lucija nad dekletom, ki je zvečer prišla na stranišče, izvajali spolno nasilje – dva sta jo drug za drugim zgrabila od zadaj in jo dlje otipavala po intimnih delih telesa, po prsih, zadnjici in mednožju, tretji pa je opazoval in se naslajal. Zadeva je šla na sodišče in spolna napadalca sta bila obsojena na leto zapora, a je potem višje sodišče kazen spremenilo v zgolj pogojno zaporno kazen. In sicer zato, ker naj ne bi bil izpolnjen pogoj za hujšo obliko kaznivega dejanja, saj dve osebi zaporedoma še ne pomenita »več oseb«. To bizarno odločbo je konec lanskega leta potrdilo vrhovno sodišče.

  • Luka Volk  |  foto: Luka Dakskobler

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Družba

    »Zakaj se na levem polu vseeno pogosto pojavljajo novi politični akterji?«

    Prvak opozicije Janez Janša že napoveduje zmago na naslednjih volitvah v državni zbor, ustoličil bi rad ustavno večino razuma in uresničil svoje načrte o drugi republiki. Na shodu pred celjskim sodiščem, kjer poteka sojenje Janši v primeru Trenta, je za pravosodje – ali raje »krivosodje«, kot mu pravi – že povedal, da je to hiša, ki jo bo treba postaviti na novo, nevladnim organizacijam, ki mu niso po godu, napoveduje vojno, nedavno pa je tudi zapisal, da bodo z naslednjo vlado »brutalno odpravljeni dvojni vatli, nepotrebna ministrstva in birokratske ovire«. O Janševih zloveščih napovedih in politični aritmetiki leto pred volitvami smo se pogovarjali z dr. Marinkom Banjacem, politologom in izrednim profesorjem na ljubljanski Fakulteti za družbene vede.

  • Nevarne otroške sobe

    Specialna pedagoginja Maša Gril poudarja, da je tisto, kar odrasli prepoznavamo kot spletno nasilje, za veliko najstnikov postalo povsem običajna komunikacija, »v kateri najstniki stalno preklapljajo med različnimi vlogami – vlogo storilca, žrtve in opazovalca.« Ko Maša Gril tovrstne oblike nasilja primerja s tradicionalnimi, ugotavlja, da so za pedagoge in starše veliko težje obvladljive in izsledljive: »Navadno so skrite, opazimo jih šele, ko so njihove posledice zelo hude.«

  • Deška jeza / Kaj se danes dogaja z mladimi fanti?

    Tole besedilo ni recenzija novega Netflixovega hita številka ena, britanske miniserije Adolesence, zgodbe o nenavadnih, um begajočih motivih za umor trinajstletne deklice Katie, ki ga je zagrešil njen sošolec Jamie – zafrustrirani, izgubljeni in odtujeni mladenič, čigar krhki um je na spletu zastrupila postopna radikalizacija sovraštva do žensk. Članek bi se – tako kot poplava navdušenih kritik, ki so seriji skorajda soglasno namenile pet zvezdic – zlahka osredotočil na prepričljivost igralskega ansambla, prizemljen scenarij ali to, da je serija brez dvoma tehnični presežek, saj je vsak od štirih delov mojstrsko posnet »v enem šusu«, brez rezov, za kar je bilo nujno zares kompleksno usklajevanje snemalne ekipe. A pravzaprav je bistvo drugje. Omenjeni tehnični dosežki so zgolj odlično plovilo za obravnavo žgočih družbenih vprašanj. Stephen Graham, soavtor scenarija in igralec, ki v srce parajočem nastopu upodobi morilčevega očeta, jih je strnil takole: »Kaj se danes dogaja z mladimi fanti in kakšnim pritiskom vrstnikov, spleta in družbenih omrežij so izpostavljeni?«

  • Borut Mekina

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Družba

    Novo vrednotenje nepremičnin, ki bo podlaga za morebitni premoženjski davek

    Alojz Burja je upokojeni kmet z Bleda. Kot je povedal, imata z ženo še vedno nekaj svinj, kokoši in predvsem nekaj glav goveda, da popase travo, ki raste med domačijo in Blejskim jezerom. »Da ni sramote, da je trata lepa,« je povedal v očitni skrbi za blejsko veduto, tako priljubljeno med turisti. A Burja je te dni bolj čemeren. Izvedel je, da Gurs vrednost njegove domačije s približno 200 kvadratnimi metri uporabne površine, zgrajene leta 1500 in 1990, ocenjuje na 3,1 milijona evrov. To bi lahko bila dobra novica, a če bo uveden premoženjski davek, pravi, ne ve, kako ga bo plačeval. »Na papirju sem največji bogataš tod okoli. Okoli mene so sicer postavljeni pravi gradovi, a očitno vredni pol toliko kot moja kmečka bajta.« Pred tremi leti, ko je bila vrednost trikrat nižja, je že šel na občino, a naj bi ga bili tam osorno odslovili, češ: »Če boste bajto prodali, jo želite prodati za manj?« Toda prodati je noče, ne ve pa, ali bo nove davke s pokojnino sploh lahko plačeval. »In kaj zdaj? Kam naj se zdaj pritožim? Na tramvajkomando?« se je pošalil, vdan v usodo.