-
27. 8. 2024 | Družba
Sloveniji še 328 milijonov evrov za odpravo posledic poplav
Slovenija si lahko iz solidarnostnega sklada EU obeta še 328 milijonov evrov za odpravo posledic lanskih poplav. Danes predstavljeni predlog Evropske komisije morata potrditi še Evropski parlament in Svet EU. 100 milijonov evrov je Slovenija iz solidarnostnega sklada prejela že konec lanskega leta.
-
27. 8. 2024 | Družba
NIJZ izdal priporočila glede potovanj v države z okužbami z virusom opičjih koz
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je izdal priporočila potnikom, ki potujejo v afriške države, kjer se pojavljajo primeri mpoxa oziroma okužb z virusom opičjih koz. Na voljo so tudi informacije ministrstva za zunanje zadeve za posamezne države glede morebitnih ukrepov pri prestopanju mej, ki so jih uvedle države, v katerih virus kroži.
-
26. 8. 2024 | Družba
Zaščita starejših v poletni vročini
Srebrna nit - Združenje za dostojno starost z javnim pismom poziva ministrstvo za solidarno prihodnost, da začne voditi evidenco stanja v domovih za starejše glede hlajenja prostorov. NIJZ in ministrstvo za zdravje pa poziva, da pristopita h kampanji za ozaveščanje starejših glede poletne vročine in ustrezne hidracije, so sporočili iz združenja.
-
26. 8. 2024 | Družba
Srbska policija na meji več ur zadrževala znano hrvaško pevko
Srbska policija je v nedeljo zvečer na meji s Hrvaško več ur zadrževala hrvaško pevko Severino Vučković. Po zaslišanju so ji odobrili vstop v državo, a se je pevka odločila za vrnitev na Hrvaško, pišejo srbski in hrvaški mediji. Vučković je danes potrdila navedbe in sporočila, da se v Srbijo ne bo vrnila, dokler se ne spremeni tamkajšnja oblast.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Pred dnevi je v javnosti spet zakrožilo opozorilo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), da je podražitev napotitev delavcev v tujino najbolj prizadela izvoznike gradbenih in tehničnih storitev, če bodo podjetja izpolnila grožnje s selitvijo v tujino, pa bo država ob 145 milijonov evrov.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Četudi nova obvoznica v Železnikih še nima uporabnega dovoljenja, je prejšnji petek po dolgem čakanju stekel promet po njej. Na čisto uradno odprtje bo treba še nekoliko počakati, cesto pa sta vsaj v začasno uporabo skupaj izročila tamkajšnji župan Marko Gasser in infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek; poleg občanov so se jima pridružili še predsednik državnega sveta Marko Lotrič in minister za delo Luka Mesec, oba doma iz Selške doline, ter poslanec SDS Žan Mahnič. Pa tudi župnik Tine Skok, ki je ob tej priložnosti blagoslovil novo pridobitev Železnikov.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Po junijskem pozivu sveta RTV Slovenija, naj vlada izpelje delno uskladitev RTV-prispevka z inflacijo (in po odgovoru premiera Roberta Goloba, da več denarja ne reši zmeraj vseh težav, kar smo lahko videli že v zdravstvu), so se na kulturnem ministrstvu vendarle odločili pripraviti odlok o desetodstotnem zvišanju prispevka s prihodnjim letom. Odlok je še v medresorskem usklajevanju in naj bi ga vlada sprejela do konca meseca, z zdajšnjih 12,75 evra bi se prispevek s prihodnjim letom lahko zvišal na 14,02 evra na mesec za gospodinjstvo. Pomeni to konec težav javne radiotelevizije?
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Mojca Pišek je tista Delova kolumnistka, katere besedila že zadnjih šest let prebirate vsak drugi petek, in tista nekdanja novinarka Dnevnika, ki je postala izvedenka za slovensko kulturno politiko. Uveljavila se je tudi kot literarna kritičarka – za svoje kritiško delo je prejela Stritarjevo nagrado – in esejistka; njena prva esejistična zbirka Knjiga, ki smo jo vendar vsi prebrali je bila nominirana za Rožančevo nagrado, za besedilo Konec zgodovine, komajda začetek pa je (lani) prejela nagrado za najboljši esej revije Sodobnost.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Prepad med revnimi in bogatimi še nikoli ni bil tako globok. Na svetu je nekaj manj kot 3000 milijarderjev, njihovo skupno premoženje pa je skoraj 15 bilijonov ameriških dolarjev, kar pomeni, da ima 0,0001 odstotka svetovnega prebivalstva v lasti toliko, kot znaša 13 odstotkov svetovnega bruto domačega proizvoda.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Februarja letos je v Slovenskih Konjicah prišlo do preplaha: država naj bi tam hotela nastaniti migrante. V mestnem svetu je bila celo sklicana izredna seja, na kateri so občinski svetniki SDS, med drugim, predlagali, naj se občina odločno upre domnevni postavitvi azilnega doma na njenih tleh, še več, naj pozove vlado k takojšnji deportaciji vseh migrantov, ki so slovensko mejo prestopili ilegalno. Kot se je izkazalo, je šlo pri vsem skupaj za lažno novico, ki jo je v prvi vrsti pomagal širiti Bojan Podkrajšek, poslanec in občinski svetnik SDS. A škoda je bila narejena. Nekateri občani so začutili potrebo po »samoorganiziranju«, po družbenih omrežjih pa začeli deliti fotografije domnevnih migrantov, ki naj bi se že sprehajali po njihovih krajih. Čeprav to sploh niso bili migranti, pač pa tuji delavci, na primer sezonski delavci smučišča Rogla, ki so bili tam nastanjeni povsem legalno.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Tole ni običajen »in memoriam« ob smrti Dušana Šinigoja, zadnjega predsednika socialistične vlade. In še manj panegirik politiku, ki je sicer v težkih časih spodobno in častno opravljal funkcijo, na katero je bil izvoljen. Kar je bilo nekoč normalno, danes pa je redkost. Je predlog za razmislek o tem, kakšna država je Slovenija in kaj sploh hoče biti. Ker država formalno seveda je. Članica Evropske unije in OZN in vseh pomembnejših mednarodnih organizacij. Tako kot številne druge države, tja do Svete Lucije v Karibih, ki ima v nasprotju s Slovenijo celo Nobelovega nagrajenca. No, od letos tudi olimpijsko medaljo.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Družba
Več kot 5.000 odklopov elektrike zaradi neplačil
Nedavno objavljeno poročilo državne Agencije za energijo razkriva, da je bilo lani iz oskrbe z električno energijo odklopljenih skoraj 7000 gospodinjstev (6968), od tega večina, krepko čez 5000, zaradi neplačil. Večina odklopljenih gospodinjstev je dolg do elektropodjetij poravnala v prvih nekaj tednih in bila priklopljena nazaj, saj brez elektrike danes pač ne moremo živeti. Pri tem je alarmantno, da lani že četrto leto zapored niti enemu gospodinjstvu ni bila odobrena tako imenovana nujna oskrba, torej zakonski ukrep, ki preloži odklop električne energije in naj bi bil namenjen ravno najranljivejšim odjemalcem. Na državni Agenciji za energijo potrebe po spremembah nujne oskrbe ne vidijo – med drugim tudi zato, ker naj bi pomoč najranljivejšim zagotavljale že humanitarne organizacije. Kako je mogoče, da stiske več tisoč gospodinjstev, povezanih z dostopom do ene od osnovnih dobrin – elektrike, že leta rešujejo zlasti humanitarne organizacije, državna uprava težave ne vidi, državna energetika pa to dobrino vidi le in samo kot tržno blago?
-
22. 8. 2024 | Družba
Tudi na Hrvaškem bi omejili kratkoročno oddajanje stanovanj
Hrvaška vlada je danes potrdila predlog zakona o upravljanju in vzdrževanju stavb, po katerem bodo lastniki v primeru oddajanja stanovanj v večstanovanjskih zgradbah v kratkoročni najem potrebovali soglasje 80 odstotkov etažnih lastnikov. S tem želi vlada povečati fond stanovanj za dolgoročni najem in znižati najemnine.
-
22. 8. 2024 | Družba
Število prenočitev prek spletnih platform lani z občutno rastjo
V počitniških hišah in stanovanjih ter podobnih nastanitvah za kratkotrajno bivanje je bilo lani v Sloveniji na podlagi rezervacij prek ene izmed štirih največjih globalnih spletnih platform ustvarjenih 3,48 milijona prenočitev turistov. To je bilo za 27 odstotkov več kot v 2022 in tretjino več kot v predkoronskem 2019.
-
21. 8. 2024 | Družba
Glas ljudstva pripravlja svoj zakon o zdravstveni dejavnosti
Civilna iniciativa Glas ljudstva je kritična do ministrstva za zdravje, ki kljub napovedim še ni pripravilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejila javno in zasebno zdravstvo. Če ministrstvo zakona do začetka septembra ne bo poslalo v javno razpravo, namerava iniciativa v DZ s podporo vsaj enega poslanca vložiti svoj zakon.
-
21. 8. 2024 | Družba
Bolnik v ZD Ljubljana napadel zobozdravnico
V Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana je bolnik pred mesecem dni zaradi nestrinjanja s terapijo napadel zobozdravnico, ki je morala poklicati policijo, je v izjavi za medije dejal zobozdravnik Robert Kovačević. Letos je bilo v ZD Ljubljana 104 prijavljenih nasilnih dogodkov, lani pa 92, je navedel in dodal, da je nasilje nedopustno.
-
21. 8. 2024 | Družba
»Popoln nesmisel je začeti zatiranje kriminala pri otrocih oziroma mladostnikih«
"Popoln nesmisel je začeti zatiranje kriminala pri otrocih oziroma mladostnikih. To ne pomeni, da dovolimo, da se izmuznejo kazenski odgovornosti. Pomeni le, da razumemo zakonitosti deviantnega vedenja in se v skladu s tem tudi odzivamo. Mladostniki in otroci, ki odraščajo v romskih naseljih, so od malega izpostavljeni vedenjskim vzorcem, ki se, z redkimi izjemami, vraščajo v njihovo osebnost. Zato je nerazumno pričakovati vedenjske spremembe prav pri njih, če pa jih ožje okolje spodbuja, praviloma sili v nekaj čisto drugega."
-
21. 8. 2024 | Družba
Hrvaška / Prvi primeri okužb z virusom Zahodnega Nila
Na Hrvaškem so zabeležili prve primere okužb z virusom Zahodnega Nila, ki ga prenašajo komarji. Bolnika, ki sta imela hujše simptome mrzlice Zahodnega Nila, prihajata z območja Siska in Petrinje v osrednjem delu države. Pristojni sumijo, da je z virusom okuženih še več deset ljudi, poročajo hrvaški mediji.
-
21. 8. 2024 | Družba
Nujni sestanek medresorske skupine za romsko problematiko
Člani medresorske delovne skupine za obravnavo romske problematike se bodo popoldne srečali na nujnem sestanku, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Sestanka se bo udeležil tudi premier Robert Golob, so napovedali v njegovem kabinetu. Skupina, ki koordinira delo resorjev na področju romskih vprašanj, bo obravnavala aktualno problematiko.
-
21. 8. 2024 | Družba
»Gre za vprašanje človečnosti sveta«
"Če se to, kar se dogaja v Gazi, ne bo ustavilo, se bo v grozovitejši obliki zgodilo tudi na Zahodnem bregu. Če svet ne bo ukrepal, se bo situacija še poslabšala. Če bo svet še naprej zgolj prijazno spremljal okupacijo, bodo ljudi prisilno pregnali v Jordanijo. V vsakem drugem primeru bi že sprejeli sankcije – videli smo in vidimo, kako se lahko ukrepa zoper Rusijo, Iran, Severno Korejo, zoper države v Južni Ameriki, ki ne pristajajo na ameriško kolonialno politiko. Če svet sedaj ne bo ukrepal zoper okupacijo, bo za Palestinke in Palestince postalo še huje. Gre za vprašanje človečnosti sveta."
-
20. 8. 2024 | Družba
Festival Grounded letos o rasizmu in kolonializmu
Festival Grounded se bo v letošnji izdaji, ki bo potekala med četrtkom in soboto, posvetil temi rasizma. Povod za temo so organizatorji našli v lanskem napadu Hamasa na Izrael, zaradi česar bodo o njej razmišljali tudi v povezavi z antipalestinskim rasizmom in dekolonialnim odporom. Kritična misel in aktivizem bosta prepletena z elektronsko glasbo.
-
20. 8. 2024 | Družba
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ob prvem potrjenem primeru okužbe z novo različico opičjih koz oziroma mpox v Evropi posvarila pred paniko. Regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge je danes dejal, da izbruh mpox ni novi covid. Tudi odbor EU za zdravstveno varnost meni, da za zdaj ni zdravstvene krize zaradi mpoxa v Evropi.
-
19. 8. 2024 | Družba
Vreme / Arso za južni del države izdal oranžno opozorilo
Danes bodo predvsem na jugovzhodu Slovenije dolgotrajni in močni nalivi, Agencija RS za okolje (Arso) je zato za južni del države izdala oranžno, za severni del pa rumeno opozorilo. Na Primorskem so razglasili veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Ozračje pa se bo po daljšem vročinskem valu končno nekoliko osvežilo.
-
16. 8. 2024 | Družba
»Vojna v Ukrajini izčrpava Evropo, ne Rusije«
"Vojna izčrpavanja je ena ključnih vojaških strategij, v kateri nasprotnik zmaga v vojni brez odločilne bitke, z izčrpavanjem sovražnika z nenehnim povzročanjem izgub vojakov, materiala in morale do točke zloma. Tipični zgodovinski primeri so ruska zmaga nad Napoleonom, bitka pri Verdunu in sedanja ruska vojna proti Ukrajini. Pa tudi zahodne sankcije proti Rusiji, vendar s perverznimi učinki."
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Družba
Razvoj sodobne digitalne tehnologije je v zadnjih desetletjih poskrbel, da prisotnost v službenih prostorih za opravljanje različnih del ni več nujna. To je postalo še bolj jasno v času epidemije. Vendar je hkrati poskrbel tudi, da morajo biti številni delavci tako rekoč ves čas vpeti v delovni proces, bodisi tako, da odpisujejo na elektronsko pošto ter takšna in drugačna sporočila ali se oglašajo na telefonske klice. S sprejetjem novele zakona o delovnih razmerjih je bila zato lani uzakonjena tako imenovana pravica do odklopa, za katero so se koalicijski partnerji zavzeli že v koalicijski pogodbi in naj bi zares zaživela novembra letos.
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Družba
»Slovenija je, upoštevajoč porabo naravnih virov, v EU med bolj potrošnimi državami, dinamika ekološkega odtisa Slovenije pa še v večji meri kot v EU kaže na veliko mero povezanosti gospodarske rasti in pritiskov na okolje,« je ena od zaključnih ugotovitev vladnega Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) iz posebne študije ekološkega odtisa, objavljene na začetku avgusta.
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Družba
»Pregovori, ki jih uporabljamo v sodobnosti, pričajo o zgodovini in tudi o današnjem duhu časa«
Matej Meterc (rojen leta 1984) je jezikoslovec in slovaropisec, ki raziskovalno delo posveča predvsem frazeologiji in paremiologiji, jezikoslovni in folkloristični disciplini, ki proučuje pregovore in sorodne žanre, kot so vremenski pregovori, reki, verovanja oziroma vraže, slogani, antipregovori in velerizmi. Meterc je znanstveni sodelavec na Oddelku za leksikologijo Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU, kjer med drugim kot frazeolog in paremiolog sodeluje pri izdelavi tretje izdaje Slovarja slovenskega knjižnega jezika, od leta 2020 pa na portalu Fran.si kot glavni urednik objavlja tudi Slovar pregovorov in sorodnih paremioloških izrazov, prvi slovar slovenskih pregovorov, ki je letos z naborom gesel od leta 2020 do 2023 v podobi e-knjige izšel tudi v zbirki Rastoči slovarji.
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Družba
Ženski spol / Kdo se boji žensk?
Boksarki Iman Helif in Lin Juting sta, vsaka v svoji kategoriji (prva v kategoriji do 66 kilogramov, druga v kategoriji do 57 kilogramov), postali olimpijski prvakinji. Vendar sta za ta naslov morali prehoditi pot do pekla in nazaj. Znašli sta se sredi burnih polemik glede svojega spola, v katere so se vključile znane osebnosti, kot sta Elon Musk in J. K. Rowling, in konservativni politiki po svetu, od Donalda Trumpa do Janeza Janše. Te so sprožili pri rusko vodeni Mednarodni boksarski zvezi (IBA) – Mednarodni olimpijski komite (MOK) je tej zaradi nepravilnosti in skrbi glede njenega vodenja že prej odvzel status krovne organizacije za boks v svetu –, ki je boksarki diskvalificirala na lanskem svetovnem prvenstvu zaradi neizpolnjevanja meril na testih za primernost spola; testi so domnevno pokazali, da imata v telesu prisotne kromosome XY. Kar naj bi bil jasen, pravzaprav neizpodbiten dokaz, da boksarki, novi olimpijski prvakinji, v resnici nista ženski – temveč sta gotovo moška. Je stvar res tako preprosta?
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Družba
Danila Türka, nekdanjega predsednika Slovenije in še prej pomočnika nekdanjega generalnega sekretarja Organizacije združenih narodov Kofija Annana, diplomata in profesorja mednarodnega prava, je Antonio Guterres, sedanji generali sekretar OZN, politik, ki javno govori o nevarnosti vojn, ubijanju civilistov in sebičnosti velikih držav, pred dnevi imenoval v petčlansko skupino. Ta naj bi pripravila ter OZN in državam članicam poslala razmislek o vprašanju implementacije resolucij OZN o arhitekturi za gradnjo miru.
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Družba
Prejšnji teden so v Srbiji potekali množični protesti. Beograd je v soboto preplavilo več deset tisoč ljudi, ki so protestirali proti odprtju rudnika litija v dolini Jadar. Dan kasneje je proti Riu Tintu, avstralski rudarski multinacionalki, skandirala množica na sprejemu olimpijcev, ki so se v Srbijo vrnili s tremi zlatimi ter po eno srebrno in bronasto medaljo. Vzklike »Rio Tinto, marš iz Srbije! Marš iz Srbije! Marš iz Srbije!« je slišati na posnetkih agencije Tanjug, »ni pa jih bilo v neposrednem prenosu sprejema olimpijcev na javni srbski TV«, je dejal Aleksandar Đukić. Z njim smo se v torek pogovarjali o protestih proti rudniku litija, ki so v Srbiji začeli združevati še nedavno nezdružljive, o delovanju predsednika Aleksandra Vučića kot »političnega trgovskega potnika« in o vlogi »lepe« EU, ki si pač zgolj želi litija.